Увеличаването на съдебните такси може да доведе до това хората да имат достъп единствено до стената на съдилищата, но не и до правосъдие. |
След няколко дни, когато мине и балотажът,
властта вече няма да има никаква спирачка
да обяви промените. Дано да се намери разумен баланс. Защото механичното повишаване на таксите не е решение. Правосъдието трябва да е достъпно. Таксите не може и не трябва да са начинът за разтоварването на съдебната система. Съдебната власт формира около 1/3 от бюджета си от съдебните такси. Доста лицемерно звучи, че таксите трябва да се вдигнат, защото не стигат парите на системата. А в същото време тя има достатъчно средства да си раздава бонуси и премии и да раздува ненужно щата на администрацията си, за да подслони синът или кръщелницата на някой високопоставен свой представител.
Висшият съдебен съвет иска бюджетът на съдебната власт за 2012 г. да е 493 млн. лв. От тях трансферът от държавата да е 388 млн. лв., а приходите - 105 млн. лв., от които 90 млн. лв. от такси. Финансовото министерство, както обикновено, предлага значително орязан бюджет. Според неговите разчети съдебната власт през 2012 г. трябва да се побере в 400 млн. лв. - 260 млн. лв. трансфер и 140 млн. лв. приходи, 120 млн. лв. от които от такси. Парламентът по традиция ще приеме бюджета, внесен от правителството. И без да си математически гений ще видиш, че между предвидените 90 млн. лв. на ВСС и 120 млн. лв. на правителството има 30 млн. лв. разлика. Грубата сметка показва, че е заложено 30% увеличение на таксите. Така в условията на криза, чийто край не се вижда, и все по-зле живеещи хора има риск достъпът до правосъдието да се превърне в лукс.
Последната им актуализация е от 2008 г.
Сега основното поскъпване може да се очаква при административното правосъдие. Сега по жалби по административни актове се събира проста такса от 10 лв. от физическите лица и 50 лв. от търговците. Касационната жалба е два пъти по-евтина. В същото време финансовият интерес по тези дела е за милиони левове.Тарифата за гражданските дела определя 4% такса върху цената на иска. Когато искът е неоценяем, таксата е до 80 лв.
Преди дни председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев заяви, че размерът на таксите трябва да се преосмисли, но това не означава непременно увеличаване или намаляване. Означава баланс, какъвто в момента няма. Груев даде за пример таксата от 30 лв., която се плаща за решаване от трима върховни съдии на въпроса за допустимост на жалба по граждански и търговски дела пред ВКС.
Чуват се идеи за въвеждане на такса между 20 и 50 лв. за обжалване на наказателните постановления, най-често издавани от МВР за нарушаване на Закона за движение по пътищата. Сега те се атакуват в съда безплатно. Има опасения, че ако им се сложи финансова бариера, то те на практика ще станат необжалваеми, тъй като обикновено са за глоби в подобен на таксата размер. Съдии предлагат и таксата за завеждане на наказателно дело от частен характер (за обида, клевета, лека телесна повреда, например) да стане 50 - 100 лв. В момента тя е 12 лв.
През 2004 г. Върховният административен съд поряза увеличението на съдебните такси с от 2 до 30 пъти за различните услуги, прието от правителството година по-рано. Решението от 16 януари 2004 г. бе на съдиите Светла Петкова, Цветанка Табанджова, Светлана Йонкова, Милка Панчева и Здравка Шуменска. Докладчик по делото бе Табанджова, която в момента е член на ВСС.
Тарифа №1 бе пратена в съда от Съюза за подпомагане на малките и средните предприятия от Варна с довода, че Министерският съвет е определил таксите,
без да се съобрази с доходите
и имуществото на гражданите. С постановлението е уредена материя, която съгласно чл. 60, ал. 1 от Конституцията на Република България се урежда само със закон. МС е наложил прости такси, които не са в съответствие с материално-техническите и административни разходи по предоставяне на услугата, както изисква Законът за държавните такси. Като аргумент против бяха цитирани и данни на Националния статистически институт, че реалното увеличение на доходите за периода 1998 - 2002 г. е под 30%, а увеличението на таксите е в пъти. Така се нарушават правата и се засягат законните интереси на гражданите и юридическите лица на съдебна защита, гарантирани от конституцията.
ВАС приема, че с тарифата кабинетът не се е съобразил с конституционния принцип, че "гражданите са длъжни да плащат данъци и такси, установени със закон, съобразно техните доходи и имущество". Увеличението не съответства на социално-икономическите условия, на равнището на доходите и на инфлационните процеси в страната. Определените нови такси не са обосновани нито с реалното увеличение на себестойността на предоставяните услуги, нито с реалното увеличение на доходите на гражданите.
Когато за да защити правата си по съдебен ред, някой трябва да плати на държавата сума, надвишаваща значително средномесечния му доход, то това реално ще ограничи конституционно гарантираното му право за достъп до правосъдие, пише в решението. Стесняването на достъпа на гражданите и юридическите лица до съдебна защита фактически ограничава и контрола за законност върху актовете и действията на административните органи. Основната функция на правораздаването да защитава при нарушени права може да бъде реализирана единствено чрез гарантиране на действителен достъп до правосъдие. Елемент от тази гаранция е и финансовата достъпност на съдебните услуги. (Цялото решение може да бъде прочетено на http://www.sac.government.bg/court22.nsf/d6397429a99ee2afc225661e00383a86/56c49bfb9009038ec2256e13004f9538?OpenDocument).
Груба грешка е промените в тарифите да се правят на тъмно и без да бъдат обсъдени всички доводи "за" и "против". Съдебната власт може и да поддържа доверие около санитарния минимум, но достъпът до нея е фундаментален за демокрацията. Особено когато усещането за беззаконие в държавата става все по-силно.
---таблица---
НЯКОИ ТАКСИ
услуга - цена
жалби срещу административни актове от юридически лица с нестопанска цел и от физическите лица, които не са търговци- 10 лв.
жалби срещу административни актове от юридически лица - 50 лв.
завеждане на искова молба за развод - 25 лв.
при допускане на развод по взаимно съгласие - 40 лв.
дело за делба - 4% върху стойността на дяловете
молба за издаване на изпълнителен лист - 5 лв.
издаване на свидетелство за съдимост - 5 лв.
по молба за осиновяване - 25 лв.
по молба за отказ или приемане на наследство - 20 лв.