:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,589
Активни 751
Страници 28,154
За един ден 1,302,066
Писмо от “България” 1

Изобразителните изкуства

Изобразителните изкуства всъщност не са изобразителни, ако не броим някои портрети, пейзажи и рисунките във вестник "Таймс", с които неговите дописници от Кримската война онагледявали дописките си, понеже още нямало фотоапарати.

Серджо Леката нощ имаше фотоапарат, но си драскаше и рисуваше в бележника, докато другите журналисти записваха. Той беше дописник на "l'Unita", ежедневника на италианската левица, която беше най-силната в Западна Европа. Серджо беше дребен, засмян, плешив и с шапка "Борсалино", която после искаше да ми подари, но аз не я взех, понеже ми беше малка.

- Серджо, драскаш си картинки. Възпитан ли си?

- Ли си. Си? Si, si - отговаряше Серджо и сваляше борсалиното си с жест - Лека нощ!

Когато Серджо пристигна в България, аз, който не знам италиански, му казах, че "бона сера" е "добър вечер" и "лека нощ". После Серджо влязъл за интервю при "Първия" и му казал "Лека нощ!".

Той стана "Серджо леката нощ", аз станах "Джимо боната сера" и като не знаех какво да кажа, казвах "бона сера". Двама обратни, като им казах "бона сера" помислиха, че ги наричам госпожици, понеже тогава имаше една песен "Buоna sera signorina, buоna sera". Пък аз казвам "бона сера" просто когато не знам какво да кажа.

Казах "бона сера", когато узнах, че Лили Иванова е полковник, Бойко Борисов е художник, Илия Павлов е изкуствовед. Вежди направи статуя на изправен лъв пред банката на Илия. Илия каза "Този лъв няма пишка". Вежди каза "Ще му направим пишка". После Илия каза "уиски", но не пи; Вежди и аз изпихме бутилката. Лили Иванова има по-висок военен чин от моя, но не я познавам, за да й козирувам.

Казах "бона сера", когато узнах, че българското правителство похарчило 1.2 млн. евро, за да има в София музей на тоталитарното изкуство. Имало възражения - няма ли такъв музей да разпали носталгията по миналото. Аз съм против този музей по друга причина. В него има работи на художници и скулптори, които хич не бяха любимци на тоталитаризма, пък сега - били "тоталитарни". Този музей го направиха новите "творци", за да изместят старите. Пиша "творци" в кавички. Присъединявам се към умните хора, които казват, че творец е само Бог.

Чуя ли някой да каже "моето творчество" или "почитателите на моето творчество", както казват певачките, спуквам се от смях. Изкуствоведите, и на тях думите "творби" и "творци" все им са им в устата. Франсоа Нурисие (Francois Nourissier) иронизираше изкуствоведите в романа си "Империята на облаците" (L'Empire des nuages) преведен отлично на български от Нина Венова :

"Режещите, умело модерирани тоналности, браздите на една вътрешна буря вече дълбаят небесата на Бюргонд" (художник - б.а.)

Франсоа Нурисие се присмиваше и на музеите. Той казваше, че е тъжно да влезеш в музей, който не е в Западния свят и да видиш как местните майстори, вместо да останат самобитни, са внасяли модните веяния от Западния свят, които са история, понеже нищо не се демодира така бързо, както модното. А западните музеи също са тъжни, понеже са пълни с "творби" на "творци", чиято надежда се е сбъднала - "творбите" им да отидат в музея, все едно дали "творбите" им са скулптури, картини или стол със скандинавски дизайн. Струва ми се, че "Българският Лувър", който си е наумил културният министър Вежди Рашидов, ще е не по-малко тъжен от българския "Музей на тоталитарното изкуство".

Андре Малро написа "Въображаемият музей" (Le Musee Imaginaire). На младини той бил авантюрист и крал от кхмерски храмове барелефи за френските музеи. Той беше писател, носител на наградата "Гонкур". Генерал Де Гол го направи първия френски министър на културата. Щях да кажа и първия в света, но може да сгреша; в тоталитарните държави дори по-рано имаше такива началници. Коя беше Екатерина Фурцева? Не беше ли онази министърка на културата на СССР, която забрани концертите на Мстислав Ростропович?

Навремето Кеворк и неговият екип отидохме да излъчваме от Париж, но в последния момент се оказахме без събеседник за Кеворк, а събеседникът беше пиронът в неговото предаване "Всяка неделя" и положението стана инфарктно, понеже оставаха 48 часа до излъчването на живо. Павел Писарев и Васко Василев, уж дългогодишни кореспонденти в Париж, не могат да намерят събеседник, пък аз, дето само два дни съм бил, трябва да намеря. На Малро му бях носил куфарите в Дака или в Читагонг, не помня, пък те тежки куфари "Виютон", без изтегляща се дръжка и колелца да ги теглиш, та ми се откъснаха ръцете, а пък там тълпа от носачи, ама там някога му били откраднали куфарите, затова Малро не ги дава на носач. Пък на мен той можеше да ми се кара на френски, когато вечеряхме. Не съм бил схващал неговата визия за "Musee Imaginaire". Не съм обяснил на готвача как да панира скаридите от Ганг или от Брахмапутра, сякаш аз мога да знам как по френски се панират речни скариди.

Понеже Андре Марло беше умрял, потърсих в Париж Франсоа Нурисие за събеседник; той беше председател на Aкадемия "Гонкур", журираше филмовия фестивал в Кан. Той пък не бил в Париж, оказа се. Тогава се обадих на Морис Дрюон, пожизнения президент на Френската академия, и той като Малро министър и носител на "Гонкур". Дрюон прие поканата ми, когато му казах, че в България сме превели неговата поредица "Прокълнатите крале". В "Лувъра" има картина как гори на кладата великият магистър на Ордена на тамплиерите, за да сложи кралят ръка върху богатствата на тамплиерите и тамплиерът проклина краля. Как проклятието се сбъднало, Дрюон описал в "Прокълнатите крале".

Дрюон ми подари кутия с неговите холандски пурети и книгата си "Reformer la democratie". В нея Дрюон казва, че монархията е "лотария на хромозомите", а демокрацията става кекава, щом прекалява с човешките права и отменя смъртното наказание. Чух онзи ден за случай в Пловдив: един излежал 19 години за убийство, пуснали го и пак посегнал да убива и се запитах не е ли прав Дрюон.

Занесох в Мадрид книгата на Дрюон да покажа на Симеон за хромозомите, но Симеон, представете си, стана, направи три крачки към рафтовете, пресегна се и извади своя екземпляр от същата книга, също с надпис лично от Дрюон. Такъв подреден човек! Пък аз никога не мога да намеря кое къде ми е.

После Симеон бе посрещнат в България с възторг. Не му трябваше пиар асът Жак Сегела. Хората изровиха от ракли и тавани стари снимки и календари с лика на Симеончо, щяха да гласуват за реставриране на монархията, дори Тончо Жечев и Радой Ралин, ако Симеон беше оспорил стария референдум за република. И всички интендатски имоти щяха да са му на разположение, не да се съди с България за реституция, както сега. Но може друго да е обещал на хората от БСП, които го доведоха, за да се скрият зад гърба му. Не знам.

В Париж във фоайето на хотел "Lutece", който Франсоа Нурисие многократно споменава в книгата си "Империята на облаците", асът на рекламата Жак Сегела откри своя изложба от празни кутийки, кибритени, от чай, от кафе, всякакви.

- Президент? Или камамбер "Президент"? Все едно. За да ги продадеш, трябва да ги опаковаш. Какво искали кубистите? Да видят едно нещо откъм всички страни - така ли е?

- Така е - признах.

- Кутийката я виждаш отвсякъде.

Сегела, който направи предизборните плакати на президентите Франсоа Митеран и на Желю Желев, така настъпателно ми обясняваше важността на опаковката, че се приближаваше на педя от лицето ми и аз отстъпвах, докато гърбът ми се блъсна в една кристална витрина с празни кутийки и тя издрънча, понеже някои кутийки изпопадаха.

Но според мен най-хубавият плакат не е на Сегела, а плакатът, който видях пред българското Народно събрание: "Кристо, опаковай ги!"

Томски и аз бяхме в Берлин за репортаж за нашия "Наблюдател", когато Кристо опаковаше Райхстага. Неотдавна чух, че Томски направил филм за Кристо и филмът бил много хубав. Но нали си изхвърлих телевизора, не го видях.
165
22350
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
165
 Видими 
11 Октомври 2011 19:38
Пак тотална боза.
11 Октомври 2011 19:49
Към Кунева май клонят нещата. Абе вий ще ревете за Царя. Исках да река, че авторът по убеждение, или като задача, се опитва да наклони везните към Кунева.
***********************
Аз не харесвам Морис Дрюон. Стилът му е особен. Имаш чувството, че четеш зле скалъпени измислици. По-раншните (и френски) автори на творби с историческа тематика по ги приемам.
***************************
А с едрогърдестата Фурцева (с осанката на императрица Екатерина) авторът може и да се е срещал, но от скромност я споменава бегло.

Редактирано от - dabedabe на 11/10/2011 г/ 20:11:42

11 Октомври 2011 20:09
Димитри Иванов
Благодаря!
11 Октомври 2011 20:23
Чудесно, бате Джимо!
Сега мнозина ще се обадят колко било тъпо.
И няма да признаят, че ги е яд заради един-два тънки намека.
11 Октомври 2011 20:26
Аз пък винаги чета с удоволствие написаното от Димитри Иванов
11 Октомври 2011 20:38
Туй "бона сера" относно полковник Иванова много коварно звучи. Аз ли съм зле, не знам, звучи ми като "добре се осра". Ще да греша сигурно. Аз в подобен случай казвам "Брутро!"

Редактирано от - dabedabe на 11/10/2011 г/ 20:50:16

11 Октомври 2011 20:38
ДИ ги разбира тия неща - изобразителните изкуства, навързва си ги, надипля си ги, сгъва, разгъва... Аз не ги разбирам. Знам уж със сигурност, че беше "социалистически реализъм".По скоро от вицовете го знам.Е, и от прегледите преди филмите.Май други не се престараваха толкоз. Особено пък, ако си си изхвърлил телевизора.
Ама от неразбиране - ей го, СЕГА не мога да го определя какво е?
Идва ми отвътре - кубизъм.Мъ пък като гледам Дали - и той пасва.
Офф, блазе му на ДИ.
11 Октомври 2011 20:42
Казах "бона сера", когато узнах, че Лили Иванова е полковник, Бойко Борисов е художник, а Илия Павлов е изкуствовед.

Нещо да е излъгал?
11 Октомври 2011 20:48
Май става дума за Серджо Пардера. А лека нощ не е bona sera, a buonanotte. Не че има значение, ама съм повлиян от Правописеца.
11 Октомври 2011 20:57
Вай завалията...
Да не знаеш що е туй "бона", и що е... "сера".
11 Октомври 2011 21:02
Присъединявам се към умните хора, които казват, че творец е само Бог.

11 Октомври 2011 21:03
А мелодийката си я спомням.
Пееше се с някаква особена пунктуация, нещо като:
Б'онасера, Б'онасера...
Съжалявам бе - грешно съм го чувал!

Редактирано от - Old_BG на 11/10/2011 г/ 21:42:54

11 Октомври 2011 21:07
Олде, и по средата имаше една "сеньорита"..
11 Октомври 2011 21:09
Old_BG, малко бъркате, ма как мой така, ма туй е класика . Че има и съвсем нов аранжимент. Ето и OLDMAD, абе няма сеньорити в Италията, туй не ви е Испанията, Мексико или Латинска Америка. Срамота!

Редактирано от - dabedabe на 11/10/2011 г/ 21:13:35

11 Октомври 2011 21:11
Натиснете тук
Натиснете тук

Редактирано от - w201 на 11/10/2011 г/ 21:17:01

11 Октомври 2011 21:12

Я да ви кръшна малко встрани:


E buonanotte, buonanotte a chi ne fuma ancora una
E buonanotte, buonanotte a chi si sposa con la luna
E buonanotte al cielo che accende le stelle mentre dorme la citta'
E buonanotte, buonanotte amore a chi ti scaldera'
E buonanotte amore che nel buio fra le lenzuola stai cercando me
E buonanotte, buonanotte amore, buonanotte a te
11 Октомври 2011 21:13
Натиснете тук

Редактирано от - SIT на 11/10/2011 г/ 21:20:28

11 Октомври 2011 21:15
Аз новия го знам, то и стария ми стига, само дето адаша внася лек смут в концепцията ми, с напомняне на разни преходни подробности, но му е простено.
Ще му излезе някой ден една ока червено в повече, мъ - бълха го уапала!
11 Октомври 2011 21:18
Ай ся шсъ гъбаркаме - синьорини нали има?Пък Дон съвсем другаде ни отвя наистина.
11 Октомври 2011 21:18
Видя ли w201 бе Дърто, със "сеньорина" по средата е!
.
P.S. Голям си бързак майка му стара, човек да не посмее да се коригира!

Редактирано от - OLDMAD на 11/10/2011 г/ 21:19:51

11 Октомври 2011 21:22
Не съм гледал адаш нито W нито пък 201 - тебе заради "т"-то те апострофират, пък аз не исках да затормозявам изказа с подробности от пейзажа.
Карай!
11 Октомври 2011 21:26
Малко текст - много знания и най-вече проблеми -
------------------------------- --
Блогът на Генек
11 Октомври 2011 21:26
Е, едно време, преди тоталната холивудизация на земното кълбо имаше един период когато френски и италиански парчета се мотаха из ефира, наред с американо-английските. Тогава американците ( с италиански корени) - като почнеш от баш-майстора Луи Прима (неговото изпълнение на Буона Сера Сеньорина си остава ненадминуемо, въпреки, че след него кой ли не се пробва да я "доукраси" и стигнеш до Тони Бенет си праскаха разни такива канцонетоинспирирани песньовки, а пък италианците от своя страна се "американизираха" и започнаха да пеят и свирят "по-джазово" (‌дето има една дума):
Натиснете тук
11 Октомври 2011 21:26
Важно е, че ДИ пак направи въздуха в кафенето на пластове.
11 Октомври 2011 21:29
Хайде не се таковайте ... тюхкайте де. Бъзикаме се, пардон, майтапим се бе.
*********************
А американците са всеядни, пардон може би е по-правилно всеящни или всеядящи. Трудно е да се каже. Хайде тука Правописецът ..., такова ..., ако има мерак ...

Редактирано от - dabedabe на 11/10/2011 г/ 21:52:57

11 Октомври 2011 21:31
Поздрав за тези, които помнят "Buonasera Signorina" и
Натиснете тук
Специален поздрав за Грациан
Натиснете тук

Редактирано от - w201 на 11/10/2011 г/ 21:35:35

11 Октомври 2011 21:40
Аман от дърт реализъм. Ето нещо по свежо за раздвижване на застоялата атмосфера
Натиснете тук
11 Октомври 2011 21:42
Неотдавна чух, че Томски направил филм за Кристо и филмът бил много хубав.
- най-после! Четете бре, маскари! Думам ви аз, че финият списувател в такъв контекст ще напише "неотдавна", а не "наскоро" - ама учените - не, та не!... Те тези работи не се учат, но поне могат да се имитират...
11 Октомври 2011 21:43
Бате Джимо,
Твоят паноптикум днес, ми спомня мисълта на Рьоне Магрит: “Всеки предмет навежда на мисълта, че съществува и друг, който се крие зад него.” Но защо, по дяволите, е нарисувал зелена ябълка, а не жълта тиква?
(снимка: натиснете тук)
Питай, ако си на сгода, мултака с пурата, лъхащ на бъчва.
11 Октомври 2011 21:45
От тук-нататък, а някой е казал нещо лошо срещу w201, директно го отсвирвам с бренеке!
11 Октомври 2011 21:48



Old_BG
11.10.2011 г. 21:26:25
Важно е, че ДИ пак направи въздуха в кафенето на пластове.

Аха, като тоалетната хартия - и тя е многопластова.
11 Октомври 2011 21:49
Ами нюансът е, че "неотдавна" е еднопосочно, а "наскоро" е двупосочно. И в дистанцията във времето има нюанс. Ама малко хора се взират толкова.

Редактирано от - dabedabe на 11/10/2011 г/ 21:56:02

11 Октомври 2011 21:52
Джимо, винаги когато те чета се чувствам като жаба в подводница
11 Октомври 2011 21:58
.
11 Октомври 2011 22:00
Ччаарлз!
Драги!
Може и тъй да се отнесем, що пък не, изразните средства на таланта са най различни и непредсказуеми.
Важно е да не се предозират - както например натиска върху тоалетната хартия, да употребим твоя изказ.
Може ли човек всеки път да се довери на качеството?
Ииии...нататък не е за ушите на особи със синя кръв!
.........
хм

Редактирано от - Old_BG на 11/10/2011 г/ 22:05:24

11 Октомври 2011 22:03
Doctor-e, мерси за Рене Магрит - чак сега загрях карикатурата на Комарницки откъде е!
11 Октомври 2011 22:13
За текста на англ. език - моля вж.: Натиснете тук Подредбата e в азбучен ред.

11 Октомври 2011 22:14

dabedabe класирал по-горе тов. Фурцева в отбора на едрогърдестите. Нямам набиващ се спомен от тогавашните фотографии, пък и по причина на невръстното ми детство едва ли съм обръщал внимание на размера на гърдите и. Заинтригуван, тръгнах да търся изображението и в Google. И какво се оказа? Едно, че не беше едрогърдеста, ами и всички изображения от тогава се оказаха някак безплътни, без характерни първични и вторични полови белези. Сякаш партийните функционери по трибуните са били безполови. Никаква гънка на блузката, на сакото не навяваха и най-малък намек за евентуална сексуалност, за оная дивна извивка на женската гръд. Нищо, плоско като езерна шир. Дадох си сметка, че тогава такива са били изобразителните изкуства.
Сега, за голяма изненада на познавачите ще река, че на мен изкуството на Кристо ми изглежда като сплесканите гърди на Фурцева. Може да са тръпнали в неистов плам, ама отвън по нищо не личи.
Те така и Кристовите атрибути.
11 Октомври 2011 22:17
Присъединявам се към умните хора, които казват, че творец е само Бог.

Отлично умотворение. Личи си, че ДИ е ритал топка, докато глупавите са наблягали на вероучението.
11 Октомври 2011 22:20
Е, не беше дребна Фурцева. Стоеше стабилно на краката си. А руските костУми са широчки. Може би си я спомням от последните и показвания по телевизията.

Редактирано от - dabedabe на 11/10/2011 г/ 22:52:46

11 Октомври 2011 22:34
А за изобразителното изкуство Натиснете тук
11 Октомври 2011 22:42
Don
Натиснете тук
11 Октомври 2011 22:49

E, тука вятърът е полъхнал над Кристовия найлон...
11 Октомври 2011 22:52
(снимка: натиснете тук)
(снимка: натиснете тук)
"что бы про меня ни говорили, я умру министром" - Екатерина Фурцева (Екатерина III)
вот так, вот!
11 Октомври 2011 22:59
Докторе и Лустрираний, ето "боковизиран" вариант на прословутата творба на Рене Магрид (снимка: натиснете тук)
Преполагам Комара не е искал да плагиатства...

11 Октомври 2011 23:06
Е, те тука трябва да следва песента "Ко'й туй нещо?".
11 Октомври 2011 23:17
Не, не - това не може да се нарече плагиатство - напротив - нещо готино е, ама не му знам жанровото определение....
11 Октомври 2011 23:33
"монархията е "лотария на хромозомите", а демокрацията става кекава, щом прекалява с човешките права и отменя смъртното наказание." Все едно аз съм го казал. Казвам го отдавна но нали сега е на мода либерастията.. И баба ми го е знаела защото отбираше семе само от най-хубавите чушки и домати. Доброто трябва да се размножава, лошото да умре, най-добре без да остави наследници. Сега ще ме оплюят "добрите " хора.
11 Октомври 2011 23:52
Нищо не знаете за Фурцева.

http://img.beta.rian.ru/images/ 30560/14/305601498.jpg

Итальянские актрисы Джина Лоллобриджида (слева) и Мариза Мерлини на приеме у министра культуры СССР Е.Фурцевой (в центре) во время II Московского международного кинофестиваля.
11 Октомври 2011 23:55
Една шпация се е появила в линка. Като се изтрие работи

http://img.beta.rian.ru/images/ 30560/14/305601498.jpg
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД