:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,531
Активни 702
Страници 21,096
За един ден 1,302,066
vox populi

Бъдещето на капитализма - да печелиш от труда си или от парите си

Форумът на "Сега" разгорещено коментира статията "Крах на капитализма? Глупости" на Диян Божидаров
Туткалчев

Ако има криза на демокрацията, то не е изобщо в демокрацията, а в представителната демокрация, позволяваща възникването и налагането на клики, владеещи могъщи лостове за влияние върху обществото и разпределението на богатствата.

Има два пътя за излизане от това положение:

- съвършено нов тип образование, поставящо акцента не само върху овладяването на знания, но и върху ценностите;

- преминаване към форми на пряката демокрация.



Han

Въпрос: какво да правим, ако стремежът към натрупване премине в стремеж към заграбване на натрупаното от други? Защо да се трудиш, ако с финансови фокуси печелиш немислими за реалното производство пари? Защо да се трудиш, когато си успял да излъжеш бачкаторите, че напечатаните от теб банкноти (респективно нули и единици в банковите сървъри) представляват някаква равностойност на техните реалните блага и реален труд?

Е, бачкаторите се усетиха и от известно време неотклонно свиват сърмите на печатарите, което обяснимо води криза на идеите - откъде да откраднем пак, кого да излъжем този път и т.н. Дали ще мине номерът пак? Едва ли, светът се глобализира.



Die Hexe

Преди време мой близък (живее в Швеция) се ядосваше, че заради кризата изгубил голяма част от спестяванията си - бил ги вложил в акции на една банка, а покрай кризата акциите на банката падат надолу. Аз му казах, че притеснения нямам - влоговете са гарантирани. Той ме изгледа с презрение и каза - да си държиш парите на влог? Въпрос на култура е да ги държиш в акции. Е, аз очевидно съм некултурна, защото отказвам да печеля от парите си. Искам да печеля само от труда си. Но този мой близък е с насадено мнение - който държи на труда си, е варварин, а те, цивилизованите - правят пари, а не работят. Той не се е родил такъв - това мислене му е насадено.

Вродената лека алчност и лек мързел, присъщи на повечето хора, са използвани с помощта на СМИ-тата, които отдавна са средства за реклама (остави продуктите, те са реклама на модели), а не средства за информация. Нито науката, нито религията са набъркани тук.





Туткалчев

Хексе, по принцип не възразявам на написаното от теб. Но имам някои коментари.

1. Моралът е изключително променлива категория. Само в рамките на ХХ в. българите са притежавали най-малко три вида морал: патриархалния, с който са влезли във века; социалистическия, с който отраснахме ние; общочовешко-демократичния, който се опитахме да усвоим през 90-те години. Тези разновидности бяха свързани както с вътрешни промени и сътресения, така и с общочовешкото движение на представите за взаимоотношенията между хората: имам предвид и отношението към жената и нейното място в семейството и обществото, и към парите, и към учението и знанието, и към сексуалността, и към успеха, и към усилието, и към скромността, и към трансценденталното... Нещо повече, соцморалът от 50-те, който познавам от книги и разкази, очевидно нямаше нищо общо със соцморала от 80-те. Така че промяната на морала е нещо доста комплексно и не може да се изчерпи с един или два фактора, които го предизвикват.

2. Отмирането на влиянието на Църквата, която през вековете си беше присвоила ролята да бъде моралният стожер на обществото, също значително повлия върху тези флуктуации. Мисля, че това е нещо общопризнато и за него се говори отдавна. Помисли и за това, че всъщност Църквата се е борила много ожесточено с правенето на пари от пари, забранявала е на миряните да се занимават с подобно нещо и именно затова лихвари, а после и банкери станаха евреите, които не принадлежаха към Църквата. Отвори Шекспир и виж там образа на лихварина евреин.

3. Самият лозунг "искам всичко тук и сега" възникна със забогатяването на обществото, сиреч с научно-техническата революция от ХIХ-ХХ в., и най-вече с развитието на банково-кредитната система в началото на ХХ в. И в това няма нищо лошо. Далеч по-лошото е голямото изнежване, омързеливяне, окекавяване на новите поколения, непознаващи тежкия труд и всекидневното усилие, без които самото оцеляване е под въпрос. И причината за това са новите технологии, облекчаващи труда във всички сфери.



Brightman

Идеалният "капитализъм" предполага пълно участие на всеки член на обществото, специализация, като всеки да произвежда точно толкова, колкото произвежда всеки друг, разменя го напълно и напълно потребява размененото. В момента, в който един започне да произвежда повече от всеки друг или не потребява напълно това, което е получил от размяната (не харчи изцяло парите от продажбите), идеалният "капитализъм" вече не е идеален. Когато обаче един с помощта на технологиите и стотина човека започне да произвежда всичко за всички останали, то вече "капитализмът" не съществува. Принципът на размяната е нарушен. Вместо равностоен двупосочен поток имаме еднопосочен поток на стоки и еднопосочен поток на пари. И понеже парите естествено няма откъде да дойдат в тези, които няма какво да предложат на този, който произвежда всичко, то той почва да им дава кредити, които те естествено няма как да му върнат. Това е структурен проблем на системата. В социален и глобален план.

Какво да се прави? Най-общо да се намалят, доколкото е възможно, социалните и глобалните различия в производствените възможности и да се компенсира, чрез преразпределение. Колкото по-близо се дойде до идеалната размяна и пълно потребление, толкова по-добре за "посткапитализма".





Топ 3 на най-четенето в www.segabg.com от 16 до 23 януари

Най-четени новини:

1. "Трета банка бе осъдена за високи лихви по кредит"

2. Клетвата на президента Плевнелиев

3. Посещението на премиера Борисов в Германия







Най-четени статии:

1. "Балканската война започва далеч преди 1912 г." - Иван Петрински

2. "Проклет да е Цеко!" - Димитри Иванов

3. "Кой кога и защо лъже за убийството на Мирослава в Перник?"
19
3585
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
22 Януари 2012 22:10
Подвеждащ въпрос.
Бъдещето изобщо не е в печалбата.
23 Януари 2012 03:30
"Бъдещето на капитализма - да печелиш от труда си или от парите си"
............................................................................
Вероятно нито от труда си, нито от парите си, а от ума си.
А бъдещето на капитализма е настояще и се нарича корпоративизъм. А фигурата на капиталиста, наблюдаван от Маркс, е заменена от фигурата на бюрократа, който се разпорежда по правило с чужди пари като със свои.
23 Януари 2012 03:37
Имаше далеч повече и интересни коментари, трябваше да ги анализирате и да се намери допирната точка с истината, защото е очевадно, че има много мислещи хора в тази държава и те не искат да им се поднасят материали от нахвърляни щрихи на проблемите или на ниво за деца от втори клас!
23 Януари 2012 08:12
Глупости, Капитализма няма бъдеще!
Комунизма е утопия!
Близкото бъдеще е на симбиозата между социализъм и ранен капитализъм.
23 Януари 2012 09:50
Идеалният "капитализъм" предполага пълно участие на всеки член на обществото, специализация, като всеки да произвежда точно толкова, колкото произвежда всеки друг, разменя го напълно и напълно потребява размененото. В момента, в който един започне да произвежда повече от всеки друг или не потребява напълно това, което е получил от размяната (не харчи изцяло парите от продажбите), идеалният "капитализъм" вече не е идеален.
ха Ха ха ха ха, то и идеалният социализъм предполага, че всеки работи според възможностите си и получава според нуждите си, ама идеални общества няма. Капитализмът е общество на индивидуализма и всеки се стреми да забогатее повече. Обаче един човек не може да работи повече от 10-12 часа и не може да произвежда кой знае колко. Затова в капитализмът забогатяването става главно чрез експлоатация или чрез далавера. За тази цел са банките. Като погледнете всички богати страни, начело със САЩ са заборчали до ушите на банките. Откъде идват тези пари в банките - от тези, които произвеждат, като Китай. Това е то скритата експлоатация. Това е то капитализма, а не бръщолевинията и обърканата мисла на наш Брайтманчо.
23 Януари 2012 09:53
Вероятно нито от труда си, нито от парите си, а от ума си.
Айдяя и наш Гозамбич се е изпуснал неподготвен Печелено от ума е как да изхитриш някого и да го нахендриш да тиу работи и т да ти текат парите.
23 Януари 2012 11:40
Brightman, май проповядва марксизъм.
23 Януари 2012 12:31
Като дойде време машините(роботите) да произвеждат други машини и всички те работят за нас ще сме в идеалното футуристично робовладелство
23 Януари 2012 12:55
Бъдещето на капитализма е както неговото минало - да печелиш от труда и парите на другите.
23 Януари 2012 13:39
Бих искал да предложа за дискусия във форума идеята за гарантиран доход, която има доста привърженици по света.
Става дума за радикална промяна в обществено- икономическия модел, най-вече на развитите икономики, за които вече става ясно, че в бъдеще няма да има възможност за пълна заетост.
Интересно е, че един от най-ревностните радетели за въвеждането на модела Grundeinkommen в Германия (преобръщащ представите за труда като неотменна предпоставка за добиване на доход), в практиката е собственикът на веригата ДМ, Гьотц Вернер.

Ако искате, можете да видите филм на тази тема. http://www.unternimm-die-zukunft.de/de/zum-grundeinkommen/film/

или пък добрата стара Уикипедия http://en.wikipedia.org/wiki/Basic_income_guarantee

Всъщност съществуват много модели, но идеята е обща, дори през 60-те г. в САЩ се е дискутирала доста широко. Ерих Фром е писал по темата, за психологическите аспекти при въвеждане на базисния доход.

Ще се радвам на сериозни кометнари по темата.
23 Януари 2012 13:44
Близкото бъдеще е на симбиозата между социализъм и ранен капитализъм.


Демек, парни машини в съчетание с диктатура на пролетариата, одържавени банки и предприятия и облаги за номенклатурата, така ли? Или нещо като скандинавски социализъм? Или пък китайски държавен капитализъм?
23 Януари 2012 13:49
Загрижен!
Съмишленици сме!
Пусни тема в Раздела Теми на форумци.
Развитието не е права линия, успоредна на априлската и еднопосочна нагоре.
Пикът отмина, следва спад, намаляване потреблението поради изчерпване на ресурсите, оттук драстично увеличаване на безработицата.
Решението е много по-малко часове работа за повече хора и издръжка на неработещите от цялото общество.
23 Януари 2012 14:25
Не съм съгласен с Кайли за решението, тъй като то не предполага съзнателно и съзидателно усилие от страна на неработещите.
Но идеята на Zagrishen е едно от възможните алтернативи. Дали има филма преведен на български ? ... или на английски ?

23 Януари 2012 14:28
Решението е много по-малко часове работа за повече хора и издръжка на неработещите от цялото общество.


Те това си е чиста проба ислям. Той Кадафи, лека му пръст, затуй ли се изцепи, че бъдещето на света е в исляма. Което впрочем беше заявено навремето и от турския министър-председател Неджметин Ербакан: Натисни тук
23 Януари 2012 14:47
Ми аз хиляда пъти поне съм ви подметвала тук, че дойде краят на консуматорското общество и оттук дойде краят на непрестанният растеж на икономиката и оттук безработицата драстично ще се увеличи.
И сега вие ми обяснете какво правим с безработица от 50% или повече.
Щото досега си затваряте очите и си завирате главите в пясъка и най-много Круела да ми опонира мак нейните мантри.
Та питам какво ще правит с огромна тълпа безработни и без доходи? В концлагери ли ще ги затваряте или друго решение сте намерили?
23 Януари 2012 14:47
Те това си е чиста проба ислям.

?
Ислям ли?
Това си е чиста проба икономика, къф ислям ти се върти в главата?
23 Януари 2012 15:56
Ислям ли?


Ами да, още Захари Стоянов е забелязал, че турчинът предпочита да се грижи за пушката, коня и кучето си, вместо да работи, освен това ислямът повелява да се събират по 10% от правоверните (от гяурите повече), за да се раздават на малоимотните, бедните и недъгавите. При социализма беше малко по-различно - на всички се даваше почти по равно, за да има за всички. При капитализма знаем как е, но пък той банкрутира пред очите ни. И аз вече се обърках кое е най-правилно...
23 Януари 2012 16:48
Филмът може да се гледа с англ. и други субтитри. Предупреждавам, че е дълъг малко повече от 1:30 часа и ако не се гледа целия, може да не се схване идеята. Теоретичните обосноцки са във втората половина....
http://www.unternimm-die-zukunft.de/de/zum-grundeinkommen/film/
23 Януари 2012 16:57
Бъдещето на капитализма - да печелиш от труда си или от парите си

..или някой от 300 сравнително честни начини да спечелиш пари..
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД