Балтасар Гарсон, един от най-известните магистрати в света, който неуморно търсеше справедливост, се оказа обвиняем. Три дела за злоупотреба със служебно положение и корупция са заведени срещу него. Преди дни Гарсон (56 г.) бе признат за виновен по обвиненията в незаконно подслушване и Върховният съд в Мадрид реши да го лиши от правото да практикува професията си за срок от 11 години. Второто дело, по което Гарсон бе обвинен в корупция, пък бе прекратено с мотив за изтекла давност.
Много от наблюдателите на процеса срещу Гарсон, придобил световна слава с ареста на чилийския диктатор Аугусто Пиночет, са убедени, че магистратът е жертва на лов на вещици. Според тях произнесената присъда само потвърждава това.
Балтасар Гарсон е противоречива личност
в Испания, а като съдия преследва престъпни банди, терористи, подкупни държавници и др. Репутацията му на непоколебим защитник на справедливостта обаче не го защити - а и всъщност може би допринесе самият той да се окаже подсъдим. През 2010 г. магистратът бе привлечен под съдебна отговорност заради злоупотреба със служебно положение по три различни случая. Първият казус е свързан с това дали е било законосъобразно разследването му за изчезването на 114 000 души по време на Гражданската война в Испания в периода между 1936 г. и 1939 г., както и в последващите първи години на диктатурата на генерал Франко. По това дело все още не е произнесено решение. Второто дело, което обаче бе прекратено заради изтекла давност, е свързано с решението на Гарсон да оттегли обвинения в корупция срещу директора на банка "Сантандер" Емилио Ботин. Това става, след като през 2005 г. и 2006 г. финансовата институция спонсорира лекции в Нюйоркския университет, от които се предполага, че съдията е получил хонорар.
Делото, по което беше произнесена присъда преди дни, е свързано с решението на Гарсон да нареди на полицията да записва разговори между високопоставени лица, сред които и политици, арестувани за корупция, и техните адвокати. Според Гарсон юристите са замесени в пране на пари и затова магистратът твърди, че подслушването не е в разрез със закона. Прокурорът по делото срещу т.нар. "суперсъдия" е на противоположното мнение и определя действията на Гарсон като "безобразни". Според него световноизвестният магистрат е
действал като "Биг Брадър,
който смята, че може да подслушва всичко". След произнасянето на присъдата Балтасар Гарсон заяви: "Тази присъда, за която няма правно основание или категорични доказателства, изключва всяка възможност да бъде разследвана корупцията и свързаните с нея престъпления. Решението дава възможност да се налагат ограничения и да се поставя под съмнение работата на даден съдия, както и да се унищожи независимостта на цялата испанска съдебна система".
Испанската конституция разрешава подслушване на разговорите между клиент-адвокат само в изключително сериозни случаи. В миналото изключенията са били прилагани при казуси, свързани с тероризъм или с международни наркокартели. Привържениците на Гарсон смятат, че корупцията трябва да бъде разглеждана по различен начин. "Законът е много неясен и разделителната линия е много тънка", казва родената в Испания адвокатка Алмудена Бернабеу, която обаче работи в Сан Франциско. "Трудно е да се каже, че това, което той е направил, по същество е било незаконно, но определено повдигна доста въпроси".
Бернабеу, както и други правни експерти не са сигурни дали присъдата е подходяща за закононарушението. "Не е редно Гарсон да нарежда подслушване", казва и Жоан Куералт, който е преподавател по наказателно право в университета в Барселона. "Когато други съдии правят подобни неща, то делата срещу тях или са прекратявани, или са санкционирани за неправомерните си действия. Но да съдиш съдия? Това е все едно да хвърлиш в затвора лекар, защото един от пациентите му е починал".
За някои от критиците зад съдебното решение срещу Балтасар Гарсон стоят неговата репутация и очевидната му любов към това
да бъде център на внимание
(преди да бъде обвинен, той доста често бе по първите страници на испанските медии и в тв предаванията). "Има много причини, заради които съдът би искал да го накаже", казва Бернабеу. "Повече от всичко обаче цялата история прилича на отмъщение. Гарсон е много известен, а завистта и конкуренцията са доста разпространени в Испания".
От значение е и фактът, че по това дело срещу Гарсон се оказаха намесени и доста влиятелни хора. Гарсон разследваше за укриване на данъци, взимане на рушвети и пране на пари високопоставени членове на управляващата в момента Народна партия, сред които и Франсиско Кампс, който до средата на миналата година оглавяваше регионалното правителство на Валенсия. "Той разкри позорни практики в Народната партия. Заел се с финансите на Народната партия, той отвори кутията на Пандора", казва преподавателят по право Куералт.
Съдът оправда Кампс и приближените му през януари т.г., което означава, че от всички, замесени в грандиозния корупционен скандал, само съдията, провел разследването, е осъден. Балтасар Гарсон ще обжалва присъдата си, но реално кариерата му е в края си. По ирония на съдбата обаче човекът, отдал професионалния си живот да преследва справедливостта, излиза по този начин от испанската съдебна система.
------
Емблематичните дела на Гарсон
- Делото GAL
През 1987 г. Гарсон оглавява разследването за дейността на тайната организация Grupos Antiterroristas de Liberacion, която е контролирана от испанските власти и се занимава с убийствата на привърженици на баската терористична група ЕТА. Резултатът от разследването е оставка на тогавашното социалистическо правителство на Фелипе Гонсалес, задържане и осъждане на министъра на вътрешните работи Хосе Пеня, както и на много други държавни чиновници и функционери от Социалистическата партия.
- Делото "Адолфо Силинго"
През 1996 г. Балтасар Гарсон започва разследване на участието на бившия аржентински капитан от военновъздушните сили Адолфо Силинго в организирането на т.нар. "полети на смъртта" по време на военната диктатура в Аржентина. Тогава политическите противници на режима са хвърляни от самолети или хеликоптери над Атлантическия океан. През 2005 г. Силинго е осъден на 640 г. затвор, като излежава наказанието си в испански затвор.
- Делото Egin и ЕТА
През 1998 г. Балтасар Гарсон нарежда да бъде закрит баският вестник Egin заради връзките му с терористичната организация ЕТА. Решението обаче по-късно е отменено заради липсата на достатъчно доказателства. Той продължава да разследва дейността на ЕТА. През 2002 г. по негово разпореждане е преустановена дейността на партията "Батасуна", политическото крило на ЕТА. През 2008 г. Гарсон забранява партията, създадена на основата на "Батасуна".
- Делото "Пиночет"
През 1998 г. Гарсон издава международна заповед за арест на бившия чилийски диктатор Аугусто Пиночет, който е обвинен в мъчения и убийства. Намиращият се по това време в Лондон Пиночет е арестуван и определен период от време се намира под домашен арест. Делото срещу него стига до най-висшата съдебна инстанция във Великобритания. Накрая обаче екстрадирането му е отхвърлено лично от британския вътрешен министър.
- Дело "Атлетико"
През 1999 г. Гарсон започва да разследва дейността на известния политик и бизнесмен Хесус Хил, който е бивш кмет на град Марбея и собственик на футболния клуб "Атлетико Мадрид". През 2002 г. са му предявени обвинения в корупция и финансови злоупотреби. Същата година обаче Хил умира, но през 2004 г. съдът го признава за виновен посмъртно.
- Делото "Осама бин Ладен"
През 2003 г. Балтасар Гарсон предявява официално обвинение в убийства и тероризъм срещу Осама бин Ладен и няколко десетки членове на "Ал Кайда". Издадената заповед за ареста им обаче остава неизпълнена.
- Делото "Силвио Берлусокони"
През 2006 г. Гарсон нарежда да бъде започнато разследване на дейността на италианския премиер и бизнесмен Силвио Берлускони. Съдията се интересува от делата му във връзка с испанския тв канал Телесинко, чийто собственик е Берлускони. По-късно обаче разследването е прекратено.
- Делото "Гуантанамо"
През 2009 г. Гарсон стартира разследване на съобщенията, че задържаните в базата "Гуантанамо" са подложени на мъчения. Делото все още не е прекратено.
Испанските медии обръщат внимание на факта, че съдията следовател, който поема от Гарсон корупционното дело, също разпорежда подслушване на адвокатите. Даааааа.
Гарсон искаше да изясни съдбата на над 100 000 противници на Франко, избити през гражданската война от 1036-1939. Обвиняват го, че е нарушил закона за амнистията от 1977 г.