:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,770,392
Активни 641
Страници 26,859
За един ден 1,302,066
Ценности

Българското "злато" не блести, но ражда

Инвестицията в земеделска земя не се влияе от кризата, напротив, има устойчив ръст
Снимка: БГНЕС
През 2011 г. се стигна и до рекорди от 1600 лева за декар в Добруджа, където парцелите не са така разпокъсани, както в другите части на страната.


Ако имате излишни пари и искате да ги умножите, в какво ще ги вложите? В акции, в злато? А защо не в земя? Според мнозина това е "умната" инвестиция. А България, както знаем, се радва на много плодородна земя и това, както показва пазарът напоследък, е едно от най-големите й богатства.

За разлика от ценните метали и скъпоценните камъни земята ражда. 7 милиарда души на планетата трябва да бъдат изхранени, а населението продължава да расте и инвестициите в земя и земеделие ще стават все по-важни и по-печеливши.



"Ако искате да забогатеете, станете фермери",



съветва днес един от най-известните играчи на Уолстрийт Джим Роджърс. Той определено разбира от инвестиции. През 1999 г. заложи на златото, което бе паднало до столетно дъно. Днес металът е рекордно скъп, а Роджърс вижда нова ниша.

В България пазарът на имоти вече поредна година се опитва да се измъкне от капана на кризата. Това обаче не важи за земеделските земи. Точно благодарение на тях сделките с имоти у нас през миналата година са се увеличили с над 21% спрямо 2010 г. Те се оказаха двигател и на капиталовия пазар. Напоследък индексите на Българската фондова борса се крепят най-вече на сделките с акции на компании, работещи в сектора със земеделските земи. От 598 000 лева оборот на БФБ за 31 януари над 450 000 идват от търговия с книжа на АДСИЦ - акционерни дружества със специална инвестиционна цел, сред които най-голяма тежест имат фондовете с аграрна специализация.

Кризата накара инвеститорите - у по света, и у нас, да потърсят нови убежища за парите. Селскостопанските земи се оказват все по-привлекателни. От земя може да се печели по различни начини. Например като се купят акции от дружество, което инвестира в земеделски имоти. Или директна покупка на ниви, които се дават под аренда и се печели от рентата.

Разбира се, собственикът може сам да обработва земята си, да печели от реколтата, да получава субсидии и да реализира европроекти.

Докато цените на жилищата в България продължават по нанадолнището, добрата реколта и земеделските субсидии вдигат котировките на нивите все повече. Цените на окрупнените парцели в Добричка област прехвърлиха границата от 1100 лева/дка, защото търсенето е силно, а предлагането - скромно. През 2011 г. се стигна и до рекорди от 1600 лева за декар в Добруджа, където парцелите не са така разпокъсани както в другите части на страната. Земеделските имоти в житницата на България са средно по 35 декара спрямо 6-10 дка в останалите райони. Наблизо са пристанищата Варна и Балчик, което снижава транспортните разходи за износ на зърно.

Земята в Силистренско става все по-ценна, достигайки 400-450 лева/дка. Увеличението е с 33% спрямо края на 2010 г. В Бургаска област допреди година можеше да се купи земя от по-ниска категория за 150 лева за декар, а сега минимумът край морето е 280 лева/дка. Нивите в Русе също поскъпват с по-бърз темп от средния за пазара. И тук наличието на пристанище е важен фактор.

Цените плътно следват устрема на наемите. При положение че арендните договори нарастват ударно, става ясно защо земята поскъпва стремглаво. Средно за страната рентите за 2011 г. са сключвани на 20-30% по-високи нива от предходната година. Ползвателите на земята плащат средно 30-35 лева на декар. Но в Добричко за 2011 г. рентата стигна 80-100 лева/дка. В Плевенско тя е 35-38 лв. В Търговище 18-35 лв., в Пловдив около 26 лв., в Пазарджик 30 лв., в Бургас е 17-30 лв.

През 2012 г. експертите очакват



нов ръст в цената на земеделската земя



Според Борислав Петков от асоциацията на собствениците на земеделски земи дори ще има райони, където се конкурират 30 купувачи и цената може да експлодира, но това няма да е повсеместно. "И тази година ще има засилен интерес към покупка на земеделска земя, защото тя е единствената недвижимост, която не изисква плащане на данък имот и такса смет, инвеститорите имат предвид и това предимство", коментира Орлин Владиков, доскорошен председател на Националното сдружение "Недвижими имоти".

Този сегмент от пазара на недвижими имоти остава във фокуса на вниманието на чуждестранните инвеститори. На фона на срива при жилищата и ваканционните имоти през 2010 и 2011 г. черноземът е все по-актуален. Центърът за икономическо развитие (ЦИР) очаква 2012 г. да мине под знака на комасацията - с нарастваща концентрация на обработваната земя и повишаване на добавената стойност в сектора. Ръстът на цените в дългосрочен план ще остане около 10% годишно.

През изминалата година препродажбите на земя донесоха сериозни печалби на инвеститорите. За миналата година близо 40% от сделките със земеделска земя бяха на вторичния пазар", твърди Борислав Петков. Според него тази тенденция ще се усили през 2012 г.

Продавачите успяват да получат далеч по-висока цена от платеното при придобиването не само заради тренда на цените, а и защото са уедрили парцелите и/или са инвестирали в прилежаща инфраструктура. Доскоро цената на земята вървеше нагоре независимо от големината на продаваните площи, защото целта на инвеститорите беше да купят колкото може повече на колкото може повече перспективни места. В България има няколко големи АДСИЦ, които се занимават с окрупняване и отдаване на фермерски имоти. Утвърдилата се тенденция играчите в този бизнес да концентрират собствеността си в приоритетни землища е на път да се превърне в основния фактор, който движи пазара, съответно и цените. 2012 г. ще бъде годината на окрупняването и на още по-скъпата земя, твърдят експертите.



ФОНДОВЕТЕ

Фондовете за земеделска земя имат растяща роля и диктуват модата и цените на този пазар. Те купуват, уедряват, препродават масиви. В резултат в началото на миналата година се появи вторичен пазар, на който се предлагат "парчета" от по 300-500 дка и нагоре в рамките на едно землище. В масовия случай тези парцели са сглобявани от купувани през годините ниви от по 5-10 дка. Но цените, на които се продават едрите имоти, оправдават усилието - тръгват от 500-600 лв./дка, което е двойно над средните в момента. На практика фондовете провеждат комасацията, за която държавата все говори и нищо не прави. А окрупняването на земята е важно, защото улеснява наемането и обработката й и в крайна сметка повишава и нейната стойност.

Експертите от ЦИР установяват, че броят на сделките и постигнатите цени вече надхвърлят нивата от 2008 г., която бе най-добрата досега за пазара на земя. Те откриват и нова тенденция - за разлика от предишни години, когато пазарът се движеше от инвестиционните фондове, сега важен двигател на търсенето са земеделските производители - собственици и арендатори, които искат да разширят обработваните площи. Причините са ясни, фермерите са окуражени от растящите цени на селскостопанските стоки и от евросубсидиите. А фондовете за земя вече са по-активни продавачи.



Снимка: Архив
За 2011 г. средният размер на рентата за декар земеделска земя е 30-35 лева. Но в Добричка област стигна 80-100 лева/дка. В Плевенско тя е 35-38 лв. В Търговище 18-35 лв., в Пловдив около 26 лв., в Пазарджик 30 лв., в Бургас е 17-30 лв.
8
3802
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
21 Февруари 2012 00:29
[size=3]Миличка, а защо не надникна да видиш кой се крие зад фондовете за земя....Може да се изненадаш, а иначе похвалния пасквил, който си написала едва ли ще помогне на многоуважаваните фондове да раздвижат търговията с ниви. Важно е човек да се замисля защо някой му сервира тази информация. Ти отговори ли си?[/size=3]
21 Февруари 2012 08:17
Отново се възражда селскостопанската утопия на България. Нашата страна не е селскостопанска държава. Обработваемите площи са само 30% от територията ни и голяма част от нея е нископродуктивна земя. В селскостопанските държави като Франция обработваемата земя достига 70% от територията, като преобладаващата част от нея е високопродуктивна. В миналото сме били селскостопанска страна, защото не сме могли да произвеждаме нищо друго. След като бай Тошо създаде индустрията за нас се появи един реален шанс наистина да произвеждаме нещо. Само черната и цветната металургия носят доходи, които са почти равни на тези от туризма.
21 Февруари 2012 08:48
Абе, за да инвестираш в нещо, трябва да го познаваш добре. Като си невежа може лесно да те излъжат. Да не стане някой балон като с апартаментите и после балъците да се сърдят на банките, че им били високи лихвите. Не става само с пари, трябва и акъл. Последния е особено дефицитен в родината.
21 Февруари 2012 08:52
Айде народе на новия балон. Всъщност цените на земеделската земя вече надхвърлиха реалната печалба от продукцията. Вече се залага на субсидиите и на последващото надуване на балона.

21 Февруари 2012 08:54
Разбира се, собственикът може сам да обработва земята си, да печели от реколтата, да получава субсидии и да реализира европроекти.
Дотук чудесно, но накрая идват мутрите и ти изкупуват реколтата на безценица. Което важи и за много други бизнеси у нас.
21 Февруари 2012 10:06
"Ако искате да забогатеете, станете фермери",
съветва днес един от най-известните играчи на Уолстрийт Джим Роджърс. Той определено разбира от инвестиции.

А он що не стане?
21 Февруари 2012 10:10
Излезе ли подобна статия в медиите означаве, че вече е късно да се качиш на влака. Как беше за борсата? Когато таксиметровия шофьор започне да ти говори за акции е момента да излизаш от пазара. Преди 3-4 години как се пишеше по вестниците за акции, борса, имоти - ще вървят само нагоре. Да ама някои акции /особено на българската борса/ паднаха с 70-80%, имотите и те паднаха с 30-40%, а ще паднат поне с още 20%. За земята всеки се решава сам. Особено ако се сложи един данък на необработваемите земи, ще стане интересно.
21 Февруари 2012 14:40
Като летим над България, виждаме, 4е преобладават планините и предпланините, малко са равнините.Следователно малко са наистина обработваемите площи. Пак ни баламосват, 4е можем да се храним само от земеделие. В развитите страни със земеделие се занимават 2% от населението, а тук искат вси4ки да станем земеделци. ‌Пак се опитват да ни манипулират.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД