:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,692,428
Активни 866
Страници 3,358
За един ден 1,302,066

Учителите ще преминават задължителна квалификация

Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Сергей Игнатов
Учителите ще преминават задължителна квалификация, а идеята ще бъде записана в проекта на нов закон за училищното образование, който утре ще бъде представен официално от министъра на образованието Сергей Игнатов. Предвижда се преподавателите да обновяват или повишават квалификацията си на всеки 4 години. Те ще преминават обучения в рамките на 48 академични часа, което предполага продължителността на квалификацията да продължава около една седмица. Програмите за обучение, с които учителите ще повишават квалификацията си, ще бъдат вписани в национален регистър.

Според сега действащия закон за народната просвета и правилника за прилагането му квалификацията не е задължителна. За целта училищата отделят по 0.8% от фонд работна заплата. За т.г. министерството на образованието е предвидило 300 000 лв. за програма за квалификация на учителите. В момента един от основните проблеми е, че няма анализ точно от какви курсове за повишаване на квалификацията се нуждаят учителите. В масовия случай на педагозите се дава списък с курсове, от който трябва да изберат кой да посетят или директорът решава за целия колектив.

На всеки 4 години учителите ще преминават и атестация, която ще се извършва от работодателя, тоест от директора на училището. Отделно всяка година ще има и оценяване, което ще е обвързано с диференцирането на заплащането. То отново ще се извършва от директора. Засега не е ясно дали учителите първо ще преминават атестирането и в зависимост от представянето си ще преминават курсове за квалификация или обратното.

9
4439
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
12 Февруари 2012 19:46
Просто има едни "наши" хора и едни пари.
И сега 20-годишни хлапачки ще почнат да обясняват на баща си как се правят деца...
Впрочем, имам един приятел на 59 години - колко нужна ще му е тая квалификация след 30 и кусур години стаж...
Друг приятел беше на семинар на социални работници. Основното - ядене и пиене, а "лекциите"...
---------------------------------------------------------------------------------
Блогът на Генек
12 Февруари 2012 19:54
На всеки 4 години учителите ще преминават и атестация, която ще се извършва от работодателя, тоест от директора на училището.


А защо не външно оценяване?
Или сега директорите имат малко възможности да мачкат учителите, та трябва да им се даде още власт?
12 Февруари 2012 21:13
След като е задължителна квалификацията това дали означава, че няма да се плаща от джоба на учителя?!
13 Февруари 2012 05:40
Закона за училищното образование Игнатов го пише от както стана министър и вероятността да бъде приет закона в този парламент е малка. Все пак има само една година до парламентарните избори. Хубавото на този министър е, че почти нищо от глупостите, които говори и "гениалните" идеи, които го връхлитат, не се случва на практика. Българското образование загуби 4 години, през които можеше да се развива, но ..... "такъв е живота".
13 Февруари 2012 08:55
Дирекорите да не се пипат- те са със синя кръв!
13 Февруари 2012 09:57
А кой ще атестира директорите? Те и без това си останаха свещените крави на образованието? Имам предложение - да се въведе мандатност за поста директор на училище - изкара 2-а мандата и го местят в друго училище за да не може да извършва злоупотреба със средства. Сегашното законодателство им дава пълни права да се разпореждат с училищния бюджет.
13 Февруари 2012 10:14
Малинас, явно си далече от системата. В началото на "демократичните промени" училищните общности си избираха директора и тогава преподаватели по английски ставаха директори на английските гимназии, математици - на математическите и пр. Впоследствие - поради все по-голямата "децентрализация", започна да ги назначава РИО - по политически, шуробаджанашки и др. под. съображения. Резултатът е - вземаш учител от техникум (сега - професионална гимназия) по дървообработване и го слагаш дилектор на немска гимназия, или учител по литература - на математическа. Ама че не познава спецификата на работата, учителите, сградата даже тепърва трябва да опознава и т.н., е без значение - важното е да е наш човек. Ако един директор си разбира от работата, колегите му го ценят, гимназията върви добре, работи по европейски проекти и т.н. (може и да не ти се вярва, обаче има и такива директори), що да го сменяш, от любов към мандатността и реформите?
13 Февруари 2012 11:12
SvSofia напълно те подкрепям аз съм имал в моя живот двама 2 директори в основното и в техникума другарката Елена Димова която си живееше и в квартала и ни познаваше всичките и беше на голяма почит и след като се пенсионира ,като за последно беше директорка на моите деца и питала дъщеря ми как съм имоного се зарадвала като дъщеря ми е казала какво съм завършил и къде работя (тогава бях малко по-европата на работа за една престижна организация)и з.у Зл.Бошнакова
и двете дългогодишни директорки но и двете училища бяха най-добрите в Хасково, механотехникума ни беше по -престижен и от немската и математическата в града ,после демократите разказаха играта на училищата.
13 Февруари 2012 16:53
SvSophia, съгласен съм с теб. Пример за такъв директор беше старият директор на СМГ - София. Наричаше се Владимир Ненчев и намери начин парите, изкарани от гимназията да си стоят там, а не да ходят в инспектората и каквото те решат да му върнат. Резултатът даже и сега е налице - елитна гимназия, максимално представенаа по националните отбори, учениците учат след това където искат и т.н. Е, намериха му цаката - два пъти използваха bTV и една и съща журналистка за много специални репортажи от възмутени родители на недобрали се деца до гимназията. Пенсионираха го и изпратиха за директор учител от най-големият противник на СМГ - НПМГ. Имаше големи брожения, но политиката си е политика. Сега поне малко от малко учителите озаптиха тази директорка, но не е вече същото.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД