:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,481
Активни 844
Страници 1,411
За един ден 1,302,066
Дежа вю

И ГЕРБ ще капитулира пред софийския боклук

Сметището на столицата ще се напълни, преди да е готов легендарният вече завод за боклук, а общината няма идея как да се справи с очертаващата се криза
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
В изявленията на софийската управа капацитетът на депото в Суходол е безкрайна величина - там винаги ще има място за още боклук.
Откъдето и да я погледнеш, историята на софийския завод за боклук е странна и пълна с обрати. Ту до края на 2009 г. трябваше да имаме "не един, а два завода" (Бойко Борисов, естествено), ту щяхме да използваме циментови заводи на другия край на страната, ту включвахме в схемата "Топлофикация"... Цената лавираше между 90 млн. лв. и 225 млн. лв. Но колкото и да е, пари за завода няма, нито пък има зелена светлина от Брюксел. На фона на тази повсеместна бъркотия като самотен гарант за връзката на завода с реалността стоеше фирмата, избрана да го строи. Миналата седмица и тази тънка връзка се скъса - общината ще трябва да избира нов строител.

Това се налага, защото технологията за обработка на отпадъците бе сменена в движение и в проекта все пак бе включена и "Топлофикация". Забавянето направо може да се нарече планирано. Обединението, което трябваше да изгради завода - "Хут-Станилов", бе избрано на 16 юни 2010 г. А много преди това на общината й е известно, че ЕК настоява за преработка на апликационната форма и промяна на технологията. Въпреки това обществената поръчка бе обявена и строителят - избран. И повече нищо не беше направено. Може би защото на всички бе ясно, че процедурата е безсмислена.

Сега при най-оптимистичния сценарий парите от Брюксел ще дойдат в началото на февруари, но общината няма как да започне да изгражда "интегрираната система за управление на боклука" (тя отдавна не е интегрирана, що се отнася до финансиране и изграждане), защото няма строител. Въпросът е защо никой, който отговаря за политиката на общината по екология - кметът, заместникът му, общинските съветници, не се сети, че трябва нова обществена поръчка, и не задейства междувременно процедурата. Сега датата за завършване на завода пак се отлага - според зам.-кмета по екология Мария Бояджийска до края на 2014 г., според зам.-кмета по финансите Дончо Барбалов - края на 2015 г. И тези срокове не са сигурни. Според техническите характеристики на първата поръчка заводът трябва да се построи за 35 месеца. Ако започне да се строи в края на 2012 г. (когато според ГЕРБ всъщност щеше да се открива), София ще има завод в края на 2015 г.

Поредното доказателство за неспособността на ГЕРБ да се справи с проблема може да коства много на софиянци. Вярно е, че те нямаше да са в тази ситуация, ако предишният кмет Стефан Софиянски си беше свършил поне наполовина работата, но ерата на Софиянски отдавна приключи и това алиби вече не действа.



ГЕРБ са на власт в София от 6 години



и не правят нищо по въпроса, освен да обещават и да отлагат сроковете все по-далеч в бъдещето. Затова хвалбата, че ЕК е приела апликационната форма (има си хас да не я приеме след десетките корекции), е цинична на фона на положението, в което столицата се намира за пореден път с боклука - няма завод за преработка, а депото в Суходол отново е с изчерпан капацитет. Най-лошият сценарий - този с препълнените контейнери, който софиянци са виждали неведнъж, изглежда все по-вероятен.

Общината обаче предпочита да заобикаля тези въпроси и упорито мълчи дали е готова за очертаващата се кризисна ситуация. Капацитетът на депото в Суходол беше 650 000 тона, когато го отвориха "временно" при последната криза със сметта в София през 2007 г. През 2009 г. там са депонирани 356 600 тона, а през 2010 г. - още над 263 000 тона. Тази година до 30 септември в Суходол са извозени 241 103 тона смет. Така че е кристално ясно - депото няма повече капацитет. Зам.-кметът по екология Мария Бояджийска твърди, че има нов "временен" вариант - новото депо край Яна. То обаче е само за отпадъците, получени след преработката на боклук в завода. ЕК надали ще разреши столицата да си складира боклука там. Това противоречи на проекта, за който получаваме финансиране.

Друг въпрос без отговор - къде ще се складира боклукът, докато заработи т. нар. интегрирана система. Всички се сещаме за отговора и общината най-сетне го признава с половин уста - най-вероятно



ще балираме отново,



а ако някога имаме завод, ще изгорим в него балите.

Проектът за интегрираната система обаче се сдоби и с трета фаза - съоръжението в "Топлофикация", което всъщност ще употребява крайния продукт от преработените отпадъци в завода - RDF горивото. За това съоръжение ще се търсят пари отново от Брюксел в следващия програмен период след 2014 г. Тоест истинският ефект от системата за преработка на отпадъци ще се види едва когато заработи и когенерацията в "Топлофикация". Кога ще стане това е божа работа.

Междувременно 85 000 тона стари бали чакат да бъдат извозени в някое депо из страната, където Министерският съвет нареди. А цялата сага с опаковане, складиране, транспортиране и депониране на балите струва над 100 млн. лв. или колкото половината пари за завода. Колко ще струва завръщането към балите, естествено, не се казва.

Интересен детайл е, че ресорната зам.-кметица Мария Бояджийска отказва да разговаря по тези въпроси не само с репортери, но и с депутатите. През септември парламентарната комисия по екология поиска справка от зам.-кмета какъв е капацитетът на депото, но такава никой от комисията още не е получил, установи "Сега". Вместо това Бояджийска обяснява на заседанието, че всеки месец Столичният общински съвет получава тези данни. Това не е вярно - никой от общинските съветници не знае какъв е капацитетът на депото и докога то ще може да побира боклука. Председателят на комисията в парламента Искра Михайлова (ДПС) обясни пред "Сега", че такава информация от общината не е пристигала, а предвид новите обстоятелства и сериозността на въпроса предстои ново изслушване на представители на общината и министерството. Дано този път истината бъде изтръгната наяве. И най-после някой да има адекватен план за действие. В противен случай ще трябва Йорданка Фандъкова също да се "спасява" на друг пост от гнева на софиянци. Както сториха предшествениците й Стефан Софиянски и Бойко Борисов.
 Столичният кмет Йорданка Фандъкова засега не е показала, че има идея как да се справи с проблема с боклука.
снимка: Велислав Николов
Сагата с балите още не е приключила, но на хоризонта се задава нова, още по-драматична.
Снимка: Борислав Николов
85 000 бали в София още чакат разпределение за страната.
10
3584
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
13 Декември 2011 20:18
Нормално. Куцо, кьораво и сакато се мотае по всякакви топ-позиции в държавната власт. Фандъкова става за кмет, колкото и аз ставам за специалист по поправка на телескопа Хъбъл...
14 Декември 2011 01:29
"Кметът не е показала"! Да живей българското език!
14 Декември 2011 01:45
Тука вече Мутропожарникарина няма с кого да се оправдава.
ГЕРБ имаше цели 6 години да реши проблема.
Но освен голяма уста, трябва и да можеш.
За 6 години са похарчени за балиране, транспорт и "магазинаж" 200 милиона лева.
14 Декември 2011 08:52
Станишев пречи на Фандъкова
14 Декември 2011 09:09
а защо тези бали ги разхождат с камиончета? нали има бдж?
14 Декември 2011 10:59
Има БДЖ и линията минава на няколко стотин метра покрай купчините с балиран боклук.
14 Декември 2011 11:04
onzi, Вие защо задавате неправилни въпроси?
БДЖ тряба да бъде фалирано и толкоз!
14 Декември 2011 11:55
ГЕРБ са гола вода.
14 Декември 2011 12:36
То ГЕРБ в лицето на Борисов отдавна се бори с боклука, резултатите са на лице. Какво повече да капитулира? В София боклук, колкото искаш.
14 Декември 2011 14:32
Как "Боклука да се справи с боклука? Същото важи и за палежите на колите?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД