:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,725,772
Активни 556
Страници 10,675
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Абсолютно възможна е коалиция ГЕРБ и БСП по модела "Меркел"

Предсрочни избори догодина са възможни само ако Борисов ги поиска, казва специалистът по политически пиар Арман Бабикян
Арман Бабикян
Арман Бабикян е роден през 1967 г. Дългогодишен журналист в БНР и радио "Свободна Европа". През 2002 г. създава Агенция за политически маркетинг и пиар.

---------------------------

- Г-н Бабикян, краят на годината е време за равносметки. Според вашата кое беше политическото събитие на 2011 г.?

- Мнозина биха посочили президентските и местните избори като политическото събитие на тази година. Но според мен събитието с най-голяма тежест е кризата, която на пръв поглед е икономическо и стопанско събитие, но има политическо и обществено отражение. Публичните последствия от кризата неминуемо ще се отразят и на политическия ландшафт.

- По какъв начин?

- На този етап кризата поражда фалшиви леви и популистки послания към хората - заради обедняването, нарастването на безработицата, загубата на препитание в широки социални слоеве. Общо взето, нарастването на бедността доведе до това, че част от политиците, включително и управляващите, се насочиха обратно към артикулиране на послания, които по-скоро подхождат на пролетарска партия.

- Къде съзряхте пролетарски възвания в ултрадясната реторика на Дянков? По-скоро управляващите останаха верни на ултрадясната си политика, достатъчно е да видим социалните реформи.

- Първо, не смятам, че това са реформи в истинския смисъл на думата. Опитът да реагират на социалното недоволство с аргументи от типа "кой карал бентли и кой не" е изключително груб начин да хвърлиш вина върху някого само защото е богат, без да се влезе в същността на социалния диалог. Подобни реакции в едно дясно правителство са изключително нелепи. Това са аргументи, които подхождат повече на член на работническата класа, но не и на член на ЕНП. По същия начин беше вменена вина на различни слоеве и професионални групи в обществото "защо не са протестирали навремето", при управлението на не знам кого си. На фона на обедняващото заради кризата население хората бяха манипулирани да мразят колегите си, комшиите си с цел да не се създаде солидарност в обществото и протестните гласове да се разпилеят.

Кризата работи и по друг начин на публичния терен. Тя дава хранителна основа на разни леви партии, освен БСП, дава им възможност да се окажат модерни носители на социални идеи. Друг е въпросът доколко изконно леви са тези партии, но при всички положения е създаден добре наторен терен от кризата, за да могат да експлоатират това.

- Кои бяха големите провали на ГЕРБ през 2011 г.?

- Един от големите провали бе последствие от миналата година. Имаше една клетва на премиера, че политика в бъдеще време няма да се провежда, и забрани частицата "ще". Оказа се, че тъкмо това стана. Заваляха "ще"-та отвсякъде. На всичкото отгоре това доведе до неизпълнение на всички тези "ще"-та. Нито влязохме в чакалнята на еврото, нито в Шенген. Сега, разбира се, си намираме други оправдания. Никой не ни е карал да си изберем точно тези външнополитически приоритети. От друга страна, несбъдването на тия "ще"-та е ясен показател за нивото на контрабандата у нас. Защото, ако то се е снижило много, тогава бихме изпълнили критериите и най-вероятно щяхме да сме в Шенген. Оттук пък следва, че не е верен изводът на Дянков, че постъпленията от агенция "Митници", видиш ли, нараствали. За да нарастват постъпленията, би трябвало да събираме по-големи митни сборове и акцизи. А това очевидно не е така, иначе границите ни щяха да са по-сигурни. И бюджетът ни щеше да е по-пълен. Оценката, която на практика получаваме, е, че контрабандата си върви като топъл хляб. Затова не ни приемат в Шенген. Колкото до механизма ЕРМ за еврото, добре, че дойде кризата, та сега въпросът е дали изобщо има смисъл да влизаме в еврозоната. Ето две неща, които бяха определени като фундаментално важни от кабинета, но не се случиха.

- И борбата срещу престъпността и корупцията беше приоритет на правителството, но то се задоволи само със "спирането на отвличанията" и загърби по-дребната престъпност.

- Със задълбочаването на кризата беше ясно, че ще нараснат дребната и средната престъпност. Трябваше да се вземат мерки далеч преди да е настъпил този бум, който вече се забелязва. Има социални условия за това, но никой не го коментира. Не се коментира сериозно в пленарната зала и отношението на България към кризата на еврото. Не е ясно как ще играе страната ни в този мач. И в изказванията на дипломатите от външното министерство, и в тези на вицепремиера личи едно пренебрежение към страната ни в стил "ние сме толкова малки, че спасяването на еврото не зависи от нас". Изхождаме от позицията на последна дупка на кавала в ЕС.

- Какви политически трансформации белязаха отиващата си година?

- Слизането на Първанов от президентския пост слага край на една десетгодишна епоха в историята на тази институция. Добра или лоша, тя приключи. Дали с нея ще приключи и видът политика, която Първанов провеждаше, предстои да видим по действията на бъдещия президент. Напълно е възможно името да се смени, но политиката да си остане същата. От това произтичат интересни събития, които всички очакват в БСП. Парадокс на годината е, че лидерът на социалистическата партия, която драматично загуби изборите, зае най-високия политически пост в рамките на ЕС. Което донякъде е успех за БСП, но всъщност този пост може да бъде използван и в интерес на България, а не само в интерес на една партия. ГЕРБ биха могли да използват позицията на Станишев, за да защитят националния интерес. Драматична беше тази година и за най-непробиваемото скално образувание в българската политика - ДПС. Наблюдаваме ерозия на доверието от страна на изключително сплотения й електорат. Подкопано бе доверието спрямо тези, които ръководят ДПС, както по отношение на миналото им в ДС, така и по отношение на начина, по който забогатяват, и на моралния им облик като цяло. Това не се беше случвало 22 години. Тази ерозия започна с напускането на Касим Дал и неговите привърженици и с опита им да създадат нова партия в център-дясното по модел, който е толерантен спрямо етносите.

- Списание "Таймс" определи протестиращия човек за личност на годината. У нас коя бе тази личност?

- Един се самоизбра за такава личност и иска непрекъснато да му се благодари. Но като се замисля, няма такава личност. Може би това е удобният момент вместо личност на годината да се появи общност, група от хора, които отказват да продължат по този начин и да търсят нов месия. Тази пирамидална схема, по която се заменя едно величество с друго, води до едни и същи резултати.

- Как си я представяте тази гражданска общност, която може да промени статуквото?

- Тя и в момента се ражда, но в интернет, "Фейсбук" и т.н. Друг е въпросът как ще намери израз на реалния политически терен. Защото видяхме как бяха направени изборите тази година. И песимизмът на хората произтича тъкмо от убеждението, че независимо кой управлява, изборите и успехът са запазени за едни 20-30 финансови интереса, за 20-30 джоба, монополизирали различни сектори - от телекомуникации до производство на сокове. Знаят се имената на тези хора. Защото, независимо че е в рамките на ЕС, България се управлява от олигархия.

- Възможно ли е едни предсрочни избори да се окажат събитието на 2012 г.?

- Възможно е единствено ако Борисов го иска. Никой друг не може да ги предизвика. Практиката показа, че правенето на избори през вътрешния министър и силовата структура на МВР дава възможност на една машина да произведе избори независимо от правилата на демокрацията - в условия на добре разпределен корпоративен интерес, услужливи медии и организация на страха по места. Така че, ако има някой, който е най-готов за избори, това са управляващите. Хората на власт са наясно, че с всеки изминал месец тяхната обществена стойност пада и ако изборите са сега, биха изгубили по-малко, отколкото след две години.

- Но и в двата случая биха изгубили. Което означава управление в коалиция. Нещо повече - говори се за управление на ГЕРБ и ДПС?

- Въпреки мощните закани единственото, което се случи за две години и половина, е, че беше бутнато едно барбекю. Въпреки едрите думи срещу Доган, порциите и обръчите. Колко му е да вдигнат ново барбекю. Ще стане за една събота и неделя. Борисов вече загатна какво ще е оправданието - ние ще изпълним волята на избирателя, т.е. вие ме принудихте да направя коалиция с тях, като не ми оставихте никакъв друг избор. Аз бих казал, че е абсолютно възможна и коалиция с БСП по модела "Меркел".
55
5116
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
55
 Видими 
02 Януари 2012 20:03
Практиката показа, че правенето на избори през вътрешния министър и силовата структура на МВР дава възможност на една машина да произведе избори независимо от правилата на демокрацията - в условия на добре разпределен корпоративен интерес, услужливи медии и организация на страха по места.

И този е направо готов за председател на пес.
02 Януари 2012 20:21
Много точни наблюдения и анализ на ситуацията.
02 Януари 2012 20:31
Аз бих казал, че е абсолютно възможна и коалиция с БСП по модела "Меркел".

Още един "професор".
По принцип самоубийството е срещано явление.Но самоубийство в компанията на примат - моля ви се, не ме занимавайте с простотии!
02 Януари 2012 20:39
няма да има такава коалиция
02 Януари 2012 20:50
Ако Гоце успее да си върне позициите в БСП, след някоя и друга година нищо чудно да се насладим на такава коалиция. Всичко зависи от темповете на потъването на икономиката и оскотяване на населението, при които доверието в ГЕРБ ще продължава да се топи, до момента в който ще премине критичната граница, когато процентите които ще вземе на следващите избори плюс тези на сегашните му помагачи няма да са достатчъни за сформиране на правителство. При условия, че НДСВ е вън от парламента и няма кой да ги замести, ДПС и БСП няма как да съберат достаъчно гласове за да управляват. Всички останали ще играят с ГЕРБ до последно, защото такива са нарежданията спуснати отгоре. За отхранвене на нов Месия просто няма технологическо време - Дедо беше рядко изключение което няма да се повтори. Даже и да инвестират в бясна реклама на лица като Кунева и КриСталинка е ясно, че не могат да подлъжат достатъчно количество седерасти и свободно неориентирани които да се прибавят към гласовете на ГЕРБ. Лично на мен ми се струва, че към 14-15 г. е много вероятно да има подобно правителство на националното спасение съставено от куцо и сакато(микс от всякакви утайки преминали през властта), което обаче няма да успее да спаси положнието.
02 Януари 2012 20:51

Практиката показа, че правенето на избори през вътрешния министър и силовата структура на МВР дава възможност на една машина да произведе избори независимо от правилата на демокрацията - в условия на добре разпределен корпоративен интерес, услужливи медии и организация на страха по места.

Това зачертава всички досегашни заблуди на автора, евалла, това трябваше да се каже.
02 Януари 2012 21:14
Такава коалиция зависи от това дали Първанов ще овладе БСП . Времето не работи за Бойко и най-вероятно ще предизика избори до края на годината и то във време малко преди да завършат отчетно-изборните конференции в БСП , когато в това време вътре ще са се разцепели на 2-3 крила . Чичковците зад граница ще го натискат да прави коалиция с мадам "Yes", но при успех на крилото на Първанов , ще предпочете последния. Рязък завой се получи в края на годината , за който малко писаха и говориха в медиите - Турция припозна ДПС като партнер, експеримента с Касим се оказа неудачен. Това не е добре за г-н Бабикян и той си знае защо....Турция и Русия ще играят заедно и играят вече заедно, така че и този фактор трябва да се отчита.
02 Януари 2012 21:18
Турция прегърна православието , викаш ?
02 Януари 2012 21:28
Мартин Вайс: Българите скоро ще си намерят нов "надеждоносец
02 Януари 2012 21:34
Турция прегърна икономическия си интерес. Външния турски министър, след разрешението към Русия за Южен поток : " На фона на кризата в ЕС и задълбочаващите се проблеми там , Турция ще се ориентира към сътрудничество с Изтока и страните от Евразийския съюз. Нашият избор за сътрудничество с Русия е не дали и как , а подплатен с дълготраен икономически интерес. Първите 700 млн дол от Русия за АЕЦ Акую са вече преведени" .
02 Януари 2012 21:44
Лидерът на БСП и президент на ПЕС Сергей Станишев подготвя предизборна совалка във Франция заради президентския вот там през април. Социалист номер 1 си е поставил за цел страната на любовта и младото божоле да има ляв президент в лицето на 57-годишния Франсоа Оланд.

Натисни тук
02 Януари 2012 21:56
Този отчаян алкохолик Бабикян съвсем се объркал. Ако се разместят отговорите и се сложат при други въпроси - ще се получи нещо много по-смислено.
02 Януари 2012 22:33
Абе къде ги видяхте тези спадащи доверие и влияние на ГЕРБ.
Въпреки простотийте, те си спечелиха изборите преди два месеца.
Предсрочни избори...Боко плаши партийте /без БСП и ДПС/ които
няма да влязат в парламента. Боко ще управлява докато си иска.
Няма да се провали защото си сменява мнението по два пъти на ден и
все други са му виновни. "В чутура да го сложиш, не можеш да го уцелиш".
Много хора мислеха/ме, че на изборите ще се обърне палачинката, но не би.
Народа си го харесва.
02 Януари 2012 22:37
kasapina ,
Начи нема православие , нема ислям - има икономически интереси за прегръщане.
Колко гот, а ?

Виж , кога същото го правят англосаксонците-протестанти си е връхтъ на гадорията . Нали ?
02 Януари 2012 22:41
VOCI, като го правят англосаксонци, обикновено другата страна е в ролята на поемаща. Малък детайл, но съществен. Това как го правят помеежду си - САЩ - Британия - Исраел не касае останалите за които важат по горните правила.

П.С. Сега забелязах, че вероятно си имал предвид с въпроса си вероятно колегата Скеле, но нищо не пречи и аз да ти отговоря.
02 Януари 2012 22:49
Руснаците за разлика от англосаксите са били винаги за взаимноизгодно сътрудничество, и въпреки мръсотиите които им причиняват "партньорите" им под чужд натиск, стискат зъби и си държат на договореностите. Поставени е подобно положение САЩ, обикновено пращат армията си да им "защити" интереса. Колкото и да е мъчно на либерастията, Русия е един от най лоялните и предсказуеми партньори когато става въпрос за търговско икономически, а и не само такива отношения. Турците, а и не само те, в случая бързат да се възползват, защото подобни изгодни предложения - не е в състояние и няма да им направи никой. Такива са реалностите.
03 Януари 2012 00:16
Честен като руски бизнесмен, както се употребява в бизнес средите. Аферим
03 Януари 2012 01:10
kasapina , наистина , имах предвид постинга на skele
Нищо против това че ти ми отговаряш от негово име.
ОБАЧЕ туй дето ".....Руснаците за разлика от англосаксите са били винаги за взаимноизгодно сътрудничество " верно много ме разсмя.
Имаш си предпочитания , предразсъдъци и предразположения - твое право.
Реалността , обаче е съвсем друга. ВСИЧКИ гледат само своите си интереси , наивнико. Приказките за приятелството между Мечо и Прасчо мое и да минават пред първолаците , ама повечето хора надрастват тоя светоглед. Е , има и такива дето там си остават. Техен си проблем.
03 Януари 2012 02:19
VOCI, можеш да ме убедиш в правотата на тезата си ако предоставиш някакви факти с които да подкрепиш обвиненията си. Съвсем друг е въпросът, че едни отношения могат да бъдат взаимоизгодни - тази теза ти отхвълряш напълно както разбирам, въпросът е на какво основание го правиш. От наличната информация която съм срещнал и с която разполагам, аз съм извадил горното заключение(предишните постинги). В негова подкрепа са и дългогодишните положителни търговско икономически отношения(когато не са били ограничавани пода натиска на Запада) между Русия и държавите Китай, Индия, Казахстан, Белорус, Иран, Турция, КНДР, Виетнам, Венецуела, Куба, Либия, Алжир, Ирак, Бразилия, Никарагуа, Еквадор, Перу и вероятно много други(разбира се към списъка трябва да се добавят и страните от бившия соц лагер за времето когато са били част от него). Всички страни които не са попаднали под властта на англосаксите знаят, към кого могат да се обърнат и на кого да разчитат в опитите си за опазване на суверенитета си и националната си сигурност.
03 Януари 2012 02:40
Нещо не си ме разбрал , братчед.
Изобщо нямам намерение да те убеждавам в каквото и да било.
Ако студената зима през която ти замръзна цифката щото Газпром реши да се разправя с укрите ( във взаимоизгоден интерес с редовния платец България ) не те е убедила в нищо ... здраве да е. Щастливо детство.
Като минеш във втори клас - обади се.
Щи разкажа приказка като за по-големи.
03 Януари 2012 02:53
Интервюто е доста по повърхността и преобладава декларативното пропагандно говорене, а не анализът. Особено за Шенген.
-
Ако не се отпуши публичната ситуация по някакво чудо (за каквото няма изгледи), то коалиционно правителство между Герб, БСП, ДПС и Кунева ще има, но не по-рано от втората половина на 2013 г..
-
Предсрочни избори няма да има и няма за какво да има. Герб губи влияние, но със същото, ако не и с по-голямо темпо, включително и по чисто биологични причини, го губят и БСП. С времето НДСВ отива във все по-пълна забрава, инерцията на Кунева пада, а "Атака" и РЗС са в миналото. Нов субект няма как да се появи без публичност, а такава е невъзможна, поради медийният монопол на Красимир Гергов, и картела от по-малките прасенца, който работи за Герб, но му се плаща с държавни пари.
-
Та предсрочни избори няма да има, защото от тях Герб нищо няма да спечели. От какъв зор да делят комисионните от доразграбването с Румен Овчаров и Лютфи Местан, като могат да са си изцяло за тях ? От какъв зор, след, като имат повече от нужното парламентарно мнозинство, трябва да го рискуват сега ? Ако догодина на изборите Герб няма мнозинство, то Бойко го каза вече - ще има коалиция. До тогава, обаче Борисов може да се оправи по-добре сам, включително и в угодното протичане на изборите, отколкото с коалиция.
03 Януари 2012 02:56
нещо като сводка на "Арменския поп"
гадаене на водка, селски цървули и бахур..

обединение на пърцуца и" арменяк"/цар киро едишън/
03 Януари 2012 03:25
VOCI, това, че руснаците спряха газа за Украйна поради това, че не можеха да се договорят за взаимно приемливи цени, не може да бъде оправдавние за украинците, да спират транзита на руски газ за Европа - транзит който е гарантиран с договори и защитен от международното законодателство. Подобни манупулативни твърдения можеш да ги разказваш на хора които не са запознати или са неинформирани по случая, какъвто аз не се явявам. Ако имаш пропуски по темата - в руската преса тя беше достатъчно добре и обективно отразена.
03 Януари 2012 05:04
Кви пропуски бе касапко ?
Руснаците спряха газа посред зима поради " Планов УКР ". Спряха да подават газ. Нема за Украйна , нема за всички отвъд нея , нема и у складовете ( туй вече заслуга на гоце и компания ) щото и те като тебе не верваха че ония в Масква мое да са чак такива кретени.
03 Януари 2012 06:48
Патетични заклинания!
Костоваците седят отстрани и
а са видели Боко да се клати, а са турили рамо.
Щото идат римо-куманизите!
ПО-КОСТОВАШКО НЕЩО от
коалиция БСП-Евророма + ГЕРБ + ДПС надали може да се измисли...
03 Януари 2012 10:26
Естествено, че предсрочни избори са възможни само, ако Боко реши. За да бъде свален по друг начин, у нас трябва да има революция от арабски тип, защото Самовлюбената Тиква не е нито Виденов, нито Добрев и няма да се впечатли от два-три дена улични протести.

Повече от вероятно е, че следващото правителство ще бъде коалиционно - макар и по-бавно от нормалното, подкрепата за Боко спада (което е заслуга на безпрецедентния медиен brainwashing). Противно на надеждите на Брайтмъна, подкрепата за БСП едва ли ще намалее, защото икономическата политика на Герб могъщо попълва редовете на привържениците й, оредяващи по биологични причини. Всички надежди за край на епохата "Доган" в ДПС се оказаха преждевременни.

Така че - всички въпросителни са около остатъчните сини и 'Атака' - дали ще прескочат бариерата. Засега не ми се вижда много вероятно, особено за сините, които са в цугцванг - след като отстъпиха на Боко "дясното", за тях просто няма позиция в политическото пространство и са принудени да изберат или с Боко, или с БСП.

Очертава се парламент като 91-а - БСП, ДПС и Герб, при което всяка комбинация е възможна, но най-вероятно нещата ще бъдат решени отново от ДПС. И тогава май ще трябва да си зададем въпроса за жабетата
03 Януари 2012 10:32
Очертава се парламент като 91-а - БСП, ДПС и Герб, при което всяка комбинация е възможна, но най-вероятно нещата ще бъдат решени отново от ДПС. И тогава май ще трябва да си зададем въпроса за жабетата

О, йе! Ще ми се да видя физиономиите на бесепарите при една голяма коалиция ГЕРБ+БСП.
03 Януари 2012 10:39
недай си боже,
паралела по които се делят гласовете на следващите избори трябва да е нормалните хора срещу изродите
едните са за затвора - барабар с избирателите си
недейте с такива идеи как орките щели да се коалират с хората, за да можели шебек бочко и всичкото "малък народен глюпак" да продължат да дерибействат.
не е логично
03 Януари 2012 10:45
Честита новата 2012 година, колеги.
пп герб е изградена върху структурите на МВР и с парите на местните (провинциалните ) олигарси, което й осигурява висока устойчивост при избори. В момента обаче, при послушното болшинство в НС, няма основателни причини да не бъде завършен мандатът. Още повече, че през изминалите 2 1/2 години герб успешно разби десните партии и през останалите ще се постарае да стори същото с левите.
Рано е да се твърди, че след изборите през 2013 ще има коалиционно управление, въпреки че аз самият очаквам такова развитие. В такъв случай ББ ще избира за партнъори между Първанов и Доган (ако не се появи нов спасител/ка). Той би предпочел първия от тях. Но както отбелязаха някои колеги, за БСП такъв съюз е самоубийствен, независимо че в политиката никога не се казвало"никога". Доган, чиито политически качества са безспорни, както неведнъж е изтъквал и ББ, е силен преди всичко с електората на ДПС. За да го владее ефективно обаче, Доган трябва да е във властта. Тук се срещат интересите на ББ и Доган и при определени обстоятелста могат да намерят реализация.
03 Януари 2012 10:54
Ха, не дай си Боже ли? А коалицията ГЕРБ + ДПС повече ли ви харесва?
Третият възможен вариант е БСП + ДПС.
Красота отвсякъде!
03 Януари 2012 11:00
Абе защо все го изключвате НДСВ-то, пък макар и в Куневоподобен вариант?
Какво все ги редите, като че ли само тия карти дето са на терена само с тях се играе? А тия в ръкава на някой "кукловод" дето непрекъснато дуднете за такива?
Както е тръгнало, да не би към края на годината да сте петимни за нова "троегъза", а?
На мен пък ми се ще да видя физиономията на най кресливите поизгладнели боковачета при такава перспектива.
03 Януари 2012 11:06
Драга Кру,
Единствената възможна коалиция която ще спечели моя глас е тази която обещае герберастката и атакистка върхушка по затворите,
а техния избирател по строежите на родината.

Виж какво тази държава си пати от прекалената полит коректност,
Ракът на обществото се изрязва не се обединяваш с него
В този смисъл - Бочката и Волен са само Симптоми,
освен че те трябва да бъдат отстранени - по важната цел на лечението е премахване на причините
---
Никакви коалиции не са допустими.
03 Януари 2012 11:10
Още един шаман гледа на боб и леща за възможността от предсрочни избори и следизборни коалиции...
03 Януари 2012 11:20
Абе защо все го изключвате НДСВ-то, пък макар и в Куневоподобен вариант?
Какво все ги редите, като че ли само тия карти дето са на терена само с тях се играе? А тия в ръкава на някой "кукловод" дето непрекъснато дуднете за такива?
Както е тръгнало, да не би към края на годината да сте петимни за нова "троегъза", а?

"Куневоподобно НДСВ" едва ли ще успее да се класира за изборите. Вотът за Кунева беше по-скоро бягство от избора Плевнелиев-Калфин, а не подкрепа за Кунева или НДСВ. Пък и самата Кунева ясно се разграничи от НДСВ и едва ли ще го припознае отново - тя се рекламира като алтернатива на партиите.

За новата тройна коалиция - ами, те, 'нормалните', за които мечтае процесорът, вече май отдавна си дадоха сметка, че тройната е за предпочитане пред сегашните.
03 Януари 2012 11:24
Единствената възможна коалиция която ще спечели моя глас е тази която обещае герберастката и атакистка върхушка по затворите,
а техния избирател по строежите на родината.

Това, процесоре, са само мечти. Да ти кажа, по-добре човек да бъде реалист, мечтателството е вредно.
03 Януари 2012 11:30
нда,
опасявам се че БСП е твърде склонна да припознае отново и да флиртува агейн с избирателя на бочко и цвъко
това го намирам за леко недопустимо и силно нехигиенично.
Ако искат да останат в политиката ще трябва да се научат да се разграничават.
Истината е че мнозинството избиратели са неактивни и там е истинския резерв ако някои се е хванал да променя статуквото.
Иначе битката между политическите партии в момента - е основно за гласовете на маргинали - преразпределяне на една и съща порция от обществото
03 Януари 2012 11:39
Калки,
"Куневоподобното НДСВ" го споменавам като възможна либерална реанимация на онова парче от "царското чудо", което няма нищо общо с монархизма. А то - струва ми се никак не е малко. По скоро е някаква либерална формация.Още тогава се получи това което споменаваш за сегашните президентски - бягство, като бягството беше от натворилия толкова золуми Костов и нежеланието да се гласува за БСП или турците.Симеон се появи като спасител, но никак не вярвам, че залитането по него беше монархизъм или чак пък толкова обаяние от личността.Не знам дали Кунева е подходящата личност за представяне на либерализма, но друго няма.Всъщност - ДПС се пъне, но това е друго, не си заслужава да се говори.Така или иначе центъра все си остава празен - от лашкане наляво, надясно и у киреча в последния случай.
У нас десни няма или са много малко. Повече са леви, но голяма част от тях са с левичарски уклони и не знаят какво правят.Така или иначе центъра го напъваха и пишман земеделци и разни полунационалистически формации и царските навлеци и кой ли не - но той си остава празен.Или по точно все го подминават.Та за това поствам - може и да не се получи с Кунева, но си има мегдан за нова формация, така че а да не се улисваме само в СЕГА съществуващите мушмули.
03 Януари 2012 12:15
Колко мъка има по този свят, Боже!...
03 Януари 2012 12:43
За новата тройна коалиция - ами, те, 'нормалните', за които мечтае процесорът, вече май отдавна си дадоха сметка, че тройната е за предпочитане пред сегашните.

Не знам кой се визират под определението "нормални", ама както и да е...
Калки, я вземи посочи пет полезни неща за България, които предишното правителство е направило? Ама, ако може, без клишета от сорта "вкара България в ЕС" и "раздаваше пари на пенсионерите преди Коледа". Ако може.
03 Януари 2012 13:16
ръст на доходите, увеличение на раждаемостта, увеличение на бройката работещи, въведе плосък данък който без съмнение стимулира голяма част от доходите, имаше строителен бум които в пъти надминава немощното ленторязане на бочко, значителни по обем и приходи чуждестранни инвестиции, реформи
----
да продължавам ли с изборявянето или ще започнете с мрънкянето доган това станишев онова
---
истината е че благодарение на тройната се напълниха не малко хладилници и бая народ почнаха да се чудят каква простотия да направят те ти те бочко, те ти те цецо
после има рев - как единствения бивш партиен член и акивен мембър на репресивния апарат на комунистите сред днешните политици "че ги бие комунезите"
03 Януари 2012 13:21
"Знаят се имената на тези хора. Защото, независимо че е в рамките на ЕС, България се управлява от олигархия".


Казано по малко по-друг начин: у нас мафията-олигархия си има държава. С това май темата за управленския модел в България се изчерпва. Апропо, аз за "енти" път питам, дайте им имената на олигарсите публично, пък после да хванем сопите и - бой по манерката !!! Съдебната система им прислугва любвеобилно и на нея не може изобщо да се разчита. 22 години на пълна ненаказуемост за мутри, олигарси и другата еничарска сволоч го доказват перфектно. Няма друг изход (изборите у нас са фарс-менте, друг очеваден факт от родната ни действителност). Нито ЕС, нито НАТО, нито някой друг ще ни реши проблемите. Както се казва, "Помогни си сам, та да ти помогне и Господ‌!".

Това е положението на 03.01.2012, другарки и другаре, дами и господа. Истината - "право куме, в очи", без демагогски "бла-бла-бла" и преливане от пусто в празно, които са си една голяма бошлаф работа и прах в очите на народонаселението, за поредното му вкарване в кланницата, наречена за по-благозвучно "представителна демокрация" (у нас - пълна измама, де-факто).
03 Януари 2012 13:22
А бе не знам за вас, ама аз още не съм срещал глупав арменец. А познавам много арменци!!!
03 Януари 2012 13:30
Ст. лейт. Ръжевски, ОР,


И аз не съм. Имам много добри приятели арменци. Но май е вярно и това, че "дето мине арменец, евреинът не повтаря !"‌ (щото нищо за дообиране/келепир на остава )
03 Януари 2012 13:54
Абсолютно възможна е коалиция ГЕРБ и БСП по модела "Меркел"


Да, ако господарите на Прехода го пожелаят.
Разликата обаче е, че Меркел и ко. уверено водят Германия през тресавището на световната криза (потреблението в Германия през 2011 г. е било на рекордно ниво, в същото време у нас мизерията се задълбочава), докато у нас за 22 години се изредиха управници, които имат едничка най-първа цел - безогледно лапане и лично облагодетелстване.
03 Януари 2012 14:00
ръст на доходите, увеличение на раждаемостта, увеличение на бройката работещи, въведе плосък данък който без съмнение стимулира голяма част от доходите, имаше строителен бум които в пъти надминава немощното ленторязане на бочко, значителни по обем и приходи чуждестранни инвестиции, реформи

Да започнем - ръст на доходите. Все пак бъларинът влезе в ЕС с пенсия 67 лева и минимална заплата 130. Лева. Инфлацията през 2007 беше огромна, особено за услугите.
Ръст на раждаемостта - очаквано. Доста хора очакваха ЕС да направи от България едно по-добро място за живеене. Не стана.
Бройката работещи - увеличи се, най-вече заради бетонирането на курортите и големите градове, а също така и тройното увеличение на администрацията по формулата 3:5:8.
Плоският данък и до днес е спорно колко добро нещо е. Нека не забравяме, че една от основните предизборни точки на БСП беше неговото премахване през следващия им мандат.
За строителния бум вече стана дума. Определено в пъти по-добре щеше да е, ако го нямаше.
Чуждестранни инвестиции в какво? В строителството и изкупуването на апартаменти? А заводи колко се построиха?
Реформи??? В какво? Образование? Пенсионна система? Здравеопазване?
Та, дай отначало. това нещо не се получи.
03 Януари 2012 14:17
то се получи изброяването Алин,
ама Вие сте по отричането на фактите и по оправданията
---------
Всеки един от показателите изброени по горе се е развил положително за територията - всеки един
Нооооо нъц - от ваша страна признание не може да се очаква - напротив главата в пясъка, и яко мрън
"ама не сте прави,
ама те крадоха (дали, къде са ви доказателствата?),
ама при нас е криза"
---
Значи с мрънкяне се управлява Бардак и кочина, не държава,
Държава се управлява точно на обратно с факти и с развитие
Е мисля ясно се вижда на Вашия отбор какъв е метода, и какви са резултатите :
кочината затъва, а бардака става все по голям
Яко жумене + мрън мрън + бати че ги бие = теории за конспирацията, ДС и реторични въпроси и вайкане "защо все на мен се случват гадории".
----

ПП Базикът на страна - и преди и сега изглежда се краде много. Кой е крал повече и кой по малко не знам - липсва ни общ индекс на крадливостта
03 Януари 2012 14:40
Още един взе да говори за "вашия" отбор...

Нищо не се получи с изброяването. Или поне нищо от изброеното не е заслуга на правителството. Негова заслуга, например, е даването на апетитни хапки в ръцете на едни "наши хора", дето да извличат дивидентите за себе си, а пасивите - за държавата. Задавах подобен въпрос в края на третата година от управлението на тригъзите. Oтговорът от най-високо ниво започваше със: "Това е любимият ми въпрос. Ние създадохме ДАНС...." Нататък не го четох.
Та за какви реформи каза, не разбрах?
03 Януари 2012 14:44
Не знам кой се визират под определението "нормални", ама както и да е...
Калки, я вземи посочи пет полезни неща за България, които предишното правителство е направило? Ама, ако може, без клишета от сорта "вкара България в ЕС" и "раздаваше пари на пенсионерите преди Коледа". Ако може.

Alin,
Процесорът ти е отговорил на питането, така че сега е мой ред - я вземи посочи пет полезни неща за България, които сегашното правителство е направило? Ама, ако може, без клишета от сорта "строи магистрали" (защото досега е построило има- няма 50 км, половината на тройната) и "бори се с престъпността", (щото всички баш бандюги са на воля). Ако можеш
03 Януари 2012 14:45
Нека не забравяме, че една от основните предизборни точки на БСП беше неговото премахване през следващия им мандат.

Сладури! Първо го въвеждат, след това щели да го премахват.
Ако въведат и необлагаем минимум държавният бюджет хептен ще цъфне и върже! Ще останат едно 5% да плащат ДОД, останалите ще се покрият.
03 Януари 2012 14:55
Олде,
Разбирам на какво се надяваш, ама надали. Не ми се струва възможно в държава, в която огромната част от електората няма понятие що е ляво и що е дясно, да се оформи някакъв реален център. Иначе мераклии да се настанят в 'златната' среда - колкото щеш. Но всички са нелепи.

Кунева също се опитва да съвмести две несъвместими неща - да заеме въпросния център и същевременно да бъде не-партийна. Може би си въобразява, че ще повтори дедо цар, знам ли.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД