:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,769,115
Активни 495
Страници 25,582
За един ден 1,302,066
Предизвикано

От алчността до клептоманията е само една крачка

Или защо в България се стигна до парадокса "здрави банки - болни клиенти"
Кръстьо Петков
Случващото се през последните месеци в банковата сфера - първите спечелени дела от граждани за необосновано повишени банкови лихви и дебатът как да станат клиентите и финансовите институции равноправни партньори, поставиха въпроса за причините за срива на публичното доверие във финансовите институции - процес, който се зароди преди 2008 г., но навлезе в своя апогей в разгара на глобалната криза. Корените на това явление не могат да бъдат разкрити, без да се проследи ерозията на бизнес етиката, която порази пазарните системи както в развитите, така и в развиващите се страни.

Първите сериозни анализи в тази област на икономико-социологическата наука вече се появиха в САЩ и Европа. В дневния ред на дебата са



няколко теми, свързани с икономическия морал:



Тема 1. Легитимността на т. нар. Bailouts, приложени като първа антикризисна мярка в САЩ, Англия, Германия, Ирландия, Белгия и други страни, в които парите на данъкоплатците потекоха към банковите трезори, компресирани в многомилиардни "спасителни" пакети. Част от финансовите инжекции бяха присвоени от топбанкерите под формата на умопомрачителни корпоративни бонуси. Което на свой ред породи два въпроса: кой в крайна сметка печели от кризата и защо неизправните кредитополучатели (граждани, домакинства, фирми) трябва да фалират, а мегакорпорациите - не.

Тема 2. Аргументите на "пазарната" логика, която стои зад странното решение на правителствата и централните банки: финансовите загуби следва се социализират, но печалбите по право се приватизират? Не е ли по-адекватно на духа на добрия, старомоден и здравословен капитализъм обратното правило: както печалбите, така и загубите трябва да се приватизират, т.е. присвояват, плащат (като данъци) и компенсират само по частен път - от собствениците и мениджмънта на банковите и финансови корпорации! Поне такива са заветите на Адам Смит, Макс Вебер и цяла плеяда гениални изследователи на капиталистическата обществено-икономическа система.

Тема 3. Порочният кръг от ценности, които движат стратегиите и реакциите на финансовите елити през последните три-четири десетилетия: егоизъм-алчност-клептомания. Тази низходяща спирала в постмодерната еволюция на икономическия морал е един от непосредствените причинители на глобалната криза, която продължава пета година, без изгледи за скорошен и траен изход. Ерозиращото действие на спиралата не беше прекъснато; напротив, то беше ускорено в разгара на кризата, а деградацията - специално на финансовия и банковия морал - зарази цялата глобална капиталова архитектура. При това без верижни санкции за нарушителите на закона и исконните морални скрижали. Изключенията се броят на пръсти: съдебните процеси в Исландия, САЩ, Англия и др. страни (тук единствено исландският случай показа как едно гражданско общество и една държава са в състояние да внесат справедливост и нов ред в управлението на спекулативния и морално деградирал банков сектор).

На пръв поглед България може да претендира да бъде призната като източноевропейското изключение от институционалната и моралната криза, поразила англосаксонската и европейската банкова система. Засега у нас няма бейлаути на банки; първите стрес-тестове (между впрочем доста формални) бяха успешно издържани; банките отчитат годишни печалби (макар и намаляващи); депозитите растат и т.н. Само че делът на проблемните (лоши и необслужвани) кредити набъбва с всяка поредна кризисна година, достигайки 1/4 от всички отпуснати кредити; кредитната дейност (особено в частта на инвестиционните кредити) е практически замряла; лихвите по кредитите са непосилни за бизнеса, а по депозитите - спекулативно високи...

Ако само това бяха проблемите, можеше да се изчака те да се решат автоматично, в резултат на един бъдещ, по-значим растеж в реалния сектор, на стабилизиране на еврозоната и на отдавна чакания "магически" ефект от фанатично поддържаната фискална дисциплина. Само че



заболяването на българската банкова система не е от макроикономическо,



а от друго, ментално и морално естество.

От векове на банкерската професия се е гледало като на престижно (макар и малко скучновато), солидно (без излишни рискове), достолепно (в старомодния смисъл на думата), бизнес поприще. Тези качества произтичат от традиционните приписани ролеви функции на банковата гилдия: първата от които е грижа за парите на спестителите; втората - кредитиране на бизнеса; третата - правене на печалби, но върху основата на разумно и отговорно изпълнение на първите две функции.

През последните десетилетия стъпка по стъпка (после - пропаст след пропаст) моралните устои на банковия занаят се сринаха. Разбира се, най-напред в света на свободната (неолиберална) дерегулирана пазарна икономика. После в т.нар. възникващи пазарни системи, каквато е българската (само че в нашия случай раждането не се състоя на девствена територия, а в държава, чийто преход от планово към пазарно стопанство беше белязан от безогледна надпревара за забогатяване). Тъкмо тук, и не без съдействието на международните институции, се изпусна от публичния контрол моментът на задвижване на низходящата икономико-морална спирала. Бизнес етиката се превърна във формален, рекламно платен етикет; моралните ценности на добрия капитализъм бяха пратени в архива на историята; професионално подготвени банкови мениджъри бяха заменени от партийно лоялни функционери и чисти самозванци.

Всичко това отвори пространство за замяна на предприемаческия егоизъм (разбираем, допустим, легитимен) с безпределна корпоративна и персонална алчност.

Доскоро подобно твърдение можеше да се възприеме като безпочвен популизъм. Само че на алчността като двигател на финансовите и банковите спекулативни сделки вече са посветени стотици изследвания и емпирични доказателство. Не друг, а бившето банково божество Алън Грийнспан призна пред разследващата комисия на конгреса в САЩ, че е сгрешил, като е допускал, че самостойният интерес на банковите и бизнес общностите ще ги предпази от саморазрушителните спекулативни операции. Не друг, а БНБ босът Иван Искров оправда алчността на банкерите, като заяви пред медиите, че не неговите подопечни, а клиентите били виновни за нанесените им финансови щети, защото не внимавали при подписването на договорите (и въобще били банково неграмотни!).

Егоизмът означава да преследваш и отстояваш собствения си интерес. Той е икономически здравословен, когато не възпрепятстваш (чрез закон или едностранно въведени правила на неравнопоставеност) останалите икономически контрагенти. Те също имат право да защитават своя интерес. Дори и да няма win-win ситуация, при такава ситуация писаните и неписаните правила на пазарната конкуренция ще бъдат спазени. Но когато върху легитимните доходи (заплати, дивиденти и корпоративни бонуси) добавяш допълнителни печалби, начислени по собствено усмотрение и под въздействието на личен нагон за забогатяване, при това заобикаляйки закона, това вече не е здравословен егоизъм, а необуздана алчност. Така за година-две от милионер ставаш мултимилионер и влизаш в света на приказките за пазарни вундеркинди и финансови гении, придобили несметни богатства за броени години.



Кражби има навсякъде по света



- в богати и бедни държави, в периферни зони и глобални центрове, във върховната власт и в местните управи. За спекулации и присвояване в големи мащаби от световноизвестни мошеници знаем - от медиите и съдебните присъди (от сагата с легендарния спекулант и крадец Бърнард Мейдоф, до нашумелия наскоро скандален случай с швейцарски банкер, издал валутно-лихвена тайна на съпругата си). Но такова безскрупулно и гротескно издание на клептоманската натура на банкови босове може би се среща единствено на Балканите.

Интересно е обаче да се запитаме защо именно на Балканите, и в частност в България, винаги се намира почва за развихряне на криминален бизнес: при приватизацията - за безкешови транзакции и без последващи инвестиции; при хиперинфлацията - за светкавични 24-часови валутни спекулации; при външния дълг - за привилегировани/посветени участия в сделките; при кредитирането - първо, за безконтролно и едностранно определяне на лихвите и таксите; второ, за криминалното лихвоимство.

Моят отговор е: защото няма държава!

Ареал с обозначени граници, конституция, химн и държавен глава има; но държавността, като перманентно състояние на поддържане на правов ред и сигурност за икономическите агенти, е изчезнала или размита. На това му се казва "узурпирана държава". Преди, през първата фаза на прехода, тя беше узурпирана от добре познатия контингент на икономическата и политическа мафия, чието острие бяха мутренските кохорти. Днес държавата е превзета от финансова олигархия, чиито авангард са група топбанкери, техни клакьори от средите на пазарните фундаменталисти и парламентарни лобисти, действащи без регламент.

Затова българо-балканската финансова клептомания не е девиантно, а изведено в норма бизнес поведение.

В нашия историко-географски регион на този срамен феномен едно време са му викали "келепир". Днес го определят като банков бизнес.

Липсва само епитетът "криминален"!

Снимка: Архив
Много от т.нар. почтени банкери не се различават особено от легендарния спекулант и крадец Бърнард Мейдоф.
26
7367
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
05 Март 2012 19:52
Причината е същата, поради която у нас има синдикални лидери, ама няма синдикати...
05 Март 2012 21:16
Икономически морал към днешната дата на Света ни ??? Баф тоз посткапевфемизъм , Професоре . Хайде сега , че и за нататък по-още ...
05 Март 2012 21:17

Е, Форца, Кръстьо вече 15 години не е синдикален лидер. Много вода изтече оттогава.
Но това, което пише, е много интересно. И, както усещам, ще докара до нервна криза апологетите на пазарния фундаментализъм.
Тук сме, ще беобахтим.
05 Март 2012 21:19

А, ето го и... щях да напиша умалителното на песа, ама дип не е политкоректно.
05 Март 2012 22:03
Вари го - печи го , Статистическият наглец е винаги наглец , Don . От такива , песът не чака "политкоректност" ...
05 Март 2012 22:10
Така е, Don, не е отдавна, ама водата все си тече по коригираното и с негово участие корито...
06 Март 2012 01:01
Дълго мислих за евфемизъм на "дърт педер@аст" и достигнах само "възрастен гей". Толкоз.
06 Март 2012 01:10
Айде, айде - един нарече демокрацията с истинското И име "ХАЙДУКЛУК" и всички сега ще се прехласват да дават гениалните си тълкования!...
06 Март 2012 01:21
Всъщност, като се разходиш по заглавията в медиите, натрапчиво се явява въпросът "Кой Обра Държавата"?! Въпросът, разбира се, е реторичен - обирът започва от Костов и стига до "щастливата кокошка"! Засега...
06 Март 2012 03:54
Наистина няма държава!Всъщност има донякъде,колкото да слугува на олигархията,включително банковата!Защо иначе ще напише закон,който да дава право на чуждите банки да си вземат "дължимото" без съд?!Да вдигат лихви без основание и без да променят договора?!Шефа на Уникредит най-нагло се изцепи по телевизията,че няма никакви органичения във вдигането на лихвите и вноските и те могат да стигнат неподозирани висини?!Ясно е,че тук не говорим за пазар,а говорим за злоупотреба с клиента,толерирана и направо осигурена от държавата!И,ако беше една банка..бихме казали,че не е читава,че другите се държат добре и пазарно,но де ти?!Докато не приемат закон за фалит на физическите лица и не махнат облагодетелстваното положение на банките в ГПК,кошмара ще продължава!Не са виновни банките толкова!Виновни са управляващите!Към тях трябва да бъде насочено недоволството и исканията,защото те се правят на улави или приемат лобистките закони.
06 Март 2012 06:45
От алчността до клептоманията е само една крачка

Те това е чисто експертно мнение.
Куманизите требва да пишат повече по темата.
Ама без да се отдават на втората си слабост...
06 Март 2012 07:03
ANNETAZ,
/:/ "...Всъщност има донякъде,колкото да слугува на олигархията,включително банковата"
........................................................................
Държавата е инструмент за реализиране и защита на интересите на господстващата в Обществото класа! Тя и затова е създадена Държавата!
И това го знае всяко хлапе! А и е видно и с невъоръжено око- ежедневно, ежечасно, ежеминутно и повсеместно!!!
Капиталистическата Държава е за да реализира и защитава интересите на господстващите в Обществото: капиталистите, капиталистическата Класа(собствениците на средства за производство-т.е., работодателите, както и рентиерите, банкерите..., "висшата класа"!
06 Март 2012 08:19
Тодоре, Тодоре...
Няма да се уморя да повтарям: обирът започна от милиардите, спастрени от твоя адаш като резерв за идващите черни дни. А Костов и обкръжението се оказаха обикновен слугинаж.
06 Март 2012 09:02
Банките и клиентите трябва да са РАВНОПОСТАВЕНИ.Рисковете да се поемат по равно от заемодателя и кредитополучателя.
06 Март 2012 09:36
Кръсте вече 15 години не бил синдикален лидер.
И поради това е чист.
Минка Свирката била 15 години на консумация в Холандия, върнала се в родината, купила си кафене и ... вече не била от тях.
06 Март 2012 10:14
Да, наистина, не бил синдикален лидер. ОК. Но тогава някой може ли да ми каже какво работи въпросното лице? От какво се издържа? Едва ли е от писане на статии в СЕГА.
За самата статия - нямам и намерение да я чета. Писнало ми е от такива паразити, дето само гледат къде да се закачат, за да могат да смучат. Последно за първановото АБВ се беше лепнал, ако не ме лъже паметта - един вид точи се държава да управлява професорът по... Всъщност по какво е професор точно, знае ли някой?
06 Март 2012 11:07
"Кой Обра Държавата"?! Въпросът, разбира се, е реторичен - обирът започва от Костов и стига до "щастливата кокошка"! Засега...
Да де, но Костов се разпореди с маса държавни предприятия далеч не само в свой интерес (по думите на покойния Ал. Божков, тогавашното правителство е било принудено да приватизира предприятията, продавайки ги предимно на, цитирам, "червени барони". А и фактът, че три правителства след Костовото не намериха желание и сили да развалят поне 1 (една) приватизационна сделка, говори сам за себе си (в съседна Сърбия развалиха всички приватизацонни сделки на Ковачки, с изключение на една фабрика, чийто директор - българин е бил арестуван вчера). Не защитавам Костов, но нека гледаме реално на нещата.
По темата: банкерите са алчни не от днес и от вчера. Въпросът е, какво ще правят с парите, които прибраха при себе си в разгара на настоящата финансова криза? Ако ги държат прекалено дълго при себе си, ще загубят. Възможно е да се готви нов сценарии за човечеството, при който въпросните хора вече няма да печелят от лихвите на притежаваните от тях пари, а по друг начин, при което по-голяма част от хората на Земята стават излишни...
06 Март 2012 12:23
Do Rakita,
Има много мрачни сценарии пускани от неведоми централи за края на цивилизацията, което помпозно наричат края на света,
сякаш след нас света няма да съществува. Подобен сценарий въобще не може да влиза в прогнозните правомощия на хората.
А колкото до това дали онези, които са се обявили за водачи на цивилизацията бъди сигурен, че предмета на техните
зловещи експерименти - обществото или народа, винаги ги надживява и опровергава. Геномът ча човешкият разумен вид
е свързан с космически постулати, които позволяват развитие само от долу-нагоре, при натрупване на определена маса, която
да позволи преминаване в по вискоко качествено състояние. Но това не е по силите на една част от цялото а от усилията на цялата система.
Това означава че промените не могат да дойдат отгоре а само отдолу в интелектуален план. Във физически (материален) смисъл няма
значение, защото дори смъртта на 3 милиарда души, няма да промени качеството на живот, ако не е програмирана като всеобщо
човешко усилие. Висшите сили са ни устроили да се развиваме чрез колективни усилия, а не като при животните един водач на стадото.
Затова сме се развили и прогресирали. Но въвеждането на стадния начин на живот чрез банкиране е черна дупка в човешката история.
06 Март 2012 12:37
Има един много показателен виц по темата на статията:
Един от синовете на супер крадливия банкер Мадоф, на име Адам чувствайки се божествен в своя
мулти милиарден свят и поискал да говори с Бог, за да му даде повече човешки предимства
от тези на останалите себеподобни. След много настоявания, връзки, контакти и дори обвиняване
на Бог в необективност и дискриминация към любимият му еврейски народ, самоувереният банкер
бил приет от Свети Петър и въведен при Бог. След много увъртания и усуквания, се разбрало, че
младият богаташ иска да има още двадесет члена, за да може да се нарадва напълно на намножилият
се курвенски елит около парите му. И макар че Бог се възмутил, защото това било нарушение на
исконните му космически закони за равнопоставеност и хармония в системата на един и същи вид, той
бързайки да с еотърве от такова невиждано нахално и нагло същество махнал с ръка и го надарил.
А Адам виждайки желаната промяна без да благодари хукнал обратно за да изпробва колекцията си от
двадесет нови пишки точейки се зловещо на женската част. Но малко преди да напусне божията обител
край него прехвръкнали два ангела пъшкайки тежко и като му метнали една огромна кожена торба на врата
повелително му натякнали: "А кой ще ти носи ташаците"?
06 Март 2012 12:51
Има един невероятен българин - Стефан Илинов, който работи в САЩ. Спореднего съвременното възмогване на Китай
е най-голямото престъпление на капитализма срещу човешкият род, защото изсмуква ненужно решаваща част от
цивилизационния потенциал. Какъв е смисълът да се прави толкова могъща държава (а то е видно че е преднамерено),
за сметка падане на жизненото ниво не само в САЩ но в Европа, Австралия и дори в Африка и Русия. Явно деградивните
в морално отношение човешки сили, разтеглят във времето своята агония за сметка на цялата цивилизация, защото не могат
а и не позволяват да се въведат по модерни форми на социално развитие, които вече се експериментират
в много малки мащаби и са изключително успешни в морален и материален аспект. Но като спешна мярка
за оцеляване на човешкият вид според Илинов е въвеждане на 10 годишен световен мораториум върху
раждаемостта. От това няма да загуби нито едно младо семейство, само ще се отложи тяхното желание и ще се
стесни прозореца на раждаемост. За България специално най-вече ще се ограничи броят на некотролируемото
раждане сред малцинствата.
06 Март 2012 13:16
Но въвеждането на стадния начин на живот чрез банкиране е черна дупка в човешката история.
Хубава мисла, но има ли тя реална алтернатива?
по модерни форми на социално развитие, които вече се експериментират в много малки мащаби и са изключително успешни в морален и материален аспект.
Къде това?
Но като спешна мярка
за оцеляване на човешкият вид според Илинов е въвеждане на 10 годишен световен мораториум върху раждаемостта.
Това китайците успяха да го направят с административни мерки и система от наказания, а източноевропйците го направиха с икономически мерки през последните 20 години. За останалия свят обаче тези мерки са неприложими. Ето защо казвам, че господарите на Матрицата вече виждат тези хора като излишни.
06 Март 2012 13:40
Rakita, на първите два въпроса ти отговарям да прочетеш нещо за града на бъдещето Ourville,
който се намира в Индия и от 20 години набира все по голяма популярност, като модел
на бъдещото цивилизационно поведение на човека.
За ограничаване на световната популация естветвено ще трябват административни мерки а не
зловещи планове на банковата мафия. Една от тези административни мерки е нулевата популация
за 10 години. тя ествествено трудно ще обхване навясякъде, но най важно е да обхване основните
източници на свръхпопулация, които изсмукват човешките усилия за сивилизационни стандарти, като
Индия, Китай, Бразилия, Индонезия, Африка и още някои. Аз съм съгласен че това е най-ефективното
решение и никой няма да бъде накърнен, освен че се отлага появата да милиони нещастни деца.
06 Март 2012 13:50
Китайския дракон го изтърваха отдавна.
Мен по-вече ме притеснява факта, че Китай в следващите годи ще си превъоражава и модернизира армията...а и вероятно ще я увеличи като брой личен състав.
06 Март 2012 14:00
Ренде, не се притеснявай. Китайците имат част от нашият единачески нрав и трудно се обединяват.
Ненапразно Китай въпреки огромното си население не е успявал да се разшири и е бил подвластен
на много по малобройните от него монголи, японци и дори корейци. Китай е съставен от много
странни и различни провинции, някои от които имат исторически вражди. Ненапразно Китай е нацията
с най-много и продължителни междуособици. Затова и там не премахват комунизма, защото той
единствен успя да обхване десетките разнолики провинции в една обща държава. Започне ли
Китай да се въоръжава, отвън японци или американци, няма да търпят това и веднага ще му спретнат
една вътрешна революция, с някой нов Чан Кай Ше или нещо подобно. Китайците обаче добре
знаят това и ще се мъчат да доминират икономически, макар да изявяват гласно и други мераци.
При тези условия руснаците им отстъпват за развитие и част от Сибир.
06 Март 2012 17:31
Между другото, страхотен виц за торбата с ташаците - браво. Обаче, пичове, истината е, че торбата с ташаците на банките за сега я влачим ние.
07 Март 2012 12:19
Господин професоре, какво всъщност няма? Морал или държава? Първо, защото двете не са едно и също нещо. Второ – и двете твърдения са неверни. Нито моралът особено се е променил, нито пък държавата е изчезнала. Я, да каже специалистът по гъвкаво левичарство какво би направил, ако беше една лисица и пъдарят го пусне при кокошките? Ще им чете Бибията ли? Когато държавата набутва толкова много пари на банките, как да откажат? Да не са луди? Луда е тази държава, която с парите на хората си позволява да се намесва в полза на едната страна от процеси на свободния пазар, които се саморегулират, ако протичат при равноправни условия. Ако тук въобще има място за морал, това не прави банките аморални, а държавите. А къде е и моралът на батакчиите? Или гювечарите са по принцип невинни? Въобще поставянето на въпроса на морална плоскост и то само като дефицит у банките, е не само невярно, но и подвеждащо. Този липсващ „морал“ са вечно празните тумбаци на ненаситните лентяи от ляво. Банките отдавна не се ръководят от добродушни на вид дедковци със засукани мустаци, които строят университети и сиропиталища. Банките са една модерна технологична индустрия, подобна по безличност и безкруполност на нефтената, фармацевтичната или военната. От индустрията не се иска морал, а ефикасност. Проблемът не е в липсата на държава. Проблемът е в наличието на ТВЪРДЕ МНОГО ДЪРЖАВА. Една нагла държава, която с парите, които хората й дават, за да ги пази от алчни престъпници, си ги дели с тях. Ако банковият сектор беше по-либерален, дали щеше да станат тези севтовни шпиц блиц идиотщини? Ако Америка не беше удушила малките местни банки и ако България ги беше създала, а не да раздаде сектора на чуждестранни гастрольори, които са дошли тук само за да удрят кьоравото, дали нормалната предприемчивост щеше да агонизира? Не. Но държавата не дава. Тя иска да кара влака. Под предлог за финансова сигурност тя превърна банките в тези всеядни чудовища, които изяждат сега и нея. Демократичната държава не са само демократични избори, а демократична пазарна либерална икономика. Това няма! А не морал и държава. Калпава държава има колкото щеш.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД