1/4 от софиянци ползват карти и билети за градския транспорт, които общината спира поради "слаб интерес", научи "Сега". Повече от седмица зам.-кметът Любомир Христов и общинският съветник от ГЕРБ Радослав Тошев обясняват, че тези документи се спират, защото ги купуват под 4% от столичани. От данните, с които "Сега" разполага, обаче става ясно, че транспортът ще поскъпне за далеч повече граждани.
Столична община обмисля да спре половината от видовете карти и билети в София, които сега са 62. Сред тях са картата за една линия за един месец, почасовият билет, талонът за 5 пътувания. Обяснението беше, че малко хора ги ползват и разходите за поддръжката им са неоправдани. Картата за една линия за един месец обаче се оказва доста популярна - ползват я 21% от всички, които пътуват с карта в градския транспорт. Билетът с талони за 5 пътувания и билетът за двукратно пътуване (наземен транспорт и метро) за 60 минути се ползват от около 2% от пътуващите с билети. 5-дневната абонаментна карта се използва от 1.7% от пътуващите с карти. Месечната карта за 2 линии и тримесечните карти за 1 и 2 линии се ползват от 2.3% от пътуващите с карти. Така излиза, че една четвърт от софиянци ще трябва да минат към нов, по-скъп начин на плащане за градския транспорт. Администрацията на "Московска" 33 отказва да съобщи публично колко точно граждани ще бъдат засегнати от новата тарифна политика, но делът им е записан в доклад към предложението, с който "Сега" разполага.
Според анализа повечето хора, които в момента пътуват с месечната карта за една линия от 23 лв., я купуват само заради метрото. В документа обаче не е посочен процентът на хората, които си купуват месечна карта само за една линия на автобус или трамвай например. Интересни са и разчетите как ще се отрази спирането на картите за една и две линии за един месец. Според изчисленията на общинските експерти броят на хората, които ще си купуват карта за цялата мрежа, ще нарасне с 9%. По-голям ще е и процентът на купуващите карти за цялата мрежа с намаление. При пенсионерите до 68 г. се очаква картите за всички линии за един месец да се увеличат с 26%, при студентите - с 19%, а при учениците - със 17%. За учениците картата за една линия сега струва 9 лв., но тя се спира. За цялата градска мрежа е 20 лв. Ако родителят си купи поименна карта за всички линии, то за детето си ще плати 10 лв. Така за всички тези хора всъщност отново ще има поскъпване на градския транспорт, при това до 2 пъти.
Целта на общината е ясна - да се накарат хората да си купуват карти за цялата градска линия и да се намали броят на "полугратисчиите" (тези, които имат карта за една линия, но ползват понякога и други). Само че това отново се прави чрез тайно повишаване на цените, вместо със стимули и ефективен контрол.
|
|