В бюджета са заделени 300 хил. лв. за национален превантивен механизъм срещу полицейското насилие, както и срещу жестокото и унизително отношение към лица, лишени от свобода. Това се разбра на последното заседание на правната комисия, на което бяха приети на първо четене промени в закона за омбудсмана.
С промените превантивният механизъм ще е част от правомощията на обществения защитник. Той ще може да упълномощава свои експерти или да командирова представители на неправителствени организации, които да следят за отношението на държавните органи към арестанти и затворници. Омбудсманът Константин Пенчев обясни, че националният превантивен механизъм е обезпечен финансово с бюджета и трябва да заработи не по-късно от 1 юли 2012 г. Той каза още, че неговите представители ще имат право да посещават всички 490 места, в които има лишени от свобода, задържани, сираци, болни, временно настанени чужденци и др. При посещението експертите ще имат право да говорят на 4 очи с арестуваните, да изискват да им бъде направен независим медицински преглед и т.н.
Пенчев изтъкна, че много неправителствени организации са готови да работят напълно доброволно и искат само да им бъдат поети пътните разходи и командировъчните. Новите правомощия на омбудсмана са наложени от факултативния протокол към конвенцията на ООН против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко и унизително отнасяне или наказание.
- Полицай, биете ли жена си?
- Че аз съм си в къщи, не съм на работа...
-------------------------------------------------------------
Блогът на Генек