:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,744,871
Активни 759
Страници 1,338
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Не бъркайте западния рейтинг на университетите с нашия

У нас имаме разпрашаване на интелект на парче - "Сей, земеделецо" - минава, хвърля научни зрънца някой и отлита като щъркел по Аристотелевия път към друг вуз, казва новият председател на Националната агенция по оценяване и акредитация проф. Боян Биолчев
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Проф. Боян Биолчев
Визитка: Проф. Боян Биолчев е роден в София през 1942 г. Защитил е магистърска степен по полска филология в Ягелонския университет в Краков. През 1969 г. постъпва като аспирант в СУ "Св. Климент Охридски" и преминава през цялата академическа кариера - асистент по полска литература (1972 г.), доцент (от 1982 до 1996 г.), доктор на филологическите науки (от 1996 г.). От 1999 до 2007 г. е ректор на Софийския университет. Боян Биолчев е известен писател и автор на над 200 научни публикации.





- Проф. Биолчев, досега избягвахте държавната служба. Какво се промени в позицията ви, че приехте да станете председател на Националната агенция по оценяване и акредитация, която е на подчинение на Министерския съвет?

- Няма промяна в позицията ми - този пост е в периметъра на моята компетентност, тоест постът идва при мен, а не аз при него. Не се отклонявам от нищо, което съм правил досега, това са все неща, които познавам от дългогодишна практика - преминал съм цялата стълбица на академическата кариера и всичко ми е познато, така че тук не се чувствам в несвойствена роля. Аз съм отклонявал покани за министър и покани на партии, за да ползват името ми за други "престижни" цели. Тук никой не ми се намесва, за да ми диктува какво да кажа, тъй като съм назначен с шестгодишен мандат (бел. ред. - от премиера Бойко Борисов) точно заради компетентност, а не за изпълнител.

- Поехте поста във важен момент - предстои преакредитация на повече от половината висши училища в страната. Вече има и нови правила за оценяването им.

- За съжаление последните поправки в закона за висшето образование са доста козметични. Аз с надежда очаквам да се поработи по-сериозно по нов закон за висшето образование, защото изключително важна роля има акредитацията за една развита образователна система. Единствената оценка, опираща се на реални научни факти, може да дойде точно от такава институция. В момента е направена промяна в начина на оценката - въведена е десетобална система. Иска ми се диференциацията в оценката да се увеличи съобразно качествата на образованието. Това е пътят за развитие и усъвършенстване дейността на агенцията.

- Трябва ли държавните институции, от които зависи редът във висшето образование, да имат повече правомощия?

- Агенцията не се нуждае от правомощия, а от издигане на статута й в национален мащаб. Т.е. не повече власт на Националната агенция за оценка и акредитация, а повече ефективност в реализацията на решенията й от властта. И сега имаме правомощията да даваме своите оценки. Но има опити да се подменя тежестта на оценката ни с някакви рейтингови игри, опити да се изтласка научният критерий от медийно-митологични заместители. Ето това означава да бъде лишена от власт оторизираната, от една страна, и от друга - единствено компетентната институция, която може да изиграе огромна роля за позицията на нашето образование в европейски контекст. Има гласове агенцията да дава само акредитация, а да не дава оценки и те да идват от рейтинга. Ще отворя една скоба - уважаеми приятели, които толкова държите на рейтинга, не бъркайте западния рейтинг с нашия. Защото от всеки ъгъл, дори и в най-отдалечените ниши на живота ни, надзърта по едно око на Цар Киро и много трябва да се внимава, когато се лишава от права националната институция в полза на иначе демократично звучащи системи за оценка.

- Преди дни министърът заяви, че 51 висши училища са много за България. Така ли е според вас?

- За мен броят на висшите училища не е съразмерен нито с броя на населението, нито с научния и преподавателския потенциал на България. Това е разпрашаване на интелект на парче - "Сей, земеделецо", - минава, хвърля научни зрънца някой и отлита като щъркел по Аристотелевия път към друг университет. Това не е тайна за никого. Аз съм песимист по отношение на това, че може с административни мерки да се реши този проблем. Единственият начин за решаване на проблема е чрез финансово стимулиране на доброто образование и когато парите на държавата се концентрират там, където наистина има качество на обучението, няма да има пари за образователни занаятчийски работилници от втора ръка. Според мен финансирането на висшите училища трябва да зависи много повече от оценките на агенцията. Чрез съкращаване на права за образователна дейност и ограничаване на финансирането ще започнат да отмират по естествен път излишни за интересите на страната институции, ще се свиват и ще изчезват свободните пространства за образователна далавера. Но от раз, с гилотина не може да стане.

- Трябва ли да се въведе ваучерна система, за да има равнопоставеност между висшите училища и във финансирането, и в контрола?

- Не може да има равнопоставеност. Никъде по света бюджетните средства не могат да влизат в частен бизнес, а частното образование е образователен бизнес. В частните университети парите идват директно от студента - там просто трябва да бъде прилаган висок критерий за оценка, за да не се израждат в печатници на дипломи. Организацията на образованието е различна в държавните и частните университети, но при оценка те трябва да бъдат напълно равнопоставени. Няма ли научен преподавателски потенциал - свалят се правата за обучение на докторанти, свалят се правата за магистратури...

- Тогава висшето училище просто ще обучава бакалаври над капацитета.

- Значи трябва законово да се търсят начини за ограничаване и на бакалавърското обучение. Те и сега съществуват - агенцията определя капацитета на висшето училище. Ако висшето училище демонстрира ниско състояние на преподавателския потенциал, ако очевидно не отговаря на условията, се свива приемът. И сега в агенцията получавам непрекъснато молби за увеличаване на капацитета. Ние сме възприели много прост начин - най-напред се определя капацитет на отделните специалности и ако сборът им отговаря на поисканата цялостна цифра, е логично. Обикновено има двойно по-голям поискан общ брой спрямо сборния капацитет на отделните специалности и тук агенцията би могла максимално остро да въздейства.

- Как може да се реши проблемът с "летящите професори"?

- Наивно е да кажем "Ще работиш само в един университет", макар че аз съм имал разговор с един блестящ хуманитар, професор Хелер в Лозанския университет. Това е човек, който говори като майчин 7 езика. Уникален е. Живее в Париж, а е професор в Лозана и аз го попитах: "Защо не преподаваш и в Сорбоната, какво ти пречи?" Той каза: "При първа лекция в Сорбоната аз ще бъда освободен от Лозанския университет, защото в него аз присъствам не като часове и не като щатна бройка, а като марка. Университетът взима моята марка и аз съм длъжен да я реализирам тук." Само че ние сме толкова далече от такова съзнание, че като се замислиш, започва да боли.

- Трябва много да ни боли, защото има професори, които не говорят като майчин 7 езика, а имат в джоба си 7 договора в различни университети.

- Знам. Не говорят 7 езика като майчин, а говорят български като от втори баща. Имайте предвид, че понякога се получават и исторически натрупвания. Една грешка в управлението на образованието води до дългогодишни тежки последствия, които понякога са необратими. Ние на моменти се изправяме пред нещо, което не можем да компенсираме сами, а не сме го създали ние. Единственият начин държавата да прояви уважение към образованието е финансирането по строг критерий за качество. Тя друга задача към образованието няма. Тогава добре платеният професор ще започне да брани марката на своето висше училище. Само по естествен път може да бъдат постигнати някакви реални резултати. С ограничителни законодателни мерки ще се предизвика само трескаво търсене на вратичка в закона, заобикаляне на правила и други хитрини на дребно. А верният път отдавна е открит - образованието е приоритет на развитите държави. Аз като ректор нямам памет това да е било в разбиранията на всички управления, при които съм работил. В риториката - да, в разбиранията и практиката - далече не. Единственият път е този, а той не е много скъп. Само привидно образованието има бавна възвръщаемост, това е само привидно. Още на първите 3 или 4 години ще се усети необратимо добро, а не необратимо затъване на образователната система. Нека така да го кажа. Финансите са кръвоносната система, но лимфата на националния държавен организъм е образованието, а без лимфа организмът не съществува. Може да не е много естетичен примерът, но поне е физиологически точен. Ако мога да обвиня някого, обвинявам атавистичната традиция в управлението на държавата ни да има ораторски подход към образованието и отместване встрани с лека ръка на проблеми, които са решими на момента. Проблемите на българското образование са подвластни на нашите национални възможности още днес и дано това да бъде осъзнато.
47
6272
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
47
 Видими 
27 Октомври 2011 19:51
Тъй-тъй, професоре!
Една грешка в управлението на образованието води до дългогодишни тежки последствия, които понякога са необратими. Ние на моменти се изправяме пред нещо, което не можем да компенсираме сами, а не сме го създали ние...
Като е тръгнала грешката от 1945 год. и се стигне до СЕГА! Със стари мурви ще образоваш млади хора... Как пък не! Ще чакаме от професори, произведени под индиго и със неграмотни преписвания от руски или википедията, да подготвят млади хора с поне 2 чужди езика - ами копанката или черпака ойдоха в ряката...

27 Октомври 2011 20:41
защо шикалкавим:няма висок потенциал за един що-годе уни.на бг е нужен един мощен интелектуалец, който да взриви тази малоумна банда от шарлатани, писала се за професори и тям такива недоразумения
27 Октомври 2011 22:13
Аз пък напоследък се срещам често със завършили с дебели дипломи в чужбина , които обаче нямат грам понятие от практически решения по основни въпроси на производството.За съжаление теорията не произвежда продукция.
27 Октомври 2011 22:16
hamalin

Боян Биолчев много обича парите и като ректор разменяше имоти на университета за някаква кокошки. Логично, доказалите се мошеници получават държавен пост, защото знаят "как се правят нещата".
27 Октомври 2011 22:19
4efko,

Не знам къде ги срещаш тези хора, щото аз имам точно противоположните впечатления. Да не са завършили някъде в елитни руски, молдовски или украйнски университети? Защото едните могат да произвеждат Москвич и Лада, а другите... направо не ми се говори. Като чуя за великите български спецове, които адски много разбират от всичко
27 Октомври 2011 23:18
аз като пряко засегнат от "управлението" на масона биоОлчев
мога да кажа, че не е имало по слаб ректор в СУ.
но моето гайле е нищо да му мислят студентите..
27 Октомври 2011 23:39
Бай егатие, по спомени от творчеството ви, Биолчев е бил един отличен ректор.
28 Октомври 2011 00:12
преписвания от руски
Така си е. В руските книги пише, че F=ma, а правилното е F=am.
28 Октомври 2011 01:03
Докато има студенти, за които учението в престижни и международно признати университети не е по джоба, ще има и български ерзац-университети (справки нужни ли са?), в които ниските академични критерии ще са правило, доколкото има такива критерии?
А какво направи самият Биолчев с привличането на кадърни хора в Софийския университет? Макар че въпросът е риторичен - никой не успял с пари, едва покриващи разходите за покупка на стар "Москвич" да купиш актуален модел "Мерцедес"! Това е българското образование - опитва се да имитира американски автомобилни състезания със стари руски машини!!!
28 Октомври 2011 01:09
Кардосо,
Я ни открехни според коя граматика думата „украински“ се пише с „й“. Правописът се овладява в основното училище, а и просто с четивна практика. Засега наблегни на тези неща, пък после давай акъл кой университет по света става и кой не.
28 Октомври 2011 08:11
Наивно е да кажем "Ще работиш само в един университет",

Преди известно време разбрах за един мой познат професор от Токио, гостувал ми в София през 80-те и аз в Тойохаши (тогава той беше там), че той е поканен гост-професор в Университета на Страсбург, т.е., той освен, че ще чете лекции в Токио ще чете и в Страсбург. Това е установена практика. Всичко това, обаче трябва да бъде сведено до нормални граници. Тезата, че и в образованието пазара ще реши всичко докара ей тези 51 университета.
28 Октомври 2011 08:16
тази малоумна банда от шарлатани, писала се за професори и тям такива недоразумения


На мен ми се наложи скоро да се занимавам с въпроса за определяне на конкурентоспособността на продукцията - въпрос от науката "Финансово-стопански анализ".
Оказа се, че за целта има измислен един "метод на разстоянията" - да се измерва Евклидовото разстояние от вектора на показателите на изделието до вектора-еталон (условен вектор с най-добри показатели на конкурентоспособност).
Останах много учуден, като прерових 4-5 различни учебника на български автори и намерих общо три различни начина за изчисляване на Евклидовото разстояние, като и трите нямаха нищо общо с истинската формула, която доколкото си спомням, се учи в гимназията. А два от учебниците бяха на един и същ автор (доцент) и в двата разстоянието се изчисляваше по два различни начина, кой от кой по-безумен...
Да не говорим за другите глупости в този "метод на разстоянията".

Та, рекох се, ако всичките методи на финансово-стопанския анализ са на това дередже, егати дисциплината...

28 Октомври 2011 08:31
Метриката в дадено пространство, драги ми Енчо, може да се въведе по различни начини. Може да бъде всяка функция, отговаряща на определени условия. Отвори кой да е учебник по функционален анализ, почети и после подскачай.
28 Октомври 2011 08:35
По време на ректорството на Биолчев университетско издателство е задлъжняло за повече от 2 милиона евро. Откраднати от шайката около Биолчев и Томов. През Библиотеката се откраднаха 600 000 евро - за което натопиха шефката на библиотеката. Биолчев си продаде задника за Шипка 6. Нещастник!
28 Октомври 2011 08:42
Като е тръгнала грешката от 1945 год. и се стигне до СЕГА! Със стари мурви ще образоваш млади хора...
Аман от хора нищо не разбиращи от образование да дават акъл. Куцо и сакато се напъва да дава акъл. Е каква беше грешката след 1945г. Че дотогава имаше само един университет, който обучаваше ограничен брой специалности и студенти и едно висше Политехническо училище създадено едва през през 1942г., прераснало след 1945г. в Политехника където преподавателите бяха общо взето обикновени инженери. Университетът имаше и няколко преподавателя на ниво. Именно след 1945г. по-точно 1953г. се разрасна образованието с новите институти, като МЕИ, ХТИ, МГИ, ИСИ, Лесотехническия, Медецинския, Селскостопанската академия, Ветеринарно-медицинския. Тогава образованието се постави на модерни основи. След това се появиха провинциалните университети и институти. По това време кадрите бяха ограничени, професор се ставаше и без кандидатска дисертация. С усъвършенстването на образованието изисквания се увеличаваха, като най-големи бяха те през 80-те, като за доцент се изискваше да си кандидат на науките (сегашното доктор ПО) и съответни наукометрични показатели, а за професор се искаше да си бил доцент и да имаш голяма докторска дисертация (т.е., сегашното доктор на науките). Сега, този некадърник Игнатов намали изискванията за да може и той да влезе в тях, защото научната му продуйкция е от постна по-постна.
Когато не познавате историята на образованието и науката у нас не се обаждайте от коневръза.
28 Октомври 2011 08:45
Метриката в дадено пространство, драги ми Енчо, може да се въведе по различни начини. Може да бъде всяка функция, отговаряща на определени условия.


Е, да...
В учебниците, които използвах, такива "дълбокомислени фрази" имаше в изобилие...

Иначе, всеки който малко разбира от смятане, може да прецени доколко може да се изчисли Евклидово разстояние с формулата на 363 стр. от този учебник.
Натиснете тук
И изобщо какъв показател за конкурентоспсобност може да е тази формула.
28 Октомври 2011 08:47
И да уточня - няма такова понятие "евклидово разстояние". Има понятие "разстояние" между два елемента на некво векторно пространство, което се евклидизира, като въведеш метриката - функцията разстояние. И не се учи в гимназията, освен за равнинния случай, може би. Разстоянието е функция, която на всеки два елемента съпоставя едно число, което трябва да е неотрицателно. И т.н. има още две изисквания - симетричност и неравенството на триъгълника. Почети бе!
28 Октомври 2011 08:52
Ще чакаме от професори, произведени под индиго и със неграмотни преписвания от руски или википедията, да подготвят млади хора с поне 2 чужди езика - ами копанката или черпака ойдоха в ряката...
Абе момшети наясно ли се как се избираха професори, какви преписвания от руски и каква Уикипедия през 80-те години. Аман от сбъркан народ. Къде са младите хора. Които са с повече качества напускат страната, други не идват, защото не може да се живее с 300-400 лева заплата и да има изисквания за 3 години да направи докторска дисертация. каквото говоря, обаче, говоря за точните науки, за хуманитарните не съм запознат много. Самият факт, че наш Игнатов му отказаха професорска титла в НБУ, а едва като стана министър му се подмазаха да го направят говори за нивото в хуманитарните науки сега.
28 Октомври 2011 08:57
И да уточня - няма такова понятие "евклидово разстояние".


Натиснете тук
28 Октомври 2011 09:05
Абе, момче, нъл ти казах, че разстояния могат да се въведат по различни начини - зависи от структурата на пространството. В частност и по този начин, дето си го цопнал - някъде наричат тази формулка обобщена Питагорова теорема. Когато пространството е простичко, става и така. И кво, нали мога да нарека това разстояние - Питагорово? Аз ти дадох по-горе, почти изчерпателна дефиниция на "разстояние". Как ще ги кръщаваш - не е важно.
28 Октомври 2011 09:09
Похвално е желанието на човек да се образова. Задължение на държавата е да ти осигури тази възможност и то не само, когато си първа младост.
Естествено е училището да възпитава и приучава , а не да развращава и обвинява. Не ни е толкова качествено образованието, колкото ни се иска, но с малко усилия и много желание, а и не толкова средства колкото са необходими за здравеопазване резултатите могат да се коригират.
От това, че сме следени и подслушвани по-образовани и защитени ставаме?
28 Октомври 2011 09:10
Професор Биолчев-на думи сте щедър, но какво на ПРАКТИКА вашата агенция ще предприеме-ако до 2 г. броя на 52 университети се намали поне с 1/3 тогава можем да кажем, че сте оправдали поста който заемате...Инак останалото е само бла бла-бла
28 Октомври 2011 09:11
Енчо, Хайде нещо, което не го разбирате да го представяте за грешки. Като онзи лаик бивол на калдъръм дето се е запенил срещу Айнщайн. Разбира се, че такива понятия, като конкурентно способност и др., не са точни обекти, каквито са физическите обекти. За тяхното характеризиране се правят опити да се въведат някакви формули. Оттук се появява огромното многообразие теории и на формули. Ние имаме същия случай, например, с мерките за подобие на два обекта - има няколко десетки формули. Така е при методите за разпознаването на образите, имаме също такива случаи. Общо взето и там, както и в други случаи се използва евклидовото разстояние. То, обаче, не е върху физическото 3-4 мерно пространство, а върху някакво абстрактно многомерно пространство. Никой не знае с точност дали това пространство описва точно тези абстрактни идеи, каквито са конкурентно способност, разпознаване на образите, подобие и др.
Ти явно четеш само български автори, ако четеш чужди (западни) ще видиш, че нещата и там са долу-горе същите. Така, че сопри се да обвиняваш доценти и професори, поради твоето неразбиране на state of the art в дадената област.
28 Октомври 2011 09:39
Малко теория за наш Енчо В редица области на науката (икономика, предсказване на биологична активност, разпознаване на образите, статистика и др.), където не съществува точна теория и от там е невъзможно да се дадат точни изрази се използва метриката на многомерните (Хилбертови) пространства. Тъй като в тези случаи не се знае точната функция на тези пространства (а те могат да бъдат Евклидови, но и изкривени - на Риман или на Лобачевски), обикновено се приема най-простия случай Евклидово пространство и се използва неговата метрика. Разбира се за отделните случаи само метриката не задоволява, затова се използват и различни други формулировки. Например при търсене на подобие на два предмета ( с помощта на метода на "отпечатъци на пръстите" се използва формулата на Танимото, но и много други. Именно поради липсата на точни теории имаме голямо разнообразие от формули.
Доцентите и професорите не са виновни за това. Същите подходи се4 използват и в най-престижните западни университети. Трябва да се знае state of the art в дадена област, т, е, , какви са възможностите и ограниченията.
28 Октомври 2011 09:54
Финансово-стопански анализ ... До тук можеше да спре Не е страшно, че с това си образование енчо е математически некомпетентен. Страшното е, че си мисли, че е компетентен.


Колкото до Биолчев - не вярвам в обозримо бъдеще да се приемат неговите (за мен единствено правилни) думи - финансиране не на база брой студент, а на база оценка на качеството на университета. Знаем, че основна задача на игнатовците (те са прости изпълнители) е източване на държавни средства към частни институции.
28 Октомври 2011 10:02
аменеменема


Извинете, ортографията малко ми куца. Но чак граматиката (в нейната й цялост )

Това е като замесваш медицината, когато някой страда от психическо разстройство, придружено с маниакалност, след като тези проблеми се третират от психиатрията.


Хубаво е да правиш забележки на другите за правописа, но още по-хубаво е точно в тези постове да не допускаш издайнически неизправности, които свидетелстват за безкрайна отдалеченост от западни университети.
28 Октомври 2011 10:07
Именно след 1945г. по-точно 1953г. се разрасна образованието с новите институти, като МЕИ, ХТИ, МГИ, ИСИ, Лесотехническия, Медецинския, Селскостопанската академия, Ветеринарно-медицинския. Тогава образованието се постави на модерни основи. След това се появиха провинциалните университети и институти. По това време кадрите бяха ограничени, професор се ставаше и без кандидатска дисертация.

Значи, точно като сега. Роене му е майката. Само не разбирам що пискаш толсова
И само да вметна. В Селскостопанска академия никога не са се обучавали студенти. В нея, както и в БАН трябваше да се твори ГОЛЯМАТА НАУКА. Обучават (ха)се само аспиранти(сега докторанти).
Пък гордоста КАНДИДАТ на НАУКИТЕ беше и си остава върхът на сладоледа.
28 Октомври 2011 10:13
Не може да има равнопоставеност. Никъде по света бюджетните средства не могат да влизат в частен бизнес, а частното образование е образователен бизнес. В частните университети парите идват директно от студента

Това просто не е вярно, да не използвам по-сирни думи. Ето ви го МОРАЛНИЯ капацитет на един български професор и ГОЛЯМ доктор, пръкнал се в епохата на "златния век" на българската нАука и образование.
28 Октомври 2011 11:46
6 годишен мандат на държавна хранилка - подарен от Него! Браво! Искам не искам ще пророня сълза от умиление...Поредния купен и продаден Интелектуалец. А някога много отдавна и в други краища на света тези хора са били наричани будната съвест на нацята. Тъжноооооооооооооо
28 Октомври 2011 12:00
Финансово-стопански анализ ... До тук можеше да спре Не е страшно, че с това си образование енчо е математически некомпетентен. Страшното е, че си мисли, че е компетентен.


Аааа... Не знам... Нямам претенции да съм спец по тази дисциплина. Ама тоя учебник с това име не съм го писал аз...
Натиснете тук

Между другото, в тоя учебник формулата за Евклидовото разстояние е различна, ама и тя няма нищо общо с вярната.


Марксе, знам че можеш да разтягаш лакърдии. Виж формулата, дето съм я показал по-горе. Тоя дето я е написал формулата сигурно и той като теб ги разтяга такива...
Ти ми кажи, с тая формула можеш ли да сметнеш някакво разстояние???
Да или не?
28 Октомври 2011 12:03
Сега малко по-сериозно.
Така написана, формулата е напълно безмислена. Поне с тези означения, които е дал авторът. Аз първо помислих, че е някаква печатна грешка, ама и в други негови работи я намирам същата.
Освен това, дори да се поправи грешката (да се сложи първата скоба след знака за сумиране, а не преди него и да се повдигне на квадрат израза в скобите) формулата ще има смисъл, но не този който цели автора.
Да не говорим за безумния начин на нормиране на показателя, даден по-долу в учебника. С израза K=1/(1+Ret) се нормират величини, които варират от 0 до + безкрайност. Разстоянието Ret не варира в тези граници – дори и ако е изчислено правилно.
Всъщност, не е трудно да се определи максимална стойност и да се раздели на нея, за да се нормира в интервала от 0 до 1, ама трябва да се помисли малко преди да се копи-пейства...

Редактирано от - Енчо на 28/10/2011 г/ 12:06:38

28 Октомври 2011 12:53
Значи, точно като сега. Роене му е майката. Само не разбирам що пискаш толсова
Тук някои като пишат не мислят, пък и да мислят кой знае какво не могат да измислят, щото толкова могат и знаят. След 1956г. започна една мащабна индустриализация в България. През 30-те години, когато мой роднина е завършил в Германия строително инженерство е имало в България само 12 инженери. Когато се пускаха такива гиганти, като Димитровград, Нефтохим, Девня, Кремиковци, машиностроителни заводи и мн. др. бяха нужни много инженерни кадри. Затова бяха създадени тези институти. Просто не знаете какъв недостиг от техници и инженери имаше по това време. Същото важи и за лекари и др. Създаването на онези институти беше планово, според нуждите, и няма нищо общо с хаотичното роене, което се получи в така наречените пазарни условия след 1990г.
И само да вметна. В Селскостопанска академия никога не са се обучавали студенти. В нея, както и в БАН трябваше да се твори ГОЛЯМАТА НАУКА. Обучават (ха)се само аспиранти(сега докторанти).

Това беше след като Селскостопанския институт към академията беше преместен в Стара Загора, преди това беше както в Медицинска академия, където се обучаваха и студенти.
Пък гордоста КАНДИДАТ на НАУКИТЕ беше и си остава върхът на сладоледа
Тогава степента КАНДИДАТ на НАУКИТЕ беше научна степен, а сега Доктор ПО е научно-образователна. Имаше много върхове и в степените и в званията - след кандидат следваше Доктор на науките, а в званията доцент, професор, чл. кореспондент, академик. Кандидат на науките не беше никакъв връх, с тази степен заявяваш, че започваш да правиш научна кариера.
Слушай по-знаещите момше и не пиши глупости.

Редактирано от - Mrx++ на 28/10/2011 г/ 13:03:12

28 Октомври 2011 13:00
Енчо що занимаваш Форума с твоите преживявания над някакъв си учебник. Формулата може да е грешна, ама може и ти да не си я разбрал. Сега точно ще мислим за твоите финансово-селскостопански проблеми. Вие с БИВОЛА на калдъръм демонстрирате един и същ манталитет. Занимавате Форума с вашите мъки да вникнете в нещо си. Абе усвоявайте материала наум. Като не ти харесва този учебник, намери друг. Никой тук няма да се занимава с твоите финансово-селскостопански проблеми.
28 Октомври 2011 13:09
Е, ти досега се занимаваше...
Ама май разбра, че досега си ръсил глупости, за което те поздравявам разбира се (не за това, че си ръсил глупости, а че най-сетне нещо си разбрал), и взе да не ти е интересна темата...
Що така?

Само че аз говорех не за конкретната формула, а за нивото на преподавателите в БГ.
Формулите им не могат да измерят степента на конкурентоспособност, обаче много добре показват нивото им мислене и преподаване - близо до нулата...

28 Октомври 2011 13:15
Занимавате Форума с вашите мъки да вникнете в нещо си. Абе усвоявайте материала наум.

28 Октомври 2011 13:26
Кандидат на науките не беше никакъв връх, с тази степен заявяваш, че започваш да правиш научна кариера.
Слушай по-знаещите момше и не пиши глупости.

Хи-хи-хи! Ми беше направо връх на глупостта. Някак си никой от вънка (беза СССР, естествено) не можеше да разбере що е то Кандидат на нАуките. Не че сега го разбират де!
28 Октомври 2011 13:30
Това беше след като Селскостопанския институт към академията беше преместен в Стара Загора

А да знаеш, случайно, защо един китен столичен квартал носи името "Факултета"?
28 Октомври 2011 13:45
Проблемът на българската наука и образование е, че учили недоучили като @Mrx++ и @Die Hexe се напъват да правят научната и учебна политика на страната. Така изглежда е исторически. Когато хората са правели открития, тук са се радвали на сричането в "Рибен буквар". В случая чисто академична е дискусията кое е по-вредно за националната политика, литератор да е шеф на университетска акредитационна комисия или да се даде на недоучили @Mrx++ и @Die Hexe да определят насоки в науката и образованието.


Състоянието на българската наука и образование в последните сто години е така трагично, подчинено на корупция, слугуване на чужди интереси и на най-откровено бездарие, че истинската реформа не е възможна без кръв пот и сълзи.
28 Октомври 2011 14:25
Хм. Аз съм си прост хуманитар випуск 96 на СУ. Не ще да е било толкова лошо моето образование, след като го приравних дипломата в чужбина и си работя по специалността в друга държава безпроблемно. Какво е положението за младите в бг сега не знам, но получавам масово автобиографии от млади хора с уникални правописни грешки. Току що получих реклама за направа на уеб страници пак с правописни грешки. Винаги съм се питала какво общо има бройката на университетите с качеството на преподавателите. Нека някой по сведущ по темата от академичните сред да го изясни. За мен поне са интересни критериите.
28 Октомври 2011 15:21
Какво пак сме задъвкали това висше образование. И‌ друг път съм казвал, че родителите сами си поръчаха това за децата си, а политиците само го превърнаха в закон(-и). Преди се учеше по 38-40 ч на седмица (без физическото), а сега е 24 ч. Преди се учеше 4 г., а сега е 5 г. Преди можеше да се изгони студент, ако не се е подготвил за упражнения, семинари или колоквиуми - сега не може, защото имал право да стои. Затова и нищо не се получава сега както трябва. Западната система разчита за всеки час в университета на 3 ч. самоподготовка. При нас няма как да накараш дете да чете книга, а да не говорим за учебник. Но запенени родители винаги има, винаги се пишат оплаквания до минисерството, а и до министър-председателя. Това доведе след 20 г. само до едно - работи се за тези, които искат да учат, а другите си вървят по течението.
Ха накарайте, когато студент ви дойде във фирмата да носи от преподавател от ВУЗ препоръка, пък тогава ще видите дали и какво е мнението на самите хора от университетите за студентите.

28 Октомври 2011 16:12
Състоянието на българската наука и образование в последните сто години е така трагично, подчинено на корупция, слугуване на чужди интереси и на най-откровено бездарие, че истинската реформа не е възможна без кръв пот и сълзи.
А преди тези 100 години била голяма наука. Господи оти не слезеш на земята, че да изринеш всичко Бивол, Енчо и Федя от калдъръма и да ги пратиш на паш в природата. То нашето Бивол е на ниво Рибния буквар от преди 100 години.
28 Октомври 2011 16:22
Само че аз говорех не за конкретната формула, а за нивото на преподавателите в БГ.
Аз много се съмнявам, че преподавателя е сгрешил в учебника. Най-паче наш Енчо нещо не отбира. А това личеше и от спора по-горе. Не, че не се правят грешки ио в учебниците, ама на Енчо нивото е такова, че той няма думата.
А за моето ниво не може да говорят разни Федя, Енчо и Бивол. Бил съм канен и работил в университети в Япония, Франция, Германия, във фирми в САЩ, Германия, Унгария, на основата на мои научни разработки. Участвал съм в монагрфии издадени на Запад. Така, че имам поглед върху световната наука и образование.
28 Октомври 2011 16:40
Бил съм канен и работил в университети в Япония, Франция, Германия, във фирми в САЩ, Германия, Унгария, на основата на мои научни разработки.

Спор няма. Не сме на едно ниво.
Чисто любопитство. Как им обясни що е то кандидат на науките?
За Голям доктор няма да питам!
28 Октомври 2011 16:43
Бил съм канен и работил в университети в Япония, Франция, Германия, във фирми в САЩ, Германия, Унгария, на основата на мои научни разработки. Участвал съм в монагрфии издадени на Запад.


Бе то и други са били на много места, ама ти ги ругаеш във форума ката ден...
Остави къде си бил, и друг път си се хвалил как си преяждал с пържоли в САЩ и ти ставало лошо. Отговори ми на въпроса, който ти зададох по-горе - можеш ли да изчислиш нещо по показаната формула и ако можеш - покажи как?
Ще го изчислиш, ама друг път...
То смятането да не е като яденето на пържоли...
28 Октомври 2011 17:34
Ще го подхвана Маркса и аз, ама вкратце! Марксе, ако искате да водите бащина дружина - обуйте си гащи и закърпете потурите! Бая народ ще Ви гледа отзад! Не напиняйте се да сте "кандидат по всичкология"! Тук някой от форУМа да се хвали като Вас? Ние като сме от село, да не си връзваме гащите с троскот, а? Рипайте кротко и скромно и не вдигайте прах! Моля!

28 Октомври 2011 18:08
Натиснете тук и разгледайте списъка на първите по рейтинг 700 университета в света.
За ваше най-голямо изумление ще видите румънски, чешки, турски, гръцки, словенски, хърватски, литовски, полски, латино-американски, ирански, египетски, тайландски и т.н. университети. Български университет обаче няма да видите. Професорът сигурно ще ви обясни подробно, че това се дължи на слабото бюджетно финансиране на българското образование и нАука.
29 Октомври 2011 22:35
Не зная откога съществуват рейтингите на университетите , но до 1989г се съмнявам някой университет от Соц. блока да е бил класиран . След 1989г страни като Чехия , Унгария , Полша бързо намериха общ език и подкрепа съответно от Германия , Австрия и Бенелюкс , Балтийските републики от Скандинавските , а Румъния от Франция и Италия донякъде и дръпнаха напред икономически , а съответно и нуждата от развитие на науката и висшето образование нарастна . Така някои от университетите в тези страни попаднаха в класацията не без с помоща на Запада .
Да не забравяме , че доброто име на един университет се гради не само от добрите преподаватели , но и от добрата материална база .
Нека се види какъв бюджет имат съответните университети , да се сравни с тези на българските и да се види кой какво е получил и какво е дал като резултат .
Нека се види какво отделя частният бизнес в другите страни за образование и наука и какво у нас и едва тогава да говорим за рейтинги на българските университети и защо ги няма между първите 700 в световната класация !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД