Минусовите температури не възпряха хилядите протестиращи в София да защитят правото си на безплатен обмен на информация в интернет. |
Над 6000 души се включиха в столичното шествие, което тръгна от НДК и спря пред сградата на Народното събрание. "Подпиши АСТА, изгуби изборите" и "Спрете ACTA или ние ще я спрем", гласяха част от лозунгите на протестиращите. С маски на "Анонимъс", станали символ на протеста, осъмнаха и фигурите от Паметника на съветската армия в Борисовата градина. Протестни акции имаше и във Варна, Бургас, Пловдив, Пазарджик, Кърджали, Хасково, Ямбол, Русе и др. В Разград масираното присъствие на полицаи и щателните проверки на личните документи разколебаха протестиращите и шествието не се състоя.
Министърът на икономиката Трайчо Трайков, който предложи АСТА за одобрение в Министерския съвет, обясни пред Дарик радио, че споразумението не е свещена крава и в момента подписът на страната ни е под условие. Той обаче настоя, че авторските права на творци и производители трябва да бъдат защитени. България, заедно с други 22 страни от ЕС, подписа АСТА на 26 януари т.г. в Токио без обществени дискусии и при пълно информационно затъмнение.
Над 200 000 европейци от 150 града протестираха в събота срещу АСТА, въпреки ниските температури на Стария континент, съобщи международния координатор на протестите Себастян Радке, цитиран от сп. "Фокус". Демонстрации се състояха в Германия, Австрия, Финландия, Франция, Словакия, Полша, Чехия, Холандия и други страни. Берлин обяви, че замразява подписването на ACTA, тъй като било необходимо да се проведат повече дискусии. Латвия също реши да спре процеса, докато стане ясна позицията на другите страни. Полша, Чехия и Словакия вече замразиха процеса на ратификация на спорния документ. Споразумението АСТА, договорено между ЕС, Австралия, Япония, Канада, Мексико, Мароко, Нова Зеландия, Южна Корея, Швейцария, Сингапур и САЩ, трябва да бъде одобрено от парламентите на всички държави - членки на ЕС.