:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,129
Активни 936
Страници 2,059
За един ден 1,302,066
Перспективи

Евтина енергия от скъпи и екстравагантни проекти няма

В държавните стратегии няма нищо по най-важния въпрос за българина - ще има ли най-после енергиен избор, възможност да произвежда по-евтино и да живее по-добре
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Как да има енергия на нормална цена от "Цанков камък", който претендира за титлата най-скъп енергиен проект.
Година след година става все по-ясно, че преходът към модерна енергетика май няма да се случи. Политиците се оплитат в идеологеми, водят емоционални битки с енергийните компании или лансират грандомански проекти, които са скъпи и неефективни. Енергийните фирми недоволстват, че държавата непрекъснато се намесва на пазара - като деформира цените, като блокира конкуренцията, като харчи милиони за екстравагантни проекти, като често променя и въвежда все нови и нови регулации, като не им разрешава да направят нужните инвестиции, а после стоварва върху тях цялата вина за авариите. Гражданите и предприятията се бунтуват срещу лошото качество на предлаганата услуга и срещу необосновано високите според тях сметки. В резултат



България продължава да е лидер в класациите по прахосване на енергия в Европа



И то точно когато основен приоритет на ЕС е енергийната ефективност и са заделени милиарди за инвестиции.

Очевидно е, че съществуващото положение трябва да бъде променено, има и възможности за това. Но също толкова очевидно е, че управляващите у нас нямат желание или воля да предприемат нещо. Те продължават да се занимават със скъпи и неефективни начинания. През 2008 г., само за година, правителството на Сергей Станишев започна няколко големи енергийни проекта, по които бъдещите държавни плащания са за повече от 6 млрд. евро. Правителството на ГЕРБ обеща да преразгледа някои от финансовите схеми, но в крайна сметка просто довърши част от проектите, а за други продължава да умува. И в двата случая държавата - през бюджета или през нейните фирми - продължава да харчи пари: за консултанти, за оценки, предварителни и допълнителни проучвания, за ненужни доставки, за подготовката на площадката в Белене до състояние "гьол".

В резултат България може



да се "гордее" с най-скъпия енергиен проект в света



- инвестицията в "Цанков камък". Хидровъзелът с мощност 80 мегавата ще надхвърли 520 млн. евро, а един мегават излиза 6.5 млн. Това е над седем пъти повече от цената за мегават при централа, която работи с природен газ например. За сравнение изграждането на парогазов модул с мощност 880 МВт в ТЕЦ "Варна" ще струва 770 млн. евро. В класацията на екзотичните проекти следват фотоволтаичните паркове - по 823 лв./МВтч без ДДС, което е десет пъти по-скъпо от средната цена на НЕК. АЕЦ "Белене" засега влиза в класацията само с предварителните си разходи, защото още няма съгласие между експертите и управляващите колко ще струва централата - цената за мощността от 2000 мегавата варира от 6.5 до над 11 млрд. евро.

Въпросът е как се стигна дотук. Част от причините трябва да се търсят в недостатъците на системата за държавно планиране и регулиране на енергетиката: липса на отчетност и отговорност вътре в бюрократичната й система, липса на прозрачност и обществен контрол върху система като цяло. Острата нужда от нов, ефективен модел за вземане на решения по проектите и цялостната стратегия вече е обществено призната, но и той ще бъде недостатъчен, ако не бъде разбрана ползата от по-голяма конкуренция. Това означава либерализиране на енергийните пазари, активна роля на потребителите и децентрализиране на производството на енергия. В нормалните европейски страни има достатъчно примери какво би станало, ако само малка част от обществените средства бъдат инвестирани в енергетиката не по бюрократичния, а по децентрализиран и пазарен начин. Технически това означава при крайните потребители (квартали, сгради, отделни селища или производствени предприятия) да се изградят множество малки когенерации с гориво природен газ. Наричат ги също микро- и мини-ТЕЦ, но всъщност това са инсталации за високоефективно, комбинирано производство на енергия от природен газ - на ток, топлина, студ, пара.

Средната инвестиция за една когенерация от такъв порядък е около 250 хиляди евро.



Ефективността нараства



с увеличаването на инсталираната мощност. Фирмите и организациите, които използват природен газ у нас, са над 4500, а около 1000 от тях използват електроенергия около 500 КВт и повече. Ако цялата група потребители инвестира 250 млн. евро в такива мощности, ползите ще са значителни - икономиите за потребителите ще са 80-90 милиона евро годишно, с 1.5% ще се намалят емисиите вредни газове във въздуха, а енергийната ефективност на страната ще се повиши с 3%. За постигането на подобен ефект по какъвто и да било друг начин ще са необходими неколкократно по-големи инвестиции.

В този смисъл газоснабдяването може да ускори икономическия растеж и да повиши качеството на живот, но потенциалът му няма как да се разгърне без масов и свободен достъп до природния газ. А такъв няма - признават го не само енергетиците, но дори политиците. Електрификацията на страната ни е отчетена като приключила (обхванати над 95% от населението) още на "историческия конгрес на победилия социализъм" през 1971 г. Четири десетилетия по-късно проектът за енергийна стратегия на България констатира, че "България сериозно изостава в развитието на газоразпределителните мрежи и в битовата газификация не само спрямо страните от ЕС, но и спрямо страни от региона на ЮИЕ. В страната са газифицирани под 1% от домакинствата, докато за ЕС този процент е над 50%. Към момента реално разпределение (доставка) на природен газ се извършва на територията на около 15% от общините в България, докато за ЕС този процент е над 80%... За преодоляване на това изоставане е необходимо да бъде осигурено съфинансиране от публични фондове за изграждането на разклонения от националната газоразпределителна мрежа до регионите с неразвито газоснабдяване."



Картината е променена незначително



през изминалите две години. Засега единствено газоразпределителните дружества в състава на "Овергаз Инк.", както и "Севлиевогаз" изпълняват плановете си за развитие на разпределителните мрежи на териториите на лицензиите им. Не е изградено нито едно "разклонение" от националната газопреносна мрежа независимо от изключителните права и задължения за това на собственика й - държавната "Булгартрансгаз". Последното отклонение, изградено от него, е това за Русе, въведено в експлоатация през 1989-1990 г.

Драстичната диспропорция между газоснабдяването и електроснабдяването вероятно е най-тежкият структурен дефект на енергетиката ни. Визията на авторите на държавните програмни документи по този фундаментален проблем обаче се е ограничила само до цитирания абзац. Няма нито дума за онова, което е истински важното за българина - ще има ли най-сетне енергиен избор, възможност да произвежда по-евтино и "просто" да живее по-добре.

Безусловно газоснабдяването на населените места и домакинствата е по-важната част от проблема с достъпа до природния газ. Но за да се използва финансовата помощ от ЕС, трябва да се признае нуждата от специални мерки за газоснабдяване на производствени комплекси в селските райони. Те имат нужда от подкрепа, защото индустриалният капитал е значително по-мощен и с по-големи възможности да решава проблемите си. Възможно е предприятията и производствените комплекси в селата да получат целева подкрепа от европейските фондове за изграждането на техническата и най-вече на газовата инфраструктура. Въпросът е дали това може да стане без финансирането на техническата инфраструктура да бъде обособено като подпрограма на ОП "Регионално развитие". По-вероятно не.

30
4952
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
17 Януари 2012 20:46
Разбрах. Лобистка статия в полза на "газовиците". А истината е в масовото приложение на малки фамилни ветрогенератори и термопомпени инсталации - именно тях трябва по всевъзможни начини да стимулира и облекчава държавата. Ама кой ти гледа човека? Важното е да има далавера за т.нар. "държавници".
17 Януари 2012 21:47
България не е САЩ, където има огромни необработваеми площи за разполагане на ветрогенераторите. Ако за целта използваме орна земя, това е направо престъпление. Освен това енергията от вятъра е много по-скъпа от другата и следователно неефективна. Всички тези напъни да се въведат ВЕИ независимо от ниската им ефективност, говорят за лобиране в полза на известни кръгове и стремеж към трупане на печалби на наш гръб. Одобрявам позицията на Б.Б. против въвеждането на ВЕИ. Стига са ни упражнявали диктат от ЕС относно енергетиката ни.
17 Януари 2012 22:17
Говоря за домашни ветрогенератори от 2-3 КВт, бе, човек. Дето се слагат в двора на един стълб. Каква орна земя, какви пет лева?
17 Януари 2012 22:53
А истината е в масовото приложение на малки фамилни ветрогенератори и термопомпени инсталации

Мно-о-ого смела хипотеза, Туткалчев, много спорна.
Имаме си две "термопомпени инсталации", ака "климатици" - "Мицубиши"!, но досега не сме видели да ни произвеждат електроенергия. Само харчат, при това два пъти повече от обещанията в проспекта. Може би не ги поливаме и торим достатъчно
Виж, малки фамилни ветрогенератори си нямаме. Оказа се, че най-малкият е 2 кВт, струва 8 500 лева с всички такъми и годишно произвежда 2, 5-3, 0 МВтч. Стана ни някак си жал да правим инвестиция, която се изплаща за 15-20 години.
17 Януари 2012 23:03
Всъщност не успях да прочета цялата статия, беше суха и най-вече подвеждаща, защото е много лесно да сравняваш първоначалните инвестиции и да не споменаваш ни ред за експлоатационните разходи. Не можеш да сравняваш един тип с друг, защото всеки един си има своите преимущества, примерно ПАВЕЦ е огромен акумолатор, но стойността му е по-висока от ВЕЦ-а и по логиката на автора не трябва да се строят ПАВЕЦ-ове, а само ВЕЦ-ове, само, че какво правим когато имаме недостиг, ще строим още по-големи мощностти, които ще бълват огромен излишък, или ще търсим начини да акумолираме. Вярно е, че държавата няма ясна стратегия, но това не означава да отписваме едно или друго.
17 Януари 2012 23:21
Насоката ти на мислене, Туткалчев, обаче е правилна. Независимо от разликите в техническите възгледи и от дружеската ми бележка, двамата с автора казвате нещо наистина вярно - "Не е хубаво многото, а е много хубавото". Близкото до хората, замисляното и решавано от тях.
17 Януари 2012 23:42
Оказа се, че най-малкият е 2 кВт, струва 8 500 лева с всички такъми и годишно произвежда 2, 5-3, 0 МВтч. Стана ни някак си жал да правим инвестиция, която се изплаща за 15-20 години.

Е, не е 15-20 г., а при сегашните цени (които в следващите години драстично ще скочат) са 12-13 г. Ако пък държавата си е на мястото и изкупува излишния произведен ток на същата цена, на която го продават ЕРП-тата, че дори и малко по-евтино заради загубите, това би било голям плюс. Съвършено екологична енергия, инвестиции от хората, децентрализация на производството й...
Това е една от тенденциите на задаващия се нов икономически порядък. Децентрализация се очаква и за урбанизацията, и транспорта, и образованието... Колкото повече елементи от близкото бъдеще внедряваме още сега, толкова по-напред може да се окажем в даден момент. Тези неща понякога стават неусетно и крайно изостанали нации изведнъж се оказват доста напред в класирането.
18 Януари 2012 00:29
Туткалчев, тук си прав.Това е вярната идея.
Не е оправдано обаче за един ветрогенератор, чиято главна част е едно автомобилно динамо, струващо 170 лв, да искат майка си и баща си.
Просто китайците още не са изкопирали/усвоили производството на подобни неща в достатъчни мащаби.....
Слъчвите волтаици също са скъпички, но панелите за топла вода са си нещо гениално-ефектът от тях засега е най-добър като КПД и съотношение полза/цена.
А за отоплението: термопомпите въздух/вода ще станат хит, след като цените им се доближат до тези на климатиците.
И всички тези неща ще заслужават все повече парите си, защото нефтът и газта ще намаляват, съответно поскъпват, а се използват и за производството на много по-важни и скъпи продукти, освен за горива.
Така че:

Това е бъдещето.....
18 Януари 2012 02:09
Туткалчев
17 Януари 2012 20:46

идеята е да се гъзофицираме
обаче скъпо някак си..
18 Януари 2012 09:28
Абе...
18 Януари 2012 09:38
Да се сравнява цена на ВЕЦ с ТЕЦ е пълна некомпетентност, те са с различно предназначение. ВЕЦ-овете са балансиращи мощности - напр. ако изключи аварийно един блок в АЕЦ Козлодуй, ПАВЕЦ Чаира пуска водата в турбината много бързо. За кратко време не можеш да запалиш един котел на въглища в ТЕЦ Марица изток или друг на газ, щото докато се подгрее водата да стане на пара....Цената на водата от Дядо Господ за Цанков камък ще е постоянна, а цената на природния газ в бъдещето неизвестна ....
18 Януари 2012 09:40
mimoza73
18 Януари 2012 00:29
А как стои въпросът с многоетажните и многовходови сгради? Те как ще залагат термопомпи в площите около тях, след като дори не са техни те? Каква е цената за посочената термопомпа Натисни тук ?
Климатиците са термопомпи, но КПД-то им не е колкото указаното в каталозите.
18 Януари 2012 09:59
Най-бързо се възвръща инвестицията в топлоизолация и слънчеви панели за топла вода. А централното отопление за градовете е най-доброто, ама при цивилизовани люде...
Перки по дворовете, глупости...
18 Януари 2012 10:04
Energyx
18 Януари 2012 09:59
Така е. Но при тази кооперативна и трудно регулируема система на топлоподаване от ТЕЦ, остава снабядаване май с газ и локално парно, а?
18 Януари 2012 10:16
Да, слънчевият колектор за топла вода се изплаща най-бързо - за 5-7 години. Но той е само за икономия на ел.енергия. Най-ефективна си е ядрената, и в България изграждането и трябва да е най-евтино. Но много крадливи са български посредници, политици, подизпълнители и т.н. И от там идва 1 W ядренна - 5 лева. А и обслужването, горивото , риска....
А Боко да не се пише енергетик-той си е пожарникар. Правилно иградена ВЕЦ е най-ефективния източник в пиковите моменти.
18 Януари 2012 10:31
"В държавните стратегии няма нищо..."
Не е така. НЯМА държавни стратегии.
А това, на което викат енергийни стратегии не е такова.
Защото енергията (добив, транзспорт и т.н.) не е самоцел, тя обслужва.
Но... това, което трябва да обслужва никой не знае какво ще е.
НЯМАМЕ стратегия за развитие, че от нея да произтече - къде ще трябва енергия, колко, какъв вид.
Да се говори за производство на "евтина" енергия днес е анахронизъм. Производствената цена има значение само за производителя, нас тя не ни касае, щото той ни я продава чрез пазара.
Виж, АКО обществото си е сложило цели с приоритети за развитие, и възложи на държвата да улесни постигането на целите чрез евтина енергия, а пък държавата да инвестира публичен ресурс в енергодобив, и да подава евтина енергия целево - това би било нещо друго.
За сега държавата на мутрите влага същия този публичен ресурс само в полза на мафията. (допълвам за Хийта - енергийната мафия, дето е на входа и на изхода )

18 Януари 2012 10:59
Как се стигна до тук?

Ами нали ако се насърчи енергийната ефективност, енергийната независимост и се либерализира енергийния пазар "печалбите" (разбирай кражбите) на червената енерго мафия с 50 годишна история ще намалят в десетки пъти. Няма да има АЕЦ"Белене", няма да има уреждане само на наши фирмички на ВЕИ субсидии 2-3 пъти по-голями от немските, няма да има прекупвачи, комисионни, скрити търгове, заобикаляне на обществени поръчки в АЕЦ"козлодуй" и т.н. и т.н. и т.н. и т.н.
18 Януари 2012 13:05
***
18 Януари 2012 13:44
18 януари 2012
Газови котли на половин цена от Овергаз

От 16 януари 2012 година всеки, който иска да избере ново, модерно, икономично и ефективно решение за отоплението на дома си и живее близо до газовата инфраструктура на Овергаз в България, ще може да се възползва от промоцията на компанията за големи намаления на газовите уреди Ferroli.
Натисни тук
За съжаление не "можахме" да живеем в близост до такава газовата инфраструктура на Овергаз. Вината не е наша. Иначе предложението си заслужава!
18 Януари 2012 15:48
В интерес на пълнотата на изложението, искам да отбележа следното - в днешната схема с ветрогенераторите и слънчевите панели липсва един много важен елемент - енергийният склад, който позволява произведената енергия да се натрупва, тоест играе ролята, която има Павец Чаира спрямо АЕЦ Козлодуй, само че, разбира се, в малкия мащаб на една къща или жилищен блок, които са оборудвани с комбинацията от ветрови генератори и слънчеви панели. Тогава картинката е завършена. Сега не е - без енергиен склад огромно количество от извлечената от природата енергия отива на вятъра.


За да не става ужким това, е измислена конценпцията произведената енергия от къщата, която не може да се консумира вътре в къщата, да се пуска в мрежата и да се продава там на ужасни цени, които всички сме принудени да плащаме, защото ние, вместо държавата, плащаме осреднената стойниост на енергията в мрежата, стимулирайки вятърничавите екомошеници, които при нас са номер едно на опашката на енергийните далавераджии. Добре, ама това е глупост, която, освен на потребителите, пречи много както на разпостранителите, така и на производителите на електроенергия, защото убива безотказно и безпрекословно каквато и да било конкуренция, която би довела до намаление на цените.


Та така - само локалните енергийни скалдове биха решили тези проблеми с един удар - никаква продажба на свръхскъпа екоенергия в мрежата, напротив - натрупването й като собствен запас в енергийния склад на къщата, където да бъде използувана, когато природните ресурси на слънцето или вятъра са недостатъчни. Иначе, представете си една болница, захранена със собствени източници на екоенергия, в която се прави спешна операция и един облак скрива слънцето или пък спира да духа вятърът, какво да му кажат лекарите на пациента - излез сега и почакай навън, докато се оправи времето - това ли е рецептата? Ами, ако това е кухня или кинозала с много клиенти? Или някакъв голям или малък жилищен район? Мани, не е за разправяне!


Особено, когато излезем от мащабите на една къща и започнем да мислим в мащабите на един голям ветро или слънчево енергиен парк - този проблем започва да тежи много. Защото огромно количество от произвежданата от екоенергийните източници електроенергия е практически неизползуваема и на всичкото отгоре - задължително дублирана с производство от конвенционални енергийни мощности, иначе хората наистина ще си остават да си лежат по операционните докато пак духне вятърът. Следователно, докато този проблем не може да се може да се разреши на мястото на възникването му със собствен склад за електроенергия, всички приказки и планове за екоенергия са бошлаф измишльотини. И за успокоение на питащите - отговорът е - да, има такива енергийни складове, това по-горе съвсем не са празни приказки. Пуснете се да търсите "energy storage" и веднага ще ги намерите.


А как да решим проблемите на екоенергийните далавераджии, които си изпотрошиха краката и главите да се бият на опашката за разрешения ли? Ами - да си връщат вложенията в екоенергия от бъдещите икономии - построяват един самозахранващ се жилищен район или село, или единична къща със заем и казват на банката - ние ще връщаме заема с парите за електроенергия, които ще събираме от потребителите си в продължение на следващите, примерно - 15 години. Пък, ако иска държавата да подмага този технически прогрес - прекрасно, стига да може и колкото може. А не, както е сега - екодалавераджиите да се блажат с парите на невинните потребители, а ползата за цялото общество да е трудноизчислимо никаква.
18 Януари 2012 16:21
ламбен
18 Януари 2012 15:48
18 Януари 2012 18:09
Защо над статията няма пояснение "Платена ПР публикация"?
Брътвежите на ламбен за за това как болния оставал на масата "докато духне вятър" даже няма да ги коментирам, защото са един жалък пасквил.
Единственото що годе логично нещо са "енергийните складове" но това е друга тема.
Искам да попитам и нещо за когенераторите. От самото им име става ясно, че произвеждат 2 неща - ток и топла вода.
През зимата всичко е ясно Имаме си и ток и топла вода. А какво правим с топлата вода през останалите 3 сезона?!?!?!
Топлим водата в басейна?
18 Януари 2012 18:36
Ти само зимата ли се къпеш
18 Януари 2012 18:59
Значи - хем не разбираш и питаш за когенерацията, хем разбираш и даваш оценки за всичко останало. За когенерацията няма да ти чистя гурелите, но понеже ми говориш за пасквили, ще ти кажа следното - дал съм само един прост пример, колкото да илюстрирам абсурдността на идеята за екоенергийно производство без складиране на енергия - то просто не може да съществува самостоятелно, защото е зависимо от силата на слънчевото греене или от скоростта на вятъра. Значи зад екоенергията - първо, винаги трябва да има работещи дублиращи мощности, когато действието на природните ресурси е естествено отслабено и второ, обратното - когато действието на природните ресурси е в максимума на своите възможности, произведената енергия надвишава нуждите и не се оползотворява напълно. Това е проблем - нарича се екоенергиен дисбаланс между възможностите на производството и нуждите на консумацията. Е, и аз - първо съм го илюстрирал и второ - съм показал как се решава. А ти бегай обратно на село да раниш пилците - не ти трябва да знаеш нищо за когенерацията, за к'во ти е? Когато ти го обясни някой, после да му говориш за пасквили ли? Неблагодарна неграмотност се нарича това на технически език.
18 Януари 2012 19:16
Всъщност, що се отнася то когенерацията, в Япония се използва много масово с малки когенерации по 1-2 KW, и там идеята е точно да произвежда само за собствени нужди и при недостиг на елекричество, което е повечето време се допълва от електропреносната мрежа. За гориво се използва или природна газ или биогаз и доста от доставчиците я предлагат безплатно. Що се отнася до ВЕИ в Германия имаш по-висока изкупна цена, ако енергията се произвежда на мястото на потребление и по този начин се стимулира да се изграждат мощности, които задоволяват нуждите на потребителите и да се допълва потреблението от обществените доставчици. Всеки един източник има своето бъдеще, но трябва да се търси баланса, а не както при нас всичко живо се хвърли на слънчева енергия, заради високата цена и се изградиха едни паркове, а никой не мисли нито за електропреносна мрежа, нито как ще се изплаща това и т.н. От друга страна 2011 вдигнаха цената от биогаз и сега всичко живо ще започне да изгражда биогазинсталации и ще стане като в Германия, ще се изградят едни мощности без да се смята от къде ще дойде необходимата суровина. Добре, че сме ограничени от към места за промишлени вятърни паркове и се застрои само край Шабла, че иначе и там щяхме да сме същата история. А от ВЕЦ ми е интересно, как страната в Европа с най-малко водни запаси, ще изгражда ВЕЦ-ове на поразия, е имахме един не лош проект с "Горна Арда", но той вече си е на ЕВН и не ясно кога ще се появи, най-вероятно, когато има предпоставки за вдигане на цената от ВЕЦ. Според мен бъдещето е в малките мощности за покриване на личните нужди, плюс енергийна ефективност, плюс АЕЦ, плюс ПАВЕЦ, а ТЕЦ-овете постепенно ще остават в историята
18 Януари 2012 19:18
Много ачик таквоз.
19 Януари 2012 05:33
Моля следващия път като ще пишете статия или ще я възлагате на някого, да проявите повече практичност.Ние искаме да знаем не за какво парче от баницата се карат енергийните мафии и да си гадаем коя от тях плаща на експерта ви, а искаме да знаем в цифри каква е инвестицията, колко струва производството и в крайна сметка неговата ефективност и продажна цена за потребител.Защото ВЕИ са най-скъпата и екстравагантна инвестиция, поне така излиза като слушаме ДКЕВР, че заради тях вдига цените!И, докато АЕЦ си има причина да струва скъпо, то там положението е направо абсурдно!И ми стана много смешно как може да се твърди, че АЕЦ е екстравагантен проект или аз нещо не съм разбрала?!Държавата трябва да престане да четка "инвеститорите" и да им дава нашите пари без да ни пита!Нека има конкуренция между проектите, нека има конкуренция и в цените.Всеки инвеститор да си направи сметката какво прави и какво ще печели!Като не му е изгодно да не почва, откъде накъде ние трябва да му плащаме бизнеса?!
19 Януари 2012 07:59
Ламбен, и аз съм за децентрализирана доколко може генерация, но едва ли е практично малкият производител да мисли за запазване, умните мрежи могат да поемат излишъка. А изкупната цена изобщо не е задължително да е висока. Може да се договаря. Аз бих продавал на същата цена на която купувам, но по принцип трябва да има стимул макар и малък, за развитие на този много перспективен вид генерация, огромен резерв.
А малките перки са безумно скъпи, има златно правило - долар/ват. Значи за 2 квт не повече от 3000лв. Генераторът е в порядък на 300-350лв, произвеждат се у нас. Другото нагоре над 3000 за какво е? За тепегьозлъка? За нахалството?
Да не говорим, че наистина перки в двора не е най-голяма красота. Но има и други решения пак с вятъра, без видими въртящи части, с използване на терена и т.н.
Например минаването на вариант помпене на въздух решава ред въпроси - стационарен режим за генератора, съхранение на енергия, различни източници - с един генератор и т.н.
19 Януари 2012 16:57
Опасно е "умните мрежи да поемат излишъка".

Защото представи си 100 хиляди електромера, които отчитат вкаран в мрежата ток от екоенергоизточници - умната мрежа трябва да ги чете на всеки най-малко 5 минути (1 минута е много по-добре, ама айде нека да са 5). И след като ги прочете тези 100 хиляди електромера, умната мрежа трябва да му направи сметката какво да прави с тяхната енергия - дали да пуска допълнителни консуматори, да ги спира ли, дали да пуска външни конвенционални източници, да ги спира ли пък тях и така нататък. Никак не е проста работа .

Ти си представи само началото на процедурата - 100 хиляди входно-изходни транзакции от по 100-ина байта постоянно в рамките на една или пет минути в границите на един участък с размерите на, примерно - Младост-3. Излиза, заедно с обратната управляваща информация и преадресацията, скорост от порядъка на най-малко 1 мегабит в секунда. Само, че няма електромери, които да работят с тази скорост - те са около хиляда пъти по-бавни. Значи ... само там трябва да туриш един суперкомпютър за тая работа. Ами в рамките на цялата страна - колко излизат?

После, остави слаботоковатата сметка - погледни силнотоковата. Знаеш ли колко нови кабели, стълбове и трансформатори трябват, за да влезе така генерираната от 100 хиляди малки екоизточници електроенергия? Умът ще ти зайде наопъки, ако вземеш да му направиш сметката! И за какво да се харчат толкова пари? Как ще бъдат "избити" после тези разходи?

Не, наистина - най-доброто решение си е проблемът да се оправя там на мястото, където е възникнал. Тоест, никаква енергия не се генерира навън - всичко се "складира" в къщата или блока, или каквото си е там направено като енергийно самозадоволяваща се клетка. Пък после, ако искат тия "в клетката" - складирана енергия да си я ползуват за зареждане през нощта на електроавтомобилите, ако искат - да си я трупат да се греят с нея през зимата ...

Може и на енерго борсата (дето още я няма, разбира се, но сега си говорим без да си гледаме в краката, нали?) в час пик да я продават, стига някой диспечер от по-високото ниво да е обявил, че я търси на добра и изгодна цена. Компютрите са за това, те ще продават и ще купуват складираната енергия без никакви проблеми - много ги бива за тая работа, защото никога не заспиват и не забравят какво си им казал ...

Важното, което искам да кажа е, че трябва да се реализира колкото е възможно по-затворено енергийно "самозадоволяване" и решаване на проблемите с излишъците и недостига на електроенергия на самото място на тяхното възникване. В противен случай много силно нарастват системните разходи, както в слаботоковата, така и в силнотоковата част и цялото мероприятие започва много бързо да олеква като положителен икономически смисъл в конкретната околна енергийна среда.
19 Януари 2012 18:44
Ламбен, не е проблем с трафика, защото както ти самият смяташ, 1 МБит/сек изобщо не е нищо, покрива се дори от GSM-операторите, освен това, такава скорост не трябва на електромерите, а само на централното звено, за електромерите си стига и 100 кбит/сек, което е нищо. Относно натоварването на мрежата, излиза, че при сегашното потребление тя не се натоварва, ама ако се облекчи ще почне да се натоварва, нещо не схващам логиката. Да, енергийните хранилища са добро решение, но предвид, че от какъвто и да са тип те оскъпяват, а ние живеем в бедна държава, не мисля, че е приложимо тук. За това, към момента най-реалистично е изграждането на малките мощност, където е възможно, било то при газифицираните райони, било то чрез слънчеви батерии, било, чрез малки ветрогенератори и малки ВЕЦ-ове. Освен това има, много области, които в България изобщо не са и започнали да се използват, примерно биогаз, нещо за което има няколко проекта, но не ми е известен завършен такъв, а потенциала е огромен. И най-важното е, когато се изгражда една мощност с комерсиална цел - соларни паркове, вятърни паркове, биогаз инсталации или ВЕЦ-ове, да не бъдат субсидарани, а де се оставят на свободният пазар дали са необходими, а субсидия да се дава само, когато тока се използва на мястото на производството.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД