Българският политически скандал е изумително комичен. Тъпчем се с торта и изведнъж възкликваме: "Я, имала и черешка!".
България преживява може би най-хаотичните избори - стотици сгрешени протоколи, разнасяне на чували из домовете, цял депутат от управляващата партия ги грабна и понесе нейде. Хиляди платени застъпници, липсващи хора в списъците, безпрецедентно удължаване на изборния ден. Оттам и логичните
съмнения за манипулации
Скандалът е ясен, не е ясно защо след като гледаме един и същ филм на ужасите, се стряскаме. Изумяваме се, че водата е мокра, след като поне от година пред очите ни се подготвяха избори, които ще удавят избирателите.
В дните след вота броят на недействителните бюлетини се оказа най-очакваната новина за опозицията. Ясно е защо - нередовните бюлетини в голямата си част се фалшифицират, гласът на хиляди българи се хвърля в коша. Би било прекрасно, ако Цветан Цветанов, след като надяна слушалки, се разхождаше със син химикал. Но проблемът е по-дълбок.
Нека разгледаме местните вотове през 2003 г. и 2007 г. Да вземем за пример четирите най-големи български града. Стряска не само различното отчитане на гласовете (графите в протоколите през годините се променят, дори опитни изборджии е нормално да грешат), но и броят на "погубените бюлетини".
Естествено, не всички са манипулирани, но тогава и сега към тях е насочено съмнението. Наричаме ги "погубени", защото на едни избори те се означават само като "недействителни", на други отделно се вписват бюлетини без пликове, които също влизат в коша и т.н.
През 2003 г. в София-град от 406 000 гласували нередовните бюлетини са 3500, а празните пликове - 19 400. Това прави около 6% погубени гласове. През 2007 г. са пак някъде толкова. В Пловдив обаче от 6-7% през 2003 г. скачат на 9% през 2007 г. Във Варна ръстът е от 8 на 10%, там дори в официалния краен протокол на общинската избирателна комисия се губят към 5000 бюлетини. Имаше и дела. В Бургас процентите са 8-9. Данните са достъпни в интернет, всеки може да влезе и смята. И касаят само вота за кмет. Представяте ли си какво става с гласуването за общински листи? Ами в по-малките селища?
Това, което ни сполетява днес,
нито е неочаквано, нито сюблимно
То е пик в отдавна стартирала тенденция. ГЕРБ не я измисли. Напълно в тон с предизборния си лозунг, интелектуален и физически капацитет, тя надгражда туй, което предшествениците й, които днес викат "Дръжте крадеца", създаваха.
Някои медии се стреснаха, че във Варна има регистрирани 18 000 застъпници. И защо се стряскат, след като преди 4 години бяха 19 000? Полицията ходи, проверява, изземва списъци и установи, че партиите имат право да регистрират безброй застъпници и да им плащат колкото си искат. Т.е. преоткри закона. Днешният потрес пак преоткрива законите, (не)спазването им, традициите, въобще всичко, което се вихри в България от Алеко насам и бе прекъснато за 45 години. Защо да спират изборната търговия, фалшификациите, контролирания вот, след като се случват безпроблемно? Осъдени няма, разследвани - също, а липсва и желание за това. Напротив - нормално е да се увеличават.
А сега да си припомним
как се стигна сега до вот "2 в 1"
Именно съчетаването на президентски и местни избори, което в някои селища доведе до гласуване с четири бюлетини, причини забавянето, изнерви граждани, удължи изборния ден, протоколите се забатачиха, членовете на комисиите висяха по 15 часа да ги предадат и т.н.
Тази идея не бе нова. Дори две години дефилира под благосклонния обществен поглед. Още в началото на 2009 г. НДСВ искаше обединяването на парламентарните и европейските избори. Мотивът - ще се спестят пари. Интелектуалци, начело с видния такъв Иван Гарелов, спретнаха подписка, изразяваща категоричното нежелание народът да упражни правото си на вот два пъти.
БСП и ДПС спряха предложението. Но сам Бойко Борисов скочи и обвини "душманите", че излишно трошат народни пари. После взе властта и от първия ден бе ясно, че ще обедини изборите за президент и за местна власт. Симеон Дянков отчете доволно, че ще се спестят 8 млн. лв. А
след като спестовността е по-важен приоритет от правото на глас,
ясно е, че пари за нови секции, обучения, за онова, което ще улесни избирателя, няма да се дават.
ГЕРБ прие т.нар. Изборен кодекс в края на миналата година. Президентът Първанов наложи вето на някои текстове, но не на тези, които днес превърнаха вота в хаос. Съвместяването на двата вота бе гласувано от парламента през юни, пищящата днес и оплакващата се от изборни неуредици "Синя коалиция" подкрепи ГЕРБ в гласуването. Първият голям обществен отпор, че изборите ще се превърнат във фарс, бе непосредствено преди 23 октомври, когато няколко неправителствени организации казаха туй, което бе видно още от декември. Та по каква причина ГЕРБ следваше да не организира изборите така, както ги бе запланувала? Кой й попречи? В парламента срещна приятели, интелектуалци отдавна искаха вот "2 в 1", а пък народът се кефи, когато се пести от избори и закуски.
И накрая една похвала към Първанов и Борисов. Бяха прави, че в Катуница няма етническо напрежение. Няма и социално, въобще никакво няма с ромите в България. Месец след пожарищата циганският вот в страната бе доволно накупен. Както винаги.
Пак ли ще се изненадваме в бъдеще?
Каррррай да върви!
Такъв ни беше социализЪма, такава ни беше димукрацията, такива са ни мутрите, такова ни е СЕГА!
Да сме живи и здрави да оцелеем и след поредната мутра, издигнала се неочаквано високо.Кво толкова всъщност?