:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,760,569
Активни 514
Страници 17,036
За един ден 1,302,066

Парите не миришат! Особено партийните!

Изборите привидно стават все по-прозрачни, а политическото финансиране - очевидно все по-неконтролируемо
Карикатура: Христо Комарницки
--------
Ако се вярва на единния регистър на Сметната палата за течащата у нас предизборна кампания, България се нормализира. Най-малкото българите вече не са обзети внезапно от предизборно желание да даряват политици. Партиите обявяват публично с кои рекламни и социологически агенции работят, електронните медии съобщават официални тарифи, подават се декларации за произход на средствата на кандидатите. След изборите Сметната палата ще засипе гласоподавателите с нова купчина документи - отчетите за изхарчените в кампанията пари. Още отсега може да се очаква, че сред отчетите ще има неприлично ниски суми, размахвани фанфарно като доказателство за спестовност.

Зад тази привидна прозрачност картината става все по-замазана, а контролът - все по-фиктивен. И ако регистърът на Сметната палата наистина показва нещо, това е именно успешната имитация на чистоплътност. По критерий "пари" кандидатите за президент се разделиха на две групи, и двете горди - едните, че не взимат дарения, другите - че не взимат субсидия и се финансират с помощта на гражданите. Разбира се, никой от тях не купува гласове - това по закон е престъпление.

Но както правилно е казано - много хубаво не е на хубаво. Особено в България. Като начало бяха направени няколко хитри, привидно логични хода,



гарантиращи финансовия комфорт на политическите играчи



Най-напред бе вдигнат размерът на държавната субсидия за парламентарно представените партии и взелите над 1%. Това бе представено като едно от условията за прекъсване на порочната зависимост на партиите от спонсори, но в момента се превръща в удобно алиби на големите играчи. Те вече спокойно могат да твърдят, че поемат разходите си сами и не разчитат на покровители. В същото време и най-беглият поглед към финансовите отчети на партиите показва, че субсидиите могат да бъдат развращаващо големи и въпросът вече е съвсем друг - не как се генерират постъпленията (макар и това да се оказа спорно покрай скандала с отлюспилите се депутати), а за какво се харчат милионите.

Числата са повече от убедителни. ГЕРБ например приключиха 2010 г. с наличност от 20.2 млн. лв., след като отчетоха 4.8 млн. лв. неразпознаваеми разходи в графа "други". За какво са дадени тези пари, няма как да се разбере. За сравнение това е съизмеримо с годишната субсидия за издръжка на обучението в един малък университет като Стопанската академия "Свищов" например (4.9 млн. лв. за 2011 г.). БСП през 2010 г. също отчете разходи за услуги от 4.9 млн. лв. и 1 млн. в графа "други". В графа други на партия "Атака" за 2010 г. са записани 3 млн. лв.

За изчезването на спонсорите освен високите субсидии допринесе и друго - забраната партиите да получават дарения от юридически лица. И от тази мярка се очакваше да гарантира, че фирмите няма да се отплащат за извършени или бъдещи услуги.



Скромната статистика за даренията



- отчетени общо около 530 000 до петък, обаче засилва съмнението, че големите пари се дават някъде другаде, на сенчесто. Забраната на фирмените дарения доведе и до огромни и непроследими списъци с физически дарители - стотици неразпознаваеми физически лица без ЕГН-та, чиято проверка е физически невъзможна. Само БСП например за 2010 г. има 655 записани физически лица като дарители, а някои от тях са посочени само с две имена. Ако приемаме безрезервно твърдението, че малкото дарители са гаранция за чистоплътност, следва да поздравим ДПС. ДПС почти не е взимала дарения: за 2010 г. - 0 лв., за 2008 г. - 0, а в изборните 2007 и 2009 г. - скромните 121 и 231 хил. лв.

Абсурдно е да очакваме някакъв резултат и от декларациите за произход на средствата на дарители, дали над 1000 лв. Слагането на подобни ограничения е безсмислено - кой ще декларира, че парите му са от контрабанда на цигари примерно? И какво може да направи Сметната палата с тези декларации - ще възложи на НАП да проверява доходите на всички над 60 души, дали над 1000 лв., до петък ли? Едва ли.

На този фон много интересни и



показателни са данните за събираните от партиите приходи от членски внос,



които би следвало да отразяват реален ангажимент от страна на гражданите. Парите на ГЕРБ за 2010 г. спрямо 2009 г. са паднали 5 пъти. ДПС обичайно постоянства около 470 хил. лв., но пък в изборната 2009-а има 1.3 млн. от членски внос. "Атака" се е свила от 200 хил. членски внос през 2009 г. на скромните 11 хиляди лв. ДСБ и СДС са постоянни и скромни - съответно 49 хиляди и 126 хиляди за 2010 г. БСП има 1 319 000 лв. за 2009 г. и 972 000 за 2010 г.

Едно от малкото нововъведения, от които има някаква полза, е списъкът на рекламните и социологическите агенции, както и агенциите за връзки с обществеността, обслужващи партиите по време на избори. Тази база данни трябва задължително да се преподава в журналистическите факултети. И показва наистина нелицеприятната картина у нас. От нея става безпощадно ясно, че между журналистика, реклама и връзки с обществеността на практика няма никаква разлика. Иначе как в списъка биха попаднали цели медийни холдинги?
2
4035
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
24 Октомври 2011 07:14
Ами само сметките да се видят - ще стане ясно, че има измама. Пътуванията из провинцията, вечерите и обедите, плакати, "наблюдатели"...
------------------------------- ----------
Блогът на Генек
24 Октомври 2011 10:28
"Pecunia non olet" (Парите не миришат) е нарицателен израз, приписван на римския император Веспасиан. Повод за това е било несъгласието на сина му Тит Флавий с наложения от баща му данък върху обществените тоалетни, в отговор на което императорът напъхал под носа му една шепа монети.
Според биографа му Светоний, това бил единствения император променен към по-добро във властта, но бил най-известен с това, че започнал строителството на Колизеума и първия Храм на мира в Рим. Веспасиан управлявал през периода от 69 до 79 г. след Христа, а историците представят неговото властване в благоприятна светлина. Бил пословично пестелив, като използвал всякакви законни и незаконни мерки за да напълни хазната и да подобри лошото финансово състояние на държавата, което успял да направи. Интересното е, че
Веспасиан издигал най-алчните чиновници начело на богатите провинции, а след това ги осъждал и конфискувал заграбеното от тях.
Може би тази загриженост и "стиснатост" е дължал на скромния си произход - син на събирач на данъци, Веспасиан бил роден в село от Северна Италия, станал първият от фамилията си който влязъл в Сената.
Освен с подобряване финансовото състояние на държавата, Веспасиан имал и друга задача - да подобри дисциплината сред войниците, които неколкократно плячкосали Рим, поради което строго наказвал проявите им на своеволие и бил сдържан в поощрението им.
...
Да, парите не миришат и днес.
От карикатурата на Комарницки може да се добави и, че "Даренията не миришат", както и да се изведе и друг израз, че "Гласовете на избирателите не миришат".
А партийните пари по презумпция няма как да миришат, защото дори и да са с криминален произход, те вече са изпрани при тяхното инвестиране в печеленето на гласове.
Извратената реалност сочи, че данъкоплатците спонсорират партиите, за да имат ресурс същите партии с парите на избирателя да си осигурят неговия глас и да бъдат избрани отново.
"Най-напред бе вдигнат размера на държавната субсидия за парламентарно представените партии и взелите над 1%. Това бе представено като едно от условията за прекъсване на порочната зависимост на партиите от спонсори, но в момента се превръща в удобно алиби на големите играчи. Те вече спокойно могат да твърдят, че поемат разходите си сами и не разчитат на покровители."

Това изглежда не е толкова притеснително, колкото описаните в статията констатации, че
"Забраната на фирмените дарения доведе и до огромни и непроследими списъци с физически дарители - стотици неразпознаваеми физически лица без ЕГН-та, чиято проверка е физически невъзможна."

Това от своя страна води до отчаяния извод в статията, че
"Абсурдно е да очакваме някакъв резултат и от декларациите за произход на средствата на дарители."
- в смисъл, че няма физическа и практическа възможност да се проследи дали последователите на "криминалната революция" стоят зад цитираните капитали с неясен произход с ясните намерения да си осигурят легитимирани представители във властта и в крайна сметка, естествено - да си върнат инвестициите умножени.
Изпраните пари не миришат.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД