:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,696
Активни 850
Страници 1,626
За един ден 1,302,066

Можем да си направим данъчна пролет

Ако предприеме 5 важни стъпки за намаляване на властта на бюрократа, заедно с ниските ставки, България може наистина да стане по-търсена за инвестиции
Румен Обрешков


Става все по-ясно, че Европа няма да излезе скоро от кризата. Дълговите проблеми на Гърция, Ирландия, Португалия, Италия и Испания са на път да повлекат и други държави надолу или най-малко да забавят сериозно темпа на възстановяване в ЕС. В тази обстановка става все по-важно кой ще привлече повече чуждестранни инвестиции. През 2011 г. положението у нас бе много по-лошо от 2010 г. Не се очертава сериозна промяна и през новата година. Не само че няма ръст на чуждестранните инвестиции, но има сериозно изтичане в обратна посока. Това се обяснява с факта, че местните клонове на чуждестранни компании си връщат заемите на фирмите майки, но липсата на нови инвестиции в страната с най-ниски преки данъци в ЕС е повод за сериозен размисъл.



Ниските данъци са добра предпоставка, но



в математиката има едно правило за необходимото, но не достатъчно условие. 10% данъчна ставка засега привлича основно гръцки и румънски фирми, защото негативите в техните държави са като в България. Но в повечето случаи това не са реални инвестиции, а просто данъчна регистрация, която докарва приходи за бюджета, но не води до реална заетост. Една от причините, разбира се, е и липсата на реклама на ниския данък, но далече не основната. Добрите мобилни комуникации и интернет покритие може би докараха такъв инвеститор като HP в България, което от своя страна е знаково за целия бранш, но за съжаление това е само едно приятно изключение.

Ниският данък няма никакво значение, ако данъчната администрация създава пречки чрез измисляне на собствени правила, как се доказват сделките и изисква документи, с които инвеститорите не са свикнали в други страни от ЕС. Една от причините за това е и грешната система за ДМС (допълнително материално стимулиране), която кара инспекторите да търсят нарушения и там където ги няма. При това данъчната администрация далеч не е единствената, която се опитва да си докара допълнителни доходи на гърба на бизнеса. Натрупването на най-различни служби, които проверяват един и същ бизнес и могат за едно и също нарушение да налагат отделни санкции, са в състояние да откажат всекиго да прави бизнес в България. Стъпка в правилната посока е промяна на начина на заплащане, която се стреми да въведе министър Дянков, но трябват и санкции за служителите, които издават необосновани наказателни актове, които след това "падат" при административно или съдебно обжалване.

Ето защо е време за допълнителни реформи в данъчната сфера. Какво трябва да се направи? Отговорът на този въпрос се съдържа в голяма степен в искания на бизнес организации и много от камарите на чуждестранния бизнес в България. Бизнесът е обезпокоен от влошаващата се в последните години данъчна среда, което се изразява в непоследователност при прилагане на законодателството от страна на НАП, все по-нарастващи изисквания към документиране на сделките и начините за извършване на ревизии, решаване на спорове и налагане на санкции. В това писмо има пет точки, които показват в каква посока са необходимите стъпки:

Първо, крайно време е да се въведе процедура, която да позволява на данъкоплатците да получават от НАП обвързващи отговори. Това означава, че когато има някаква неяснота в законодателството и фирмата зададе въпрос към данъчната администрация, задължително да получи отговор, който да й позволи да спази закона и да не се притеснява при последваща ревизия. Предвидимостта на данъчната среда е много важна за всеки инвеститор - и местен, и чужд. Необходимо е също така да се въведе процедура за доброволно оповестяване на пропуски и грешки. Сега няма значение дали една фирма сама си е открила грешката, или НАП я е установила при ревизия. Санкциите са едни и същи. Основният проблем са не лихвите, а глобите, които трябва да отпаднат, ако сам си откриеш и декларираш пропуска.

Наложителна е и промяна на санкционния режим за данъчни нарушения. Сега в много случаи глобите, които се налагат, са несъразмерни на нарушението. Липсата на пропорционалност между прегрешението и наказанието води до нарушаване на основните принципи на общностното право.

Време е да се установи равнопоставеност при сроковете за обжалване, защото в момента те са нелогично и несправедливо различни. Сега данъкоплатците имат срок от 14 дни, а данъчната администрация разполага с неколкократно повече време.

Необходимо е да бъде въведен минимален срок - гратисен период, между публикуване на промени в данъчните закони и тяхното влизане в сила. И данъкоплатците, и служителите на НАП се нуждаят от време, за да вникнат в естеството на промените, за да могат да ги прилагат правилно.

Към искането за равнопоставеност трябва да се въведе допълнение, че данъкоплатците не могат да имат по-кратки срокове за подаване на информация, отколкото има администрацията за отговор. Сега има случаи, когато данъкоплатците имат само един ден да декларират обстоятелства (изплащане на осигуровки, подаване на информация за болнични и т.н.), а най-краткият срок за администрацията е седем дни.

Друг основен проблем, заради който бизнесът настоява за промени, е начинът за допълнително стимулиране на служителите на НАП. Сега те получават процент от сумите, които са начислили на данъкоплатците при извършване на ревизии.



Сбърканата бонусна система притъпява стимулите на чиновниците



в приходната администрация да ухажват бизнеса - да дават обвързващи становища - ясни и навреме, да намаляват глобите и т.н. Много често дори когато Министерството на финансите има желание да промени статуквото, ръководството на НАП използва една сакрална фраза, за да спре всякакви реформи, която винаги започва по един и същ начин: "Можем да направим тези промени, но не можем да гарантираме постъпленията от данъците". Това в повечето случаи е достатъчно да охлади желанието за реформи.

Сбърканата система за допълнително стимулиране се подхранва и от липсата на всякакви персонални санкции, за служителите на НАП, когато издават актове, които след това биват отменяни при административно или съдебно обжалване. Трябва да се разпише стройна система от санкции за такива чиновници, като се започне с вписване в досието, мине се през персонални финансови санкции и се стигне до уволнение без право да се работи повече на бюджетна заплата.

Повечето от промените, които иска бизнесът, съществуват в много от държавите - членки на ЕС. МФ засега не реагира на предложенията - ту заради кризата, ту заради изборите, ту защото НАП се притеснява за събираемостта на данъците. Чуждестранните инвеститори обаче нямат да чакат вечно стоплянето на данъчния климат в България. Даже тези, които са вече тук, лесно могат да се превърнат в бивши инвеститори, когато всички държави се борят със зъби и нокти за всяко евро. Много от нашите конкуренти са готови да направят промените, за които ние предпочитаме да си правим оглушки. Важно е да не стигнем до старата поговорка: "Когато колата се обърне, пътища много." Пък били те и магистрали.



----

*Авторът е счетоводител и финансов консултант. Още коментари от него - на http://blog.andiel.com

Снимка: "Сега"
Много често дори когато Министерството на финансите има желание да промени статуквото, ръководството на НАП използва един сакрална фраза, за да спре всякакви реформи, която винаги започва по един и същ начин: "Можем да направим тези промени, но не можем да гарантираме постъпленията от данъците".
Снимка: Михаела Катеринска
Към искането за равнопоставеност трябва да се въведе допълнение, че данъкоплатците не могат да имат по-кратки срокове за подаване на информация, отколкото има администрацията за отговор.
11
3859
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
17 Януари 2012 23:39
Как г-н авторът ще коментира изискването за он-лайн връзка на касовите апарати на всички търговци с НАП? Разбира се купуването на нов касов апарат с такава функция, както и абонаментът за GPRS са за сметка на търговеца. Вероятно следващата стъпка на г-н Флик ще е задължението за касови апарати с камера за видеонаблюдение на действията на касиера, опитвайки се да измами държавата, като не издаде касов бон на дете купило си дъвка..
18 Януари 2012 10:09
Обикновено на калпавите счетоводители данъчните са им виновни. Не, че всички данъчни са цвете за мирисане, но каквито счетоводителите, такива и данъчните. Мат'рял, кво да праиш ?
Да видим какво иска тоя невиновник ?
-
"Първо, крайно време е да се въведе процедура, която да позволява на данъкоплатците да получават от НАП обвързващи отговори..."
Такава процедура има, но явно счетоводителят не я знае. На всяко запитване НАП дава отговор в едномесечен срок. Изключение има само когато е започнало ревизионно или друго производство. Едва ли има данъчен, който не би се съобразил с указания на НАП, тъй като те са задъжителни по закон.
-
"Необходимо е също така да се въведе процедура за доброволно оповестяване на пропуски и грешки..."
Айде бе ! Винаги може да се подаде корегираща декларация в определен срок. Ако една грешка не бъде открита до един месец например, каква е вероятността да бъде открита по-късно ? А цирка с безсрочните корекции сме го играли заедно.
-
"Наложителна е и промяна на санкционния режим за данъчни нарушения. Сега в много случаи глобите, които се налагат, са несъразмерни на нарушението.."
Това е проблем на законодателството, а не на данъчната администрация. Грешен адресат.
-
"Необходимо е да бъде въведен минимален срок - гратисен период, между публикуване на промени в данъчните закони и тяхното влизане в сила..."
Тук сам съгласен. Не може промените в данъчните закони да става в края на годината и да влизат в сила от следващата. Само веднъж си спомням гратисен перион със ЗДДС.
-
"Към искането за равнопоставеност трябва да се въведе допълнение, че данъкоплатците не могат да имат по-кратки срокове за подаване на информация, отколкото има администрацията за отговор..."
Това няма как да стане. Болнични и осигуровки касят не само бизнеса, но и правата на работниците и служителите му. Бизнесът има 3 или 4 месеца да плати корпоративния и подоходния си данък. Или това се забравя ?
-
"Сбърканата система за допълнително стимулиране се подхранва и от липсата на всякакви персонални санкции, за служителите на НАП, когато издават актове, които след това биват отменяни при административно или съдебно обжалване...."
Те тука счети изби рибата. Известно ли и на счетоводителя каква част от актовете на данъчните се отменят ? И каква част от отмяната е законосъобразна, а не следствие на корумпирано съдебно решение ? Може, ако въпросният счетоводител дакоже абсолютната обективност на съдебния контрол.
-
"Повечето от промените, които иска бизнесът, съществуват в много от държавите - членки на ЕС. МФ засега не реагира на предложенията - ту заради кризата, ту заради изборите, ту защото НАП се притеснява за събираемостта на данъците..."
Това е абсолютна глупост. Ако бизнесът знаеше какви са нормите за данъчнен контрол в ЕС, ще се ужаси. При нас е направо данъчна слободия.
18 Януари 2012 10:29
Обикновено на калпавите счетоводители данъчните са им виновни.

Не, БирникЪ, на калпавите Закони и некадърни данъчни бизнесът им е виновен - главно за това че съществува и че е гаден капиталист, който иска да пИчелИ и затова е винаги виновен и към него се подхожда с презумцията че е виновен и следователно трябва да бъде наказан!
За статията
Но, както е казал в началото - това са необходими, но недостатъчни условия!
Освен всичко изброено е наложителна и ответна отговорност на Държавата за действията и бездействията на администрацията - щом да речем деанъчните са причинили морални и материални щети : следва Държавата да плаща и да овъзмездява пострадалите при това да плаща здраво - например в 10 кратен размер!
18 Януари 2012 10:47
-> Бирникъ:

Да бяха всички данъчни като Вас, щеше да е добре, но не са, а това не го казвам аз, а общественото мнение (а.к.а. Гласът на народа) - а той обикновено не греши. Отношението на данъчните служители към бизнеса е отвратително, неприемливо бих казал, робско дори. Представителите на бизнеса, който с данъците си храни цялата паплач, са подложени на коментари от вида "Да бе, скрил данъците от нас и си купил джип, сега ще му обърнеме хастара" и "Глей я таа... бизнесменка... маникюра и прическата са и по-скъпи от мойта заплата" и т.н. (последните два коментара съм ги чул с ушите си).

Администрацията гледа на бизнеса като на някаква гад, която задължително е скрила нещо, не може да не е в нарушение и трябва да бъде изтръскана... Макар че с това отношение администрацията сама реже клона на който седи, защото от мъртъв бизнес данъци не можеш да получиш.

Враждебната административна среда е причина в България да няма чужди инвестиции с висока добавена стойност, ВЪПРЕКИ иначе ниските данъци (на хартия). И цените на огромно количество стоки и услуги е по-високо от средно и западно европейски страни, защото бизнеса "заделя" пари за скрития данък "рушвет". И плаща рушвети не защото иска да е нарушител, а защото предпочита да не се занимава с глупости - т.е. обжалвания, съд, адвокати ....

А към статията:

- След като свържат касовите си апарати с НАП, търговците поне да се освободят от задължението да попълват глупавата касова книга (уникална практика само в България е това, подозирам). След като НАП вече следи оборота, касовата книга е абсолютно ненужен разход на хартия (цели гори отиват за тази простотия).

- Изискването да се пуска касова бележка за плащане в брой, когато клиент плаща с дебитна/кредитна карта през POS терминал - та нали в последствие парите идват по банковата сметка на търговеца, не е нужно да се пуска и доп. бележка от касовия апарат (при положение че такава излиза и от POS терминала). Погледнато от фискална гледна точка, по този начин имаме двоен счетоводен приход - един и същ паричен поток веднъж е отразен като касов приход и веднъж - като безкасов (по банков път).



18 Януари 2012 11:01
-> Bolgar:

Не е правилно да плаща държавата, щото това са нашите пари. Нека плаща виновния служител с лични средства! Както "фирмаджиите" са отговорни лично и имуществено, така и служителите трябва.
18 Януари 2012 11:15
ano69 - бизнеса има отношение с Държавата. Отделния служител е господин никой, ако не е овластен от Държавата. Служителите изпълняват разпоеждане на Държавата, значи Държавата е тази която следва да носи отговорност; пък ако Държавата счете че служителя е превишил своите права или не е изпълнил разпорежданията да си се оправя както намери за добре (дали ще му търси материална или наказателна отговорнсот или просто ще се освободи от него си е нейн проблем) - точно както и когато е доволна от своите служители, Държавата следва да ги поощрява!
18 Януари 2012 12:40
Aвторе,
хубава, вярна статия, полезни препоръки... и какво от това?
Всички знаем, че плоския данък не бе въведен от грижа за бизнеса (истинския), а от грижа за Бизнеса (на правилните хора) - за да се направи максимално евтино узаконяването на милиардите заграбени по време на "прехода" - чрез "инвестиции" през офшорки и местни "консултантски" услуги.
Е те си свършиха работата, преди 2, 5г. услужливо си подадоха властта (искрено съчувствам на наивните герберасти, повярвали на Тиквата, че ще донесе възмездие), сега вече Закон за обществена конфискация гласят. С него ще си разчистят окончателно икономиката от играчи "случайно" озовали се там (нали не мислите че многодомци, като Цв. или общинаря с 120г трудов стаж ще попаднат под ударите на този закон) и така напред към безоблачното бъдеще, докато... последният от нас угаси лампата. Защото изход все още има - поне докато Терминал 2 функционира. И за този ход никога не е късно - аз го направих почти на 50, а имам близки, сторили го и над 60, и никой не съжалява. Жалко за иначе добрата територия...
Болгар, Ано,
18 Януари 2012 14:53
Ааа, ние данъчната пролет си я играем от 22 години вече - властите ни "оправят" данъчно, а ние цъфтиме, цъфтиме...
18 Януари 2012 16:00
БирникЪ, смири гнева си и си признай:
Законите в тази територия са безкраен низ от непрекъснато променящи се рестрикции и забрани (изискващи непрекъснато "освежаване".
Но..с вратички (наредби и тълкувания) за всички, които умеят лисугерски да се оправят, вместо като тъпи овни да си блъскат рогите в зидО.
А лъвовете изобщо не им пука. Защото го прескачат (нали е за_кон, не за_лъв).

Всъщност, единственото което имаме резон да очакваме е данъчна зима.
18 Януари 2012 17:05
Aвторе,
хубава, вярна статия, полезни препоръки... и какво от това?


Как какво? Ами, свобода са словото и печата.
19 Януари 2012 09:22
Е като намалим бюрократите кой ще гласува по изборите и ще избира правилните хора? Това няма как да стане- нали виждате, че с всяко ново правителство чиновниците се увеличават- как се изхранват партийните партизани, а?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД