:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,865
Активни 885
Страници 1,795
За един ден 1,302,066
Консулт

Втората съпруга наследява, както и ако беше първа

Баща ми има дял от земеделски земи и гори, които беше наследил от своя баща, моя дядо, на когото те бяха възстановени. Заедно с него дял имат и брат, и сестра на баща ми и те не са ги разделили още. Баща ми беше с втори брак. Аз съм от първия му брак и съм единствено негово дете. Какви права има върху тези гори и земи неговата втора съпруга и какви аз?



П. Ш., София



В така поставения въпрос може да се отличат два основни проблема. Първият от тях е дали възстановените земи и гори на даден съпруг са негова лична собственост. Тук разрешението е сравнително лесно. Според чл. 22 от сега действащия Семеен кодекс (СК) "вещните права, придобити преди брака, както и придобитите по време на брака по наследство и по дарение, принадлежат на съпруга, който ги е придобил". Тази разпоредба указва кое е личното имущество, с което съответният съпруг може да се разпорежда самостоятелно и без проблеми, което си остава негово при развод и не е част от съпружеската имуществена общност. То в крайна сметка представлява негово лично наследство и при смърт. Според текста от СК едно от личните имущества е именно придобитото по наследство от съответния съпруг. Нещо повече. Законът изрично определя, че дори и това наследство да е получено по време на брака, то пак си е само негово и представлява лично имущество. В случая имуществото, макар и минало през възстановяване по съответните специални закони, макар и да не е разделено и делено, въпросните земи и гори - или по-скоро съответният бъдещ дял от тях - е било лично имущество на бащата. Тук проблемите обаче са много и сложни. Защото е била необходима съдебна или доброволна делба, за да може да се каже какъв е съответният дял на бащата. Това че не е сторено, усложнява нещата. Така или иначе наследниците на този дял имат същите права като наследодателя при бъдещата доброволна или съдебна делба. Самите те пък после ще трябва да делят съответния дял и помежду си. Дотук по въпроса дали е лично имущество.

Другият важен въпрос, който е поставен е този, доколко втората съпруга ще има дял от тези земи и гори. Тук отговорът не може да бъде толкова еднозначен и разрешенията са няколко. На първо място е важно да се отбележи, че съпругът е равностоен на децата наследник според Закона за наследството. Тук е без значение дали съпругът е първи, втори или трети. Не е посочено какво е станало с майката, с първата съпруга, но дори раздялата да е дошла от развод, то по силата на закона разводът отменя изгодата на наследяването в случай на смърт. Наследяването просто отпада като възможност. Важното в хипотезата с втората съпруга е тя и починалият да са имали валиден брак към момента на смъртта му.

С втория брак възниква нова съпружеска имуществена общност, нови имуществени отношения. В случая втората съпруга се явява наследник на бащата, на своя починал съпруг. И по Закона за наследството (ЗН) - чл.9, тя наследява част, равна на частта на всяко дете. Или казано иначе съпругата получава една втора от съпружеската имуществена общност и дял от частта на починалия съпруг, равен на този на детето. От въпроса става ясно, че има едно дете наследник. В такъв случай от половината, която остава от съпружеската имуществена общност на починалия съпруг, преживелият съпруг ще има една втора, а другата половина ще е за детето. Така че съпругата по закон и по правило ще има дял от въпросните земи и гори. Всъщност дял от дела на бащата, на преживелия съпруг от горепосоченото имущество. Съпругата и съответно детето стават негови наследници и могат да искат съдебна или доброволна делба на земята и получаването на дял от нея или на съответно парично уравнение.

Това е чистата хипотеза. Защото е възможно например освен въпросните земи и гори да има и още много за наследяване - пари, коли, други имоти. Тогава тази част от наследството - въпросният дял от земята, може примерно при последваща делба да остане само за детето или само за съпруга. Оттук идват и вариациите.

Важно е да се отбележи, че съпругата има право на наследяване по закон и има право на запазена част от наследството дори и ако се окаже, че съпругът е завещал всичко на детето. Това е добре да се знае, въпреки че във въпроса не се съдържа подобна хипотеза и по всичко личи, че ще става дума за чисто, без усложнения наследяване по закон - т.е. половината за нея, половината за детето.











1
18495
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
18 Януари 2012 04:21
Правилно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД