:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,654,499
Активни 320
Страници 8,662
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Полицията ще използва оръжие само при абсолютна необходимост

Щеше да е по-лесно да се установят организаторите на схемите за купуване на гласове, ако можеха да се използват СРС. Но и сега МВР не е безсилно, твърди зам. вътрешният министър Веселин Вучков
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Веселин Вучков
Заместник-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков е роден през 1968 г. Завършил е право в СУ "Св. Климент Охридски". Кариерата си започва като стажант-съдия в Софийския окръжен съд през 1994 г. Бил е и следовател. От 1996 г. преподава в катедра "Наказателно-правни науки" на Академията на МВР. Автор е на научни публикации.

- Г-н Вучков, след КСНС пак се заговори за правене на списъци, регистри и т.н. на хората с повече от едно висящо дело. Готови ли са? Както и да ги наричаме обаче, каква е ползата от тях?
- Самоцелното правене на списъци не решава проблема. Сега обаче ситуацията е качествено нова. Преди година и половина прокуратурата стартира електронен регистър на лицата с няколко висящи дела. Целта е преди привличането на някого като обвиняем, наблюдаващият прокурор задължително да прави справка, за да се прецени каква е подходящата мярка за неотклонение и дали да се поиска постоянен арест. В момента доизграждаме точки за достъп от страна на МВР до този регистър, защото разследващите полицаи също се нуждаят от него. Така че този регистър е изключително полезен. Освен това електронните масиви позволяват да се проследява на какъв етап е производството. Всъщност по-важно е не каква е мярката за неотклонение, а кога лицето ще получи присъда. Що се отнася до хората с няколко висящи дела - те са приоритетни, като една трета се намират в досъдебна фаза, а две трети - в съдебна. В момента провеждаме съвместно с главния прокурор и неговите заместници общи съвещания по апелативни региони, където дискутираме именно тези въпроси.
- Има ли данни за подбуждане на етническа омраза в Катуница? Или за разпънат чадър от полиция и прокуратура над Цар Киро? Прокуратурата вече приключи своята проверка и не откри проблеми.
- Ако трябва с една дума да опиша казуса "Катуница" почти месец по-късно, ще кажа само "предупреждение" - предупреждение към институции, политици, общество... Поставени са ясни приоритети пред местните прокуратура и полиция: събиране на доказателства по конкретните дела, които се водят. Вярвам, че колегите ще се справят. Вярно е, че говоренето на тема "Катуница" достигна най-високи октави, но по-важна е системната и упорита работа по събиране на конкретни доказателства от редовите полицаи и прокурори. Що се отнася до проверките на Инспектората на МВР - необходимо е повече време, за да направят детайлни и обективни проверки за отработването на сигналите около Катуница през последните няколко години. Нужно е да се направят срещи със служители на МВР, с жалбоподатели и пр.
-Преди време сам признахте, че полицейско насилие има. Подготвят се промени в Закона за Министерството на вътрешните работи. Какво предвиждат те?
- По линия на Съвета на Европа сме в състояние на пост-мониторинг вече почти 20 години. Страната ни е обект на внимание всяка година чрез специални доклади по линия на ПАСЕ, а там постоянно се прокрадва рефренът за недобра правна уредба на употребата на оръжие и помощни средства от полицейски органи. Делата в Страсбург по този повод от последните 15 години, включително и от преди дни, неотклонно потвърждават тази констатация. Ето защо с помощта на експерти, омбудсмана и неправителствени организации разработихме промени в уредбата по посока въвеждане на стандарта "абсолютна необходимост" при употребата на оръжие, изискуем от ЕКПЧ и решенията на Съда в Страсбург. Конкретно сме разписали задължения за полицейските органи да опазват живота и здравето на хората, срещу които са насочени помощните средства и физическата сила. Важен е текстът, забраняващ използването на животозастрашаваща сила за задържане на лице, което не извършва насилствено деяние, ако то не представлява опасност за живота и здравето на себе си или другиго. Изисква се и преустановяване употребата на оръжие незабавно след постигане на законната й цел. Има и други нови правила. Обаче по време на предварителната работа от ВКП постъпи становище, според което подготвените промени не са необходими, тъй като няма разминаване между българските редакции и изискванията на ЕКПЧ! Все пак прокуратурата е основният страж за законност и без нейна подкрепа трудно бихме променили нормите. Така че след изборите отново ще продължим с обсъжданията...
- А готови ли са проектопромените в Закона за СРС и какво предвиждат? Обещаваше се, че процесът ще стане по-прозрачен и броят им ще бъде намален за сметка на по-добрата оперативна работа. В тази връзка колко СРС са изпълнените от МВР от началото на годината? Колко са по искане на самото МВР и колко са на останалите органи, които могат да са заявители? Срещу колко лица?
- Промените в ЗСРС бяха обсъждани веднъж на Съвет за сигурност към МС. Основните моменти са насочени към ограничаване броя на заявителите и поставяне на по-високи изисквания към актовете на председателите на съдилища, когато дават разрешения. Например за по-подробни мотиви, които анализират изискването за субсидиарност, т.е. че СРС може да се ползва, ако данните не могат да се съберат по друг начин, освен чрез СРС. А иначе окончателната статистика ще бъде предоставена на подкомисията в парламента след края на годината. Приблизителният брой е съразмерен с предишната година.
- Каква е позицията на МВР за митническото дознание? Нали в контрабандата по правило участват митничари? Докато съществуваше митническото дознание, успешните разследвания бяха на ръба на санитарния минимум.
- Митническо дознание имаше от 2000 до 2006 г. и според прокуратурата резултатите му са били твърде скромни. Сега колегите от Министерството на финансите разработиха нов вариант, който предвижда и по-сериозно обучение за бъдещите митнически разследващи органи. Видно е, че подходът днес е по-сериозен.
-И все пак каква е позицията на МВР?
-Подкрепили сме колегите от МФ и ще продължим да ги подкрепяме.
- Какви сигнали има за престъпления, свързани с изборите? Какви мерки са предприети?
-Мерките бяха предприети на няколко етапа. Първо, през пролетта разработихме Методика за разследване на престъпления срещу избирателното право. Тя е изцяло практически ориентирана, в авторския колектив включихме прокурори, разследващи полицаи и преподаватели. През лятото обучихме около 500 полицаи. В началото на октомври заработи открита линия в МВР за сигнали за нарушения около изборите (тел. 02 9822232; факс 02 9825646; e-mail: izbor@mvr.bg). Вече имаме подадени 82 сигнала, 26 засега са недостоверни. Имаме и споразумение с Асоциация "Прозрачност без граници" да ни препращат сигналите, получени на техния телефон: 0800 11224. През последния месец и половина са започнати 32 досъдебни производства с предмет подобни престъпления; те най-често са бързи производства, като има и по текстове от НК за организирането даване на имотна облага с цел склоняване да се упражни избирателно право в полза на определен кандидат. Но окончателният анализ предстои след около два месеца.
- Ако законът позволяваше да се ползват СРС за разкриване на тези престъпления, това щеше ли да ви улесни? И какъв би бил рискът за използването на тази вратичка за подслушване на политически централи на опоненти например?
- Естествено, че щеше да е по-лесно, особено за установяване организаторите на схемите. Но темата наистина е деликатна. По-добре да поставим въпроса на дискусия след Нова година, когато анализираме всички изводи около този тип разследвания, включително и в аспекта СРС. Важно е, че и сега полицията не е безсилна.
-Какво значи, че сме технически готови за Шенген, при положение че се харчат 30 млн. лв. за неотложни действия? Кога реално имаме шанс да станем част от зоната?
- Всички мисии за оценка приключиха с положителни доклади още през пролетта на тази година. Предварително зададените критерии са покрити в определения срок. В това отношение българските граници са сигурни в същата степен, както и другите шенгенски граници. Нещо повече, въвели сме някои технологии, които другаде липсват и не се изискват от критериите, а представляват най-добри практики. А що се отнася до Шенгенската информационна система - ние сме част от нея вече близо година и резултатите са много добри. Така че е нечестно да признаеш всичко това, но по вътрешнополитически причини да блокираш процеса в разрез с поставените критерии...
- Има ли наплив към МВР? Колко са вакантните места и колко конкурса текат?
- Ограничили сме обявяването на нови конкурси, при това подбираме предимно униформени полицаи. Интересът е огромен. Сега текат конкурси за близо 500 държавни служители. В МВР към днешна дата работят около 55 000 служители - както по служебно, така и по трудово правоотношение. Към Академията на МВР също имаше огромен интерес: 14 кандидати за едно място при редовните бакалаври (полицаи и пожарникари).
7
3517
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
20 Октомври 2011 20:26
много ми е чудно как този зам-министър битува под сина на шофьора завършил виф. Ей така, само на база кратката биографична справка ми стана интересно.
Нищо лично просто ми е любопитно. Предполага .... интересна трудова динамика
20 Октомври 2011 21:05
Лакърдии. Избягват да влизат в циганските махали. Защо бе, пъзльовци?
20 Октомври 2011 21:39
В наше село на единия от патрула му бяха взели пистолета при един обход, другия после произведе един изстрел та се разбягаха братята роми. След няколко дни му върнаха оръжието. Т
Та вече няколко години не са и помислили да влизат в циганската махала. Проблема в ромите ли е или в МВР?
20 Октомври 2011 21:53
ДАБЕДА..че то в циганската маала да не е като да се правиш на велик пред пенсионерите...
21 Октомври 2011 09:57
Но и сега МВР не е безсилно, твърди зам. вътрешният министър Веселин Вучков

Ъъъ, уж образован човек, пък такава глупост да изтърси още в началото ....
21 Октомври 2011 10:24
При положение, че те проскат по очи и ти казват "ти си абсолютен престъпник!", това означава постоянна "абсолютна необходимост".
21 Октомври 2011 11:30
Безмислено е да се взима интервю от министър или зам.министър, особено на тези от МВР и най-вече от МВР-то на ГЕРБ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД