:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,622
Активни 703
Страници 21,187
За един ден 1,302,066
Сценарии

Левът отново е на мода

Трайна обезценка на еврото де факто би довела до загуба на покупателната способност на родната валута и поскъпване на повечето стоки и суровини
Красен Йотов
Един от преките ефекти от разразилата се европейска дългова криза е увеличаването на колебанията на валутните пазари. Неизвестността около съдбата на еврозоната логично намалява доверието на хората и институционалните инвеститори в еврото като средство за съхраняване на стойност. В същото време се увеличава динамиката на промените и при други европейски валути като унгарския форинт или румънската лея, въпреки че Унгария и Румъния не са членки на еврозоната.

От тази гледна точка българите сякаш сме привилегировани, доколкото левът е обвързан с единната европейска валута, а българското правителство поне засега се въздържа от популистки действия и успява да поддържа курс на относително консервативна фискална политика с нисък бюджетен дефицит.

Пред много по-сложен избор, например, са изправени унгарските домакинства. От една страна, курсът на унгарския форинт спрямо еврото непрекъснато се променя, а от друга, правителството им е изправено пред фискална криза, която би могла да доведе до силна обезценка на местната валута и голяма вътрешна инфлация.

Въпреки че в България валутният риск е много по-малък поради наличието на паричен съвет и фиксиран валутен курс спрямо еврото, през последните няколко месеца предпочитанията на българските домакинства също леко се промениха. Забелязва се тенденцията на увеличаване на спестяванията на населението в левове. Официалната статистика на БНБ показва, че към края на 2011 г. левовите влогове, които представляват около 50% от всички депозити, растат с 19% годишно или над 2 пъти по-бързо от вложенията в евро.



Причините за това са няколко



На първо място, въпреки че курсът към еврото е фиксиран, все пак съществуват известни загуби за домакинствата при постоянно превалутиране, които биха били избегнати, ако доходът и спестяванията са в една и съща валута. Още повече че напоследък се появиха по-ликвидни депозитни продукти, които позволявят теглене на средства без загуба на натрупаната лихва и съответно насърчават домакинствата по-често да довнасят или да теглят пари от своите сметки. Основната причина за изпреварващия ръст на левовите влогове обаче е друга - по-високите лихви по влоговете в местна валута. В зависимост от срочността на депозита лихвите по левовите влогове са с около половин до един процентен пункт над доходността, която носят вложенията в евро.

Популярността на заемите в левове също нараства през последните няколко месеца. Въпреки че по време на рецесията делът на кредитите за покупка на жилище, деноминирани в евро, трайно се увеличаваше, през последните няколко месеца тази тенденция на практика спря. Една от причините за това е свиването на ножицата между лихвите по кредити в лева и евро, която се беше разширила значително по време на кризата. За последните 12 месеца заемите в левове са по-скъпи от тези в евро едва с половин процентен пункт.

Тези данни до голяма степен затвърждават впечатлението, че сега левът е "на мода" сред домакинствата, когато управляват личните си финанси.

Субективното отношение на домакинства и инвеститори към валутния риск обаче се променя доста бързо, за което допринасят и медиите. Точно преди 3 години се бяха появили опасения в пресата, че поради сериозните външни дисбаланси (т.е. голям дефицит по текущата сметка) левът е поставен под натиск и



има риск за стабилността на валутния борд



Тези до голяма степен безпочвени притеснения бяха изразени дори от предполагаеми специалисти по валутните кризи като Нуриел Рубини и почиваха най-вече на фундаменталното неразбиране на механизма на работа на валутния борд. Големият търговски дефицит на България по това време се дължеше най-вече на силния приток на чужди инвестиции, който финансираше вноса на инвестиционни и потребителски стоки. Със свиването на чуждите инвестиции след началото на кризата логично спадна и търговският дефицит. По този начин външните дисбаланси на практика се стопиха, което доведе до край на спекулациите за устойчивостта на валутния борд и надценения лев.

Дори в момента левът вероятно се счита за по-малко рискова валута от еврото от обикновения вложител - толкова, доколкото непрекъснато се тиражират мнения, че еврозоната ще се разпадне, а еврото ще изчезне като валута.

В Закона за БНБ, от своя страна, е записано, че левът е вързан към германската марка и впоследствие към нейния заместител - еврото, но не е предвиден обратен сценарий, т.е. какво би се случило, ако еврото престане да съществува. Вероятността този катастрофичен сценарий за Европейския съюз да се материализира обаче е малка. Дори някоя от изпадналите във фискална криза страни като Гърция да реши да върне старата си валута, това вероятно няма да срине еврозоната. Разпадане на валутния съюз може да има единствено ако някоя от страните, формиращи ядрото на еврозоната, като Франция или Германия, реши да изостави еврото под политическия натиск на местния електорат.

И европейското законодателство не предвижда такава развръзка, като засега единствената опция за излизане на страна членка от Еврозоната е паралелно напускане и на Европейския съюз. С други думи, евентуален крах на Еврозоната би означавал провал не само на европейската финансова система, но и отказ от идеята за съществуване на Европейски съюз в сегашния му вид. Въпреки че такъв



апокалиптичен сценарий е теоретично възможен, едва ли ще се реализира на практика



По-реалистичната заплаха за българите, която не може да се избегне в условията на валутен борд, е рискът от допълнителна обезценка на еврото спрямо долара и другите световни валути. Трайна обезценка на еврото де факто би довела до загуба на покупателна способност на българския лев и поскъпване на повечето суровини, в т.ч. горивата, както и на някои потребителски стоки като електрониката например. Ще поскъпне и вносът от Китай, доколкото юанът обикновено следва движението на щатския долар на валутните пазари.

В момента някои домакинства спестяват в други валути, различни от лев или евро. Към края на 2011 г. българите държат около 2.4 млрд. лева (или около 8% от своите банкови депозити) във влогове в долари и други чужди валути, различни от евро. Винаги обаче съществува риск, ако доходите са в една валута, а бъдещото потребление, за което се заделят пари, в друга. Освен това лихвите по влоговете в швейцарски франкове, британски паундове, щатски долари или японски йени традиционно са много по-ниски от лихвите по депозити в евро или лева.

В крайна сметка изборът на валута, в която да спестяваме или да теглим кредит, би трябвало да бъде индивидуален и съобразен с личните цели на всеки човек. Например, родителите, които спестяват за университетски такси на децата си в САЩ или Англия, вероятно спестяват в долари или паунди независимо от краткосрочните колебания на валутните пазари. А хората, които не възнамеряват да правят големи покупки в чужда валута, напълно рационално се спират на лев или евро.

Снимка: ЕПА/БГНЕС
За разлика от унгарците, чиято валута бързо се обезценява, българите нямат основание да се притесняват за лева.
Снимка: Архив "Сега"
Най-добре е да се спестява в различни валути, съветват специалистите.
28
4670
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
22 Януари 2012 20:20
Невероятно! Като оставим бисера за юана че следвал долара(явен опит да уморят от смях Бай китаец) нещо за внос и износ не се споменава....как така? В България проблеми с поскъпване на цените няма, отдавна вече сме на най високите нива, но виж , безработицата и задлъжняването са основен проблем, а може да се реши само по един начин, с обезценка на лева! А и цената на еврото трябва да е доста под долара, около 85 цента някъде, не забравяйте че откакто е създадено еврото не е спирало да поскъпва, така че в момента е почти двойно по скъпо отколкото трябва да е.
22 Януари 2012 21:44
Туй момченце 25 има ли?
22 Януари 2012 22:01
Не бе ... инж. ЛЕВОН го е "накарал" да се упражнява завалията!
22 Януари 2012 22:18
***
22 Януари 2012 22:36

Плъпнали едни младоци поучават ли поучават налево, надесно и само за пари говорят
ПиснА ми.
То в тоя свет има и други цунности, ще излезне ли некой път некой голобрад да поговори и за човещината , добротата, любовта между хората а?
Парите, та парите и тук таме печалбата и после пак парите.
Откъде ги копат тия?
22 Януари 2012 22:41
Трайна обезценка на еврото де факто би довела до загуба на покупателната способност на родната валута и поскъпване на повечето стоки и суровини


Да, освен това и до увеличаване конкурентноспособността на българската промишленост и увеличаване на износа. Бе тез дебили, с конкурс ли ги намират ?!?

23 Януари 2012 00:13
Да, освен това и до увеличаване конкурентноспособността на българската промишленост и увеличаване на износа.

Друго си е да работиш конкурентно и евтино за някой със скъпа валута. Това е безценна привилегия и колкото сме по-евтини толкова по-добре.
23 Януари 2012 00:38
Друго си е да работиш конкурентно и евтино за някой със скъпа валута. Това е безценна привилегия и колкото сме по-евтини толкова по-добре.


тази тънка ирония може да я изведе само някой дълги години работил скъпо за евтина валута.
23 Януари 2012 00:57
Да бе, с този як лев за какво ни е въобще да работим?Ще си купим всичко което ни трябва, е поляци и македонци да копат катрофи и да ни внасят...
23 Януари 2012 03:27
cisco
22 Януари 2012 20:20


А и цената на еврото трябва да е доста под долара, около 85 цента някъде, не забравяйте че откакто е създадено еврото не е спирало да поскъпва,

Не е вярно.
При създаването си еврото беше около един долар. След което " пропадна " до към 1.2 за долар. И чак през 2003 започна да поскъпва. Реално равновесният курс ще да е некъде по средата ( 1.1 евро за долар ). Или 90 цента за евро. кък щете.
23 Януари 2012 04:07
предполагаеми специалисти по валутните кризи като Нуриел Рубини и почиваха най-вече на фундаменталното неразбиране на механизма на работа на валутния борд
Не знам каква е подготовката и опита на автора, но съдейки по това изказване скромността не му е присъща. Професор Рубини е един от малцината (броещи се на една ръка) стопански учени, които могат да се похвалят с доказани способности да правят анализи и прогнози. Най-големите примери са през 2005 дава оценка че американското стопанство е един балон, от завишени цени на имоти, готов да се пукне и през 2006 е един от тези които посочват, че най-голяма заплаха за стопанския разтеж е неспособността на правителствата на Гърция, Италия и Португалия да направят стопански реформи. Та Рубини би трябвало да е обект на уважение и допитване, но явно автора се чувства по-добре подготвен от професора. Ашколсун, гйон сурат.
23 Януари 2012 04:09

Да, освен това и до увеличаване конкурентноспособността на българската промишленост и увеличаване на износа. Бе тез дебили, с конкурс ли ги намират ?!?

Не, и ако износът е за Европа, както е над 70% от българския износ.
23 Януари 2012 04:29
родителите, които спестяват за университетски такси на децата си в САЩ или Англия, вероятно спестяват в долари или паунди
Да, това са основните проблеми на българските родители- къде да държат спестяванията си за университетски такси. Това и дали да ги закарат до Бостън, защото само Харвард ще е достоен за тези отличници, със семейната яхта или да се метнат на "Гълфстрийм"-а за да спестят време. Толкова навременен съвет, човек направо може да чуе въздишката на облекчение на българските родители. Следващата седмица (или дай боже по-рано), надяваме се, че автора ще насочи вниманието си към проблемите на българските пенсионери. Като например дали спестяванията от данъчни облагания на американски общински облигации ще надделеят над потенциала за разтеж на Бразилски и Индийски дружествени дялове. И какви ще са проблемите при репатрацията на дивидентите им от руските нанотехнологични дружества.
23 Януари 2012 04:47
Така е бонго-бонго, но Кайзера имаше предвид че има и благоприятни ефекти при едно умерено поевтиняване на валутата. Заслужава си да се спомене и че основно и вноса ни е от ЕС страни. Най-големия партньор за внос, който не е член на ЕС, е Русия, а рублата не е поскъпнала спрямо еврото чувствително. Статията е една словесна диария, както и да го погледне човек.
23 Януари 2012 09:34
"Да стане лева наш балкански,
от него вятър да повей,
та полумесец отомански
под черен облак да тъмней!
"

СТАНИ, СТАНИ ЮНАК БАЛКАНСКИ
музика и текст: Добри Чинтулов
23 Януари 2012 09:35
Егати индъстрито има в България след като такъв пикльо е неин уоч. Повечко трябва да четеш моето момче, да питаш, и чак след това да пишеш. И, задължително, давай опусите си на някой батко да ти ги проверява предварително, за да не се излагаш друг път така.
23 Януари 2012 09:35
Бонго, за тези 70% си прав, но това не изчерпва цялата картинка и Кайзера също има основания. Ако допуснем, че еврото отслабне към юана (или друга валута) е възможно българските производители да заместят част от китайския внос на европейски или трети пазари. Разбира се, за да се случи последното са необходими и други неща, освен динамиката на валутните курсове да е благоприягтна за българските производители, но това са други теми.
Иначе - за статията, доста постно, а на места и не съвсем вярно. Изборът на валутата по кредитите не се прави точно от клиентите (ако говорим за домакинства), а от банките и от типа на кредита.
23 Януари 2012 09:49
Тази статия е курсова работа, на студент със сериозни пропуски в учебния материал или поръчкова !
България е страна вносителка, защото икономиката и е монополна и управляващите се назначават от монополите!!
23 Януари 2012 09:55
Прекрасен анализ, напълно противоречащ на онова, което "компетентните" ни внушаваха, а не се оказа вярно. Явно някои млади като това момче ги разбират нещата и затова трябва да им са дава по-широка трбуна.
23 Януари 2012 10:11
Бонго-Бонго, за където ще да е износа, въпроса е да го има, защото в противен случай паричните средства изтичат навън и покупателната възможност вътре от ден на ден намалява!!
23 Януари 2012 10:21
Левът се крепи благодарение на увеличаващата се мизерия, отстъпващата по всички фронтове държава и безкрайното търпение на народа. Ако българите се бяха разбунтували за намаляващите си доходи и стандарт, подобно на аржентинците, валутният борд у нас отдавна да е пропаднал, а левът щеше да се намира в положение на свободно падане, при което ситуацията у нас щеше да е по-лоша от тази в Унгария, Гърция, Румъния и която и да е страна в Европа. Дори самите бащи на валутния борд не вярваха, че той можа да издържи толкова дълго. Е, той издържа, противно на всякакви очаквания - причините ги посочих по-горе. Последиците и перспективите обаче са далеч по-негативни - увеличаваща се емиграция, застаряващо и обедняващо население, демографски колапс и опасност от държавен разпад в обозримо бъдеще.
23 Януари 2012 10:40
@Rakita, значи, доброто било левът да не бъдел стабилен, а да бил в състояние на свободно падане. Тогава държавата щяло да я има, нищо, че щяла да се клати от вълнения. То май се оказва sticky wicked, няма печеливш ход. Не че и аз не призовавам цял народ да е на улицата, за да промени безобразното статукво, но не предполагах, че това означавало да се премахне борда и колапсът да е още по-сигурен.
23 Януари 2012 10:47
Трайна обезценка на еврото де факто би довела до загуба на покупателната способност на родната валута и поскъпване на повечето стоки и суровини


Да, освен това и до увеличаване конкурентноспособността на българската промишленост и увеличаване на износа.
..


Като се има в предвид каква е покупателната способност на българите, увеличаването на "конкурентноспособността на българската промишленост" чрез обезценка на лева е безмислено.
Пряк и моментален ефект ще е масовата емиграция дори на онези българи, които не са се замисляли до момента да си търсят прехраната в чужбина.

Цената на материалите, които се внасят, няма да бъде засегната.

Материалите, които се добиват/произвеждат в България, в случай на обезценка на лева по-скоро ще си намерят директен път навън за износ, отколкото да се преглътне намалената печалба на родния пазар.

Конкурентноспособността ни може да се постигне само с инвестиции в ново оборудване, по-ефективно управление (търсене на пазари извън страната и намаляване на бройката на чиновниците по фирмите), намаляване на корупцията и бюрокрацията. Всички останали мерки за които се сещам, като цена на труд, материал, ниво на данъците, изглежда вече са изчерпани.
23 Януари 2012 10:53
Конкурентноспособността ни може да се постигне само с инвестиции в ново оборудване, по-ефективно управление (търсене на пазари извън страната и намаляване на бройката на чиновниците по фирмите), намаляване на корупцията и бюрокрацията. Всички останали мерки за които се сещам, като цена на труд, материал, ниво на данъците, изглежда вече са изчерпани.


ТОЧНО!!
23 Януари 2012 11:01
няма печеливш ход.


Да, май нямаме печеливш ход и сега сме избрали по-малкото зло. Още навремето обаче се говореше, че валутният борд е една патерица, която трябва да помогне на икономиката да заработи, така че до 3-4-5 години тя да може да хвърли тази патерица. Е, ние се кандилкаме с нея вече 15 години и не се вижда скоро да я хвърлим. А положението не се подобрява, напротив.
23 Януари 2012 13:01
Биволе,
важното е да има нормални хора в държавата.
А с тази политика на обедняване, изпростяване... и каквото там се сетиш няма да има хора, няма да има и държава.
23 Януари 2012 18:06
Стига бе хора, научете основното правило при валутите преди да пишете:
Скъпите валути са за силноразвитите държави, ефтините са за изостаналите!
Погледнете само какво става в еврозоната , скъпото евро изстреля Германия и другите силноразвити страни и закопа Италия, Испания Гърция...Ние сме изостанала държава, нямаме почти никаква промишленост, на туризъм и селско стопанство кретаме, единственният фактор в състояние да повлиае на развитието обезценка на валутата, бюрокрации и нови технологии е смешно дори да се споменават, ако ставаше така до сега да сме по технологичнио и от японците...кой малоумник ще инвестира в нова технология точно в България?
24 Януари 2012 00:21

Хм... дали да събера юани да си купя една яхта с хеликоптерна площадка, или монголски тугрици и да си купя Рубенс за $10 мил.... ма най-добре е май да опна швейцарски франкове и да сманя 4-спалнената вила на Св. Мартен с 6-спалнена на оня атол около Фиджи...
А, кво обсъждате тука?...
Е, да ви имам проблемите...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД