:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,768,688
Активни 408
Страници 25,155
За един ден 1,302,066
Пряка демокрация

Революция назрява в Лихтенщайн

Жителите на княжеството свикват референдум, за да решат дали да се ограничи абсолютната власт на монарха, който пък заплашва да напусне страната при одобряване на предложението
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Княз Ханс-Адам Втори e единственият абсолютен монарх в Европа.
В Лихтенщайн усилено се подготвя референдум за ограничаването на абсолютната власт на монарха. Княз Ханс-Адам Втори обаче отказва да подкрепи инициативата, която е подета от жители на малката планинска държава, и дори заплашва да напусне родината. Организаторите на допитването, сред които има компютърни специалисти, учители, пенсионери, и др., събраха необходимите подписи за свикването на референдум и се очаква той да се проведе в рамките на следващите шест месеца. Сега князът има право да налага вето на законите, но тези правомощия могат да отпаднат след допитването до народа. Ханс-Адам Втори предаде прякото управление на княжеството на сина си - престолонаследника Алоис през 2004 г., но си остана държавен глава.

Лихтенщайн прилича на Швейцария по много неща: използват една и съща валута - франк; законодателствата им са доста сходни; много държави са акредитирали един посланик и в двете страни. Единствената съществена разлика е начинът на държавно управление. Лихтенщайн, който се намира между две републики - Швейцария и Австрия - е единствената абсолютна монархия в цяла Европа. Напоследък обаче и в княжеството, чието население наброява 37 000 души, назрява недоволство от формата на държавно управление и стартира инициатива за евентуалната й промяна. Резултатите от допитването до народа могат да поставят под въпрос съществуването на цялата монархия, смятат анализатори.

Свикнали сме от време на време по новините да се появяват кралски особи от Великобритания и Швеция, но с цялото си великолепие те имат само символични представителни функции на залязващите форми на управление. Превърнали са се в една хубава традиция и нищо повече. На този фон Лихтенщайн изглежда доста странно и това прави впечатление на жителите на княжеството, които твърдят, че са привърженици на демократичните идеали.

В момента пълномощията на княз Ханс-Адам Втори са почти толкова неограничени, колкото и властта на абсолютните монархии в страните от Персийския залив. Трудно е днес да си представим, че шведският крал Карл ХVI Густав може да наложи вето върху всеки закон, приет от парламента. Князът на Лихтенщайн обаче може. И той нееднократно се е възползвал от тези свои правомощия.



Князът също така има право да разпуска парламента,



но не само формално както британската кралица Елизабет Втора, а съвсем реално.

Князът на Лихтенщайн - не е единственият човек в Европа, наследил властта, но само той разполага с неограничени правомощия на абсолютен монарх. В някои европейски страни държавните глави може и да разполагат с подобни правомощия, но тях поне народът сам си ги избира. Макар и формално.

Всъщност благодарение на народния вот 15-ият херцог на Лихтенщайн стана абсолютен монарх. През 2003 г. на референдум жителите на княжеството дадоха съгласието си да бъдат увеличени правомощията на монарха, на когото му бе омръзнало непрекъснато да убеждава парламента, че трябва да може да взема решения. Тогава народът гласува "за".

Скоро след това обаче князът провокира недоволството на народа. Чашата преля през есента на миналата година, когато жителите на Лихтенщайн трябваше да се произнесат за узаконяването на абортите, които в малката планинска страна се смятат за престъпление. Затова и жените, които искат да прекъснат бременност, обикновено тайно посещават болници в Швейцария или в Австрия.

Две седмици преди провеждането на референдума миналата есен князът изрази надежда, че народът ще се обяви против легализирането на абортите. Но за да е сигурен, че това ще стане, той предупреди сънародниците си, че



гласуването "за" няма да има смисъл:



князът католик просто няма да позволи подобно нарушаване на църковните канони и на папските укази. Тогава жителите на Лихтенщайн не оцениха загрижеността на владетеля за душите им и му се обидиха. При изключително ниска избирателна активност узаконяването на абортите бе отхвърлено.

Затова пък на предстоящото допитване за ограничаване на властта на монарха избирателната активност се очаква да бъде рекордно висока. Изглежда, че жителите на малката, но много горда държава, проявяват все по-голям интерес към демократичните свободи, завладeли Близкия изток. Резултатите от предварителното допитване показват, че жителите на Лихтенщайн няма да се уплашат от подобни изявления на княза. 54% от хората смятат да гласуват за отмяна на правото на вето на монарха.

Ханс-Адам Втори вече не само че заплаши да използва правото си на вето върху решението на гражданите, но дори заяви, че ще напусне двореца и ще замине за Австрия с цялото си семейство и с финансовата компания LGT, която управлява почти половината от активите на Лихтенщайн на стойност около 96 млрд. долара - половината от активите на банките в страната.

Лихтенщайн е една от най-богатите и развити държави в света. Брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението възлиза на около 135 000 долара. За сравнение БВП на глава от населението в Швейцария е 60 000 долара. Според индекса на човешкия потенциал, пълните сравнителни показатели по образование, очаквана продължителност на живота и жизнения стандарт Лихтенщайн се нарежда на 8-о място.

Интересен факт е, че тенденцията към монархически форми на управление, както се оказва, не зависи пряко от нивото на основните икономически и социални показатели.
Снимки: ЕПА/БГНЕС
Алпийското княжество Лихтенщайн, закътано между Швейцария и Австрия. Жителите му се надигнаха срещу пълната власт на княза, който пък заплашва да напусне страната.
11
5009
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
05 Март 2012 22:30
Народа тотално изперква. Абортите наричат добро.... отдавна се знае че това е жив организъм. А аборта носи катастрофални последици за мисленето, морала и здравето.
Тия си живеят в рая. Още не са разбрали че "демокрацията'" е виртуалност, измислена в годините на студената война, набита изкуствено в главите, в податливи нечии глави. Банкерската мафия си печата пари, направи си силна държава - САЩ, направи си силна армия = американската армия, направи си идеология - демокрацията. И свирепства и побърка света от войни за грабежи на ресурси. И наби тази идеология в много глави, подобно секта която търси съмишленици... и бълнуват тия податливи глави като в транс - демокрация, демокрация, демокрация ...
05 Март 2012 22:46
Имаше едно образователно филмче за Лихтенщйн и прането на пари...с БГ субтитри. Много поучително.

Ето го, намерете си го от 1 до 5
Крепостта-убежище Лихтенщайн - 2 от 5
Натисни тук
05 Март 2012 22:59
Охооо, ще пада демократизиране значи :-D
05 Март 2012 23:45
Какво разбира монарха на Лихтенщайн от абсолютна власт. Дилетант. Я да дойде в България на обмяна на опит,че тогава да го видим каква песен ще запее.
06 Март 2012 00:51
Абе върти ми се в главата, че преди години монархът им пак ги беше заплашил, че ще напусне страната. Сега, всички знаем прословутия израз на Чърчил за демокрацията, то видяхме я нашата демокрация каква е, ама да им се чуди човек на лихтенщайнци, тръгнали да си развалят рахатя. А Бердяев, някъде бях чела, не помня точно в коя книга, констатира, че най-големите постижения на човечеството в миналото са достигани при абсолютистко управление - даваше примери - и големите географски открития, и фундаменталните закони на физиката и другите точни науки, разцвета на изкуството, та като се замисли човек...
06 Март 2012 01:15
Статията е просто учебникарски пример за целенасочена "информативност", която цели да прикрие информация отклонявайки я в девета глуха.
-
Нито тази монархия е абсолютна щом има конституция, парламент, референдуми, а законодателната и съдебната власт не са в монарха, нито абортите и правото му на вето имат нещо общо.
-
Проблемът е другаде и Кайли е дала много полезен линк. Проблемът е, че монархът е банкер, който обаче отказва да следва правилата налагани от глобалните банкери и им прави дъмпинг. Проблемът е, че Лихтенщайн е данъчно убежище, особено за германци, което много дразни Германия. Проблемът му е, че целият бизнес на Лихтенщайн е базиран върху това - да бъде данъчно убежище и място за пране на пари.
-
Високият БВП е просто парите от бизнеса на княза, разделени формално върху броя на населението. Ако немските власти успеят да изгонят княза и да ликвидират това място за укриване и пране на пари ще си отдъхнат, а БВП на глава от населението ще падне до възможното от мижаво селско стопанство.
06 Март 2012 01:20
Бердяев

Има си хас привърженикът на руският абсолютизъм да твърди друго.
Да, наистина постиженията на руският абсолютизъм са много, като например чудото крепостни работници.
06 Март 2012 14:54
да, Бердяев ...
всичко абсолютно е там, а Локомотив Локомотивкин е измислил по царско време локомотива ... - от един ГДР-ски виц
06 Март 2012 17:25
Тия си нямат друга работа и се чудят,какво да измилят. Действително там е абсолютно споскойствие,като бях там имаше само кафенета и банки.В магазините за сувенири бачкат само азиатци и ако искаш да платиш дали в Евро или Шв. франкове нямаш никакъв проблем> Никой не те реже през кръста с кофти разменен курс ами ти калкулират цената по курса за деня и ти дават касов бон в съответстващата валута.
С тези икономически показатели могат само да се радват,че са в рая и теоретичния комунизъм.
06 Март 2012 17:49
Разбира се, в дъното на всичко стои сексът без презерватив.
07 Март 2012 11:52
И Brightman повярва в световната конспирация.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД