:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,109
Активни 748
Страници 29,674
За един ден 1,302,066

НОИ ще плаща прескъпо за лекарска експертиза

Осигурителният институт предлага да няма пенсии на хора с увреждания, които могат да работят
Прехвърлянето на лекарската експертиза на хората в трудоспособна възраст към НОИ може не само да не спести пари, но и да натовари още бюджета. Това става ясно от различни становища на участници в експертна група, която трябва да предложи законови промени за засилване на контрола върху отпускането на инвалидни пенсии и намаляване на разходите за тях. Тя беше създадена по инициатива на социалния министър Тотю Младенов с идеята да се предприемат мерки за ограничаване броя на хората с увреждания, които според социалното ведомство и НОИ растат заради корупционни схеми сред лекарите от ТЕЛК. В момента експертните комисии са към здравното министерство, а от оттам нямат интерес да ограничават корупцията в ТЕЛК, тъй като ведомството не е обвързано с изплащане на пенсии и помощи за хората с увреждания. За да има по-голям контрол върху отпускането на инвалидни пенсии, от НОИ искат да поемат определянето на процента загубена работоспособност на хората в трудоспособна възраст.

Около 100 млн. лв. годишно обаче ще струва подобно преструктуриране на медицинската експертиза, сочат разчети на социалното министерство. С тях ще трябва да се издържат новите медицински комисии. С парите ще се плаща и на лечебни заведения, с които се предвижда осигурителният институт да сключи договори, за да правят проверка на представените медицински документи. Документите пък ще се оформят от личните лекари. Ще се запазят и комисиите към здравното министерство, тъй като те ще продължат да определят вида и степента на увреждане на децата до 16 г. и на хората извън трудоспособна възраст, т.е. за една и съща дейност ще се финансират две структури.

В момента лекарската експертиза излиза около 6-7 млн. лв., изчисляват в свое становище от лекарския съюз. Само с около 4 млн. лв. еднократно може да се направи структурна реформа, която да засили контрола, като се изгради единна информационна система на НЕЛК, ТЕЛК, районните комисии за медицинска експертиза. Идеята е тя да се свърже с НОИ, НЗОК, социалното министерство и МВР и така да се следи в реално време дейността на комисиите. Докато по разчет на социалното министерство НОИ ще има нужда от около 110-120 млн. лв. еднократно за създаване на нови структури, осигуряване на база и обучение на кадрите, твърдят от БЛС.

В подробен анализ на пенсиите за инвалидност от 2000 до 2010 г. от осигурителния институт признават, че има обективни причини за ръста на инвалидните пенсии като лошо здравеопазване и липса на профилактика и рехабилитация. Затова няма никаква гаранция, че броят им ще намалее значително, за да оправдае допълнителните милиони за преструктурирането. А разходите за инвалидни пенсии растат основно заради правни недомислици. Пример е правото да се получава повече от една инвалидна пенсия, което води до абсурда 408 000 хора с увреждания да получават 861 712 пенсии. От НОИ предлагат да не се отпуска пенсия на хората с до 70% намалена работоспособност, които могат да работят нещо. Друга идея за ограничаване на разходите е работещите с увреждания да не получават пълна пенсия, а само добавка, компенсираща намаления им трудов доход заради инвалидизацията. Както и изобщо да не получават пари от НОИ, ако заплатата им е по-висока от това, което се предполага, че могат да получават заради ограничената си работоспособност. Кой обаче ще прави подобна оценка не е ясно.



СТАТИСТИКА

Всеки десети българин е с увреждане, отчете наскоро и националната статистика. Според шефа на агенцията за хора с увреждания Минчо Коралски обаче в ЕС средният процент е около 16. По време на преброяването през февруари 2011 г. 474 267 души са обявили, че имат експертно решение за намалена работоспособност или вид увреждане. От тях над 9000 са деца, а 38 800 са с под 50% намалена работоспособност и нямат право на пенсия. Статистиката отчете, че в област Силистра всеки пети е с увреждане при едва 5% в област Бургас. От хората с увреждания над 16 г. работят само 56 000, а 11 400 са безработни.
16
9921
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
12 Февруари 2012 19:56
От НОИ предлагат да не се отпуска пенсия на хората с до 70% намалена работоспособност, които могат да работят нещо.

И какво е това "нещо", дето могат да го работят и кой осигурява работни места, когато за здравите и нормалните няма работа? Наоколо ми има двама инвалиди, получили тежки инсулти на 40-годишна възраст, които едва - с труд и огромно усилие се движат и трудно говорят, и им спряха пенсиите, за да работели. Работа обаче за хора, които се придвижват няколко пъти по-бавно от другите и боравят трудно с думите, така и не се намира. По този начин не се наказват мошениците, а наистина болните и нетрудоспособните. Пък и не съм съгласна 100 млн лв. и от моите осигуровки, вместо да отидат за профилактика и лечение, да се харчат за приумиците на НОИ. Категорично не съм съгласна. Като човек, който редовно се осигурява.
12 Февруари 2012 20:07
Мдаа, взе ми въпроса от клавиатурата

Хайде гениите от НОИ да обяснят, какво е това "нещо", което ще работят хората с увреждания?!?

Абе в тази държавна администрация има ли поне един човек , с повече от 2-3 мозъчни клетки?
12 Февруари 2012 20:39
С риск пак да ме налази някой демократин, че съм "лява", обаче по соца имаше кооперация "Тих труд" - глухонемите шиеха дрехи, имаше Кооперация на инвалидите (тогаз политкоректността още не беше ни връхлетяла, та не им викаха "хора с увреждания", което си е по-обидно, ако ме питат - ама не ме питат). На тези, които хептен трудно и от къщи излизаха, им даваха надомна работа - лепяха пликчета за подправки, такива "неща". Като съм питала баща си що ги карат да работят, като това и машина може да го върши, той ми обясняваше, че имат нужда от социални контакти, а и да се чувстват полезни, а не съвсем изолирани. Значи оная държава е можела да отделя внимание и пари, за да интегрира "увредените", а тази ми проглуши ушите в последните години за интеграцията им, пък даже и пенсийките им отне. И сега ще ги кара да работят "нещо", ама сами да си го намерят нещото.
13 Февруари 2012 03:40
Само с около 4 млн. лв. еднократно може да се направи структурна реформа, която да засили контрола, като се изгради единна информационна система на НЕЛК, ТЕЛК, районните комисии за медицинска експертиза. Идеята е тя да се свърже с НОИ, НЗОК, социалното министерство и МВР и така да се следи в реално време дейността на комисиите.

Точно така, както е във всички нормални страни. Всичко останало са глупости, които не само ще усложнят нещата, но и ще доведат до сериозни финансови загуби. Нали всяко заболяване си има предистория и история, документирани проведени изследвания и лечение, епикризи и т.н.. Щом всичко това при съмнение може лесно да се провери, кой лекар ще е луд да си сложи главата в торбата. Особено ако след нарушения и шашми следват сериозни наказания от рода на солени глоби, съд, евентуално лишаване от лекарски права. Толкова ли е трудно да се провери как това е осъществено в страни с дългогодишен опит, че сега да бъдат измисляни нови начини. Впрочем ако това е за някой е наистина трудно, може би най-добре е да бъде освободен и назначен друг, по-кадърен и способен да се справи.
13 Февруари 2012 09:23
Света София, моите уважения за написаното!!!
Иначе:
1. За пореден път държавата се опитва да прехвърли нейната бъркотия на гърба на инавалидите.Защо? Ами защото никой инвалид не може сам да си изфабрикува ЕР на ТЕЛК.. За това е необходима бланка, медицински знания, печат..Значи- това се прави от лекарските комисии.
2. Колкото до „абсурда” от 861 712 инвалидни пенсии, той се решава много лесно – така наречената „социална пенсия за инвалидност” тъй като не е свързна с трудова дейност, се изплаща не от НОИ, а от МТСП..
3. Всичките – „Тих труд”, „Успех”, ТПКИ отдааавна са се превърнали на касички за едни наши хора!!!
13 Февруари 2012 10:15
И к'во, при новата с-ма нема да има корупция ли? Направеното от Тотю досега, не подсказва нищо добро...
13 Февруари 2012 10:36
Ще е контролирана Паричките да отиват само при наши хора..А истинските инвалиди- вълци да ги ядат..
13 Февруари 2012 11:07
Ей, тоя Тотю спиране няма. Най-добре да вземат да ни съберат всичките, които сме със увреждания и болести и в концлагер. Да не му пречим на псевдоевропейската визия. Да вземе да погледне как е в Европа. Там ако лице с намалена работоспособност работи, не стига че си получава пенсията и заплатата , ами и стимули му дават.
Един въпрос към Тотю: човек се осигурява за да получи пенсия, когато остарее и ако поради различни причини загуби част или цялата си работоспособност. Значи като бях здрав ми удържат едни пари за осигуровки и като се разболея ми казват: сори, ама няма нищо да получиш, щото не си на умиране. Що за осигуряване е това?
13 Февруари 2012 11:24
Друга идея за ограничаване на разходите е работещите с увреждания да не получават пълна пенсия, а само добавка, компенсираща намаления им трудов доход заради инвалидизацията. Както и изобщо да не получават пари от НОИ, ако заплатата им е по-висока от това, което се предполага, че могат да получават заради ограничената си работоспособност.
А Тотьо, на Минчо Коралски, шефът на АХУ, кое ще му резне?? заплатата или пенсията??
13 Февруари 2012 11:46
Това е специално за тиквите, които завиждат работещите инвалди:
"93 на сто от трудоспособните хора с увреждания в България са безработни."
13 Февруари 2012 12:03
ПОНЕЖЕ не могат да се справят с корупцията спират парите на инвалидите.
ХАЙДЕ тогава, т.к. според многото доклади правителството не се справя с корупцията по висшите етажи да закрием тези висши етажи - агенции, министертсва, та и самото правителство.

Желязна логика има този тотю- просто не знам откъде ги изнамира такива тикви б.б. ???
13 Февруари 2012 12:38
по магистралите
13 Февруари 2012 13:08
Авторката май е гледала тавана, когато е писала това:
"От хората с увреждания над 16 г. работят само 56 000, а 11 400 са безработни.
13 Февруари 2012 14:36
komar1, не е коректно събирането на безработните и икономически неактивните под общ знаменател. Основна част от хората с увреждания са пенсионери, за които вероятно именно степента на увреждане ги оставя извън пазара на труда. От анализа на НСИ, източник на данни за статията (Натисни тук):
"Към 1.02.2011 г. икономически неактивни са 393 451, или 84.6% от хората с увреждания на възраст 16 и повече години. От тях 377 222 са пенсионери (95.9%). Учащи са 3 361 (0.9%), заети само с домашни и семейни задължения са 5 840 (1.5%). Други неактивни лица са 7 028 лица с увреждания (1.8%)."
Естествено, правилната политика е свързана със създаването на възможности за заетост и програми за реално интегриране на лицата с увреждания, но за това се иска държавническо мислене, а "рязането на разходи" е далеч по-лесно.
13 Февруари 2012 14:56
kite, за сега да оставим статистиката на страна...Ама, една простичка молба..огледай се около теб и ми кажи...колко инвалида В ТРУДОСПОСОБНА ВЪЗРАСТ работят????
13 Февруари 2012 15:05
Коефициентът на заетост на хората с увреждания е 22.5%, докато показателят за
хората без увреждания е 59.1%.


Изчислява се като отношение на броя на заетите лица с увреждания (респ. без увреждания) към всички лица с
увреждания (без увреждания), отговорили на доброволния въпрос, във възрастовата група 16 - 64 години.


И ?? При други абсолютно равни условия- група 16-64 години, къде е 22.5 %, къде е 59.1% ???
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД