След едно от съдебните заседания Цар Киро показа какво мисли за институции, държава и всички, които са срещу него. |
Преди няколко дни Пловдивският апелативен съд остави в ареста Георги Илиев, 50-годишен, обвинен в лихварство. И много важна подробност - племенник на ромския бос Кирил Рашков, по-известен като Цар Киро. Последен засега епизод от съдебната драма "Рашкови срещу държавата", която по всичко личи ще се точи още дълго.
Преди година на племенника на Цар Киро почти никой нямаше да обърне внимание. Някакъв се занимавал с лихварство, хванали го, чудо голямо. Днес обаче е друго. Всеки племенник, братовчед, зет, вуйчо, чичо или какъвто и да е на Рашков, извършил някакво престъпление, ще бъде арестуван и щумно рекламиран из медиите с една-единствена цел. Да се покаже, че държавата прави нещо, има я, жива е. В случая обаче държавата или по-точно хората, които я представляват, пак не са доизмислили схемата. Защото всеки един от родата на Цар Киро си е правил каквото си иска години наред, а сега изведнъж МВР и прокуратура се сетиха да им търсят сметка. На всички е ясно защо - на 23 септември миналата година в с. Катуница умряха две деца и последва нещо, което никой не бе вярвал, че може да се случи. Да, всички сме чували и чели за отчаяни хора, взели правосъдието в свои ръце и убили крадец или изнасилвач, защото не вярват и нямат сили да чакат триинстанционното производство, което се точи с години. Но цяло село да се вдигне срещу ромски бос не бяхме виждали. Властта се сети, че трябва да успокоява обстановката, защото не се знае колко лошо може да стане. Не само на момента, а дълго време след това. Днес берем плодовете на тази терапия.
Точно 4 месеца след като 19-годишният Ангел Петров
бе прегазен в Катуница от приближени на Кирил Рашков, районният съд в Асеновград осъди ромския бос на 3,5 години затвор само след едно съдебно заседание. Преди да се стигне дотам, станахме свидетели на две искания от страна на Рашков мярката му за неотклонение да бъде променена в по-лека - домашен арест. И ако други ВИП задържани получаваха внезапни и трудно лечими заболявания по време на престоя си в ареста, то в Цар-Кировия случай ставаше дума за изостряне на хронични болежки. Явно недостатъчно остри, защото съдът на два пъти отказа да го пусне от ареста. Районният съд в Асеновград прие, че Кирил Рашков е виновен за това, че е заплашил с убийство Веселин Христев и Иванка Петрова - съответно вуйчо и настойник на убития Ангел Петров. В съдебната зала двамата разказаха, че ромският бос казал "Аз не бия, а направо убивам. Ще ви продам децата за проститутки". Рашков, естествено, отрече, заявявайки, че ако има намерение да убие някого, няма да го обявява на света, а ще го направи тихомълком. Най-интересните детайли от това съдебно заседание обаче се съдържаха в показанията на инспектор Иван Бойчев, който след размириците в Катуница бе преместен в полицейското управление в Асеновград. От думите му стана ясно, че полицията е
знаела за тлеещото в селото напрежение поне от година
Усещало се, каза инспекторът. А какво е направено по въпроса? Викали са спорещите, предупреждавали са ги. Толкова.
Интересен детайл от цялата история са и действията на двама души, днес на високи постове, пряко свързани с региона на действие на ромския бос - Пловдив. Става дума за шефката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова и главния секретар на МВР - Калин Георгиев. В едно свое интервю Стоянова, бивш шеф на данъчната служба в Пловдив, заяви, че Рашков със сигурност не е най-забележимият човек в региона и затова не привлякъл вниманието на местната НАП. Още повече че всичките му фирми били регистрирани на подставени лица. Последното явно бе казано с идея, че това неимоверно затруднява данъчните проверки на лице без ден трудов стаж, но за сметка на това собственик на луксозни къщи и скъпи коли. Все пак Стоянова добави, че нееднократно са правени ревизии на фирмите на ромския бос. Не е ясно какви са резултатите. Не по-малко любопитни са действията на главсека Калин Георгиев по времето, когато е начело на пловдивския БОП (2002-2008). За това обаче се знае още по-малко, отколкото за данъчните ревизии. За главния секретар се знае, че като шеф на антимафиотите в Пловдив се отличавал неведнъж. Акции срещу Цар Киро обаче не се е чуло да има. По едно време из парламента се носеше слух, че преди години Георгиев бил заплашван от Цар Киро. Остана си клюка. Зам.-министърът на МВР Веселин Вучков разказа, че бил чул история, според която преди години ромският бос отказал да се подчини на полицейско нареждане и срещу него било употребено "полицейско средство". Случката се разиграла пред областната дирекция в присъствието на Георгиев.
Към момента Цар Киро е осъден на първа инстанция. Което значи, че има минимум две обжалвания, и то при условие че апелативната или върховната инстанция не реши да върне делото за доразследване. Тогава - търпение.
Както обикновено след размириците в Катуница властите се хвърлиха да проверяват с какъв човек си имат работа, все едно че довчера не са знаели. Оказа се, че всички къщи на семейство Рашкови в селото са незаконно построени - без строителни книжа, без разрешителни, без нищо. И естествено, за тях не са плащани данъци. Отделно от това Цар Киро дължеше около 75 хил. за такса смет и данък сгради за три имота в Пловдив. Още преди делото срещу него да започне, ромският бос побърза да погаси тези дългове. Оказа се, че с лихвите са набъбнали до 93 хил. лв. Но да се върнем на незаконните постройки. В началото на ноември ДНСК провери къщите на Цар Киро и впоследствие издаде 9 заповеди за събаряне на здания и огради. От строителния контрол твърдяха, че Рашкови не разполагат с никакви документи. Около месец по-късно стана ясно, че фамилията обжалва пред административния съд всичките 9 заповеди.
Към днешна дата административният съд в Пловдив
се е произнесъл по една от жалбите, като я е отхвърлил. Става дума за къщата, в която живее дъщерята на Цар Киро - Събка Рашкова. "За изпълнението на строежа не са представени каквито и да било строителни книжа, в това число - разрешение за строеж, одобрен проект, протокол за откриване на строителна площадка, протокол за определяне на строителна линия и ниво, заповедна книга. Сградата е напълно завършена и се използва за живеене", пише в съдебното решение. Магистратите осъждат Рашкова да плати 150 лв. на РДНСК за юрисконсулско възнаграждение. Това обаче е първата инстанция - следват тричленен и петчленен състав на Върховния административен съд, а докато те не се произнесат, Рашкови едва ли ще съборят сами незаконната си къща. Още повече че преди време един от синовете на Цар Киро заяви, че са открили голяма част от документите, доказващи законността на постройките, така че и тук развръзката тепърва предстои.
Междувременно двама от фамилията Рашкови бяха осъдени - дъщерята Събка и внукът Кирил Рашков-младши. Събка получи две години условно след споразумение с прокуратурата. Според обвинението дъщерята на ромския бос е държала незаконно в къщата си културни ценности повече от две години. Предметите бяха открити през ноември 2011 г. при обиските, които бяха извършени от полицията съвместно с представители на Историческия музей в Асеновград. Става дума за общо 136 антики, сред които византийски и римски и монети, както и евангелия от XVIII и XIX век. Открити са гривни и огърлици. Освен двугодишната условна присъда на Събка бе наложена глоба от 10 000 лв., разноските по делото в размер 2290 лв. също останаха за нейна сметка. Ценностите пък бяха разпределени между исторически, археологически и етнографски музей.
Не толкова лека бе присъдата на Рашков-младши. Младият мъж първоначално също се споразумя с прокуратурата и получи 8 месеца затвор за заплаха за убийство към Веселин Христев. Според прокуратурата Рашков-младши заплашил Христев със сабя, заобиколен от десетки мъже. След споразумението обаче защитата на царския внук реши да обжалва. Очевидно поведението на адвокатите не се хареса на окръжния съд в Пловдив, който увеличи присъдата на 3 години затвор. Решението не подлежи на обжалване. Единственият вариант, който остава пред адвокатите на Рашков-младши, е да искат възобновяване на процедурата пред Върховния касационен съд, ако успеят да докажат, че по време на делото са извършени нарушения или пропуски. Тази опция обаче не се счита за инстанционен контрол, а за нова процедура.
Все още не е ясна съдбата на физическия извършител на убийството
на 19-годишния Ангел Петров - Симеон Йосифов, шофирал буса, с който бе прегазен Ангел на 23 септември миналата година в Катуница. Обвинителният акт срещу него е внесен, обясниха пред "Сега" от Пловдивската окръжна прокуратура. Чака се да бъде назначена дата за гледане на делото. Йосифов е обвинен в умишлено причиняване на смърт и нарушаване на правилата за движение по пътищата. Ако бъде признат за виновен, го чакат от 10 до 20 години затвор. Обвинение за подбудителство към убийство обаче няма да бъде повдигано на Кирил Рашков. Затова разследващите не са намерили доказателства. В момента ромският бос е разследван за данъчни престъпления. По това досъдебно производство ще бъде назначена експертиза, която да покаже дали Цар Киро е имал възможност да си плаща данъците. Задълженията му са към републиканския бюджет. В момента прокуратурата преглежда банковите сметки на свързани с него над 20 физически и юридически лица.