Учителите ще преминават задължителна квалификация, а идеята ще бъде записана в проекта на нов закон за училищното образование, който утре ще бъде представен официално от министъра на образованието Сергей Игнатов. Предвижда се преподавателите да обновяват или повишават квалификацията си на всеки 4 години. Те ще преминават обучения в рамките на 48 академични часа, което предполага продължителността на квалификацията да продължава около една седмица. Програмите за обучение, с които учителите ще повишават квалификацията си, ще бъдат вписани в национален регистър.
Според сега действащия закон за народната просвета и правилника за прилагането му квалификацията не е задължителна. За целта училищата отделят по 0.8% от фонд работна заплата. За т.г. министерството на образованието е предвидило 300 000 лв. за програма за квалификация на учителите. В момента един от основните проблеми е, че няма анализ точно от какви курсове за повишаване на квалификацията се нуждаят учителите. В масовия случай на педагозите се дава списък с курсове, от който трябва да изберат кой да посетят или директорът решава за целия колектив.
На всеки 4 години учителите ще преминават и атестация, която ще се извършва от работодателя, тоест от директора на училището. Отделно всяка година ще има и оценяване, което ще е обвързано с диференцирането на заплащането. То отново ще се извършва от директора. Засега не е ясно дали учителите първо ще преминават атестирането и в зависимост от представянето си ще преминават курсове за квалификация или обратното.
Просто има едни "наши" хора и едни пари.
И сега 20-годишни хлапачки ще почнат да обясняват на баща си как се правят деца...
Впрочем, имам един приятел на 59 години - колко нужна ще му е тая квалификация след 30 и кусур години стаж...
Друг приятел беше на семинар на социални работници. Основното - ядене и пиене, а "лекциите"...
---------------------------------------------------------------------------------
Блогът на Генек