:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,186
Активни 815
Страници 116
За един ден 1,302,066

Мисия Лондон, Вашингтон, Анкара и т.н.

Каквато държавата - такива и посолствата й, какъвто бизнесът - такива и спонсорите, а посланиците са невинни
Дори мисия Лондон вече е невъзможна в българските посолства, защото готвачите бяха съкратени от съображения за икономии.
Касовият филм "Мисия Лондон" няма как да остане без продължение. Не толкова заради добрата си финансова перспектива, колкото заради сюжетите, които напират от българските мисии зад граница за художествено претворяване. Докато Външно подменя посланиците, за да оправи образа на България в чужбина, възниква въпросът: а не е ли по-изгодно да подмени посолствата? Вместо посолства да си намери спонсори, които имат интерес да вършат държавната работа, за да върви и тяхната.

Случката със спонсорите на българския прием за Трети март във Вашингтон не бива да се драматизира, както призова посланик Елена Поптодорова, защото "е знак за интерес към България". Казано е много точно. И "Шеврон", и нейната посестрима "Транс Атлантик петролиум" имат силен интерес да сондират в България за шистов газ, който не отслабва въпреки забраната, наложена от Народното събрание. За целта са склонни да прелеят по 4000-5000 долара от своя бюджет за представителни нужди в изтънелия представителен бюджет на българското МВнР. Тъй като става дума за официално представяне на България пред американците, очевидно това не е по силите нито на посланика, нито на посолството, а на американски фирми със съответните интереси. За целта посолството си намира спонсори, които да му вършат работата. Така е инструктирано по класическото правило "Пари няма, действайте!"

За да не се създава специална нагласа към българското посолство във Вашингтон, Външно ни успокои, че това е отдавнашна и обща практика във всички мисии. Нещо повече, така постъпвали и чужди посолства у нас. В тази криза въпрос на държавническо мислене било да се пестят парите на данъкоплатците. Само че държавническото мислене изисква и



да се държи сметка коя държава стои зад спонсорите



"Шеврон" няма как да изразява интересите на българската държава и не е длъжна. И когато плаща българския прием във Вашингтон, изразява не българските, а американските интереси, които не е задължително винаги да съвпадат независимо от съюзническите ни отношения. Така на 3 март пред американците ще бъде представена не българската, а американската държава. Българският посланик в конкретния случай ще бъде фигурант на чужда издръжка.

Ако български компании бяха сложили фирмените си знаци върху поканата за българския прием във Вашингтон, вероятно посланик Поптодорова нямаше да бъде безпокоена от медиите с неудобни въпроси. Тя е търсила такова спонсорство неведнъж, но не го е получила. Очевидно българският бизнес или няма интерес, или няма възможности да стъпи на американска земя. Като се замислим кои фирми разполагат с финансова мощ да гледат на запад, по-далеч от Калотина, ще попаднем или на офшорки, или на такива, чиито собственици фигурират с имената си в осветените от "Уикилийкс" поверителни телеграми на американското посолство в София за българската организирана престъпност. Щом те са лицето на българския бизнес, едва ли уважавани американски политици биха отишли на прием, спонсориран от тях. Да си припомним само един факт: на 22 октомври 1999 г. тогавашната първа дама на САЩ Хилари Клинтън организира парти за набиране на средства за кандидатурата си за сенатор. Сред присъствалите бе и Дарина Павлова, вдовица на убития през 2003 г. Илия Павлов, която дари чек за 1000 долара. Десет дни по-късно щабът на Хилари Клинтън върна чека, защото имаше подозрение, че парите са от бизнес, който може би е свързан с организираната престъпност в България. "Чекът бе върнат, тъй като възникнаха въпроси относно произхода на дарението", съобщи говорителят на предизборния щаб на г-жа Клинтън Хауърд Улфсън.



Жалката картина,



която представлява от години българската държава, няма как да не личи по нейните посолства зад граница. През 2009 г. дисциплинарната комисия във Външно се занима с един наш посланик-новатор, намерил оригинално решение на проблема с представителните разходи. Той бе въвел куверт (входна такса) от 200 долара за даваните от него официални вечери в посолството. Случаят нямаше да се разчуе, ако не бе разгласен като куриоз от местния печат в чуждата държава, който бе забелязал, че тарифата е най-висока за гостите, желаещи да седят на масата непосредствено до посланика. Напоследък обаче няма риск от такива абсурди, защото в повечето посолства поради съображения за икономии бяха съкратени готвачите и другия обслужващ персонал и дори няма кой нито да лови диви патици в парковете, нито да ги готви ("Мисия Лондон"). За целта се наемат зали извън посолствата и се поръчва кетъринг.

Така постъпват и българските дипломатически представителства в Анкара и Истанбул. Срам - не срам, и те са принудени да протягат ръка към турски спонсори, за да заплащат масрафа си по празнуването на Трети март. На турците няма как да им е до празник точно на тази дата, но като гледат с какви мизерници си имат работа, направо им дожалява. Може би си казват: Все пак се отървахме от тия...

Българските посланици са поставени в деликатно положение. Външно ги е инструктирало, че приеми за Трети март могат да правят само в рамките на отпуснатия им годишен бюджет за представителни нужди, който за мисията във Вашингтон би стигнал за половин прием. Иначе да не правят. Само че всеки екселенц, който не кани гости на своя национален празник, би трябвало да не ходи и на чуждите, защото все пак има дипломатически протокол, който изисква взаимност в обноските. Фактически нашите дипломати са призовани не само да икономисват парите, но и да сведат до минимум контактите си. А защо просто не си ги приберем заедно с целия посолски състав, че да ни излезе външната политика съвсем евтино? Най-изгодно е да правим дипломация за чужда сметка, като общуваме с другите държави чрез техните мисии в България. Така на Трети март ще минаваме с един прием в София за всички.

 Поканата за приема на Трети март във Вашингтон.
 Светослав Терзиев
41
9725
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
21 Февруари 2012 19:42
Светльо Терзиев, , както винаги - безупречен.
Ако се вярва на Законите на Мърфи, ако има и най-малката възможност управленските решения да са погрешни, те ще са точно такива. Хеле пък като ни управляват недодялани мутри.
21 Февруари 2012 20:54
.
21 Февруари 2012 21:17
трябва да е "cordially invites you TO", а не "cordially invites you AT"
21 Февруари 2012 21:21
Когато препоръчвахме изпитан човек
за мисията в Ню Йорк -
Боко спеше...
21 Февруари 2012 21:23
Така е, така е!
21 Февруари 2012 21:26
Така постъпват и българските дипломатически представителства в Анкара и Истанбул. Срам - не срам, и те са принудени да протягат ръка към турски спонсори, за да заплащат масрафа си по празнуването на Трети март. На турците няма как да им е до празник точно на тази дата, но като гледат с какви мизерници си имат работа, направо им дожалява. Може би си казват: Все пак се отървахме от тия...

21 Февруари 2012 21:29
***
21 Февруари 2012 21:35
Незнанието на 1 език е най-малката срамотия.. Език се учи.СРАМОТИЯТА Е ТОВА,което е копирала Св.София!!!!
21 Февруари 2012 21:39
На турците няма как да им е до празник точно на тази дата, но като гледат с какви мизерници си имат работа, направо им дожалява. Може би си казват: Все пак се отървахме от тия...


ей това най ми хареса.
българска му работа.
21 Февруари 2012 21:41
СРАМОТИЯТА Е ТОВА,което е копирала Св.София!!!!


Точната дума е rezillik.
21 Февруари 2012 21:45
старото емотиконче за "срам" беше по-гот - това прилича на някаква матрьошка.

21 Февруари 2012 21:47
Захари Стоянов: "Да нахраниш душманина си - най-голям себап ще сториш..." (цитирам го по повод комшийското спонсориране на трети март... макар сега да не сме душмани, де - съюзници сме по НАТО... ама все пак, точно за трети март... а сега си представете логото на някой турски производител на оръжие - или фесове - върху поканата... ).
21 Февруари 2012 21:55
Незнанието на 1 език е най-малката срамотия.. Език се учи
- абе не е най-малката... пък и Ел. Поптод. нали го знаеше...
21 Февруари 2012 22:06
"...Външно ни успокои, че това е отдавнашна и обща практика във всички мисии. Нещо повече, така постъпвали и чужди посолства у нас...."
Е, що не ги спомена кои са? Ей тъй за вдигане на самочувствието, а!
21 Февруари 2012 22:06
Спайдър
А за турците не е прав авторът - турците си ни обичат, за тях сме нашите, bizimkiler...
21 Февруари 2012 22:29
rezillik и то какъв, Симпли!!! Чак думите ми онемяха, та трябваше с емотикони да си служа!
П.П. Тъй като е абсолютно безобразие частни фирми да спонсорират българската държава за празнуването на националния й празник, имам официално предложение към българските власти - следващия път вместо към "честни частници", се обърнете за спонсорство направо към Русия - като първопричина, виновница, матушка освободителка, ..., кому както харесва, да се пръкне още една, при това толкова достойна и независима, държавица на картата на Балканския полуостров. Белким й дойде умът в главата на Российската империя, макар и след 135 години.
21 Февруари 2012 23:27
пък и Ел. Поптод. нали го знаеше...


Ел. Полпод. ще да е била добра с езика когато й е било времето. Неидиоматичният такъв...
22 Февруари 2012 00:43
Правописецо Храбрий, Captain Buddy! Не е важно да ли е "invite TO..." или "invite AT..." - език тугински е, изучаване няма. Но по правилата май е станало "ДУyou" - граматика, а?
22 Февруари 2012 02:30
.
22 Февруари 2012 04:47
Прав беше навремето Радой Ралин да се тюхка как са ни търпели турците цели пет века
22 Февруари 2012 09:02
Преди 30 години участвах в "Мисия Братислава", преди 3 - в "Мисия Брюксел". Между тях - Виена, Москва, Берлин... "Нищо не е променено, никой не е променен" (извенете ме за перефразата!)
22 Февруари 2012 09:20
Ти поне в нещо си участвал, а останалите на територията са главно потърпевши от "мисиите"
22 Февруари 2012 09:35
(извенете ме за перефразата!)


Както е видно от писанието Ви и правописът Ви не се е променил. Прочее, перИфраза се пише.
Натисни тук

Толкова за кадрите ни по посолствата и преди и сега.
22 Февруари 2012 09:52

Срам и позор!
Дипломати с чест биха си извадили тази мизерни $4-5 хил. от джоба си, вместо да просят.
Га си мизерниците.
На всичкото отгоре е мъка да ти свършат обикновенна услуга в посолствата.
22 Февруари 2012 11:03
Аз мисля ,че приемите биха могли да минат с боб яхния, туршия кисело зеле ,и компот за десерт. Жълта лимонада или чешмяна вода за пиене. И ще влезем в оклада
22 Февруари 2012 11:15
"Аз мисля, че приемите биха могли да минат с боб яхния, туршия кисело зеле и компот за десерт." Бай Драгане, ама това е рецепта за бързо полово съживяване на индивиди от нашата възрастова група - нали помниш, едно войниче я беше открило.
22 Февруари 2012 11:41
Така е като оствят такива външни на дипломацията хора, като автора на "Мисия Лондон" да се намъкнат вътре. Гледай колко много неща не е разбрал както трябва. Че и пише. А авторските права?
22 Февруари 2012 12:24
Аз се питам, защо въобще трябва да има български прием във Вашингтон. Май организаторите им е харесала Селянска......
22 Февруари 2012 13:43
Скандал след скандала, мила моя майно льо, позор след позора.
Отделно от позора (ненормалността), и при тази като при Нешева, обясненията доказват негодността.
Освобождаването на посланика от длъжността не бива да се драматизира.
22 Февруари 2012 15:15
.
22 Февруари 2012 16:06
и извЕнете се пише извИнете.
Но наистина е прав, нищо ново и нищо променено - жалки и дребни тесногръди хорица в борба за някой лев в повече, за да се хвалят и надуват като пуяци после пред роднини, приятели и съседи
Има обаче и друго: няма държава, която да плаща толкова мизерно на своите представители, като България. И това не е от сега. За сравнение - измислената държавица Македония плащаше през 2000 г. 4 и половина пъти повече на дипломат от мисията й в една съседна ни държава, отколкото Бг плащаше за същата длъжност на българския представител. Защо една Македония е помислила разумно, а в Бг - не? Ами от управляващите е. Завиждат, че ето виждаш ли, в един момент някакъв си там дипломат (има и начетени, грамотни и качествени хора, не пиша за връзкари и абонати на услуги) ще взема повече от "неотразим" народен представител?
И още един пример - вече с цифри - заплатата на шофьор на боклукчийски камион във Виена беше 30 000 шилинга през 1998 г. (грубо около 3000 щ.д.), а заплатата на посланика ни във Виена тогава беше около 23 000 шилинга (грубо около 2 300 щ.д.). И защо се радваше домакинът на посолството, че се е уредил за шофьор на боклука с работна виза?
22 Февруари 2012 17:09
E, при това сравняване на заплатите не трябва да се забравя, че на посланика са му платени жилището, колата, бензинът, токът, водата, отоплението - с една дума - всички възможни режийни. Докато на австрийския шофьор на боклукчийския камион - не са. Така че посланикът сигурно взема в пъти повече. В едно, обаче, шофьорът на виенски боклукчийски камион категорично превъзхожда посланика - със сигурност той (шофьорът) има здравно осигуряване, докато посланикът НЯМА (или има някаква туристическа застраховка, която е добра само за транспортиране на тленни останки)...
22 Февруари 2012 17:15
Contessa 32
Така е, на посланика му плаща държавата.
За справка - на австрийския посланик в бивша Югославия заплатата му беше около (извинявам се, но цитирам по памет) 18 000 щ.д. Пак при платени бензин, режийни и останалото. Така че ... не е коректно да сравняваш така. Иначе ще излезе, че моят часовник е по-хубав от твоите обувки
Посочените цифри по-горе дадох за пример - как се заплаща една не толкова квалифицирана като изисквания работа спрямо друга, за която се очаква и се изисква доста сериозен ценз и практика
Не е точно и за здравните осигуровки - на практика МВнР поема разходите за пълното осигуряване по всички направления на изпратените от МВнР хора в други държави.
22 Февруари 2012 17:23
Наистина ли? МВнР поема разходите? приятно съм изненадан, ако е така. Но до неотдавна застраховките бяха с AIG - все едно, че си турист - лекуват те само при злополука (шел - упал - очнулся - гипс) - не ти плащат за хроничните заболявания, зъбите и т.н. И какво правеха хората, когато наистина се налагаше дълго лечение - молеха се да им поемат от МВнР разходите за операция, терапия и т.н. - но ad hoc, а не защото са застраховани... Някои просто напускаха странана в краяна мандата, и сметките си оставаха неплатени...
22 Февруари 2012 17:44
Господин Терзиев,
добавете всички посолства. Някакъв "спонсор", производител на климатични системи , видимо е в далавера със Столична община.

Закон за дипломатическата служба: Обн. ДВ. бр.78 от 28 Септември 2007г., изм. ДВ. бр.42 от 5 Юни 2009г., изм. ДВ. бр.97 от 10 Декември 2010г.
22 Февруари 2012 17:46
Contessa 32
Разбира се, че са покрити - нали сда на трудов договор. За по-лесно - отвори на нормативна база на МВнР - там е описано, в наредбата за чуждестранни командировки. Винаги са били покрити с осигуровки. Нали им се води стаж
А иначе дали заиграват по линия на застраховането с AIG или други, то отговорност носи министърът. Ама и там са се намърдали разни интереси и какво ли не
по отношение на неплатените сметки - това си е до съответния човек. В САЩ нашето посолство и това на Русия не са си плащали паркинг глобите от години
22 Февруари 2012 18:48
***
22 Февруари 2012 18:52
22 Февруари 2012 18:56
Аранита, перифразите ги оставете на лингвистите... ние тук, като литератори, работим с парафрази.


Адаш, ставаше дума за перЕфрази. Иначе и с перифрази и с парафрази си работете колкото искате



22 Февруари 2012 20:22
***
26 Февруари 2012 15:37
Нечуван и невиждан резил. Срам и позор. Амин!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД