:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,622
Активни 827
Страници 552
За един ден 1,302,066
Дилеми

В кризата технократите са решение. Ако им разрешат да работят!

Днес има огромна липса на политически лидери, които да имат куража, ума и харизмата да убедят хората да приемат болезнените крайни мерки в името на бъдещ просперитет
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Бившият италиански премиер Силвио Берлускони докара страната до ръба на пропастта, но това не му пречи да държи наследника си - технократа Марио Монти, заложник и да не подкрепя тежките икономически мерки, които трябва да извадят Италия от кризата.
Според легендата един от най-известните технократи сред бащите основатели на САЩ - Александър Хамилтън, описва новопоявилата се нация като "големия звяр". Тя е "буйна и се променя, при което рядко отсъжда правилно", казал той. Като цяло първият финансов министър на САЩ смятал, че банкерите трябва да движат нещата, а богатите хора да направляват масите "с твърда ръка". Днес тези негови думи звучат като тревожно ехо в Европа. Гърция и Италия се опитват да предотвратят финансовия си колапс, като изхвърлят старите си правителства и ги заменят с академици, бизнесмени и технократи. Така те се надяват да успокоят пазарите, да спрат спекулациите и да уверят в своите способности международните финансови институции. Традиционните политици, които провалиха своите бюджети, поощрявани от "обществения звяр", са избутани настрана в полза на



технократите, които нямат интерес да ухажват масите



Това можеше да се предвиди още през 2007 г., още преди избухването на финансовата криза. Люксембургският премиер Жан-Клод Юнкер сполучливо обобщи причините, които карат много негови колеги политици да изтръпват: "Ние всички знаем какво трябва да се направи, но не знаем как да бъдем преизбрани след това". Изводът е ясен - когато настъпят тежки времена, извикайте тези, на които не им пука какво ще си помислят избирателите. Премиерът на Люксембург в момента води еврогрупата (страните, приели еврото в ЕС), която се опитва с всички сили да спаси единната европейска валута. Той смята назначения нов италиански премиер Марио Монти за идеалния "човек за тази ситуация". Монти, които е университетски професор и бивш еврокомисар в Брюксел, никога не е бил избиран за нищо и не е участвал в избори. Всъщност всички членове на неговото правителство нямат нищо общо с политиците в Италия. Неговият нов гръцки колега - Лукас Пападемос, също има силни позиции като еврократ и технократ, като до м.г. беше №2 в Европейската централна банка.

Но има и известен парадокс в този предполагаем неполитически подход и възможността да се стигне до фатален край при новите планове за фискални и икономически реформи. Във времена на кризи "големият звяр" започва да расте и става по-свиреп. Защото убеждаването на обществеността изисква предимно политически средства, а не математически цифри. Проблемът в Европа, в САЩ и в повечето страни по света е липсата на възможността цифрите да се обяснят по човешки начин. Има огромна липса на политически лидери, които да имат куража, ума и харизмата да убедят хората да приемат болезнените крайни мерки. Предшественикът на Пападемос - Георгиос Папандреу (който идва от традиционна политическа династия), две години се опитваше да убеди финансовия свят, че гърците ще преустановят "традицията на фискални измами". Гърците обаче не се промениха. Вместо това на границата на националния си фалит те смениха Папандреу с Пападемос. Независимо от първоначалния вот на доверие продължаващите улични протести в Атина и съпротивата на много политици показват, че Пападемос едва ли ще бъде по-ефективен от своя предшественик. Той може би дори ще има още по-малък успех, като се има предвид, че няма опит да убеждава тълпите.

Египет е друг интересен опит в тази област. Десетилетие преди да бъде свален от власт, Хосни Мубарак назначи голям брой уважавани технократи в своето правителство.



На хартия страната беше просперираща,



независимо че ръстът на забогателите хора беше много малък. Година след година МВФ сочеше с гордост макроикономическите показатели в Египет, които се получаваха с помощта на технократи като премиери, финансови министри и министри на търговията, които бяха уважавани от бизнеса и банкерите. През 2004 г. външните инвестиции бяха около 1 млрд. долара, а четири години по-късно те стигнаха $13 млрд. и се увеличиха с 5.1% през м.г. Цифрите изглеждаха страхотно, докато народната революция, породена от мизерията и високата безработица, не изхвърли всички технократи извън властта, а някои от тях дори попаднаха зад решетките заедно с Мубарак.

Друг добър пример е Пакистан. Елегантният и супербогат бивш банкер от Citigroup Шаукат Азиз беше финансов министър, назначен от бившия президент Первез Мушараф, който дойде на власт с преврат, одобрен от Запада. От 2004 до 2006 г. Азиз беше отговорен за впечатляващия икономически ръст - 7% годишно. Телекомуникационният сектор привлече милиони долари чужди инвестиции. Икономическото представяне на страната и репутацията на Азиз до голяма степен зависеха от чуждата помощ от САЩ, Европа, Япония, МВФ, Азиатската банка за развитие и Световната банка. Той говореше на езика на тези институции и те го обожаваха, а в същото време огромната част от пакистанското население тънеше в невероятна бедност. Бяха създадени малко нови работни места извън традиционно силната текстилна индустрия. Бяха игнорирани инвестициите в инфраструктурата, независимо че беше ясно, че Пакистан има огромен недостиг на електричество и водни ресурси. В името на икономическата модернизация правителството стартира голяма кампания за приватизация, която затъна в корупция и роднински връзки. Когато председателят на Върховния съд на страната се опита да спре тези порочни практики и заплаши властта на Мушараф, той го уволни и предизвика невиждана политическа буря, която в крайна сметка довърши военния управник и неговия любим финансов министър.

Когато обаче един технократ успее да събере обществена подкрепа, резултатите могат да бъдат много позитивни. Индийският премиер Манмохан Сингх е много добър пример как един тих



икономист може да поведе страната си към финансов бум



Другият е колумбийският президент Хуан Мануел Сантос, който беше избран м.г. и е учил икономика в САЩ и Лондон. През годините Сантос е бил министър на външната търговия и отбраната, но никога не е участвал в избори до 2010 г. Той наследи много популярния и противоречив президент Алваро Урибе. Критиците смятаха, че Хуан Сантос ще бъде кукла на конци на Урибе, но той ги опроверга, като установи добри отношения с всички политически сили в парламента и прокара важни правителствени реформи. Резултатът е, че Колумбия вече е смятана за много по-сигурна държава и е една от изгряващите звезди в Латинска Америка с растяща икономика, свободни медии и прозрачна съдебна система. И всичко това беше постигнато, защото Сантос добре борави с цифри и други политически подробности, които му позволиха да прояви скрития си талант на силен политически лидер.



Трябва ли сега да говорим за САЩ?



Макар че никой не се съмнява, че президентът Барак Обама разбира от тънкостите на икономическите теории, той досега не успя да покаже, че може реално да управлява икономиката. Обама не можа да спечели Конгреса на своя страна. Вместо това той назначи "суперкомитет" (съставен от републиканци и демократи), който не можа да намери компромис по финансовите проблеми на страната. Това буквално заклещи президента и страната в типичен технократски капан - той знае, че е прав, но няма как да убеди останалите в това, след като всъщност нищо не се случва.

За момента на подобен тест е подложена Италия. Ако се провалят опитите да се стабилизира страната, това може да значи краят на еврото и да предизвика още по-голяма криза в блокираната глобална икономика. Веднага след като новото технократско правителство на Монти положи клетва, то беше взето за заложник от редица политически партии. Студентите продължават да протестират в Милано, Торино, Флоренция, Болоня, Рим и Палермо срещу "режима на банкерите". Подалият оставка премиер Силвио Берлускони пък не смята да слезе от политическата сцена. "Аз подкрепям Монти, но не одобрявам суровите мерки", каза милиардерът, чието правителство докара Италия до най-лошото икономическо състояние през последните две десетилетия. Той показа ясно, че все още има достатъчно влияние в парламента, за да "дръпне шалтера" на Монти. Много хора вече се оплакват, че не са гласували за това правителство, което беше избрано от парламента и одобрено от президента. "Преди хората избираха някого и ако решиха, че е направил грешка, можеха да го държат отговорен за това. Пред кого сега отговарят тези хора в кабинета?", пита Марио Пачели, който има кафене в центъра на Рим.

"Големият звяр" може още да не ръмжи в Италия, но вече се чува как си прочиства гърлото.

30
2891
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
06 Декември 2011 19:42
"Ние всички знаем какво трябва да се направи, но не знаем как да бъдем преизбрани след това"

06 Декември 2011 19:58
"В малки дози, но редовно". Аз съм технократ, дайте ми да работя! Ще оправя всичко набързо.
06 Декември 2011 20:47
Бедните непременно трябва да платят дълговете на богатите, в името на бъдещия си просперитет. Много дълбока и мъдра мисъл.
06 Декември 2011 20:49
Бедните, дето се налапаха с мортгиджи и кредитни карти, да.
06 Декември 2011 20:52
А не е ли по-справедливо да се съдят организаторте на залаганията в казината нарчени финансови борси? От къде накъде една шайка бандити ще налага на света чрез зависимите от нея политици, престъпни правила чието единствено предназначение е да се грабят послушните маси?
06 Декември 2011 21:02
Съдейки по статията, Нюзуийк се е превърал в трибуна на мошеници, не, че останалата западна преса представлява нещо по различно. Забележителен обаче са оптите на автора да представи завземането на властта в Гърция и Италия от подставени от кагала лица, като нещо положително което ще им донесе някаква полза. Каквито и дитирамби да пее на т. нар. технократи, тяхното минало и обвързаности не могат да се скрият. Бъдещето ще предсти да разкрие и пораженията и вредите които ще нанесат на страните си.
06 Декември 2011 21:14
Позачетох се в статията и вече съжалявам, защото лъжите и внушенията с които изобилства, предизвикват у читателя изключително неприятни усещания.
06 Декември 2011 21:31
И какви мерки взе Монти да разреши проблема? 20 цента поскъпване на бензина и резане на пенсиите!!!Това че ще се свие още толкова производството не го интересува, важното е Италия да си изплаща дълга, да не изгорят накупилите облигации....
06 Декември 2011 22:16
"Ние всички знаем какво трябва да се направи, но не знаем как да бъдем преизбрани след това"

Дрън-дрън! Сега се вижда, че е трябвало да дръпнете юздите на собствените си банкери - да не дават безумни заеми на държави като Гърция. Нищо не ви пречеше да го направите. Нищо не ви пречеше да прегледате статистиката и да правите редовно истински стрес-тестове на банките си - дали ще издържат на един голям банкрут. Нищо не ви пречеше да забележите овреме, че не е нормално лихвите на Гърция и Италия да са равни на лихвите на Германия и Холандия. И трябваше да го направите. За проблемите на Гърция се знаеше от поне десет години от всеки. Знаело се е и в ЕЦБ, и в ЕК, .... И сега някой трябва да понесе отговорност за това че не си е свършил работата. Кога и кой ще понесе отговорност? Ама не политическа, а наказателна....
06 Декември 2011 22:50
В кризата технократите са решение. Ако им разрешат да работят!

Фашизъм, Тирания и Деспотизъм скрити зад думата "Технократ"
Ще висят по стълбовете от Брюксел до Рим.
Край по жесток от този на Хитлер, Мусолини и Франко!
06 Декември 2011 22:58
Четиво за успокоение на реднеците, демек ние може да имаме проблеми, ама вижте Европата направо си отива. Европата може да използва кризата за да си реши проблемите, обаче ми е интересно докога УСА ще го кара на автопилот, без ефективно управление, а двете партии да се цакат взаимно по всеки въпрос освен печатането на шума.
07 Декември 2011 00:00
"ми е интересно докога УСА ще го кара на автопилот, без ефективно управление"
Докато дойде някой като Маккейн и разпали Войната. Тогава всичко ще започне отначало, без дългове. И може би войната ще принуди УСА да си стегне индустрията - понеже не можеш да купуваш всичко от врага, нали така?
07 Декември 2011 00:01
Някой би ли ми обяснил какво се има в пред вид под "ТЕХНОКРАТ" в тази адски нескопосано преведена статийка?
Ако се има в пред вид "професионалист" - добре. Говорим за хора, които имат някакво реално образование, някога са работили с истински работници, знаят какво е производство и могат да взимат решения. Стига, разбира се тъпанарите, наричащи се икономисти - да бъдат изключени от това понятие, защото всичките каши и л@йна по света ги забъркаха имемнно "икономистите", които си мислят, че разбират от нещо и наричат "икономиката" наука...
Ако се има в пред вид банкери, брокери, застрахователи, адвокати, икономисти и прочие нищоправци и дръги таКЪви хазартни неграмотни пръдльовци с претенции - жална ни майка от управление на такива ливади...
07 Декември 2011 00:22
докога УСА ще го кара на автопилот

Америка поне го кара на автопилот, докато Европа го кара съвсем без пилот
07 Декември 2011 00:33
Някой би ли ми обяснил какво се има в пред вид под "ТЕХНОКРАТ" в тази адски нескопосано преведена статийка?

Терминът технократ е напълно измислен и фалшив. По същество представлява паразитизъм върху привидно вярната идея че имало някакъв правилен рационален начин на управление, изчислим и приложим с научни и технически методи.
Тази идея обаче не е вярна. Политиката е въпрос на управление, и въпрос на задаване на приоритети. И каква ще е политиката, се определя от това какви ще са приоритетите, тоест каква е зададената цел на политиката. Една е политиката обслужваща интересите на едрия капитал, друга на хората на наемния труд, трета - интересите на дребния бизнес, четвърта - на отделните национални интереси, пета - на глобализацията, и.т.н. Така че няма някакъв рационален и единствено правилен "технократски" път.
07 Декември 2011 00:37
Капитан Немо, бях тръгнал да ти обяснявам, че правилният превод е "експерт", а не "професионалист", но после видях какви си ги нацепил.
банкери, брокери, застрахователи, адвокати, икономисти и прочие нищоправци

Горе-долу си изброил каквото разделя днешното човечество от късното Средновековие. Правото и финансите са били на почит още в древен Рим, но какво да ти обяснявам. Такива дивотии като пише възрастен човек и започвам да се чудя от коя пещера е изскочил.
07 Декември 2011 00:40
Натиснете тук
Това е специално за Немо. Надявам се, че чете английски език.
07 Декември 2011 00:42
И специален поздрав от кумира Ви: Натиснете тук
07 Декември 2011 00:50
И последно - каква е тая омраза към икономистите? Каква е тая простотия в този народ? Единствено мога да си го обясня със завист, след като Немо сам в поста си признава, че икономистите управляват света...
07 Декември 2011 02:35
Една френска революция ще дойде екстра. Да висна всичките Ентелегенти по стълбовете, и после наново от 0. Пречистващата сила на хаоса! Време е за 3-та световна ...
07 Декември 2011 02:42
А това е специално за "DINAIN":
"...Същите тези "политици", угоявали се на държавната софра в продължение на 22 години, сега ни налагат поредната измама за това как ни хвалят от САЩ и Европа. Колко добре сме се справяли, как са ни "размразили" еврофондовете. Дават ни за пример бедстващите и фалирали гърци с пенсии в размер на 2000 евро. ГЕРБ ни строи магистрали, членове сме на ЕС и НАТО, хвалят ни, това е достатъчно. Да, българинът е най-беден в ЕС, но някой надявал ли се е, че ще живее по-добре от средностатистическия германец, французин, италианец и т.н.?
Същите тези политически паразити обаче забравят да ни разкажат как живеят хората извън рамките на ЕС. Никой няма интерес да направи съпоставка на стандарта ни на живот с този в държавите от Третия свят, просто защото кулата на илюзиите ще се срути със страшен трясък. Всичките лъжи ще бъдат изобличени, а лъжците посочени с пръст. Некадърниците и крадците наказани с вот от народа, а защо не дори и с революция.
Към настоящата дата минималната работна заплата в България се равнява на 138, 46 евро. Ирак, който бе изравнен със земята от "демократичните" бомби на САЩ и все още е арена на военни действия и всекидневни терористични удари, може да се похвали с минимална работна заплата в размер на 146, 91 евро. Манипулаторите на народна хранилка биха обяснили този факт с наличието на петрол в близкоизточната страна, но не биха могли да обяснят как в Ливан, където петрол няма, минималната работна заплата е 247, 02 евро. В Босна и Херцеговина, която не е член на ЕС и скоро няма да бъде, минималната работна заплата е в размер на 164, 09 евро. В Папуа Нова Гвинея, която е изключително слаборазвита страна и разчита основно на земеделието, където са заети приблизително 72 % от трудоспособните на острова, минималната работна месечна заплата възлиза на 141, 70 евро. "Икономическият гигант" остров Вануату се радва на минимална заплата в размер на 213, 70 евро. Трябва да се отбележи, че 80 % от населението на острова е заето в селскостопанския сектор, а Вануату не е офшорна зона. Тринидад и Тобаго - 176, 88 евро, Сейнт Винсент и Гренадини 151, 02 евро, Сейнт Китс и Невис - 387, 20 евро, Антигуа и Барбуда - 337, 92 евро. При цялото ми уважение към тези страни се оказва, че папуасите получават по-високи заплати от българския роб.
Гражданите на Перу и Еквадор, които са в списъка на държавите от Третия свят, получават по-високи заплати от българските трудещи се, съответно 178, 04 евро в Еквадор и 151, 42 евро в Перу. Всъщност минималните работни заплати в държави от Третия свят са по-високи от тези в една държава - член на ЕС и НАТО..."
07 Декември 2011 03:18
Решение са технократите, но за кого? Изходите от кризата са два възможни , или всичко да се срути и да спечелят задлъжнелите и да загубят богатите, или да се "измъкнем" и да загубят бедните и да спечелят богатите.Няма начин всички да печелят, за да спечели един друг трябва да загуби.За какво са тези спасителни планове? За притежателите на облигации, те блажат як дивиденд! Е, който има дългове (повечето) е на далавера от хиперинфлация, не от стабилност и икономии.
07 Декември 2011 03:34
А параграфе немой така с тия цифри и заплати.Те не ти казват реалноста.Може да имат по големи заплати но да са по бедни от българите защото цените и покупателната стоиност са тези които си казват тешката дума.
07 Декември 2011 13:43
Решение технократите друг път. Слуги на сатанистите са.
07 Декември 2011 15:51
Кризата на дълга в Европа не изисква "технократски", а политически решения. А и т. нар. "технократи" са най-вече хора, които бъкел не разбират какво става и настояват на очевидно грешни и вредни затягащи мерки. Кризата е именно резултат от действията на "технократите".
07 Декември 2011 19:14
След като се разделят хората на политици, инженери, икономисти и остальная банда, то няма как да се получи реален резултат. Всеки ще дърпа чергата към себе си и ще обявява другите за нищожества или с други епитети. Вж. баснята на П.Р. Славейков ... В края на краищата решение трябва да има - за/към благоденствие на по-голямата част от хората. Точка. Има примери в историята, не малко. (А.Х. в Германия, ФДР - САЩ, К.А. и Л.Е. - в следвоенна и разрушена ФРГ, Япония - след 2 атомни бомби, Сингапур и Южна Корея, и мн други). Определят се приоритети и се постигат с ТРУД. ТРУД, ТРУД и ТРУД!!! А че няма кой да прозре единствено правилния път... явно не сме намерили Мойсея, дето да ни изведе към Обетованата земя. Ще се пържим из пустинята. Мъка превеличайшая И ще псуваме тирана, щот не щем да изтрезнеем... А на тези, които ни указват "правилния път", им дреме за нас на оная работа ...
07 Декември 2011 19:45
Параграфе, вече са ти отговорили, евтините манипулации в препечата ти са прекалено много, за да ги изброявам. Само една вметка, след като цитираш чутовните им МРЗ, тези остовчета с шепа население очевидно не са в Третия свят. Но за невежите може би всяка държава с екзотично име априори е в Третия свят.
В края на краищата решение трябва да има - за/към благоденствие на по-голямата част от хората. Точка.

Глупости. Това мирише на уравнилка и щеше да е вярно, само ако по-голямата част от хората наистина са трудолюбиви, съвестни и интелигентни същества. А те не са.
07 Декември 2011 21:54
Всъщност хората се делят само на две категории - хора с пари и хора с дългове.За длъжниците е изгодна хиперинфлация и дефолт, за лихварите е изодна стабилност и стягане на коланите.
А между другото параграфа е прав, цените в България са много по високи отколкото в изброените от него държави, така че изобщо и не споменавайте покупателната способност, че отиваме още по надолу....
07 Декември 2011 22:29
Вижте вчерашната реч на Обама в Канзас, пуснах тема с пълен текст.
07 Декември 2011 23:19
Dinain, забележката към това със "глупости" и "уравновиловка" няма да коментирам... Исконният стремеж е да има благоденствие за повечето трудещи се индивиди. Има и такива, които не могат. Това в никакъв случай не е уравниловка... Ако можеш, помогни на ближния! Но - просто трябва да работим. Ако може повече и по-ефективно - още по-добре. Така или иначе сме в блатото... Барон фон Мюнххаузен-ефект! Това е единственият ни изход!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД