:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,914
Активни 178
Страници 21,479
За един ден 1,302,066

ЕС включи на две скорости, България - на задна

Саркози и Меркел спасиха банките си, но загубиха половин Европа
Светослав Терзиев
Операцията за спасяване на френските и германските банки под кодовото название "Спасяване на Гърция и еврото" завърши миналата седмица с ново разделяне на Европа. Българският премиер Бойко Борисов, който бе викнат за свидетел на историческото събитие, не разбра какво се случи. Както обикновено той си бягаше по своя писта извън дневния ред на Европейския съвет. За него по-важна бе срещата с шепа журналисти в коридора, защото за разлика от европейските лидери те имаха желание и търпение да го слушат.

Накратко, вече се получи



ясно разграничение между Стара и Нова Европа,



което на следващия Европейски съвет на 9 декември ще стане институционално, като България и други страни извън еврозоната ще бъдат поканени да подпишат принадлежността си към периферията на ЕС. Единият от конструкторите на новата европейска архитектура - френският президент Никола Саркози - сам обясни на бавносхватливите какво става. В интервю едновременно по двете национални телевизии ТФ1 и Франс 2 той заяви в четвъртък вечер: "Ще се слеем - г-жа (Ангела) Меркел и аз, германската и френската икономика... Трябва да спрем да разсъждаваме върху национални основи и да преминем на френско-германски основи... Трябва да обмислим сливането на нашите фискални политики (изравняване на данъците и пр.)". Звучи добре, защото френско-германският мотор на ЕС ще продължи да работи още по-синхронизирано. Но какво следва за нас?

"Мисля, че няма достатъчно икономическа интеграция в еврозоната на 17-те и че има прекалено много интеграция в Европейския съюз на 27-те, който освен това продължава да се разширява", добави Саркози. От това следва, че двете водещи държави ще синхронизират усилията си за интеграция преди всичко на еврозоната, а същинският евросъюз (разширеният състав заедно с останалите 10 страни) не само ще бъде поставен на втори план, но и съзнателно ще се намалява неговата интеграция, защото му е "прекалено много". Ще се получи разделение, каквото в момента съществува между 27-членния ЕС и 47-членния Съвет на Европа, който е хлабава европейска структура за политически консултации главно в сферата на човешките права с участието на държави както от ЕС, така и от далечната периферия на Европа (включително от Южен Кавказ).

Може да се каже, че



дотук бе същинското членство на България в ЕС



За нуждите на хроникьорите трябва да се уточни, че то продължи 5 години без два месеца. Страната тъкмо започна да овладява маниерите в мечтания европейски дом и вече я подбутват към външната врата. За нейна утеха не е сама, защото е в компанията на почти цялата Източна Европа плюс Великобритания, Швеция и Дания, които сами отказаха да влязат в еврозоната. Чисто физически усещането, че си излишен, би трябвало да е изпитано най-напред от премиерите на 10-те държави, поканени в сряда вечер да напуснат залата, за да оставят другите 17 да продължат заседанието по най-важните въпроси. Сред отпратените бе и Бойко Борисов, но за разлика от другите той показа, че има дебела кожа. Затова британският премиер Дейвид Камерън, който се възмути, че "една клика в ЕС" диктува нови условия, се срещна веднага след учтивото си изгонване от Европейския съвет с колегите си от Швеция, Полша, Дания и Чехия, но забрави България. Той се амбицира да работи за сплотяване на европериферията срещу диктата на 17-те.

В името на стабилността на общата си валута еврозоната ще се концентрира занапред по замисъла на Саркози и Меркел върху стабилността на френските и германските банки, които носят главна вина за безотговорното отпускане на пари на прахосници, вместо да бъдат по-бдителни, както и за превръщането на европейските данъкоплатци в техни заложници. В одобрения през нощта срещу четвъртък план за спасяване уж на Гърция и еврото има две възлови числа: 100 млрд. евро и 1000 млрд. (1 трилион) евро. Първото число представлява загуба на банките, съгласили се да опростят част от гръцкия дълг и да го сведат на равнището ... от началото на кризата. Второто число, което, както се вижда, е 10 пъти по-голямо, е гаранцията, дадена на същите банки за стабилизирането им при нови рискове срещу техния "щедър" жест. Един трилион евро ще върти спасителният механизъм, който само преди месец едва бе зареден с 440 млрд. евро. Тогава злощастната Словакия загуби правителството си, докато до последно се чудеше как да се откопчи от задължението като член на еврозоната да налее в общия фонд близо 8 млрд. евро. В крайна сметка Германия пречупи съпротивата й дори с цената да свали от власт словашките съпартийци на Меркел, като даде шанс на политическите им противници от левицата. Сега Братислава потръпващо чака да получи нова фактура за участие в увеличения 2.27 пъти механизъм за стабилност.

За разлика от трите критерия от Копенхаген, които определяха кой е годен за член на ЕС (правова държава, пазарна икономика и конкурентоспособност), годността за новото европейско ядро ще се определя по нов критерий - платежоспособност (съответно щедрост).



Влизането в еврозоната ще става според имуществен ценз,



като критериите от Маастрихт за финансова стабилност, които уж бяха решаващи, ще му служат само за гарнитура. Затова България вече няма шанс да се нареди сред държавите в еврозоната, освен ако внезапно не забогатее. Парадоксалното е, че тя е от малкото, които почти покриват критериите от Маастрихт (дори в еврозоната повечето членове ги нарушават), но перспективата за прескъпо платено членство я прави негодна да кандидатства. Входният й билет би струвал 8.8686 млрд. евро (през първите 12 години наполовина), ако спасителният механизъм остане 1 трилион евро. Изчислението е според дела на България в капитала на Европейската централна банка, възлизащ на уж скромните 0.8686%. Само че по замисъла си новият механизъм е отворена система и може да расте неизвестно колко. Ако сега се говори главно за спасяване на (кредиторите на) Гърция, Португалия и Ирландия, никой не смее да назове колко би струвало спасяването на (кредиторите на) Италия, Испания и Франция, които са затънали с поне 10 пъти по-големи суми. Тогава ще се смята с трилиони, а не с един трилион.

На този фон много смешна е героичната поза на Бойко Борисов, който не може да се нахвали пред европейските лидери, че България е макроикономически стабилна по критериите от Маастрихт благодарение на своята мизерия. Факт е, че тя се доближава много до изискването за 3% бюджетен дефицит и че със своите 17% държавен дълг спрямо брутния си вътрешен продукт е много под допустимия предел от 60%.



Борисов просто не осъзнава какво се говори на сбирките в Брюксел,



където напразно ходи от две години. Неговото старание да афишира ниските български заплати и пенсии като модел за излизане на еврозоната от кризата само го декласира от същинските преговори. Там текат пазарлъци как да се запушат пробойните с все повече пари, а не как да се икономисват лепенките. Затова когато лидерите на еврозоната включват на втора скорост, защото кризата ги пришпорва, България изглежда сякаш е включила на задна скорост, като ги кани да се върнат към жизнен стандарт, помнен в Европа от романите на Дикенс и Балзак.

Много показателно е, че евролидерите подсетиха Борисов за ангажиментите му, поети лекомислено през март и юни по пакта "Евро плюс", който неговият финансов министър Симеон Дянков вече смята за "морално остарял". В параграф 24 на декларацията на последния Европейски съвет се казва: "Напомняме също нашите ангажименти, поети в рамките на пакта "Евро плюс". За пакта пише на още две места в текста. Ако наистина го смятаха за демоде, сигурно вече щяха да са го забравили. Може би само на Борисов му се иска да го забрави, защото все някой ден ще дава обяснения как така без мандат от Народното събрание е поел заробващи за България финансови ангажименти да спасява с мизерните български ресурси по-богати задлъжнели държави. Става дума за милиарди евро, които ще тежат на поколения българи, ако държавата все пак влезе в еврозоната, както се е задължила с присъединителния си договор в ЕС. Но Борисов тогава едва ли ще е премиер. Да му мислят следващите...
Снимка: Фотослужба на Европейския съвет
Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой (вляво) смири с усмивка амбицията на премиера Бойко Борисов да предпише на европейците българска рецепта за излизане от кризата.
53
11681
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
53
 Видими 
30 Октомври 2011 21:44
дано не си изпълним ангажиментите
без мандат от Народното събрание заробващи България финансови ангажименти да спасява с мизерните български ресурси по-богати задлъжнели държави. Става дума за милиарди евро, които ще тежат на поколения българи
30 Октомври 2011 21:50
Борисов просто не осъзнава какво се говори на сбирките в Брюксел

Но и никой не се старае да му обясни. Все пак той присъства там, просто защото европейският бонтон изисква да се канят представители на всички страни в ЕС. Не че някой го пита за нещо или се съобразява с мнението му - да не забравяме, че за разлика от него в ЕС четат "Конгрешънъл..." и Уикилийкс.
Обаче, както и авторът е забелязал, за ангажиментите по Евро + го подсещат.
30 Октомври 2011 21:57
E, бат Бойко не е чак толкова велик, че да обърне посоката на Гълфстрийма...тукинка може да наложи Росен за президент, ама реално какво може да направи навънка?
Или нека г-н Светослав ни осветли, как по-добре би защититил националните ни интереси например Сергей Станишев, ако той случайно бе премиер-министър на България по същото време?
30 Октомври 2011 22:01
ЕС включи на две скорости, България - на задна

Заглавието чак сега го видях, но като рецепта за бъдещо поведение е доста удачно. Защо ли си мисля, че май ще ни е по-добре да се откачим навреме от този губещ проект - европейския съюз
30 Октомври 2011 22:07
Губещ е за вас жоренце,
по принцип обединена европа е много добро място и дава огромни възможности за всеки с 5 молекули мозък и 3 атома конкурентноспособност.
Изоставащите, слабопродуктивните, разглезените и неквалифицираните обаче хич не са мода, и предполагам от там този призив "да се затвориме, да си битуваме тука между четири граници с чалгийката и далаверката" тепърва има още много да се чува от определени социални групи, мутро бизнесмени, кръчмар патриоти и останалия ...мммм "национален авоар" да го наречем.
30 Октомври 2011 22:30
Същият автор преди 2-3 месеца ни съветваше да се изтъпаним на конференцията за Либия и да се изрепчим за БГ медици на Кадафи. Кадафи е мъртъв - по-добра реабилитация на медиците ни няма.

Сега същият автор дава нов акъл, но пак подобна глупост. Борисов е 100 пъти прав да налага европейците със собствените им критерии. Европейците сами си плюха на сурата, трябва някой да им го каже. Колкото до източна Европа - ние сме троянският кон на САЩ в ЕС- нормално е да ни изритат, нищо лично, но атаката срещу еврото е на САЩ. Явно бате Гойко е разбрал и това, за разлика от автора, който изкуфя здраво последната година.
30 Октомври 2011 22:36
Преди малко слушах Попова как продължавал европейския път на България, та се замислих.
Какво европейско развитие направи за 2, 5 г. България, откакто на власт са тези, на които в името им пише европейско развитие?
Остана дори и зад Румъния в периферията, отрязаха ни за Шенген, ясно говорят за спиране на пари за инфраструктура, политически ни набутаха в най-тъмния ъгъл (колко и къде канят ръководителите на страната), ЕС тръгна устойчиво нагоре, а ние още дълбаем в кризата.
Та какъв ни е европейския напредък през последните 2, 5 г.? Освен увеличените акцизи?
30 Октомври 2011 23:12
автора
"... ние сме троянският кон на САЩ в ЕС- нормално е да ни изритат, нищо лично, но атаката срещу еврото е на САЩ". Това твърдение на форумеца е вярно, но кой знае защо от него прави странни изводи. Борисов е посерко и дори само затова не може да "налага европейците със собствените им критерии." Не му се полага, щом очаква конгречулейшънси оттам и еврофондове към тях, тъпо е да ги дразни като им казва неща, които знаят и без него, че изхождат от американците, които са петимни Европа да се сгромоляса малко преди тях, а не да се възползва като оцелее в кризата. На Мухобойъко ще му го върнат тъпкано за глупостта, лошото е, че ще го отнесем и ние.
30 Октомври 2011 23:54
В интервю едновременно по двете национални телевизии ТФ1 и Франс 2 той заяви в четвъртък вечер: "Ще се слеем -


И нещо друго каза Саркози в своето интервю
„Наложи се да спасяваме Гърция, за да не се случи същото и с Италия“
Ние още не влизаме в ничии сметки.
30 Октомври 2011 23:57
Не е коректно да се вменяват на ББ вини, които не са негови (на неговото правителство). Да припомним на забравилите, все пак, че спряха еврофондовете на правителството на "тройната" коалиция поради корупция по ней-високите етажи на властта и именно по нейно време бяха обявени за некадърни да ги стопанисват агенциите, създадени с тази цел. И също, че "заменките" и другите безобразия от този вид (пак) бяха по времето на "тройната". Че Кръстника на "тройната" (и неин акушер с мандата на ДПС), Гоце-Първанов, през последните години не го канеха никъде, освен на лов в треторазредни държави. И т.н.
.......................


"На народите с къса памет преходите им са дълги", бе казал един умен мъж, често цитиран в този форум ...
31 Октомври 2011 00:26
За пореден път Терзиев не е в час : "...Дейвид Камерън, който се възмути, че "една клика в ЕС" диктува нови условия, се срещна веднага след учтивото си изгонване от Европейския съвет ... "
Терзиев да попрочете какво е туй Европейски Съвет и как се гони от него .
Щото надявайки се че публиката освен лековерна е и неграмотна - пише всекакви щуротии в които основната цел е да се изкара Бойко неразбрал.
На мен ми се чини че Бойко много добре си разбира кое как и откъде иде . други са тези дето заслепени от злоба вече се чудят от къде да съберат кал за хвърляне.
Апропо , Терзиев - Сарко и Меркел са пътници . На задаващите се избори в техните страни ще ги отсвирят ( което не е добре за Европа , но това е друга тема ). Та това дето сега са се засилили да се сливат може да бъде отложено с некое и друго поколение. А тогава цялата ти днешна теза отива на боклука. Така че не бързай с констатациите .
31 Октомври 2011 00:46
/:/ "...Саркози и Меркел спасиха банките си, но загубиха половин Европа..."
............................... ............................... ............................... ..........................
Ама "спасените от Саркози и Меркел" банки тяхна собственост били, а?!
Глупости на търкалета!
Саркози и Меркел спасиха банките на капиталистите-банкери! И ги "спасиха", защото и Франция и Германия са капиталистически държави, начело със Саркози и Меркел в държавното управлението- а капиталистическите държави( и ЕС, като съюз на капиталистически държави!) реализират и защитават интересите на капиталистите! Щото, нали, в ЕС Демокрация Е, БЕ!


-------------------------------- ---------- -----------------
"OCCUPY FLEET STREET!"/"ОКУПИРАЙ ФЛИЙТ СТРИЙТ!"
31 Октомври 2011 01:02
Радваме се че ако ББ не разбирал какво става, то статуята е наясно.
А това е прекрасно
31 Октомври 2011 01:23
bibian: .....ние сме троянският кон на САЩ в ЕС-


Уточнение: Ролята на троянски кон на САЩ в ЕС е отдавна запазена за Англия. Ние можем да претендираме само за второстепенната роля на подопашник на троянския кон
31 Октомври 2011 01:27
ие можем да претендираме само за второстепенната роля на подопашник на троянския кон



Това подопашник не беше ли онова платнище, в което се събираха конските....ахъм....подопашни изхвърляния?
31 Октомври 2011 03:22
Статията би била добра, ако всъщност не беше (както и всички политико-икономически съждения от последните 50 години) далеч от същинския проблем на съвременния западен свят.

Кризата, в която е Запада не е само финансова или институционална, не е и структурна. Тук става въпрос за сериозна криза на морала и личността. За тези, които искат да видят основата на проблема е ясно, че Кънсюмъризмът от последните години, съпътстван с безотговорно използване на наличните ресурси, били те природни, човешки и финансови, доведе до подобен резултат.

Погрешна е тезата, че благосъстояние и просперитет може да се постигне само с икономически ръст, но никой не иска да го признае публично. И така продължава лечението на симптомите, а не на болестта.

След някое и друго десетилетие на погрешни напъни промените ще бъдат неизбежни, само дано не е късно.
31 Октомври 2011 05:36
Нека да са неизбежни след десетина десетилетия. Па ако ще И да е късно.
31 Октомври 2011 06:07
Франция и Германия спасяват Гърция , какво очаквате...самите те едва успяха да се разберат. Ако Бундестагът не беше гласувал подкрепа за плана , кво щяхте да пишете сега. Но и нещо друго гласува. Всички по-нататъшни мерки първо се одобряват от съответните комисии в германския парламент, после се гласуват...
Друго е по-важно-защо толкова години си затваряха очите за лъжите и фалшификациите на гърците ? И защо на никого от чиновниците в ЕК не се търси отговорност?!
31 Октомври 2011 06:08
...Изоставащите, слабопродуктивните, разглезените и неквалифицираните обаче хич не са мода...

Къде това? В Гърция? Испания, Португалия ... Франция, Италия? За къде става дума?
Време е да превключиш от х86 на Power!
31 Октомври 2011 06:43
31 Октомври 2011 08:39
Абе, освен служебните привиквания за нужния кворум в ЕС, някои скоро да е посещавал България?
Не говоря за политсъдружниците от ЕНП, нито за съмишленици като Лепа Брена и Сталоун.
-------------
Блогът на Генек
31 Октомври 2011 09:11
Терзиев
Освен дето плюеш някакво предложение да дадеш? Може би предлагаш България да приеме Еврото? Ти ли ще платиш масрафа?
Ето на това му се казва поръчкова журналистика.
31 Октомври 2011 09:13
Заглавието чак сега го видях, но като рецепта за бъдещо поведение е доста удачно. Защо ли си мисля, че май ще ни е по-добре да се откачим навреме от този губещ проект - европейския съюз
То натам върви. Ако западните държави направят своя икономическа зона, то източните май ще върнат нещо като СИВ. Ние имаме все пак накъде да се обърнем - това са Русия, Китай, Бразилия и Индия. Това са икономическите локомотиви, които могат да ни изтеглят, а не Стара Европа, където не ни е мястото.
31 Октомври 2011 09:47
как по-добре би защититил националните ни интереси например Сергей Станишев, ако
посоченото лице-хич не ми е симпатично, но да отговоря на jorro22-
Най-малкото С.С./или който и друг да беше мин.пред./ нямаше еднолично, без да пита никой, да ни вкара в т.н. евро+, и то при супер неизгодни за страната ни условия, и....без някой да ни е задължавал или молил за това.

На предишните им спирали финансиранията.......от ЕС....-Тия пари дет ни ги спират и пускат, така или иначе ще ги плащаме ние......
Някой амбразурчик да подаде информация, на колко фирми изпълнили общ. поръчки /до 2008/ е платено до сега. Защото това е една от основните причини за междуфирменната задлъжнялост/фалити на фирми, съкращение на персонал, намаляване на р.запл./ и за дълбокото навлизане на кризата в нашата икономика......

А това, че никой не ни бръсне за слива у ЕС-не учудва никого. Щот Бащицата е олицетворение на матряла си....дупедавска му работа/както и предишните ни управленци/-като ти искат нещо- искай и ти нещо в замяна-никой не дава даром.
31 Октомври 2011 10:25
Стилът на мрънкането е добре усвоен от автора. Ако бяхме в еврозоната щеше да мрънка , че трябва да спасяваме Гърция с повечко милиарди. Няма угодия.
31 Октомври 2011 10:32
На този фон много смешна е героичната поза на Бойко Борисов, който не може да се нахвали пред европейските лидери, че България е макроикономически стабилна по критериите от Маастрихт благодарение на своята мизерия. Факт е, че тя се доближава много до изискването за 3% бюджетен дефицит и че със своите 17% държавен дълг спрямо брутния си вътрешен продукт е много под допустимия предел от 60%.


Ами на който му е смешно, да се смее...
Консервативната икономическа политика на правителството е за предпочитане. Макроикономическата дестабилизация може само да увеличи мизерията.
31 Октомври 2011 11:01
Става дума за милиарди евро, които ще тежат на поколения българи, ако държавата все пак влезе в еврозоната, както се е задължила с присъединителния си договор в ЕС.

Преди писах, но да допълня. Европа е в тежка криза, на която не и се вижда края. На този етап Бг не трябва да влиза в еврозоната, каквото и да се случи по-нататък и без значение коя партия е на власт. А иначе след Гърция ще се спасяват и други закъсали държави и ефектът на доминото ще обхване и ще се разпространи във всички държави от еврозоната.

Редактирано от - потребител,07 на 31/10/2011 г/ 15:57:56

31 Октомври 2011 11:26
Този път статията е слаба-има много противоречиви умозаключения и същински главоблъсканици!
31 Октомври 2011 11:28
Русия, Китай, Бразилия и Индия. Това са икономическите локомотиви, които могат да ни изтеглят, а не Стара Европа, където не ни е мястото.

И като как ще стане тая работа с изтеглянето ни...? Пари кеш ли ще ни дават ...? а имат ли си подготвени фондове за селско стопанство, транспорт, развитие на бедни райони, за екология и прочие...и колко внесени парици имат в тях?
А пък и тая география ни се подиграва... да вземе да ни ситуира в дивата, западнала Европа, разбираш ли, вместо да ни запрати в просперираща Азия -я в Сибир, я в Гоби, или пък в джунглите на Амазонка, а защо не и в конгоанските ...
Немаме си късмет и това е.
31 Октомври 2011 11:41
България има нужда от 2-3 млрд. годишно (без значение, дали това ще бъде новоемитиран държавен дълг, структурни заеми, частни инвестиции или европейски програми), в продължение на няколко години, за да се стабилизира икономиката и това стабилизиране да стане необратимо. Явно обаче тези пари няма да дойдат от ЕС (твърде възможно е да дойдат от Русия, Китай и др. - ако изобщо дойдат), което ще капсулира още повече страната като второстепенен член, заврян в ъгъла на ЕС. Нещо повече - влошаването на икономическата ситуация в страната, което ще продължи още няколко години, причинено от финансовата суша, по всяка вероятност ще породи социални вълнения и/или продължаващо масирано емигриране на квалифицирани българи към по-развитите страни. Така инатът и заслепението на европейските лидери ще превърне България от една сравнително стабилна, макар и на ниско ниво, страна, радваща се на малък, но положителен растеж, в страна с финансови затруднения и влошаващи се икономически показатели. България сега е наказвана заради невъзможността на своите политици да се справят с някои проблеми, свързани най-вече с борбата с престъпността и корупцията, с орязване на плащания по еврофондовете, т.е. с асиметрични мерки (понеже така е най-лесно), вместо да се помисли за санкции, свързани с пряката и персонална отговорност на причинителите на тази ситуация. В същото време, има среди в България, свързани най-вече с бившата номенклатура и службите, които се възползват от това отношение на ЕС към нас и започват да го представят като нещо лошо и пречещо, като в същото време използват ситуацията, за да наложат своите икономически интереси, там където по начало би следвало да стоят структури, финансирани от ЕС. По този начин късогледството на евробюрократите слага още един прът в българските колела и връща страната ни в блатото на убийствения посткомунистически преход, от който тъкмо бяхме започнали да излизаме.
31 Октомври 2011 11:46
Голема мъка Терзиев е четивото ти и за съжаление си много далече от реалната икономика!
31 Октомври 2011 11:50
Свежарков, европейците променят правилата на играта и ти чинно си готов да им целуваш задника, за да не ги "дразним"?! Е, бате Гойко е пич да ги дразни и ще ги дразни, докато не му платят, за да млъкне. При толкова недоволни страни, "искрите" на ББ хич не са безопасни и европейците ще му платят. А ти си записвай как се прави политика.
*
Анастасов, Англия не може да е троянски кон, защото това, което казваш е вярно, но всеки го знае от край време - няма никакъв елемент на изненада от самото начало дори. Упадъкът на Англия се дължи в голяма степен на "братската" прегръдка на янките, но това е друга тема.
31 Октомври 2011 11:51
Терзиев само мрънкаш бе човек.Ако си толкоз можещ защо не се пробваш в политиката.Ама така е по лесно нали.И аз го смятах за по умен журнал а то....
31 Октомври 2011 11:57
Svetlina: Това подопашник не беше ли онова платнище, в което се събираха.....


Подопашникът не е платнище, а част от амуницията на коня за впрягане в каруца. Това е коженият колан под опашката, който дава възможност на коня да спира каруцата по нанадолище или когато е прекалено много засилена. Най общо казано изпълнява ролята на спирачка. България е равнинна страна и в повечето случаи това е напълно достатъчно. За разлика от планинските страни, където колите са снабдени със спирачки. При спускане на тежко натоварена кола у нас слагат под колелата плоско желязо, което блокира две или повече колела и колата се плъзга като шейна. Върши добра работа, особено при превозване на дървени трупи и камъни, когато каруцата е тежко натоварена и има опасност да повлече коне и каруцар.
PS Навремето бяха на мода дамските палта с аксесоар от широк, увиснал отзад полуколан, пришит към палтото. Наричаха го на шега "подопашник на магарица"
31 Октомври 2011 12:16
Единственото което искам да знам от ченгето от С - Светлослав е кога ще зададе въпроса на управляващите - кога влизаме в ?-зоната.
Всички други глупости са без значение.
31 Октомври 2011 12:18
Изход има - Т1 или Т2 на летището
http://goo.gl/AM1qc
щото българите извън БГ са по-добри.
31 Октомври 2011 12:53
И така, Стара Европа подари на Гърция 100 милиарда а на този фон как фалшиво звучи ББ че сме много добре и ни завиждат за това?
Глупавите българи които вярваха че ББ "ше ни оправи" как ли се чувстват сега?
А бееей, живота ви мина в очаване да ви оправи някой.
31 Октомври 2011 13:30
Причината за стопанската криза през 2011 г. е в резултат на наследени средновековни човешки незнания (които са налични при начало на всеки стопански процес – в случая „Замяна на „Златни” с по-полезни „Незлатни пари”) добили вид на конкретна държавна финансова грешка, която е била извършена за първи път в света по инициатива на Джон Лоу през 1716 г. и до 2011 г. запазена в световната стопанска практика.

Това, че „Грешката на Джон Лоу” (Употреба на наследен от време със „Златни пари” начин на държавно финансово управление (ДФУ), който е НЕГОДЕН за приложение при стопанство с „Незлатни пари”) не е разкрита досега от науката е по същи причини, поради които до днес не е разкрито всяко бъдещо научно откритие.

Прекратяване на „Грешката на Джон Лоу” е в интерес на всеки човек и в цялост на полезното развитие на човешката цивилизация.
31 Октомври 2011 13:38
Benedicta
В съответствие с нашия примитивен начин на мислене, ний се очакваме някой от великите икономически сили да ни "изтегли". ЕС, Русия, Китай, Бразилия, Индия, Бангладеш.... няма значение кой..... стига да е готов да ни дава пари на корем - според нашите илюзорни очаквания, де. И то само заради черните ни очи. А когато това не стане, т.е. вместо да ни "изтегли", някой земе че ни "натегли" и ни постави там, където ни е мястото - вой до небето. Старата Европа не можела да ни изтегли. А защо трябва да ни изтегли бе, да му е** майката. Колко са страните в света с предоставени значителни фондове, както е при нас? Това малко ли е? Не е, разбира се, но за нас това се е недостатъчно. Ето на вземете и гърците. Не стига, че им опростиха половината дългове, а те вместо да целуват ръка, пак недоволни. Трябвало да им изплатят целия дълг..... и то при условие да не се бъркат във вътрешните им работи и с това да нарушават националния им сувернитет , гледай ти. По повод принципа "Работи повече, за да получаваш повече", попитах веднъж един френски работник какво предпочита: Да работи повече и да получава повече пари, или да работи както досега и да получава същите пари. И той без да се замисли отговори - Да работя както досега и да получавам повече пари. Същият начин на мислене както у нас, с тази разлика, че той е прост работник, а ние......
31 Октомври 2011 13:55
Не е прав за задната скорост. И за нея трябва шофьор и бензин. Остава неутралната. По инерция.
31 Октомври 2011 14:29
Не корете автора, човекът си изкарва заплатата ... Който не е съгласен с неговите тези, да не го чете ( )
...................


Гърците са си византийци, знаем си ги и не трябва да се чудим на наглостта им. За тях важи поговорката за баницата - вина имат не само те, но и тези, дето им я набутаха в устата на база фалшифицирана макроикономическа информация (за влизането в еврозоната), както и който си затваряше десетилетия наред очите за якото крадене на еврофондове, неплащането на данъци като национален спорт, и т.н. зулуми. Сега, искат или не, същите тия трябва да им опростят дълговете, за да не завлекат всички останали в киреча. Видовден винаги идва, и колкото по-късно, толкова последствията са по-тежки и трудно се преодоляват.
31 Октомври 2011 15:10
“В съответствие с нашия примитивен начин на мислене, ний се очакваме някой от великите икономически сили да ни "изтегли". … А когато това не стане, т.е. вместо да ни "изтегли", някой земе че ни "натегли" и ни постави там, където ни е мястото - вой до небето. Старата Европа не можела да ни изтегли. А защо трябва да ни изтегли бе, … .”


Концепцията за икономическо развитие, което почива върху „чужди инвестиции”, е напълно провалена в България! Този извод трябва да е категоричен за изминалите вече 22 години на прехода. Много ясно се видя, дори и от най-слепите, че така не става и няма да стане нищо!


За другите страни от източния блок не искам да обобщавам, макар, че се страхувам, че и там няма начин да не е същото.


Но какво ли не направихме ние в името на тези чужди инвестиции - дори данъка върху доходите беше свален до рекордно ниско слугинско ниво. Е, не става и очевидно няма да стане - не сме улучили нито времето, нито мястото. Нито хората. Защото, както в ръководството, така и в реализацията ние очевидно вече нямаме подходящите човешки и материални ресурси - инфраструктурата на територията и квалификацията на населението при нас отдавна са на прекалено ниско ниво.


Днес в България съвсем не е както беше преди - ние нямаме дори достатъчно влакове и самолети във вътрешните или външните линии - вече нямаме всекидневна връзка с Дубай, примерно, който е абсолютно ключово летище за далечния Изток и Азия и ни липсват още много и много други части на системата, която по-рано имахме и непрекъснато развивахме. Следователно, очевидно е по много и най-различни вътрешни и външни признаци, че ние вече не можем и скоро няма да можем (по кадрови и държавно-системно-организационн и причини) да организираме и да управляваме сложни проекти като китайците. Следователно - изводът е много прост и трябваше да бъде отдавна направен - никакви "чужди инвестиции" за българите.


Да не говорим изобщо, че китайците отдавна надраснаха и никога не са се задоволявали само с ролята си на обслужващ персонал, докато това е основната цел и върхът на мечтите при българите - ниската култура на този слугински манталитет и поведение си личи отдалече и не може да не прави отблъскващо впечатление.


Защото какво направихме ние?


Изпълнихме какви ли не безумни външни искания срещу не по-малко безумните обещания, че, като си разрушим изцяло държавата, щели били да ни скъсат икономиката от външни инвестиции. И какво стана? Цели 22 години минаха! Напълно достатъчно време, за да се направи категоричното заключение, че това е една напълно глупава и измамна, внушена отвън на вътрешните балами, концепция.





Редактирано от - ламбен на 31/10/2011 г/ 15:45:36

31 Октомври 2011 15:28
„Колко са страните в света с предоставени значителни фондове, както е при нас? Това малко ли е? Не е, разбира се, но за нас това се е недостатъчно.”


Няма ли някой, вместо да говори глупости, да седнe и да направи малко сметки – колко внасяме и колко ни „дават”? И то под условия и забрани, и то в годините, когато ние най-много се нуждаем! Парите, които получаваме, аз съм ги смятал тук на тези страници и във форума на този вестник – те са от порядъка на една стотна част от това, което е получила само за първите 10 години, например, Източна Германия, за да направи прехода от една обществена система в друга.


Повече от един трилион (хиляда и триста милиона) долара са били похарчени за това! Какво сравнение може да става между тази сума и предоставените ни от Европа „значителни фондове”? Никакво.


Но ... ние сме се съгласили, повтарям пак, да си разрушим изцяло държавата за от порядъка на една стотна част от източногерманските пари! И нашите политици са безкрайно щастливо захласнати от това нищожно слугинско подаяние. Как може такова нещо? Що за нормална, разумна, достойна и съзидателна икономическа концепция е такова „изуй напълно гащи за нищо” политическо поведение?


Айде стига, моля ви се, с тези слугински глупости!

Редактирано от - ламбен на 31/10/2011 г/ 15:31:12

31 Октомври 2011 15:37
Концепцията за икономическо развитие, което почива върху „чужди инвестиции”, е напълно провалена в България!


Ламбен,

А имаме ли друг избор и алтернатива? След като още през 1995/96 г. разните му там банки и пирамиди опоскаха и последните спестявания на българите, а пенсионният фонд беше окончателно пресушен. Оттогава и досега българската финансова система е в дефицитно състояние, освен ако не броим периода 2004-2008 г., когато покрай приватизираните банки се вляха немалко количество чуждестранни инвестиции и икономиката живна.
Ти казваш, че чуждестранните инвестиции са нещо лошо, но има ли на какво друго да разчитаме, за да раздвжим заспалата икономика?
31 Октомври 2011 15:42
Да, разбира се - предишната държава какво - само с "чужди инвестиции" ли я направихме?
31 Октомври 2011 16:09
Всъщност авторът е напълно прав в наблюдението си: страните в ЕС се делят на такива, които са в еврозоната и другите. Единственият начин за оправия на първата група е още повече интеграция, с още повече пари. Проблемът им е, че Съветът на министрите в крайна сметка одобрява или не съответните мерки в рамките на целия ЕС. И така се получава, че дори малка и слаба България да има отношение към френските драми с борчовете. Не просто отношение, а реална сила да решава икономическата база на интеграцията. И понеже това не може да се случи в рамките на механизмите на ЕС, няма как по друг начин да подходят закъсалите, освен да се гушкат помежду си.
--
Фактически ЕС спира да съществува в настоящия си вид и тук Терзийски е напълно прав. Но не ние сме в лошата позиция.
31 Октомври 2011 17:27
Тук се застъпват две взаимоизключващи се тези - "ЕС вече се е разделил на две - страните от Еврозоната и периферията (където е Великобритания, но не и PIGS?!)" и "България ще плати прескъпо, благодарение на ББ, естествено, влизането си в Еврозоната". Или, ако се придържаме към тона на автора - изритаха ни, но нашият тъпак така и не разбра, но може и да не са ни изритали, но благодарение на нашия тъпак ще платим неимоверно висока цена - 9 - 10 млрд. за 12 години. На толкова много място може да се плюе къде повече и с по-голям хъс, да се направи остра забележка!
31 Октомври 2011 18:11
Снимката обаче е супер. Още малко и Рапоня ще разбере какво му говорят.
31 Октомври 2011 18:14
Хм...Дикенс и Балзак. И нищо за Карл Май
31 Октомври 2011 18:55
@Иван Митев 57, е какво по-точно ще да е това стопанско управление, което ще направи капитализъм без кризи?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД