:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,760,767
Активни 489
Страници 17,234
За един ден 1,302,066

Наркотърговията ще последва съдбата на цигарите

Светът ще се откаже от наркотиците, когато бъдат легализирани и му станат безинтересни - точно както е станало с тютюна
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Пакистанци протестират срещу цигарите в Световния ден срещу тютюнопушенето на 31 май т.г. Наркотици, които стават безинтересни, излизат от употреба - точно както днес тютюнът излиза от употреба.
С какво търговията с тютюна през ХVII век може да е поучителна за съвремeнната война с наркотиците? Свои паралели прави Чарлз Ман, чиято нова книга вече бе наречена "история на икономиката на каприза".

Справедливо е да се твърди, че световната война с наркотиците е започнала есента преди 400 години, когато човек на име Джон Ролф от Карибските острови е получил семена на тютюн. Той е бил колонизатор от Джеймстаун, Вирджиния. Това е било първото успешно английско селище в Америка. Днес повечето хора знаят Ролф (ако изобщо са чували за него) като мъжа, който се оженил за "Покахонтас, "индианската принцеса" на безчетни романтични истории. Малцина любители на историята обаче разбират, че докарвайки тютюн в Джеймстаун, Ролф е поставил началото на тютюневия пазар във Вирджиния, а това е основната причина за процъфтяването на този град. А този успех подсказва за третата и по-важна роля на Ролф. Тютюнът му неволно е създал скелето на



съвременната незаконна търговия с наркотици,



чийто обем достига 229 млрд. евро. Добивите на тютюн са растели и падали, своите възходи и спадове има и 400-годишната история на тютюнопушенето, която положи основите и даде тласък на търговията с всички вещества, които водят до пристрастяване. Като се започне от тютюна, държавите по света се опитвали да забранят наркотичните средства веднага щом са се появявали на техните територии и неизменно са оказвали разрушително въздействие върху семейството и нацията. Без изключение всички забрани са пораждали вълни от престъпност, а престъпниците се превръщали в заплаха за политическата стабилност на териториите, в които са действали. (Карибите през ХVII век, Мексико в наши дни). Властите се лутали между политиката да си затварят очите за престъпниците или пък да предприемат кръвопролитни войни срещу тях. Крайният резултат на този процес - легализирането, общественото клеймо и (най-страшното) излизането от модата - предполага какво ще се случи и със световния пазар на марихуаната и хероина.

Никотиана табакум, както го наричат ботаниците, е първата в света стока, която е предизвикала масово мания и увлечение. Развлекателен, екзотичен, с халюциниращо действие, пристрастяващ - той е почти идеалният потребителски продукт. Англия се поддаде на неговата омая през 80-те години на ХVI век, когато първите преселници от претърпелите крах колонии са слезли в Брайтън със странни димящи глинени тръбички между устните си. Явно разбирайки какво впечатление правят, те небрежно пушели тръбичките си, слизайки на брега - подобно на актьорите Джеймс Дин и Хъмфри Богарт, но от епохата на Елизабет. Когато към 1607 г. е бил основан Джеймстаун, улиците на Лондон са били препълнени с над 7000 "тютюневи къщи". Това са били заведения, подобни на кафенета, където постоянно нарастващите тълпи от любители на никотина са могли да си купят и да пушат тютюн.

И в това няма нищо изключително. През периода от 1580 до 1610 г. никотиана табакум, който води начало си в дебрите на Амазонка, трайно се установил във всички населени пунктове на нашата планета. И почти веднага тютюнът си е навлякъл гнева на държавите. Забраните на тютюна, налагани и със смъртно наказание, са били въведени във Франция, Русия, Швеция, Османската империя, империята на Моголите (днешна Индия - бел. ред), Япония. Тютюневото растение толкова бързо се разпространило в Манчжурия, че през 1635 г. нейният хан Хун Тайцзи открил как неговите войници "заменяли оръжие срещу тютюн", както свидетелства историкът Тимъти Брус. Вбесеният хан забранил пушенето.

Най-известният борец срещу тютюна станал крал Джеймс I, който в своя трактат от 1604 г. "Възражение срещу тютюна" е провъзгласил, че пушенето е "отвратително за очите, омразно е за носа, вредно е за мозъка и опасно за дробовете". Крал Джеймс се опитвал завинаги да забрани тютюна, но враждебно настроеният парламент го срязал. Папа Урбан VIII е постигнал по-големи успехи. Изпаднал в ярост от съобщенията, че свещениците извършват службите със запалени цигари, той веднага забранил пушенето сред духовенството.

Търсенето обаче на тютюна продължавало с неотслабваща сила. Дори когато Джеймс сипел огън и жупел заради разрушителното му въздействие върху обществото, в Лондон тютюнът понякога се разменял срещу сребро в съотношение кило срещу кило. В английската колония Бермуда фермерите



често си купували булки срещу чували с тютюн



(обикновено за 45 кг тютюн). А на другия край на планетата младите пушачи в Едно (Токио) били толкова възмутени от високите цени на тютюна, че редовно ограбвали складовете с тютюн. В Истанбул пък митничарите, които не могли да си позволят лула с тютюн, често изнудвали чужденците, за да си го набавят.

Освен заради нарасналото търсене цената на тютюна се вдигала и заради обявяването му извън закона. А това съответно разширявало незаконното отглеждане на тютюна и контрабандата му, което продължава и до ден днешен. Пиратите отглеждали и продавали тютюн из цялата акватория на Карибско море, особено във Венецуела. Накърнявайки испанската корона, дребните земевладелци в отдалечените колонии превръщали полята си от пшеница и царевица в тютюневи плантации, а после продавали своите добиви на холандски и английски пирати. Тези банди станали много силни, заради което испанският посланик в Англия се оплаквал, че английското търсене на тютюна води към крах на закона и реда в тютюневите райони. (Това обаче е характерно не само за миналото: цигарената контрабанда е все така доходоносна дейност от Южна Италия до Югоизточен Китай, но се разпростира и в по-малко престъпни райони. Миналия месец например полицията в американския щат Мериленд разкри цяла мрежа за контрабанда на тютюн в източната част на САЩ). И докато блюстителите на нравствеността като Джеймс кълнели тютюна, че унищожавал семейството, кралските чиновници вече мислели върху неговото легализиране. Малко източници могат да генерират по-надеждни приходи от данъка върху веществата, които водят до пристрастяване.

От икономическа гледна точка пагубният навик заробва зависимите от него хора - цената много-много не ги интересува. Ако имат възможност да го получат, те са готови да плащат по-високи цени заради наложените от правителството данъци и такси. Само година след публикуването на трактата "Възражение срещу тютюна" английското правителство е въвело първия си данък върху тютюна.

Привържениците на забраните са могли да забележат една тревожна закономерност. Навсякъде по света притегателната сила на тютюневите пари е надделявала над опитите да се надвие пристрастяването. Синът на манчжурския хан Тайцзи (дето забранил тютюна) е завършил завземането на Китай и през 1644 г. е станал първият император от династията Цин. Той също се е борил срещу тютюна. Но синът му и внук на хан Тайцзи, император Канси, е започнал да пуши още от 7-годишна възраст и при него данъците върху тютюна са станали основен източник за попълване на държавната хазна. Една след друга останалите държави също последвали примера на Манчжурия, като са легализирали тютюна и са го обложили с данъци.

Марихуаната върви по същия път и



бавно се превръща в източник на данъчно облагане



Индия от епохата на моголите може би е първата държава, обложила с данък марихуаната. (По-късно Ост-Индийската компания въвежда и данък върху опиума.) След десетилетия по пътя на Индия тръгнали страни като Холандия. Дори в такава известна с ненавистта си към наркотици държава като САЩ сериозно пострадалите от рецесията щати като Калифорния и Масачузетс се замислят днес да сложат данъци върху марихуаната.

Но историята не трябва да внушава особен оптимизъм на онези сили, които се застъпват за пълното легализиране. Ако се ръководим от историята на тютюна и други наркотични продукти, ще видим че легализирането е последвано от обществено неодобрение. Навсякъде, където тютюнът се е превърнал в общопризната стока, след десетилетия в крайна сметка използването му бележи упадък. Замаяните от тютюна американски колонии, които през ХVII-ХVIII век се придържали към най-снизходителните възгледи за това растение, накрая се превърнали в държава, където недоумявщи европейски и азиатски пушачи са гонени от ресторанти, кафенета и барове. През 80-те години на миналия век британците се надсмивали над "пуританските" кампании в САЩ срещу тютюнопушенето. Но и те влязоха в общия строй. На ред са италианците, турците и дори китайците.

Наркотици, които стават безинтересни, излизат от употреба - точно както днес тютюнът излиза от употреба. Ако историята учи на нещо, то внуците на нашите внуци ще се отнасят към сегашната битка с марихуаната, кокаина и опиума, както към нещо непонятно, странно и невежествено от далечното и тъмно минало.
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Събиране не реколтата от тютюн сорт Вирджиния в североизточна Унгария.
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Никотиана табакум, както го наричат ботаниците, е първата в света стока, която е предизвикала масово мания и увлечение.
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Холандската полиция откри и унищожи плантация марихуана с над 15 000 растения това лято в Рьолофарендсвеен. В съвместна операция с българските и турските власти са арестувани 10 души.
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Хиндуист пуши марихуана на религиозна церемония. Дори в такава известна с ненавистта си към наркотиците държава като САЩ, сериозно пострадалите от рецесията щати като Калифорния и Масачузетс се замислят днес да сложат данъци върху марихуаната.
СНИМКА АРХИВ
Най-известният борец срещу тютюна станал крал Джеймс I, който в своя трактат от 1604 г. "Възражение срещу тютюна" е провъзгласил, че пушенето е "отвратително за очите, омразно е за носа, вредно е за мозъка и опасно за дробовете".
16
4412
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
24 Октомври 2011 00:17
Наркотърговията ще последва съдбата на цигарите


И ще стане монопол, познайте на кой!?
24 Октомври 2011 01:03
На Партията и Правителството, естествено!
24 Октомври 2011 07:15
Какъв оптимизъм...Говорещ най-малкото за непознаване на проблема, хората и света.
-------
Блогът на Генек
24 Октомври 2011 08:51
Като че ли светът се е отказал от цигарите, че да съветваме и другите наркотици да последват пътя им. Авторът да направи справка колко човека в света загиват заради тютюнопушене и тогава да дава съвети!!!
24 Октомври 2011 09:56
Аз отдавна съм казал, че всички наркотици, включително цигарите и алкохола, трябва да бъдат забранени, или, което е по-правилното - легални. В сегашното положение няма логика.
А пък как ще изпищи мафията, ако се легализират ...
24 Октомври 2011 11:09
Паисий
Като че ли светът се е отказал от цигарите, че да съветваме и другите наркотици да последват пътя им.



Нема и да се откаже, по логиката на автора тепърва ще пропушва.
24 Октомври 2011 11:34
А иначе съм много съгласен с Болярчето, наркотиците или трябва да се забранят истински, както в Гърция, или примерно в Сингапур, или да се легализират, че поне да не генерират престъпност.
24 Октомври 2011 13:55
+ сериозен копеймънт за употребяващите тютюн и други опиати при ползване на социални медицински услиги
24 Октомври 2011 14:19
Само дето има една малка голяма разлика между тютюна и наркотиците и авторът на статията едва ли не я знае. Т.е. можеш да пушиш 20-30 години и оставаш работоспособен и се самоиздържаш. Интересно колко е това време за друсащите се да речем с метамфетамин, хероин, лсд, дори и с марихуаната и пр. И кой ще произвежда храната и прочие дреболии.
24 Октомври 2011 14:49
Ехе, Чай, - вярно 20 - 30 години пушиш и издържаш не само себе си, ами и цялата тютюнева индустрия :о) То и за това всички правитеклства тайно обичат пушачите - пълнят хазната с акциз, подпомагат техните спонсори, и накрая без особено забавяне се капичват без да ползват пенсията си :о)
Всъщност, легализацията на наркотиците не е като легализацията на проституцията. Самата идея за това е доста особена - ами след легализацията наркотиците станат достъпни и вашите деца започнат да си боцват едно преди училище, съвсем легално?
24 Октомври 2011 15:40
И друга основна разлика - пристрастяването към никотина по никакъв начин не влияе на съзнанието и психиката на човекът. Затова социалното влияние на цигарите е несравнимо по-малко от влиянието дори на алкохола, а какво да кажем за другите по-тежки наркотици, които винаги имат и въздействие върху психиката.
Тоест, пушачите не пребиват жените и децата си, не мачкат пешеходци, не катастрофират самолети, заради пристрастяването си. Затова и никотина е толкова разпространен - нещо приятно, което не те прави на лайно.
Затова и слагането на знак за равенство между тютюна и другите наркотици е демагогия!
24 Октомври 2011 15:53
Единствено Борисов и хаитянският сенатор Ламбер са докладвани от спецслужбите на САЩ като наркотрафиканти

Натиснете тук
24 Октомври 2011 18:46
По времето на Индира Ганди Индийската комунистическа партия внесе предложение в парламента за отмяна на сухия режим, с аргумента, че от забраната на алкохола най-голям интерес има мафията. Поради високите цени на алкохола сухият режим стимулира незаконния трафик и консумацията на лошокачествен алкохол. Добре известно е, че повишаването на акциза на цигарите влияе не толкова върху намаляването на тютюнопушенето, колкото до увеличение на контрабандния трафик и консумация на цигари с ниско качество. Така че ефектът на високите цени на цигарите върху здравето, а така също и върху доходите на държавата е съмнителен. Да не говорим за наркотиците. При тях пък не само че доходите на държавата са никакви, но и поради високите цени се прибягва масово до употребата далеч по-опасните техни синтетични заместители. Според мен изходът е един - сваляне на забраните и сериозна възпитателна дейност от най-ранна възраст. Без да ги отричам съвсем, взетите мерки срещу по-възрастните наркомани в повечето случаи са causa perduta.
24 Октомври 2011 19:26
Ако Симеон Дянков, като един Дънкан Маклауд, беше роден преди 500 години, да сме забравили, че това растение може да се пуши.Слава!Вечна слава!
24 Октомври 2011 19:34
Вярно е, че забраната на каквото и да е автоматично увеличава приходите на мафията. Това обаче съвсем не означава, че ако това нещо се разреши, мафията ще се саморазпусне. Тя просто ще си намери друг източник на приходи. Криминалният бизнес трябва да се пребори силово. Това е единственият начин!
24 Октомври 2011 20:06
В Европа, а вероятно и на други места по света, цените на цигарите непрекъснато растат. Но не толкова заради това, че правителствата са заинтересувани за здравето на населението, а от желание да попълнят изтънялите си държавни хазни. Затова и производството на тютюн процъфтява. Сега само не бързайте да ме оборвате. В района на Елзас, отсам и оттатък Рейн, е пълно с полета засети с лошокачествен тютюн. Ако попитате фермерите от какво са им основните доходи, те ще ви отговорят - на първо място от тютюн и след това от картофи. Няма да е чудно, ако получават и субсидии от ЕС за тази си дейност. С други думи от една страна ЕС ни заставяот да ликвидираме производството на висококачествени тютюни и да лишаваме населението в Родопите от прехрана, а от друга страна стимулира френските и немски производители да сеят и произвеждат боклук. Вероятно от това е облагодетелствана и Полша. И това ще продължава, докато не протестираме и на всичко казваме yes! А в това време Ники Младенов и Земеделският ни министър се занимават.... да не казвам с какво
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД