На 4 февруари, при гласуването на проекторезолюцията за Сирия в Съвета за сигурност на ООН, Китай наложи вето, а на 16 февруари, по време на обсъждането на резолюцията от Общото събрание на ООН, Китай гласува против нея. Някои държави и част от обществеността се обявиха против позицията на китайското правителство по сирийския въпрос. Мои български приятели, с които контактувам, също не я възприеха. Според тях:
1. "Китайското правителство е пристрастно към сирийските власти и не се интересува от страданията на обикновените сирийски граждани."
Истината е следната: Относно сирийския въпрос китайското правителство не е пристрастно към която и да било от страните. Ние осъждаме всяка форма на насилие срещу невинни граждани и същевременно настояваме сирийското правителство и всички политически сили незабавно и изцяло да преустановят прилагането на насилия, за да могат стабилността на страната и общественият ред в нея да се възстановят възможно най-бързо. Що се касае до сирийското правителство, ние призоваваме то внимателно да се вслуша в разумните искания на народа за промяна и развитие на страната. Също така призоваваме политическите сили в страната да изразяват политическата си воля по законосъобразен и ненасилствен начин. Освен това ние настояваме всички страни незабавно да започнат необвързан с предварителни условия политически диалог за програмата и механизмите за всеобхватни политически реформи, за възможно най-скорошното провеждане на референдум за нова конституция, парламентарни избори и за сформирането на единно народно правителство с участието на всички политически сили. На тази основа следва да бъдат приложени проектите за реформи.
2. "Китай не взе под внимание загрижеността на арабските страни относно сирийския въпрос, нито позицията и ролята на Арабската лига, свързани с него."
Истината е следната: Китай разбира загрижеността на арабските страни и Арабската лига за възможно най-бързото разрешаване на сирийския въпрос и отдава голямо значение на важната роля, която те имат, като оценява положените от тях усилия за справянето с конфликта чрез политически средства. Освен това Китай подкрепя позицията на арабските страни и Арабската лига за незабавното прекратяване на насилието, за ефективната защита на сирийските граждани, за предоставянето на хуманитарна помощ на страната и за избягването на външна военна намеса. Китайското правителство се надява сирийският проблем да бъде разрешен в рамките на Лигата на арабските държави чрез политически и мирни средства.
3. "Китайската позиция обезсмисля функциите на Съвета за сигурност."
Истината е следната: Откакто преди 41 години Китай възстанови мястото си в Съвета за сигурност, той е налагал вето едва осем пъти, което го прави постоянния член на Съвета, използвал най-малко това свое право. Това е показателно за голямата предпазливост, с която страната прилага тази процедура. Относно Сирия, китайското правителство неизменно отстоява позицията, че международната общност трябва изцяло да зачита суверенитета, независимостта, единството и териториалната цялост на страната, както и резултатите на вътрешния политически диалог. Ние не одобряваме прилагането на въоръжена сила спрямо Сирия, нито насърчаването на действия, насочени към принудителното сваляне на режима. Според нас чрез налагане на санкции или чрез заплашване с тяхното прилагане не може да се постигне благоприятно разрешение на въпроса. Действията на международната общност и ООН в Сирия трябва да спомогнат за облекчаване на напрегнатата обстановка, за стимулиране на политическия диалог, за изглаждане на противоречията, за съхраняване на мира и стабилността в региона на Близкия и Среден изток и за запазване единството на международната общност, а не за усложняването на проблема. Поведението на Китай при вота в Съвета за сигурност и Общото събрание на ООН се основава на гореизложените позиции.
Тук бих искал да насоча вниманието ви към посещението, проведено наскоро от специалния пратеник на китайското правителство, заместник-министъра на външните работи Джай Дзюен, в Сирия. Там той се срещна с представители на сирийското правителство и местните опозиционни партии, заявявайки пред тях, че Китай отстоява справедлива позиция и има отговорно отношение, като желае да поддържа комуникацията си с правителството на страната, с политическите партии, с арабските страни и Арабската лига и заедно с международната общност да има активна и конструктивна роля за разрешаването на сирийския въпрос. Сирийските лидери и представителите на правителството изразиха одобрението си към заетата от китайска страна позиция и изтъкнаха, че отдават голяма важност на уместните препоръки, направени от Китай. Представителите на опозиционните организации също отдадоха голямо значение на ролята на Китай за разрешаването на конфликта и изтъкнаха, че желаят да поддържат тясна комуникация с него. Китай е една отговорна държава и приятел на арабските народи.
МЕЖДУНАРОДНА СРЕЩА
НА ДОБРА ВОЛЯ
Ако да се ненавидиме
барем да се видиме.