Лично Ахмед Доган се включи в атаките срещу ГЕРБ по време на предизборната кампания на ДПС. Войната между двете партии обаче е твърде показна, за да бъде истинска. |
Първият залп от артилерийската подготовка беше даден от ДПС още през лятото. Депутатите на тази партия, които през миналата година бяха доста резервирани към вотовете на недоверие срещу правителството и обясняваха, че не искат икономическата криза да бъде съпътствана от политическа, изведнъж се превърнаха в по-големи опозиционери от БСП. И самите те започнаха да инициират вотове на недоверие, да говорят за предсрочни избори и т.н. Герберите, разбира се, не останаха длъжни. Вътрешният министър и шеф на предизборния щаб на управляващата партия Цветан Цветанов обяви, че към смесените райони ще има особено голямо внимание по време на изборите от страна на властта. Цветанов констатира, че в тези райони хората живеят в страх от ДПС и гласуват под натиск на активистите на тази партия, срещу което трябва да се вземат мерки. Какви, не стана ясно.
Междувременно ДПС продължи да го играе яростна опозиция
След официалния старт на предизборната кампания в тази игра се включи и лидерът на партията Ахмед Доган. Той обяви герберите за пълни политически аматьори, които ще разсипят държавата, ако продължат да я управляват. Лично Доган написа писмо до премиера Бойко Борисов и други отговорни фактори, за да му поиска да се намеси в незаконното заличаване на хора от избирателните списъци, предимно в смесените райони, които всъщност отговарят на изискването за уседналост. Дори размириците в Катуница в крайна сметка биха могли да се разглеждат по оста ГЕРБ-ДПС.
Баталиите между ГЕРБ и ДПС обаче засягат само фасадата, което предизвиква напълно обоснован скептицизъм към тях. Защото реално няма нито една причина, поради която Доган да е недоволен от Борисов. Нито една фирма от неговия обръч не е пострадала, откакто ГЕРБ е на власт. Напротив, ако се вярва на някои твърдения, идващи от добре запознати хора в БСП, обръчът дори се уголемява. Да, Доган реално се прости с едно барбекю. И толкоз. Милионният хонорар на лидера на ДПС за консултантската му дейност на "Цанков камък" бе легализиран чрез съдебно решение, което го оневини. Единствените депесари, които са пострадали, откакто ГЕРБ е на власт, са няколко редови избиратели на движението, извадени неправомерно от избирателните списъци.
Проблемът с избирателните списъци обаче ще бъде оправен, както се разбра наскоро. А и той реално работи в полза на ДПС, тъй като да се представиш за преследван от властта, е много добра тактика по време на избори. Така закономерно възниква въпросът дали цялата патаклама между ГЕРБ и ДПС не е единствено с цел взаимно консолидиране на електоратите. Всяка партия, която е в конфликт с Ахмед Доган, може само да спечели от това. И ДПС прави услуга на всяка формация, с която влиза в конфликт. Ще е много странно, ако в ръководството на "Стамболийски" 45 не са наясно с този факт. С вероятност, граничеща със сигурността, може да се твърди, че цялата кампания на ДПС срещу ГЕРБ целенасочено работи за управляващите, може би в знак на благодарност.
Партията ГЕРБ също не е яростен противник на ДПС, въпреки всички напъни да се изкара такава. Правилната политика на герберите за издигане на мюсюлмани в смесените региони отдавна е мил спомен. Тя приключи с министерския пост на Вежди Рашидов. Номинациите на ГЕРБ в смесените райони освен това са на хора, за които много трудно може да се каже, че имат потенциала да сразят монопола на ДПС в тези вилаети. Напротив, те сякаш нарочно са подбирани така, за да улеснят победата на движението.
Няма да е голяма изненада, ако театралният двубой между ГЕРБ и ДПС приключи на 31.10. И започне с нова сила след две години, когато ще има парламентарен вот. С нови култови реплики, със същото показно противопоставяне и със същите персонажи.