:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,652
Активни 563
Страници 10,555
За един ден 1,302,066
Интервю

Ако се взираме все в миналото, ще обраснем като вековна гора

Нямаш ли кръг от приятели, нищо не можеш да направиш дори и за големите ни писатели, твърди издателят Димитър Радичков
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Димитър Радичков
---

Димитър Радичков е син на известния ни писател Йордан Радичков. Завършил е режисура във ВИТИЗ, работил е като режисьор по разпределение в провинцията, а след това и в БНТ. След 1990 година сменя доста професии. Преди 12 години основава частно издателство. От май тази година е директор на Университетското издателство.

---

- Наскоро излезе сборник с непубликуван текст на баща ви. На премиерата събрахте негови почитатели, известни професори, интелектуалци. Смятате ли, че паметта за Йордан Радичков все още е жива?

- Този сборник излезе по идея на двама души - Николай Табаков и Георги Каприев. И в него е един много малък текст от 5-6 изречения на баща ми. Той е писан специално за читанка за първи клас, в която участваха Валери Петров, Марко Ганчев, Леда Милева и още други известни писатели, но Министерството на образованието не я одобри.

- Министерството на образованието не одобрява читанка с текстове на такива писатели?

- Ами не отговаряла на програмата и беше отпечатан само някакъв пилотен тираж. Те си имат специални изисквания за читанка. Както и да е. И понеже професор Каприев специално е голям почитател на баща ми, амбицираха се с Николай Табаков и събраха, според мен, един много интересен букет от интелектуалци, да ги наречем. Въпреки че тая дума взе да става мръсна, но в случая много свестни хора написаха по няколко странички на базата на тоя текст. И аз бях на представянето на книгата в културния клуб на университета, Илка Зафирова чете моето текстче за баща ми, някои от участниците в сборника направиха изказвания и се получи много емоционално. Залата беше претъпкана с хора, което беше абсолютно неочаквано и рядко се случва в днешно време. Сред хората, които пишат за него, са проф. Цочо Бояджиев, Греди Асса, Валери Стефанов, Светлозар Игов, Боян Биолчев, Георги Господинов и много други, част от които са доста млади и не са му нито познати, нито приятели. Беше важно, че хората реагират емоционално на желанието на една група да изрази уважение и любов към един писател.

- Мина ли времето на писатели като баща ви, Емилиян Станев, Димитър Талев, Ивайло Петров и други?

- Ами сигурно е минало, защото те не са между живите. Истината е, че специално за баща ми сдружението "Приятелите на Радичков" върши много. Издадохме 7 тома "Избрани съчинения" в "Анубис", сега правим едно академично издание в 12 тома, което върви по-бавно. То е много сложно и у нас не е правено 25 години. Излязоха 3 тома. Два пъти кандидатствах в Министерството на културата по програмата "Помощ за книгата", но не отпуснаха никакви пари. Но в литературата по принцип е много странно. Понеже се движа в университетските среди, мога да кажа, че младите хора много трудно възприемат вече литературата на тези писатели.

- Как си го обяснявате?

- Едното обяснение е смяна на поколенията, а другото е, че много от работите, които тези писатели са написали, са непонятни за тях. Например философията, инвенциите и стилът на баща ми.

- Добре, но какво непонятно има в един Емилиян Станев или Димитър Талев?

- Тях не ги познават. Та Емилиян Станев е от "Смъртта на една птица", разказ от страница и половина, като се мине през "Иван Кондарев" и се стигне до "Антихрист". Те не могат да се ориентират, понеже образователната система е такава, че не им създава необходимостта, като прочетат една книга, да я харесат или не. Тя ги кара да четат там нещо си заради самото четене. А би трябвало да е обратното - да харесат или не един текст и да обяснят защо.

- А не е ли по-вярно, че не познават историята и оттам им е непонятно това, за което пишат големите ни писатели?

- Младите днес учат прекалено много и са затрупани с факти, факти, факти. Примерно в програмата по литература за 10. клас те учат от "Робинзон Крузо" до Балзак. Ами не можеш цялата западноевропейска литература да я изучиш за една година. А иначе има много сериозни и значими съвременни писатели и младите ги четат - достатъчни като примери са един Георги Господинов и Алек Попов.

- В тая връзка, почитаме ли големите си писатели?

- Според мен - не. Това е насложено и в исторически план. Българите по принцип нямаме отношение към историята и към националните си герои. Какво знаем - един Левски и Ботев, а къде са другите? Георги Чапкънов прави паметник на Радой Ралин. Той трябва да е на ларгото. Този паметник го прави вече 10 години и човекът не може да събере пари. Трябват му 10-12 000 лева, за да плати отливката на леярната и не може да ги намери. Ами общината няма ли 12 000 лева, та да ги даде за паметника на Радой?

- И това за един Радой Ралин?

- Да не ги делим на големи и малки. Важно е отношението. Баща ми има направени два паметника. За тях държавата не е дала и една стотинка. Това е станало благодарение на неговите приятели. За паметника в Монтана Огнян Донев даде лични пари, не на фирмата си, лични, за да стане отливката. Чапкънов пък го даде на общината и не поиска хонорар. Емил Попов пък подари паметника в София. Истината е, че го няма уважението към големите ни писатели като държавна политика. Но пък кога ли го е имало? Дори и при соца ги брояха по друг начин. Това не е до политически строй и до идеология, то е някакъв наш си нихилизъм.

- Защо всичко, което правим в България, е свързано с някакви големи, често пъти излишни усилия и дори с разправии?

- Защото винаги в някакъв определен момент се засягат някакви интереси, най-често финансови. И човек не иска да ги загуби и да отстъпи от тях.

- Излиза, че ако нямаш някакъв кръг приятели, нищо не можеш да направиш, дори и за големите ни писатели?

- С всичко е така. Скоро си говорихме с един приятел, той често влиза във "Фейсбук", за разлика от мене, и ми казва: "Ти знаеш ли, че всеки божи ден умират по около 1000 души с принос към света." Ние не можем да се занимаваме само с мъртвите. Трябва да гледаме напред. Всяко нещо малко или много си отживява времето. Иначе човечеството ще загине. Вярно е, че трябва да се гледа миналото и да се работи за него, но не може непрекъснато да се стои там. Иначе ще обраснем като вековна гора. Та ние сме вече 7 милиарда на тая Земя.

- Били сте режисьор, сега издател. Не се ли изкушавате да пишете?

- Не. Режисурата е съвършено различна работа - импровизация върху някакъв литературен текст, и няма нищо общо с писането. Занимавах се 5 години с театрална режисура, после отидох в БНТ, дойде демокрацията и се оттеглих от държавна работа. От десетина-дванадесет години се занимавам с издателска дейност.

- Какво се търси на пазара?

- Не мога да ви кажа какво се търси. Излизат огромно количество заглавия и хората не могат да се ориентират. Определено си има читатели за българската книга, има си други за мемоарна литература, за историческа, за криминалета. Така че книгите се купуват, но, общо взето, в период на криза пазарът се затваря за всичко. При това в България той е малък. Сега практически читателят има достъп до всичко. Освен това хората вече знаят доста езици и могат да четат и в оригинал. Ние, издателите, не си даваме сметка колко българи живеят в чужбина. Ами те всички ползват по един друг език и си четат в оригинал.

- Какво беше ловът за баща ви и какво е за вас?

- За баща ми беше истинска страст и влизане в природата, от която пък черпеше идеи. И аз съм имал щастието да ходя на лов с Емилиян Станев, Ивайло Петров, Дико Фучеджиев, Анастас Стоянов. Там лакърдиите край нямаха, но всичките тези хора отиваха не да убият животно, а да се слеят с природата. И баща ми ме е научил на това, че ставането преди изгрев слънце, за да го видиш на полето, е велико. Да си там, когато грее слънце, когато валят дъжд и сняг, е нещо уникално. Няма по-голяма красота от това. И аз съм много щастлив, че успях да направя много свои приятели ловци и сега си имам цяла ловна дружина. Там са Боян Биолчев, когото направих ловец на 60 и няколко години и се запали страхотно, проф. Валери Стефанов, който стана ловец на 40 и няколко години, и ред други хора, с които и досега си ходим заедно. Греди Асса беше, но той не се запали и не можа да стане ловец. Когато баща ми почина, бяхме на брега на Дунава и му направихме ловна панихида. Събрах всичките му стари патрони, раздадох ги на местните ловци и в негова чест направихме канонада. Това също е ловът като емоция.

- Жив ли е духът на артистичната бохема у днешните творци?

- Това не знам, защото вече съм на години. Лошото е, че няма сега места, където да се събира артистичната бохема. Едно време беше ясно - отиваш в клуба на филмовите дейци и знаеш, че ще видиш там Доньо Донев с всичките аниматори, отиваш в Писателите - виждаш Джагара, Серафим, Климент Цачев и други, журналистите също си имаха компании в своя си клуб. Всеки театър си имаше клуб-кафене. Сега няма къде да се съберат. И тук не става дума за пиене - това си бяха места за общуване, днес ги няма. Как да има и артистична бохема? Иначе духът може и да е жив...
23
4329
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
02 Януари 2012 20:16

От "богоизбранци" нищо добро
02 Януари 2012 20:22
=
02 Януари 2012 23:07
***
02 Януари 2012 23:11
Богатата му фондация плаща на българските мекерета, пазарни фундаменталисти натрапвани ни ежедневно от българските средства за масова информация.
02 Януари 2012 23:15
Карагьозов,
Каприев никога не е бил "оповестяван", нито "доносник". Ако можеш, опровергай ме, като цитираш от кого е "оповестен" и къде са му "доносите".
02 Януари 2012 23:17
Карагьозов,
ти нещо като вътрешен глас на Емилян Станев ли си? Какво друго би казал той?
02 Януари 2012 23:21
В интервюто се говори за читанка за 1 клас, докато големите "българофили" отдолу са напълнили коментарите си с простотии. Не сте се научили да пишете културно, а чуждите фондации са ви виновни за всичко.
02 Януари 2012 23:51
=
03 Януари 2012 00:19
Карагьозов, хайде не толкоз наедро, то не е ДКМС, то не е "гръцка му работа"... Що се отнася до г-жа "Бончева от Комисията", тя пък е последният човек, който заслужава да бъде цитиран като аргументация в полза на каквато и да било теза. Оказа се, че има доста хора, които не са знаели, че ги броят за сътрудници. След като срещу лични дела седи едно картонче и нищо друго, дори подпис няма, доколко може да се разчита на подобни "документи". (То и с досиетата на жертвите нещата не стоят по-различно - водят се унищожени, както имах възможност лично да се убедя). Да не говорим, че цели две десетилетия изобщо не е упражняван никакъв граждански или какъвто и да било независим контрол над цялата тази документация. Каприев сам си е публикувал досието (това е по-скоро доблестна постъпка, не мислите ли?), за да приключи с ДС веднъж завинаги, а и предполагам, за да се види за какви точно "доноси" иде реч. Точно пък той и семейството му са твърде потърпевши от "народната власт", за да си позволява всеки срещнат да го плюе (анонимно) по форуми, че и да го изкарва едва ли не апологет на социализЪма и неговите служби. Ако имате някакви лични отношения за уреждане, лично си ги и уредете. Все пак издаването на сборник в чест на Йордан Радичков е по-скоро достойно за похвала събитие, нали? Е, за някои всичко може да бъде повод за оплюване. Въпрос на личен избор.
03 Януари 2012 01:43
Чак за "доста хора, които не знаели, че били сътрудници" - надали, но познавайки Каприев трудно бих си го представил като разузнавач. Истина е, че и Вера Мутафчиева не можех да си я представя като сътрудник на СД. Това, в което съм убеден, обаче, е че хора като В. Мутафчиева и Г. Каприев, със все досиетата си, са талантливи , умни, будни и незлобливи хора. От друга страна, познавам доста мръсници, честолюбиви, използвачи, злобни и отмъстителни, които са без досиета. Фарсът е, че точно те използват досиетата, за да принизят онези, по-извисените, до своето ниво.
03 Януари 2012 06:59
Ние не можем да се занимаваме само с мъртвите. Трябва да гледаме напред. Всяко нещо малко или много си отживява времето. Иначе човечеството ще загине. Вярно е, че трябва да се гледа миналото и да се работи за него, но не може непрекъснато да се стои там. Иначе ще обраснем като вековна гора.

МЪДРИ ДУМИ!
Поклон пред паметта на Йордан Радичков!
***
Като го издават - да подбират - викат група младежи и питат.
Иначе ще си купуват само старите - заради спомените.
03 Януари 2012 07:33
Ето ви пълен списък на участниците в сборника за Радичков, от които единствен Г. Господинов се е познавал само бегло с великия ни писател, а останалите са имали по-продължителни контакти с него или са му били близки приятели: Греди Аса, Боян Биолчев, Цочо Бояджиев, Георги Господинов, Иван Добчев, Мирела Иванова, Светлозар Игов, Георги Каприев, Бойко Ламбовски, Милена Лилова, Валери Стефанов, Николай Табаков.
Какво ДС, какви пет лева!!! Вече и почит на големите си писатели явно не сме в състояние да отдадем, без да намесваме цялата помия, индоктринирана в съзнанието ни през последните две десетилетия. Войната на службите срещу де що има читаво и мислещо, оцеляло на територията - един да не остане неомаскарен. Пък после нека ходи да доказва, че нямал сестра.
Всички членове на творчески съюзи имаха досиета, без да са сътрудничили (повечето от тях) на когото и да било. А това, че служителите на тайните служби е трябвало да си оправдават заплатите, като ги кръщават с някакви имена и ги отбелязват по разни картончета с вече доста съмнителна автентичност (предвид размотаването на досиетата насам-натам през последните двадесет години), не доказва нищо. Но очевидно службите спечелиха войната за пълно разграждане на духовността у нас.
Проф. Каприев се опита да обясни за какво омерзително манипулиране става дума, но го разбраха превратно.
Да ни е честита пълната и безусловна победа на службите!
03 Януари 2012 09:29
=
03 Януари 2012 09:31
Карагьозов, Вие откъде сте сигурен, че Светицата не ги познава добре? Може пък по-добре от Вас да ги познава. И не само тя. Инак не бихме си позволили да го твърдим.
03 Януари 2012 10:12
Всеки по един или друг начин сътрудничил на ционисткото "ОО" е майкопродавец и подлец. Но в историята е известно, че повече паметници са издигнати на такива, а не на достойни люде, погинали за Доброто, Справедливото и Националното. И у нас ще изградят паметници на приятелчетата на карлович, лилов и жмулю жмулев, макар след време те бъдат желано място за припикаване от благодарните потомци. Все някога историческата истина достига до мозъчетата на васильочките.
03 Януари 2012 10:24
=
03 Януари 2012 12:08
СвСофия, що се застъпваш за хора, които нито познаваш добре, нито си имаш и идея?

Г-н Карагьозов, можете да бъдете съвършено уверен, че когато твърдя нещо, имам достатъчно основания да го твърдя.
03 Януари 2012 16:31
А аз, като се намъкнах в шипките, едва се измъкнах. Измъкнах се, та на една поляна. И в края на поляната — нашето прасе. Белее се, очите му светят. „Гъци-гъци, гъци-гъци, гъци-гъци“ — викам му, а то не мърда. Мамка му и прасе! Тръгнах към него — не мърда. Ритнах го — не мърда. То излезе един изгнил пън, от онези, дето нощем светят.

— Детето ми разправя, че даскалът им разправял, че такива пънове не знам какви си били. Той им разправял.

— Какво ще им разправя даскалът, аз сам го зная — каза Бръмбара. — Изгнил пън и свети. Помен няма от прасето. Въртя се на поляната, мисля си и си премислям, пък пак почнах да мамя. Ма-амя, ма-амя, мамя, пресъхна ми устата; па се спра. Слушам, слушам, слушам — нищо няма. Мамка му и прасе, никакво се не обажда.
03 Януари 2012 21:55
Виждате ли какво се получава, Радичков няма да бъде запомнен с врабчетата си, с безспорния си талант а с тефтерите на Сорос. Историята не прощава никое предателство. А не беше ли Радичков и в листата на ДПС за местни избори..
04 Януари 2012 01:52
Карагьозов,
ти какво цитираш въобще, след като представеното от Каприев "досие" съдържа единствено неговата биография и назначеното му от друг човек име "Павел". Ето думите на самия Каприев:
Досието показва: такава декларация няма. Както няма въобще нищо писано или подписано от мен – нито една дума. Нещо повече: на предходна страница от документа с нервен почерк се пита дали лицето е вербувано.

И добре, при това положение пак те питам - къде са неговите "оповестени доноси"? Въобще някой чул ли е колега или студент на Каприев да потвърди такова нещо? Не, не е чул. За сметка на това ти, Карагьозов, изведнъж хвърляш върху него огромната "вина", че е бил член и активист на ДКМС. Приказките ти могат да минат пред аудитория на родени 98 година.
04 Януари 2012 01:57
А може да обърнем нещата така - била ли е Екатерина Бончева член на ДКМС? Сигурно е била, но с отвращение. По една случайност тя и Каприев са завършили един и същи факултет.
04 Януари 2012 07:48
=
04 Януари 2012 13:25
Карагьозов,
ти не ми отговори на въпроса, защо поставяш Каприев в списък на доносници, след като на него му е заведено досие, което не съдържа нито негови донесения, нито дори един лист с негов собственоръчен подпис. В текста, който цитирах, по-големият шеф пита този човек вербуван ли е наистина, щом това е празно досие. Значи въобще не става дума за някакво сравнение между Богданов, който признава, че е станал агент, за да си лекува сърцето, или Божидар Димитров, който е учил латински с парите на ДС. През месец май водих същата дискусия с един, който много приличаше на тебе, тогава му казах, че когато разглежда биографията на Каприев, цивилизованият свят ще разпознае в нея 3 Хумболтови стипендии, а не измисленото от тебе "досие", което всъщност е недосие. Това показва, че за такива като теб е напълно непонятно как един човек може да е дотолкова чист пред съвестта си, че да говори свободно за това, как е бил набеден за нещо, което не е направил.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД