Кърлингът е спорт чужд на българина. Той се е появил през Средновековието в Шотландия, но по-късно е дошъл и в нашите земи. През 2006 г. с много тържества и високопоставени гости е открита първата зала, в която се практикува този спорт в Източна Европа. Тя е изградена в монтанското село Якимово в двора на Любомир Велинов. До нея се стига с много питане и по път, насипан с чакъл.
Община Якимово се намира в центъра на Северозападна България и освен с кърлинга влезе в информационните бюлетини и със спечелването на първенството по безработица в целия Европейски съюз. При средна безработица в ЕС от около 9-10% в тази българска община тя бележи официалните 54.6%. Безработицата обаче не е единственият феномен. На територията на общината се намират селата Якимово, Дългоделци, Долно Церовене и Комощица. Числеността им е около 4300 души. От тях в активна възраст са малко над 2000 души. Официално безработните са над половината. Елементарните сметки показват, че работещите в кметствата, училищата, читалищата и по временните социални програми оформят работещата класа. Парадоксът е, че някакви минимални средства в държавния бюджет внасят само собствениците на дузината хранителни магазини. Има и няколко селскостопански производители, които плащат заплати на механизатори и трактористи. Дори и най-слабите икономисти могат да направят изчисления
какъв принос към републиканския бюджет има община Якимово
Дори и след официално изнесените резултати от Регионалната служба по заетостта в кметството на Якимово отричат данните. "Според мен тези високи проценти идват от това, че през последните 10 години пенсионерите са станали повече", казва и.д. кметът Константин Владов. Подкрепят го секретарят и касиерката. След малко сметки и изчисления те стигат до извода, че наистина над половината от активното население не работи, а голяма част от заетите всъщност са по социални програми и се шляят по цял ден по улиците.
В понеделник около обяд на площада пред кметството са се струпали над 200 души. Глъчката е като на Уолстрийт. И няма как да не е, тъй като се раздават помощите за отопление. Освен тях политически дилъри от всякакви партии седят и раздават листовки. Най-интересни са реакциите на ромите, които излизат с бюлетините на Волен Сидеров за кандидат-президент на България.
"Малее, тоо голем убавец.
Що да не гласувам за него", казва Цвета. Минути преди това жената е взела малко над 100 лв. за дърва, а за да се закръгли сметката, социалните са й дали и две рула тоалетна хартия. Мъжът й е по-серт, хваща бюлетината, мачка я и я хвърля на улицата, като тегли и една звучна псувня.
Само за няколко часа на място като Якимово човек започва да си задава множество екзистенциални въпроси. И няма как да е, тъй като екзистенциализмът най-силно се проявява след първата и втората световна война, когато единствената цел на човечеството е била оцеляването. В момента там хората наистина се опитват да оцеляват.
"През последните месеци се наблюдава още една странна тенденция. Хора, които са работили и живели в София или Монтана, се връщат тук, за да изкарат зимата", казва и.д. кметът Владов. Според него тези хора знаят, че ще мизерстват в родните си къщи, но поне няма да бъдат изгонени на улицата. В големите градове те вече не могат да намерят постоянна и добре платена работа и не успяват да покрият разходите си за квартира и транспорт. "Тук знаят, че ще мръзнат цяла зима, но все може да се намерят пари за един хляб", казва Владов. Той е на 32 години и и живее със съпругата си в Комощица. Завършил е за агроном и чака големия ден, когато ще успее да се отдаде на земята и да обработва стотици декари с различни култури. Дотогава ще разчита на заплатата като зам.-кмет на Якимово.
В голяма част от общините борбата за кметския стол е свързана с различни интереси, като те са предимно икономически. Става въпрос да управляваш проекти за милиони. В Якимово кметската заплатата от около 1000 лв. определено е стимул да се изостри предизборната битка. Тук 8 души се борят да бъдат водачи на население, което е съставено предимно от пенсионери и безработни. Всеки от кандидатите за селски първенец е готов да обещае, че ще работи по европейски програми, за да докара сериозни инвестиции и да сътвори благоденствието. Една такава програма вече е на път да бъде претворена. Сегашният кмет е успял да намери средства за реконструкция и ремонт на централния площад на селото. Бетонните плочи са стоварени и наредени по стария тротоар, а по тях весело са насядали безработни и унили хора.
Под изтърканото яке на Цвета се вижда
нова фланелка на ГЕРБ
На въпрос дали тя е симпатизант жената се дърпа рязко и пояснява: "Мене ми е студено!" След това обаче се качва на малко бусче с още 20-ина души и тръгва към Комощица, където на посещение е дошъл началникът на изборния щаб на ГЕРБ и вицепремиер на страната Цветан Цветанов.
Якимово е феноменално и с друго. Транспортът там е екологичен. 70% от хората се придвижват с велосипеди, а останалите с каруци или пеша. Селото е дълго близо 7 километра от едната до другата част. Официално селото е районирано като Якимово 1, Якимово 2 и Якимово 3. Преди доста години под тази номерация са стояли имената на селата Прогорелец, Котеновци и Войници, които са били обединени.
"Наистина нямам никаква идея как оцеляват хората тук. Каквото и да си говорим, това не е нормално. Тук хората са свикнали да пътуват и да работят на други места, но вече няма и къде да отидат. Преди години пътуваха всеки ден с рейса до Монтана или Лом, за да работят в големите фабрики и заводи. Сега се връщат даже от София. Явно кризата наистина е по-дълбока и от това, което виждаме", анализира Владов.
Заради кризата и залата за кърлинг в Якимово е затворена от близо две години. В амортизиращото се помещение все още виси плакат на княгиня Калина, която е била патрон на едно от големите състезания. В къщата на Любомир Велинов са се изредили доста от бившите политически величия, като Симеон Сакскобургготски, Васил Иванов-Лучано и Иван Славков-Батето. Местните твърдят, че преди години президентът Георги Първанов също минал през залата, след като открил голям басейн в селското училище.
|
|