Еквадорският президент Рафаел Кореа винаги е на линия, когато става въпрос за съдебни дела срещу журналисти. Преди няколко дни Върховният съд в страната потвърди присъда срещу опозиционния вестник "Ел Универсо", произнесена през лятото м.г. от по-долна инстанция. Според съдебното решение изданието трябва да плати на държавния глава обезщетение в размер на 40 млн. долара за клевета и обида. Освен това журналист и трима души от ръководството на вестника са наказани с по три години затвор. Присъдата, която не подлежи на обжалване, предизвика международни реакции в подкрепа на "Ел Универсо" и на свободата на словото.
Вестник "Ел Универсо" разлюти президентството преди около година, когато публикува статия за събитията в страната от края на септември 2010 г. Тогава в Еквадор избухнаха протести на полицаи и военни, недоволни, че властите се готвят да намалят значително добавките за извънреден труд и много от привилегиите, от които униформените се ползват. Демонстрантите окупираха няколко военни бази и дори спряха работата на международното летище в столицата Кито. Страната бе пред държавен преврат, а президентът
Рафаел Кореа бе взет за заложник в местна болница
Държавният глава обаче успя да нареди на лоялните си военни да атакуват лечебното заведение, където има много цивилни, и да го освободят. По време на атаката загинаха най-малко петима души.
В материала по повод драматичните събития журналистът от "Ел Универсо" Емилио Паласио остро критикува действията на държавния глава и дори си позволи да предупреди Кореа, че "... нов президент може да го съди за това, че е наредил да се стреля по мирни граждани", които са се намирали в болницата. Статията излезе през февруари 2011 г., а месец по-късно Рафаел Кореа заведе срещу изданието дело за клевета, като поиска да му бъде изплатено обезщетение на стойност 80 млн. долара. Съдът обаче намали финансовия иск наполовина - 40 млн. долара. "Не ми се искаше да се стига чак дотук, но "Ел Универсо" можеше да се сети да поправи грешката си", заяви Кореа. Държавният глава няколко пъти предлага да оттегли съдебния си иск, но само ако вестникът промени съдържанието на материала и публично поднесе извиненията си.
Върховните магистрати в Еквадор потвърдиха решението от лятото на 2011 г., че журналистът Емилио Паласио и Карлос Перес, Николас Перес, Сезар Перес от ръководството на "Ел Универсо" са преминали всякакви граници, като са позволили материалът да бъде публикуван. Трима от четиримата осъдени мъже се намират извън Еквадор. Веднага след произнасянето на съдебното решение
Панама предложи убежище
на директора на "Ел Универсо" Карлос Перес и той прие. Журналистът Емилио Паласио пък потърси политическо убежище в Маями. Там се намира и Николас Перес. От компанията, издател на "Ел Универсо", са категорични, че вестникът ще продължава да излиза и "да следи внимателно действията на управляващите". "Това съдебно решение затвърждава цензурата, наложена от властите в Еквадор", казва Николас Перес пред в. "Маями Хералд". Според него "сериозни щети са нанесени на свободата на словото в страната".
Казусът "Ел Универсо" предизвика гнева на международните организации, защитаващи човешките права и правата на журналистите. Те алармират, че опозиционните медии в Еквадор са подложени на системен натиск. "Това недалновидно решение само ще принуди еквадорските журналисти да престанат да разследват влиятелни политици", заяви в специално изявление Карлос Лаурия от Комитета за защита на журналистите. "Издаването на подобна присъда е сериозно поражение за демокрацията в Еквадор".
Президентът Рафаел Кореа, който е начело на страната от 2007 г. и продължава
да се радва на високо одобрение от сънародниците си,
има навик да представя медиите като средство за пропаганда на хора, атакуващи властта под прикритието на свободното слово. Той дойде в съдебната зала лично да чуе решението на върховните магистрати и определи присъдата като "триумф на справедливостта". Според него то ще отприщи вълна от подобни дела в Еквадор и региона. "Решението ще промени историята. Сега всички ще разберат, че свободата на словото е на всички, а не само на тези, които имат пари, за да се занимават с издателска дейност", заяви Кореа пред колумбийското радио "Каракол". Той смята, че страната му ще продължава да е обект на критики от защитници на свободното слово и от международни организации. "Вместо да каже истината ("Ел Универсо"), поде огромна национална и международна медийна кампания. Никой обаче не им вярва", казва Кореа. "Всичко, което успяха да постигнат, е да фокусират вниманието върху малък Еквадор - преди никой не знаеше къде се намира страната ни. Просто ни направиха услуга".
Еквадорският държавен глава обяви, че обмисля да помилва осъдените журналисти. А 40 млн. долара от присъденото обезщетение щял да дари в подкрепа на инициативи, свързани с опазването на околната среда.
Юристите на в. "Ел Универсо" твърдят, че по делото има много пропуски. Според тях властта в Кито е оказала натиск върху съдиите, а присъдата, издадена от по-ниска инстанция, е била написана лично от защитниците на Рафаел Кореа, а не от председателя на съдебния състав, гледащ делото. Твърденията им получават потвърждение от разказите на
еквадорската съдийка Моника Енкалда,
която казва, че приближен на президента адвокат оказвал натиск върху неин колега и дори му предложил подкуп, когато делото се гледало в Националния съд на Еквадор. Държавният глава и приближените му се подиграха на тези твърдения, но подобни обвинения не се появяват за първи път. Преди време юристите на компанията "Шеврон", която е осъдена да плати 18 млрд. долара за замърсяване на река Амазонка на територията на Еквадор, твърдят, че разполагат с доказателства, че не съдията, а друг човек е написал присъдата.
Съдебното дело срещу "Ел Универсо" е в нарушение и на международните договори. Според Американската конвенция за правата на човека, която Еквадор е подписал през 1969 г., не е законосъобразно да се подвеждат под отговорност по Наказателния кодекс журналисти, описали действията на публични личности. Това обясняват от Междуамериканската комисия по човешките права, цитирани от в. "Маями Хералд".
Дни преди да бъде произнесено съдебното решение срещу "Ел Универсо", Рафаел Кореа спечели друго дело срещу журналисти. Хуан Карлос Калдерон и Кристиян Сурита бяха осъдени да платят по 1 млн. долара за това, че са опозорили президента в книгата си "Биг Брадър". Според авторите по-големият брат на държавния глава, Фабрисио Кореа, е спечелил милиони от държавни контракти, които са сключени, след като Рафаел поема властта. Книгата предизвика грандиозен скандал в Еквадор и Кореа анулира договорите. Той обаче твърди, че не е знаел нищо за сделките и даде под съд авторите й.
(По чуждия печат)
Подобна участ заслужават много други лъжци - т. нар. демократи, които предвидливо са се измели в посока задграничните си ментори.
Латинска Америка отхвърля колониалните си окови след векове екплоатация и мизерия.