:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,692,055
Активни 898
Страници 2,985
За един ден 1,302,066

Работодатели описаха изискванията за 72 длъжности

Българската стопанска камара разработи първите професионални стандарти за 72 длъжности, ключови за развитието на браншовете в секторите електроника, електротехника, машиностроене, металургия, месопреработване, мебелна промишленост и туризъм. Профилите съдържат описание на длъжността (основни функции, условия на труд, изискван професионален опит, знания и умения) и набор от 12 общи, технически и управленски компетенции. Така всеки кандидат за работа ще може да провери в специална информационна система какво се иска от него за дадената позиция и да прецени притежава ли нужните знания и умения. Работодателите пък ще знаят какви качества да търсят от кандидатите.

Сред първите длъжности с разработени компетентностни профили са: различни видове ръководители - продажби, човешки ресурси, технически и качествен контрол, началници на смяна, на склад, мениджър по качеството, управители на хотел, на ресторант, технолог, инженери по електроника, механика, конструктори, еколози, енергетици, специалисти по доставки, логистика, екскурзовод, аниматор, сервизен техник; дърводелец мебелист, тапицер машинен оператор, барман, сервитьор, електрозаварчик, монтажник хладилни и климатични инсталации, стругар, фрезист, шлосер и др.

Дефинирани са над 800 изисквания за знания и умения на тези специалисти, описано е и как могат да се придобият. Най-често от работещите на тези позиции се изисква да разбират от бизнес процесите, да са наясно с продуктите, да обгрижват клиента, да умеят да работят със специфично оборудване, да имат дегитални компетенции.

Системата се разработва от БСК по проект, финансиран от ОП "Развитие на човешките ресурси". Той приключва в края на 2012 г. и до тогава предстои да бъдат разработени професионални стандарти за около 100 ключови длъжности в още 10 икономически сектори - енергетика, строителство, търговия, химия, транспорт, консервна промишленост, добивна промишленост и др.

20
2567
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
12 Февруари 2012 19:48
А съответстващо заплащане - поне като долна граница, срещу тези стандарти и изисквания има ли инфо дали са определили работодателите? Предварително благодаря.
12 Февруари 2012 19:57
...да имат дегитални компетенции.


Въх!
12 Февруари 2012 19:58
Подкрепям въпроса на София. Поднесената информация е непълна без ранг на работната заплата. Пуснете и нея.
Благодаря.
12 Февруари 2012 20:01
Кайли присъединявам се към питането ти.
Всяка квалификация следва да има своята стойност. Поне в една ориентирана към хората икономическа политика на държавата.
12 Февруари 2012 20:40
Вече и аз имам поглед, найстина за доста от специалностите се иска солидна подготовка, много е важно да имаш и допълнителни умения. А за заплатата изобщо не дей очаква това което са ти обещали да ти го дадат на първия месец в рамките на година може и да го получиш.
12 Февруари 2012 20:43
Кайле, сичкото ни е 50 % - стандартите ни европейски, заплатите - азиатски. Или, както е казал един велик българин: "Европейци сме ний, ама все не сме дотам!"
12 Февруари 2012 20:45
секторите електроника, електротехника, машиностроене

И от мен въпросче:‌
За коя държава става дума?
12 Февруари 2012 20:46
Изискването за повече от длъжностите е да бъдеш човек на работодателя . Другото е длъжност на "кучетата" ...
12 Февруари 2012 20:50
Браво, браво - виждам, че за БСК вече не се пише "работодателите", а само "работодатели"
12 Февруари 2012 21:07
Кайле, сичкото ни е 50 %

Не е вярно, изискванията на работодателите към работната ръка са повече от европейски. За да си инженер във Франция искат ли ти английски език? А в България ти искат и английски, и френски. Плюс уменията и плюс дипломата и плюс всичко останало.
Така че работодателите искат свръхчовеци да им плащат като на цървули.
12 Февруари 2012 21:11
В тази тема има само едно четиво, което заслужава внимание, това на Валери Найденов.
Заговорът за унищожение на българския народ има конкретно измерение, ето го:
Та ако признаем Евростат за някакъв авторитет, оказва се, че съотношението между производителността и дохода на българина не е 20:44, а 44:20. Значи не е вярно, че получаваме два пъти повече от заслуженото, а тъкмо обратното - дават ни над два пъти по-малко, отколкото ни се полага според европейската практика.
Натисни тук
12 Февруари 2012 23:29
Преди десет години търсих сред випускниците на УНСС специалист с умения за проектиране на бизнес процеси - за работа за шест месеца, с общо брутно заплащате 60 000 евро, но се оказа, че никой не е усвоил подобни умения - нещо стандартно за специалистите по мениджмънт във Великобритания или Германия - просто никой в УНСС не ги учеше на подобни неща. Дано сега нещата да се променили.
13 Февруари 2012 11:48
дъртреалист, благодаря за препратката!. Валери Найденов е умен човек, но нещо намразих часовете, след като той се махна от главното редакторстване.
13 Февруари 2012 12:01
Ами то не останаха медии, които да са на българи, как да ги търпи човек.
Един в. СЕГА, поне, е в ръцете на един българин и достоен мъж.

А В. Найденов е точен и е свършил великолепна работа с тази статия!
Но тя потъна в безмълвието.
Никакво отражение в обществената говорилня: много показателно, че тя е блато, в което безкрай се внушават
Грозните, заключващи мантри, че ни била ниска производителността, че няма пари,
че българите не работят и т.н.
Това кого може да обслужва?
- Само смъртните врагове на този народ.



13 Февруари 2012 13:30
Това кого може да обслужва?
- Само смъртните врагове на този народ.

Бе врагове, обслужва оялите се шкембета, те са врагове само по съвместителство.
13 Февруари 2012 13:44
Ето и "скромните" изисквания на работодателите:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=279375278797011&set=a.148940521840488.33023.148934458507761&type=1&theater
Не зная как се прави "цъкни тук".
13 Февруари 2012 14:00
А В. Найденов е точен и е свършил великолепна работа с тази статия!

Точно с числата за доходи и производителност го е свършил като кучето на нивата в тази статия. Едното взел по ППС, другото по номинал и готово сравнението на ябълки с чушки. Харесвам В. Найденов, но в случая се е пообъркал здраво. Куриозното е, че в линка който дава просто има възможност да се избират различни мерки и веднага да се види кое какво е. Погледнал е само първата мярка. Просто не е рибка.
13 Февруари 2012 16:34
А развитие в посочените сектори-предвижда/планува ли се. Щот университетите и училищата бълват кадри, които отиват навън.....
13 Февруари 2012 17:37
От много време казвам за 2014 г. като срок, в който тази таблица трябва да влезе в България - един от преподавателите ни ни го набиваше редовно като причина да учим магистратура. Това го има в европата, та и тук ще дойде, когато ни свършат гратисните периоди по присъединяването. И наистина тогава ще стане ясно, че без магистратура не може да се подписва никакъв докумен - нали затова правителствата ни от години искат държавни чиновници по европейските връзки само с магистратури.
А за работодателите - доста от тях нямат магистърско образование и затова им е такъв и документа. Не че някъде пише за пари като число - пише за разлика в заплатите в една компания между нивата (в Германия май беше 15 % между най-високата бакалавърска позиция и най-ниската магистърска). Там така и се изчислява колко да си поръча държавата бакалаври и магистри на вузовете и колко хора с професионално образование.
13 Февруари 2012 17:38
Хаха, китайски, японски и корейски плюс 3-4 компютърни езика за 400 лева бруто.
Тая държава нема да просъсщуствува и до Страшния съд, дето е след половин година.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД