С решението да се отпусне пенсия за особени заслуги към нацията на Александър Александров - напълно неизвестен за по-голямата част от хората българин, политически затворник в бивша Югославия, ГЕРБ покори поредния връх в своята безпринципност. И даде пример как максималната пенсия (700 лв.) се раздава без ясни критерии.
Докато на два пъти за две години управляващите тежко орязваха правата на българите за пенсиониране, кажи-речи на всеки три месеца правителството приемаше решения за отпускане на пенсия за заслуги. Парламентът естествено ги прие с пълно единодушие, защото Никола Гюзелев, Валя Балканска, Стоянка Мутафова, Георги Калоянчев са безспорни имена с безспорен принос.
Но всеки път при дебатите изниква един и същ въпрос
Дали един не се приема за по-заслужил от друг, само защото има кой да го предложи за персонална пенсия - по веригата правителство - парламент. Наскоро бяха уважени особените заслуги на един певец. Различното от останалите му колеги за съжаление е, че е тежко болен. А не може да докаже стаж дори за инвалидна пенсия и му е отпусната социална, просто защото не се е осигурявал.
От липсата на стаж вече се оплакаха куп естрадни звезди, като обвиниха държавата, че им е затрила документите за изработените години, и че ги е ограничавала в осигуряването. "Когато пяхме, ви радвахме, сега помагайте да си докажем стажа", призоваха Йордан Караджов от "Сигнал", Кирил Маричков от "Щурците" и още техни колеги. Социалното министерство направи нов закон за доказване на стаж по съдебен път. Културният министър Вежди Рашидов прие, че всеки трябва да получава пенсия според осигурителния си принос, пък най-заслужилите да бъдат подкрепени от държавата по друг начин. И организира работна група, която да мисли законопроект за даване на орден за заслуги, придружен с доживотна месечна премия за получателите си. Законът трябваше да влезе в парламента до средата на м. г. От културното ведомство обявиха, че е отложен за първото полугодие на 2012 г., но още го няма. По информация на "Сега" групата спряла работа, след като стигнала до определяне на критериите кой е по-заслужил и започнали скандалите. Сега вероятно всички протестиращи заради изчезналия им стаж ще се подредят на опашка за пенсии за заслуги.
Процедурата за получаването не е много сложна,
намира се организация, която предлага на някой министър да внесе в Министерския съвет името на кандидата за персонална пенсия. Правителството взема решение за отпускане и прехвърля отговорността на парламента, който обикновено приема предложението. От 1992 г. до май 2005 г. Народното събрание е решило да бъдат отпуснати 18 пенсии за особени заслуги. Първият, удостоен с тази чест, е проф. д-р Иван Киров, на когото е кръстена Инфекциозна болница в София. След това валят предложения основно за хора на изкуството, което се обяснява с активните творчески съюзи. Лекари, учени, откриватели, архитекти, спортисти не попадат в списъка на "заслужилите".
Предишното Народно събрание е гласувало 13 пенсии за особени заслуги по предложения на правителството на тройната коалиция. Управлението на ГЕРБ вече отпусна 9. Никой не се съмнява, че такава ще бъде гласувана и за спорния Александър Александров. Той е музикант, осъден в бивша Югославия за шпионаж в полза на България на 12 години затвор, от които излежава почти 9. По негови твърдения в печата е осъден по донос на свой колега, който искал да му открадне оркестъра. Дори депутати на управляващите се усъмниха доколко Александров заслужава пенсия за заслуги, след като друг негов бивш колега, вече с френско гражданство, се яви пред комисията и предостави показания на Александров, заради които той и още трима също попадат в югославски затвор по политически причини. Според защитника на Александров Георги Коритаров заслугата му е, че неговото поведение не е позволило разрастване на антибългарска кампания в Югославия през 80-те години. Случаят се оказа доста заплетен въпреки думите, с които премиерът Бойко Борисов набързо приключва точката при обсъждането му в правителството: "Знаете случая. Мисля, че това е справедливо."
В момента НОИ изплаща 20 персонални пенсии за особени заслуги
(някои от получателите вече са починали) и на фона на милиардите за останалите пенсии са нищо. Но въпросът е за определянето на ясни критерии за безспорни заслуги към нацията, които да бъдат възнаграждавани подобаващо. И със сигурност не от НОИ, където няма място за разходи, несвързани с осигурителна дейност. Всъщност такова е обещанието на всяка власт. Но то после бързо се забравя.