:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,255
Активни 751
Страници 21,820
За един ден 1,302,066

Крах на капитализма? Глупости!

Кризата няма да го ликвидира, но вместо с лихви трябва да бъде регулиран с образование и морал
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Кризата и протестите няма да ликвидират капитализма, но вместо с лихви, трябва да бъде регулиран с образование и морал
Гробокопачите на капитализма размахват лопати. Нищо не ги окуражи така, както световната финансово-икономическа криза. Най-значима е критиката от ляво. Кризата се тълкува като прелюдия към нов възход на социализма, за пример е сочен бъдещият световен хегемон Китай. Интересно дали и един труженик на западната цивилизация може да работи според източната трудова етика, готов е да се лиши от свободите, съпътстващи капитализма?



Китай завой към социализъм ли прави?



Когато говорим за криза, то най-напред трябва да видим точно каква е тя. Схващането, че кризата е низ от ипотечни, дългови проблеми и такива на растежа, е късогледство. Все едно да кажеш, че проблемите в Източния блок през Студената война бяха само криза на икономиката. Младежите от "Уолстрийт" негодуват и срещу Хана Монтана, а през лятото британските им връстници разбиваха витрини, крадейки дънки и маратонки, при положение че се давят в такива. Живеем в свят с материално пренасищане, а кризата е и следствие на взаимодействието между културата и това охолство. Представителната демокрация също изживява криза, а като добавим и глобализма, се получава миш-маш от проблеми. Те са прогнозирани дори от най-големите защитници на капитализма. Но доколкото левите също виждат идеалното общество като



триумф на материалното и глобализма,



а и Маркс надстрои тезите си върху либерални принципи, то тези проблеми изглеждат като неизбежни в историческия процес.

"Капитализъм, в който рентиерът надвива работника, не ни трябва повече", провикна се френският президент Никола Саркози преди две години в Давос. Призова за връщане към изконните му ценности. Но кои? Може би наистина е хубаво да припомним стари ценностни фундаменти. Основоположникът на теорията за свободния пазар Адам Смит смята човешкия егоизъм за добродетелен и че поставянето му в пазарна среда носи просперитет. Марксистите смятат, че пазарът е движен от разрушителен егоизъм, инстинктът може да се овладее в името на нова обществена среда, а и тя ще повлияе благоприятно върху човека. Днешните леви философи пък като че ли съвсем пренебрегват егоизма, вярвайки в изначалната човешка доброта, която ще се разгърне в някаква по-хуманна среда. Но човек е егоист, това му е неотменима природна даденост. В хода на историята е почнал да разпределя благата, научил се е на социална отговорност. Но егоизмът остава най-важният човешки мотиватор, палел е революции, пазел е статуквото. Бил е



нож опрян в човечеството,



каращ го непрекъснато да търси алтернативни решения.

Трябва да поговорим и за демокрацията, като я разграничим от капитализма. Някои от големите днешни проблеми са нейни. Стремежът към равенство и свобода е фундаментът за всяка демокрация. Днес имаме криза в представителството, егоистичният човек претендира не само за стопанските, но и за нейните блага. Но демокрацията дава и още един дефект, заложен в същността й - стремежът към всеобща свобода, равенство и "масовизация", води до криза в културата, политиката, икономиката, качеството на живот. Демокрацията заповядва "равнис" по посредствеността. Няма как да е иначе, след като при нея е важно мнозинството, а мнозинството винаги е посредствено (по Николай Бердяев). Но не капитализмът, а



демокрацията води до опростачване,



безкултурие, раждането на празни човеци. В България в момента това се вижда чрез чалгата, която е триумф на демократичността.

Често човешката еволюция се представя като дълъг път към свободата. Някъде около XVI век либералните идеи формираха политическите му принципи, а капитализмът и социализмът ги въоръжиха с инструменти за овладяване на природата и постигане на материални блага. Западното човечеството достигна изключителни технологични висини, но това ставаше за сметка на стария християнски морал. Нормално - в тази епоха християнството се възприемаше като несвобода. Новите доктрини постепенно захвърляха религиозните ценности и сътвориха свои идоли (например пролетариат и пазар).

Това връщане в историята е важно, тъй като трябва да знаем от какво сме се лишили. Триумфирайки на материалния фронт, човек загуби свободата на духа, тъй като той стана зависим от материята. А материята бе овладяна с капитализъм, егоизъм. Сега се появи дефицит на обратното - солидарност, боязън, състрадателност.



Днешните мъжки и женски блондини,



за които моловете са новите църкви, не изпитват такива потребности. Но са нужни на обществото.

Днес се вижда, че капитализмът се нуждае от справедливост. Но той е икономическата система, която най-съответства на човешката природа. Демокрацията също е в криза, но тя е най-добрата управленска система. Популярните теории предлагат алтернативи чрез промяна на средата - повече държава, преразпределение, социални програми; корекции в избирателната система, референдуми, гарантиран плурализъм. Всичко това са възможни действия. Но не се ли нуждаем най-вече от нови ценности и морал?

Ние, хората от периферията на Запада, би трябвало най-добре да знаем, че нито една среда, нито промяна в нея могат да ограничат например алчността, да отрежат невежеството от пътя към властта. При социализма и тоталитаризма имаше корупция, безнравственост, несправедливост и глупост по управленските върхове, която аналогично виждаме при демокрацията и капитализма.



Едната среда ражда Живков, другата - Берлускони



- все ценностни примитиви. Нищо няма да се постигне днес, ако кризата не се схваща като криза на морала.

Но кой е този по-добър морал? И що значи морал? Има такъв, който най-добре съответства на търсените принципи, с изработен кодекс. Той различава добро и зло, хубаво и лошо, красиво и грозно, допустимо и не. Това е старият християнски морал, който проповядва доброта, хуманност, солидарност, смиреност, човечност, т.е. всичко, което би възпряло егоизма. И ако говорим за някаква държавна политика, то тя трябва да бъде насочена към насърчаване на такъв морал. Не спрямо средата, а спрямо човека - чрез училището, медиите, пропаганда на нравствени образци и т.н.

Спокойно, не иде реч за ново идолопоклонничество, нито за отмяна на светския характер на обществото. Иде реч за нещо обикновено, нормално, което се нарича възпитание и култура. Същото, в което до вчера ни учеха бабите ни. Те не ни наставляваха, че всичко законно е допустимо. Те ни учеха, че допустимо е доброто. А ако обществото постави и образованието като приоритет, по-образовани и морални хора означават и по-добра демокрация.

Критиците ще кажат, че гореизброените ценности противоречат на капитализма. Но идеята не е да го победят, егоизмът винаги ще доминира. Идеята е



чрез противопоставяне да го регулират



Егоизмът и алтруизмът не са несъвместими, второто трябва да се насърчи заради насищане с първото.

Все пак идва нещо ново, това вероятно е третата вълна на Тофлър. Егоизмът ще движи и новите технологии, а левите няма да отговорят на социалните потребности, защото няма да припознаят християнските ценности. А и винаги ще бленуват за рай отвъд капитализма. Ляв мислител като Маркузе, който правилно видя едноизмерен човек, съзря и общество, където всеки се труди с удоволствие - утопия.

Шанс имат тези идейни течения, които схващат, че каквато и обществена трансформация да има, в основата е природата. А човешката природа винаги ще се стреми към натрупване.

269
9933
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
269
 Видими 
15 Януари 2012 20:19
Но не капитализмът, а демокрацията води до опростачване, безкултурие, раждането на празни човеци.

Уважаеми Божидаров, дали сте голяма фира! До опростачване и безкултурие води триумфът на потребителското общество, а то съвсем не е рожба на демокрацията, а на свръхпроизводството и стремежа на производители и търговци да ни пробутат стоката си. Ниският морал идва и от развитието на науката и отпадането на религията и свързаните с нея норми. Ако има криза на демокрацията, то не е изобщо в демокрацията, а в ПРЕДСТАВИТЕЛНАТА ДЕМОКРАЦИЯ, позволяваща възникването и налагането на клики, владеещи могъщи лостове за влияние върху обществото и разпределението на богатствата.
Има два пътя за излизане от това положение:
- съвършено нов тип образование, поставящо акцента не само върху овладяването на знания, но и върху ценностите;
- преминаване към форми на пряката демокрация.
15 Януари 2012 20:20
А човешката природа винаги ще се стреми към натрупване.
Въпрос: какво да правим, ако стремежът към натрупване премине в стремеж към заграбване на натрупаното от други?
Защо да се трудиш, ако с финансови фокуси печелиш немислими за реалното производство печалби?
Защо да се трудиш, когато си успял да излъжеш бачкаторите, че напечатаните от теб банкноти (респективно нули и единици в банковите сървъри) представляват някаква равностойност на техните реалните блага и реален труд?
Е, бачкаторите се усетиха и от известно време неотклонно свиват сърмите на печатарите, което обяснимо води криза на идеите - откъде да откраднем пак, кого да излъжем този път, и т.н.
Дали ще мине номера пак? Едва ли, светът се глобализира.
15 Януари 2012 20:26
Мисля, че оплитането на понятията и приемането им само от една страна е довело до тюрлю гювеча...
-------------------------------------------------------------------------------
Блогът на Генек
15 Януари 2012 20:34
Диян Божидаров: Капитализма да се лекувал с образование и морал.....Това - последното лекарство , па направо се е утепало за лечение на капитализма..... Особено за тези , представляващи 1% .
Има , драги ми Дияне, само едно досега доказано лекарство за лечение на капитализма - каскета .
Днешната криза , която разтърсва Системата, е края на неолибералния модел. Край с агония и войни. Какво ще стане след това - да сме живи и здрави , та да видим.
15 Януари 2012 20:37
Ниският морал идва и от развитието на науката и отпадането на религията и свързаните с нея норми

Много ниско, Туткалчев, можете далеч по-добре.

Когато хартийките, които би трябвало просто да са знак за стоки и услуги, започнат да имат самоцелна стойност многократно по-висока от тази на стоките и услугите - се получава перверзна ситуация като сегашната, в която може да съществува въпрос "щом си умен, защо не си богат".

Едната среда ражда Живков, другата - Берлускони - все ценностни примитиви.

Може ли авторът да обоснове по някакъв начин защо счита Живков за примитив?

Това е старият християнски морал, който проповядва доброта, хуманност, солидарност, смиреност, човечност, т.е. всичко, което би възпряло егоизма

Нагло твърдение. Отново повтарям - най-неприятната черта на съвременната религия е опитите й да монополизира морала и добротата. Тези понятия не само нямат нищо общо с религията, често пъти са напълно в противоречие с нея.



15 Януари 2012 20:43
Много скучно, пък и с претенции.

"Но не капитализмът, а демокрацията води до опростачване, безкултурие, раждането на празни човеци."
***
Преди всичко отличен на туткалчев. С малко допълнение - алчността присъща на капитализма води до опростачване, безкултурие, раждането на празни човеци призвани да задоволяват алчността на шепата. Не без платената помощ на драскачи. И разбира се виновна е демокрацията. Така де, каманизма веке го катурнахме - не става.
15 Януари 2012 20:43
Ама че бръщолевица от невчесани мисли. Аз лично виждам в тази статия хаоса, който цари в главата на новото поколение, което вижда проблемите на съвремемието и се опитва да ги обясни - но без да разполага с начетеността и съответно с капацитета да го направи.
Веднъж завинаги престанете с това какво е и какво не е в човешката природа. Егоизмът (както и да го дефинирате) със сигурност не е. Стар християнски морал няма - и каквито и измислици да си нафантазирате за това да не посягате на робите на ближния си и да не работите на сабаха не могат да заменят морално-нравствената система, която всички човешки същества споделят - нея са я описали и древните гърци, че и северноамериканските индианци.
*
Капитализмът не може да даде справедливост, защото е базиран на несправедливи природни и исторически дадености. Природни - защото хората не се раждат равни - по-способните и умни ще са богати и ще живеят добре. Исторически - защото какъв човек е и какво притежава се определя и от какво са имали предците на този човек (тук е разликата между Парис Хилтън и Златка). Много хора си мислят, че капитализмът носи просперитет без да осъзнават, че това което носи просперитет всъщност е технологичния прогрес. Търсенето на повече справедливост и на възможност за реализация и начин на живот е следствие на този прогрес.
*
В "Теория за Справедливостта" американския философ Дж. Роулс пита как човек би устроил света, ако правеше това зад параван, без да знае какво ще е неговото място в този свят (veil of ignorance). Би ли устроил свят в който 90% от благата се държат от 10% от населението? Колкото и да е хазартен, имайки предвид залога - най вероятно не. Това е елементарен експеримент да се покаже, че няма нищо редно и нищо нормално в съвременната уредба на света. И преди съм давал пример, който универсално може да се разбере - дори от хората които разсъждават както писаниците в статията (понеже трудът на Роулс е бая по-сложен) . Във филма и сериала Star Trek в идеализираното бъдеще на хората не съществуват парите. Технологичния прогрес в позволил нуждите на хората да бъдат задоволени. И от там нататък техния стремеж в живота не е натрупване на капитал и съответно на неща, а е тяхното лично развитие и реализация за тяхното общество. Капитан Пикард не се вълнува дали ще има 13та заплата, звездолета Ентърпрайс не е построен от фирмата дала най-ниска цена на търга и не са пуснали бонове в обръщение да финансират строежа. В смисъл, представите на днешните хора за бъдещето нямат нищо общо с капиталистически взаимоотношения на съвремието.
15 Януари 2012 20:45
Хексе, откакто се е появил някакъв еквивалент, той е имал и свойството да става самоценност. Няма нужда да ти соча примери от действителността. Парите винаги са били и ще бъдат нещо повече от всеобщ еквивалент. Съвсем друг е въпросът как обществото си служи с тях и има ли и други ценности освен притежанието на много знаци. Ама съвсем друг. И той е твърде комплексен. Но че това, което съм казал, е истина, не се съмнявам. И не мисля, че е ниска топка.
15 Януари 2012 20:51
Божидаров, защо не ни кажете някаква Ваша мисъл, някакъв Ваш собствен анализ, без да забърквате миш-маш от Маркс, Адам Смит, Бердяев, Маркузе, Тофлър и филанкишията?
15 Януари 2012 21:04
Това творение ми прилича силно на кандидат-студентски бисер.
15 Януари 2012 21:06
Кризата няма да го ликвидира, но вместо с лихви трябва да бъде регулиран с образование и морал

Много добре, образование и морал - ние вървим в съвсем обратната посока: Натисни тук
15 Януари 2012 21:20
Авторът да не е вегетарианец?
15 Януари 2012 21:25
Капитализмът не може да даде справедливост, защото е базиран на несправедливи природни и исторически дадености. Природни - защото хората не се раждат равни - по-способните и умни ще са богати и ще живеят добре

И кое е несправедливото в това?
15 Януари 2012 21:32


Ако това творение нямаше автор, щях да си помисля, че то принадлежи на”Балафре”от Центъра за либерални стратегии.

Интересът към създаването на тази криза, е да предизвика объркване и чувство за несигурност сред обществото, което да бъде принудено да приеме съответни мерки, които при нормални условия е немислимо да бъдат приложени.Създаването на бъркотия е необходимо условие за налагането на друг етап на развитие на световния ред, с други правила, съответстващи на изискванията на световния финансов и индустриален елит.Лошото е, че имунната система на хората в това отношение е силно намаляла, да не кажа, че тя почти не съществува.
15 Януари 2012 21:37
Парите винаги са били и ще бъдат нещо повече от всеобщ еквивалент.

Може би ще бъдат (дали това е добре или не - отделен въпрос), но не винаги са били повече от това.
Ниска топка е да обясняваш моралната деградация с технологии и отпадане на властта на религията. Много ниска.
15 Януари 2012 21:44
Парите винаги са били и ще бъдат нещо повече от всеобщ еквивалент.

Абе при соц-а като учехме политикономия във 2 курс, наизустявахме 4-5 функции на парите според марксизма - някой да ги цитира, та да се успокоят марксистите.
15 Януари 2012 21:45

Слаба ракия. Не заслужава коментар.
15 Януари 2012 21:46
Фю! Едвам изчетох до края. Наистина е голям миш-маш. Трудно ми е да коментирам аргументи, защото са много оплетени в текста. Смесват се икономика (например социалистическа, кейнсианска пазарна и либерално пазарна), политика (демокрация, либерална демокрация, технокрация и авторитаризъм), култура (консумеризъм и устойчиво развитие) и на всичко това се прави заключение, че капитализмът не е мъртъв, но трябва да се регулира. Съгласен съм, че проблемите са многостранчиви и една перспектива (напр. само икономическа) не е достатъчна, но авторът е направил невероятен миш-маш без ясен план. Препоръчвам повече сериозни теории и по-малко кухненска логика.
15 Януари 2012 21:58
Хексе, употребил съм едно кумулативно "и", ако не си забелязала. Така че изтъквам това само като един от факторите: все пак пиша реплика във форум, а не трактат.
А ти, ако не си съгласна, не ми давай оценки, ами напиши какво мислиш по въпроса. Защото твоята мисла хич не я видях.
15 Януари 2012 22:03
Доста слабо четиво. Силно мяза на компилация от дв-три текста.
15 Януари 2012 22:08
Какво мисля, ли? С първия ти постинг съм съгласна, с изключение на Ниският морал идва и от развитието на науката и отпадането на религията. Не разбирам как интелигентен човек като тебе може да каже това. Та - за какво искаш да спорим? За консуматорското общество или за връзката между морала и науката?
15 Януари 2012 22:17
Ама не искам да спорим. Искам да чуя мнението ти за причините, довели до упадъка на морала. Аз съм посочил една от тях. Ти очевидно не я приемаш. Добре, кажи кои са според теб.
15 Януари 2012 22:32
Несправедливото , Манерко, е , че неумни и неспособни са богати и живеят добре / хвала на градивните / . Каквито черпаклии естествено има не само при капитализма. Тази обществена система не трябва да бъде фетешизирана с девиза : Като си умен , защо не си богат ?, а по-скоро да има и този прочит : Бедния не може да мисли и затова не е богат . Те затова и го натискат да гледа надолу , за да не посяга към черпака ти, зер, може да се окаже умен и способен . Има разбира се една съществена отлика в тази система - доминираща и мотивираща алчност, преобладаващ ярък индивидуализм , разбити социални асансьори и ерозиране на понятието солидарност . А зщо не и морална деградация за не малко хора , която катализира алчността .
Чичковците с брадите са го казали простичко: Човек за човека е вълк.
15 Януари 2012 22:32
Съзнателно насаждане на модела - 1. можеш да имаш всичко бързо и си готин ако го имаш сега, 2. можеш да правиш пари от пари.
За първото - предполагам, че аз (и немалка част от поколението преди мене) има "имунитет" - просто заради различния начин на живот. Но за съжаление, познавам достатъчно семейства, които се поддават на тази обработка. Масовото облъчване е много пагубно - почти като реклама на шоколади пред деца.
За второто - ще ти дам илюстрация с един пример. Преди време мой близък (живее в Швеция) се ядосваше, че заради кризата изгубил голяма част от спестяванията си - бил ги вложил като акции в една банка, а покрай кризата акциите на банката падат надолу. Аз му казах, че притеснения нямам - влоговете са гарантирани. Той ме изгледа с презрение и каза - да си държиш парите на влог? Въпрос на култура е да ги държиш в акции. Е, аз очевидно съм некултурна, защото отказвам да печеля от парите си. Искам да печеля само от труда си. Но този мой близък е с насадено мнение - който държи на труда си, е варварин, а те, цивилизованите - правят пари, а не работят. Той не се е родил такъв - това мислене му е насадено.

Ако искаш и съвсем накратко да ти го кажа - вродената лека алчност и лек мързел, присъщи на повечето хора, са използвани с помощта на СМИ-тата, които отдавна са средства за реклама (остави продуктите, те са реклама на модели), а не средства за информация. Нито науката, нито религията са набъркани тук.
15 Януари 2012 22:42
Самата поява на подобно заглавие:
Крах на капитализма? Глупости!

си е диагноза.
Не я четох. Така че нямам идея каква е.
Нещо сериозно или става дума за лекуване на СПИН с болкоуспокояващи.
15 Януари 2012 23:05
Хексе, по принцип не възразявам на написаното от теб. Но имам някои коментари.
1. Моралът е изключителено променлива категория. Само в рамките на ХХ в. българите са притежавали най-малко три вида морал: патриархалния, с който са влезли във века; социалистическия, с който отраснахме ние; общочовешко-демократичния, който се опитахме да усвоим през 90-те години. Тези разновидности бяха свързани както с вътрешни промени и сътресения, така и с общочовешкото движение на представите за взаимоотношенията между хората: имам предвид и отношението към жената и нейното място в семейството и обществото, и към парите, и към учението и знанието, и към сексуалността, и към успеха, и към усилието, и към скромността, и към трансценденталното... Нещо повече, соцморалът от 50-те, който познавам от книги и разкази, очевидно нямаше нищо общо със соцморала от 80-те. Така че промяната на морала е нещо доста комплексно и не може да се изчерпи с един или два фактора, които го предизвикват.
2. Отмирането на влиянието на Църквата, която през вековете си беше присвоила ролята да бъде моралният стожер на обществото, също значително повлия върху тези флуктуации. Мисля, че това е нещо общопризнато и за него се говори отдавна. Помисли и за това, че всъщност Църквата се е борила много ожесточено с правенето на пари от пари, забранявала е на миряните да се занимават с подобно нещо и именно затова лихвари, а после и банкери станаха евреите, които не принадлежаха към Църквата. Отвори Шекспир и виж там образа на лихварина-евреин.
3. Самият лозунг "искам всичко тук и сега" възникна със забогатяването на обществото, сиреч с научно-техническата революция от ХІХ-ХХ в., и най-вече с развитието на банково-кредитната система в началото на ХХ в. И в това няма нищо лошо. Далеч по-лошото е голямото изнежване, омързеливяне, окекавяване на новите поколения, непознаващи тежкия труд и всекидневното усилие, без които самото оцеляване е под въпрос. И причината за това са новите технологии, облекчаващи труда във всички сфери.
Е, и още много работи, ама да нахвърля само некои съображения.
15 Януари 2012 23:07
„хората не се раждат равни - по-способните и умни ще са богати и ще живеят добре“
И кое е несправедливото в това?
Кое ли? А как разбираме кои са по-способни? По това, че са богати и живеят добре ли? Що ми прилича на затворен кръг?
15 Януари 2012 23:12
Десетте божи заповеди ги имаше и в социалистическия наказателен кодекс... А някои са богати само защото са по-силни....
15 Януари 2012 23:16
Единственото, което ми дойде на ум, беше Горбачов...Горбачов отрече Брежнев, Андропов, Черненко, за останалите ще видим.
15 Януари 2012 23:24
Голяма част от последните флуктуации (както казваш) в морала на нашето общество доста противоречат на религиозните догми. А базисните "не кради" и "не убивай" не са християнски ценности, а общочовешки. За оцеляване на групата се налагат ограничения на индивидите. Това, че дадена религия ги подкрепя, не означава, че те престават да съществуват извън религията.
15 Януари 2012 23:31
Хората не се раждат равни..., Той не се е родил такъв ...????
От кога хората се раждат уми и/или глупави? От кога децата на богатите се раждат в тоги, а децата на бедните в парцали?
Някой, тук в този форум, да помни да се е родил със сребърна лъжичка забита на определено място?
Децата се раждат "равни" и почти "еднакви", а после се развиват според средата в която израстват, не мислите ли?
15 Януари 2012 23:38
Това, че дадена религия ги подкрепя, не означава, че те престават да съществуват извън религията

Ни най-малко не споря по този въпрос. Струва ми се, че нещо си се заблудила относно отношението ми към религията. Не изказвам мнение като религиозен адепт, какъвто не съм дори в малка степен. Просто се мъча да размишлявам върху някакви дадености. А флуктуациите ще продължат и все по-малко ще зависят от религията, която, както се вижда, си отива.
Добре е да обърнем внимание и на това, че живеем в цивилизация на удоволствията. Забележи, че една от най-мощните индустрии е тази на развлеченията: поп-музика, филми, телевизия, спорт, туризъм, кръчми...
15 Януари 2012 23:41
Китай завой към социализъм ли прави?

Доколкото схващам авторовата мисъл е "завой от капитализъм към социализъм", но от друга страна Китай официално е комунистическа държава. Има ли "завой" изобщо или Китай просто си кара по пътя?
15 Януари 2012 23:55
Естествено не дочетох статията-буламач, но коментарите са много интересни. Тук го удрят на морализъм, но не това е въпросът. Въпросът е какви ще бъдат взаимоотношенията (иокономически. политически и т.н.) в едно утрешно общество?
Досега човечеството познава много форми на организация, за удобство обединени в "строеве": капиталистически, феодален и т.н. Но има огромна разлика между формите на организация в рамките на един строй: едно е капитализъм в УСА, друго е капитализъм в черна Африка, примерно. Едно е "социализъм" в България на Тодор Живков, друго е социализъм в Швеция. Така че въпросът: "Какво ни чака утре?" трябва да се конкретизира "Какво ни чака в даден период от време на дадено място?". Разбира се, отсега мога да кажа моето лично мнение: бъдещият строй ще бъде капитализъм, с присъщите му икономически взаимоотношения. Но какъв капитализъм искаме - в това е въпросът. Както винаги, идеите се раждат при обсъждане, но в практиката даден модел се налага с борба (мирна и не-мирна). И тук моралът няма никакво място, гледа се само интереса. Особено пък като се вземе впредвид, че моралът е съвкупност от лошо дефинирани норми, които се менят с времето и държавата даже в рамките на един живот.
16 Януари 2012 00:00
Има ли "завой" изобщо или Китай просто си кара по пътя?

Има огромен завой от "творчески приложен марксизъм" под формата на маоизъм и "културна революция" към хилядолетния модел на централизирана бюрократична пирамидална власт, на чиито етажи стоят подредени в строга йерархия просветени чиновници, а на върха вместо императорския двор стои ККП. Моделът е успешен, защото е органичен и проверен в течение на 5000 години.
Само да видим как ще се отрази на китайците масовото охолство, което те никога не са познавали и сега за пръв път в историята си се сблъскват с него. Казват, че по улиците на китайските градове се наблюдава невероятна гледка: всички по-възрастни са тънки и стройни, а жените - слабички и изящни като традиционните им статуетки. Докато може би 50% от представителите на младото поколение са се наклали като коледни прасета.
Антропологически чудесии ще има да очакваме там.
16 Януари 2012 00:03
Слаба ракия, жалко, че авторът е май варненец. Пред очите ни крах преживя пазарният фундаментализъм. Пазарният фундаментализъм, завладял света след разпадането на СССР, няма да се възроди, поне докато не бъде добре забравен, т.е. след поне две-три поколения. Т.е. по нашенски манерковщината умря, не може въодушеви никого вече.

Крахът на пазарния фундаментализъм беше на първо място икономически, а не морален или културен. Понеже почти всички сме материалисти, да си го кажем. Пазарният фундаментализъм разруши икономическата основа на съвременния капитализъм - склонността (propensity) към масова консумация на платежоспособната средна класа.

След това крахът е също морален и културен, както и екологически. Но първоначално спасението на капитализма изисква икономическо овластяване на средната класа (пълна заетост = full employment), и чак след това и хуманизация и "екологизация" на икономиката, на представите за "растежа" и смисъла на живота.

Дали ще има завой към социализма - да, безспорно, ако под това се разбира кейнсианска парична политика, индустриална политика за създаване на пълна заетост и въобще държавен "активизъм" и държавна грижа за поминъка на хората. Не, ако под това се разбира пълно одържавяване на икономиката, неефективно командно управление и политическа несвобода.

Демокрацията е празна дума без просперираща многочислена средна класа и силна вертикална мобилност. В икономически поляризираните общества властта лесно се купува (и предава по наследство) от който има пари да плати, независимо какви димни завеси се пускат.

В Европа възникна погрешната представа, че социалните разходи са причина за кризата. Това явно е грешка, понеже най-социалните държави в Европа са очевидно най-добре сега, а от тях най-добре са тия, които са извън еврото. (Гърция е изключение.)

Профсъюзният и друг "социален" "рекет", който оскъпява държавата на благоденствието и блокира пътя на младите, се дължи в голяма степен и на липсата на "включваща" държавна политика, която създава несигурност.

Алчността на корпорациите и някои от "професиите" по същия начин оскъпява безумно например здравеопазването в САЩ - с много скромни социални и public health (не научни медицински) резултати.




16 Януари 2012 00:15
А че моралът е сбор от лошо дефинирани норми - ще посоча един пример, с който винаги съм вкарвал в тупик свещенниците (ортодокси, католици, баптисти - досега с такива съм говорил), когато говоря с тях.
Хипотетичен случай: Индивидът А е силен физически и има нож и се кани в следващия момент да убие твоето дете. Ти си слаб, но имаш пистолет и можеш да убиеш индивида А. НО, така ти нарушаваш Божата заповед "Не убивай!".‌ Какво да се прави? Дилемата е: животът на детето ми или принципа?
Втори случай: Ние сме на остров, корабокрушенци, например. Детето ми е болно и гладно. Има опасност да умре от глад. В същото време има друг индивид от същото корабокрушение, който е успял в последния момента да сбара 10кг наденица. Но не иска да ми даде малко за моето дете. Аз съм по-силен от него и мога да му я взема, така че детето ми да е нахранено и да не умре от глад. НО, ще наруша божията заповед: "Не кради!". Какво да се прави? Пак дилемата е: животът на детето ми или принципа?
Обикновено свещенниците казват: "Ами те Божиите заповеди са общи, не могат да опишат всеки частен случай.". Моментално следва въпрос от мен: "А кой трябва да реши кога в частния случай да се изпълнява Божията заповед или не? Понеже ако съм аз който решава, това значи че аз се поставям, под някаква форма, по-високо от Господ - и това пак е нарушение на каноните на църквата". Обикновено те тук зациклят, и се сещат че са забравили да изклЮчат котлона и много бързат.
16 Януари 2012 00:18
Втората част на заглавието почти напълно изразява тезата. А до там се стига защото се напуска линията на демократичните сили обединени в пъшкане под тираничния ботуш.
16 Януари 2012 00:18
Толкова много глупости и то само в една единствена статия! Наистина впечетляващо. Интересното е дали може да се открие поне едно заколючение или извод което да отговаря на действителността.
16 Януари 2012 00:19
С две думи: не на морала, да на интереса. Не си спомням някога същестевени преобразувания в човечеството да са ставали свързани с морала, винаги - с интереса.
16 Януари 2012 00:30
Съществените промени са ставали поради необходимост, уважаеми, а не поради интерес. Нещо бъркаш понятията.
16 Януари 2012 00:58
Природни - защото хората не се раждат равни - по-способните и умни ще са богати и ще живеят добре.
***
Това като оправдание ли да го приема или като пожелание?
***
Чичо - пазарният фундаментализъм може и да е умрял в някои от по-развитите държави (в което също се съмнявам), но в нашия си свят си е баш знамето на манерките, незнаещите и други производители на лютеница, клечки за зъби и галоши според деманда. Докато има тарикати и лапни шарани пазарния фундаментализъм, както и всяка друга лъже-стратегия за светло бъдеще ще го бъде и пребъде... докато nqkoi чуят залпа на Аврора. И кризата от моментна щe става перманентна и все надолу и надолу към дарк ейджис. И после - ама диктатура, ама туй, ама онуй и я безработните, я Ленин, я Маркс, я Сталин, я неродения Иванчо виновни.
16 Януари 2012 01:23
Не си спомням някога същестевени преобразувания в човечеството да са ставали свързани с морала, винаги - с интереса

Божкеее, Не са проблем фризьорките а таксиджиите, а зомбираните с пуканки и СНН. Някои дипломирани, други овластени.
Бабче и какво помогнаха на Рим легионите и разпъването на кръст срещу християнството?

ПС: Дори обсъждането в категорията "морал" често е политкоректно. Защо не ценностна система или идеология.
16 Януари 2012 01:26
... Социалният организъм е също диференциран, както и този на природата. И както природният организъм осъществява мисленето чрез главата, а не чрез белите дробове, така и при социалния организъм е необходима неговата вътрешна диференциация под формата на три отделни системи, при което нито една от тях не може да поема задачите на другите две, но е в състояние да работи съвместно с тях при пълното обезпечаване на своята автономност. Стопанският живот може да устои и просперира, единствено ако изгражда себе си като автономно звено на социалния организъм според своите собствени сили и закони, и ако - от друга страна - сам не внася по този начин хаос в своите структури, така че да бъде погълнат от едно друго, политически-активно звено на социалния живот. Това политически-активно звено трябва да има много по-пълна автономност и да съществува наред със стопанския живот, както и в природния организъм дихателната система функционира наред със системата „глава"*. Тяхното благотворно взаимодействие не може да бъде постигнато благодарение на това, че върху тях се осъществява контрол от един единствен законодателен и изпълнителен орган, а благодарение на това, че всяка от двете системи има свое собствено законодателство и управление, които си взаимодействат свободно и пълнокръвно. Защото ако политическата система иска да поеме икономическата, това означава, че тя ще я унищожи, а и икономическата система напълно изгубва своите жизнени сили, ако тя се политизира. Към тези две съставни части на социалния организъм трябва да се присъедини и трета: това е духовният организъм на обществото. Той също трябва да бъде изграден в пълна автономност и според неговите собствени жизнени възможности. Към него принадлежи и духовната компонента на другите две съставни части. Тя трябва да внесе в тях своята собствена закономерна дейност, но така че да не бъде доминирана от другите две: взаимното им влияние следва да наподобява взаимодействие между отделните части на един цялостен природен организъм.
16 Януари 2012 01:49
"А някои са богати само защото са по-силни...."
***
Letec - други пък са силни, щото са богати. Най-паче като стана дума за морала та се сетих за порочната спирала - богатство-сила-богатство и т.н. за 1% и бедност-слабост-бедност и т.н. за 99%.
16 Януари 2012 02:04
Аз пък не виждам защо се пените. Очевидно авторът си е припомнил Бердяев, както сам споменава.
И разни вещици, еретици и вулгарни материалисти да не скачат, че се пробутвала религия.
Нима не е истина, че демокрацията се компроментира без морал, който да я контролира?
Иначе какво да я контролира? Всъщност какво да контролира самото ни развитие? Законите ?
Но законите могат да бъдат еднакво опасни (но също и безпомощни) и за слаби и за силни,
и за виновни и за невинни. Затова навремето някой написа "За духа на законите", а днес ние
(или поне една голяма част от нас) мислим, че правовото общество не струва без гражданско общество.
Защото законите обслужват властта, а властта (както казва дефиницията) корумпира. И странното е,
че не корумпира само хората, които се докопат до нея. Тя самата е магнит за развала и корумпирани люде и
им дава възможност да модулират демокрацията - било като завоалирана власт на
малцинството (огледайте се) или като завоалирана бюрократична власт (погледнете Брюксел).
Та без морален ориентир, ще има да я търсите държавата, която "се грижи за обикновените хора"
(както Фичо формулира социализма).
16 Януари 2012 02:49
Крах на капитализма? Глупости!

Съвършено вярно, защото не може да изчезне нещо, което днес е само условно разговорно понятие с неясно съдържание.
-
Айде заради точността да си припомним, че това понятие е формулирано от Карл Маркс в неговата теория за Обществено-икономическите формации.
Маркс измисля 5 обществено икономически формации:
1.родово-общинна – основава се на родовите отношения, няма класи.
2.робовладелска - основава се на робството, роби и робовладелци
3.феодална – основава се на арендата на земя, крепостни и феодали, като основни класи.
4.капиталистическа – основава се на търговията и свободните договорни отношения, пролетарии и капиталисти, като определящи класи
5.комунистическа – безкласово общество, без разделение на труда, частна собственост и експлоатация.
-
Ако забележим за момент, че тази теория, за тези обществено-икономически формации са правени на базата на историята на Западна Европа и пасват само тясно на нея, то ще видим основното - схематизма, опростенчеството и логическите грешки на Маркс.
1. Родовите отношения винаги ги е имало и ще ги има, в различните общества и в различна степен. Има ги и днес.
2. Робството съществува официално чак до 1861 г. дори в "най-капиталистическата" страна - САЩ, а и до днес на много места по света не е изкоренено, макар и забранено.
3. Наемането (арендоването) на земя го има откакто има земеделие. То не е преставало. Има го и днес, навсякъде по света.
4. Търговията и свободните договорни отношения ги има, откакто има хора. Това никога не е преставало и няма как да престане.
5. Докато има разделение на труда ще има частна собственост, а значи комунизъм не може да има. Стремежът към равенство, обаче винаги ще го има.
-
Та... Едни и същи причини и отношения ги имаме през цялото време на човешката история. Технологиите се развиват, културата също се мени. Това, че в някой момент и на някое място едни или други отношения са били по-обемни, отколкото на друго място и по друго време е въпрос, както на историческа случайност, така и на технологично и културно развитие и особености. Това, което е общото е, че технологиите са променяли обхвата на цивилизациите и правили света "по-малък".
-
В крайна сметка обществените отношения, макар и технологично обусловени, са винаги културно резултантни. Те се свеждат най-просто до съответното разбиране за това какво е ресурс и правото на разпореждане с ресурси, а от там и са винаги политически изразени и юридически формулирани. Затова и както сме имали огромно разнообразие от "феодализми", така и днес имаме разнообразие от "капитализми", защото нито сме имали, нито имаме едно от двете, като реалност. Нямаме ги дори и като точни понятия извън тесните рамки и схеми на марксизма.
---
Така, че капитализма няма как да изчезне, (защото няма как да изчезне нещо, което го няма), но новите технологии и концентрация на производствени възможности вече изискват преформулиран на понятието собственост. Глобализацията, световната търговия, комуникациите изискват и преформулиране на паричната система.
16 Януари 2012 03:13
"Туткалчев: Съществените промени са ставали поради необходимост"
Необходимост на кой, на дядо Господ! Необходимо е било на група хора, за да си защитят интересите. Нещо неясно?
16 Януари 2012 03:14
"MB: Бабче и какво помогнаха на Рим легионите и разпъването на кръст срещу християнството?"
Не си спомням Рим да е паднал под напора на християнството. Паднал е под напора на варварите, които са имали интерес да завладеят земите на Рим.
16 Януари 2012 03:23
След заглавието сега прочетох и статията. Какви са тези преразкази на провалилите се в практиката тези на чикагските "мислители" от преди 40 години ? Тези стъпващи на погрешните виждания на един психичноболен параноиден шизофреник - Джон Наш .
Властта на кошмарите Натисни тук Натисни тук
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД