:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,768,823
Активни 496
Страници 25,290
За един ден 1,302,066
ДЕБАТИ

Трябва ли субсидията да следва детето и в частното училище

Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Нели Младенова е директор на частната "Софийска езикова гимназия", преди това 15 г. е била директор на Първа английска гимназия в София. Специализирала във Великобритания и САЩ.

Парите ще позволят нови методи на обучение

Редно е в образованието да има различни възможности, смята директорът на частната "Софийска езикова гимназия" Нели Младенова
- Г-жо Младенова, трябва ли държавата да финансира частните училища?

- Ако има преференции към хазарта, защо да няма такива преференции и за образованието. Но трябва да ви кажа, че за мен лично, това е едно ново обвързване. Частните училища спазват всички ангажименти, които държавните училища имат. Ние сме много натоварени и затова един нов бюджет ще изисква допълнително специално счетоводство, което ще бъде много трудно, откровено ви казвам. Всъщност борбата за държавно финансиране на частните училища бе подхваната от самите родители, които искат равен старт, тъй като и те са данъкоплатци като всички останали.

- Това няма ли да облекчи финансово вашата дейност, а и най-вече родителите?

- Да, предполагам, че родителите ще бъдат облекчени. Ако искаме да имаме както частно, така и държавно образование на европейско ниво, това е необходимо. Знаете ли, че всички частни училища с едно изключение нямат собствена учебна база, на всеки 3 или 5 г. подновяваме договорите си за сграден фонд и естествено, че всеки се въздържа да прави по-големи инвестиции за модернизация. Инвестициите, които правим - например смяна на дограмата, са големи, и не остават средства за модерни технически подобрения.

Нашата такса на година е 1600 евро. Помислете само какъв ресурс се влага в частните уроци, а едно частно училище може да даде не само добра подготовка, но и да създаде добър микроклимат, което е важно за децата. Може да се контролира агресията. Е, не напълно, но по-лесно. Може да се контролира подготовката, до известна степен. И затова за първи път от 2 г. насам имаме родители, които са общи работници с малко по-високи заплати. Всяка година при нас учат по 1-2 ромски деца. Три от тях бяха приети във висши учебни заведения, което е чудесно. Битува виждането, че учителите в частните училища получават много по-високи заплати. При нас учителите получават в някои случаи и по-ниски заплати от учителите в средните елитни училища.

- Какво ги мотивира да работят тук?

- Образованието винаги е било натоварено с много формални дейности. В частното училище се опитваме да разтоварим учителите максимално от формализма. Има някаква относителна свобода за учителите. Мен например много ме притеснява избирането на определен брой учебници. Аз дълги години съм изучавала образованието в Англия и знам, че във всяко училище там има библиотека, в която има купища учебници. Идва преподавателят и казва: "Аз сега ще си взема оттук, оттук и оттук" и има възможност да избере много и различни материали, което води до по-висок професионализъм. Частното образование дава възможност малко да се отървем от ужасната фактология в българските учебници. Това според мен е една от най-отрицателните черти на образованието в средния курс - много фактология, дати, подробности, липса на задълбочена анализаторска дейност, разсъждения върху текстове, дискусионен метод... Много сме далече от тези начини на преподаване и затова смятам, че в частните училища има повече възможности в това отношение, защото класовете са по-малки, всички могат да се включат по-активно. Връщам се на парите. Парите биха дали възможност да се премахне тебеширено-повествователният характер на обучението. Трябват ни нови методи, учениците да се записват, да работят с касетофони, да правят презентации; често пъти, когато направим няколко презентации, казваме: "Оу, страхотно хубаво е". Това искат и децата. Не се учудвам, че те идват с удоволствие в училище да контактуват помежду си, да контактуват с по-разчупените преподаватели, иначе не искат да пребивават дълго време в скучните класни стаи.

- Кое е по-добро - държавното или частното училище?

- Идеалното в държавното училище е подборът (на децата чрез изпитите в елитните гимназии - б. р.). В частното обаче има работа с деца, които не са толкова изявени, но трябва да провокирате, да работите по-отблизо с тях, да им дадете хъс за работа и в това отношение частното училище е по-добро. Има по-близък контакт с децата. В едно голямо държавно училище много трудно се осъществява този контакт. Директорът може да познава 20, 30 или 50% от учениците, но той не познава всичките и техните проблеми. Тук ние ги знаем, знаем дали бащата, майката, различните родственици са оказали въздействие върху децата и това е друга добра страна на частното училище - грижата, връзката с родителите. Ние непрекъснато имаме контакт с тях, те непрекъснато идват, жалват се от тази оценка, от онази оценка, от някои порядки, а това е по-полезно за децата и за нас. Тук ние имаме по-голяма възможност за подбор на преподавателите и това може би е най-добрата страна на частното училище.

- В проекта на закон няма задължение частните училища да намалят таксите пропорционално на отпусната субсидия.

- Това не трябва да ви притеснява, защото родителите ще натискат ръководствата на тези училища. Но може би трябва да бъде разписано. Права сте, че утре един ще каже: "Да, родителят взима 1000 или 1500 лв., но пък на мен ми се увеличават тези и тези разходи". Винаги ще има недобросъвестни администратори, но видели ли сте собственици на частни училища, които да карат мерцедеси, понтиаци и т.н., да имат къщи с кули? Аз живея в апартамент, който баба и дядо са ми оставили, карам най-обикновена кола, не ходя в Ямайка. Лошо е, че въпросът се повдига във време на криза. Няма пари. Хората се мъчат. Но аз уважавам образованието и мисля, че трябва да се отвори вратата за всекиго. Мисля, че в една система, която е демократична, редното е да има различни възможности. Ако докажем след една десетилетка, двайсетилетка, че това образование е негативно за обществото, тогава то да отпадне. За мен свободната инициатива е много важна, съществена за прогреса на един народ.

Докато едните са на ръба, другите ще получат пари за конен спорт

Неприлично е при издръжка от 600-700 евро на дете спрямо 4000-5000 за ЕС да се вадят 10 млн. за частно образование, смята депутатът от "Коалиция за България" Валентина Богданова
- Г-жо Богданова, трябва ли частните училища да получават държавна субсидия?

- Смятам, че следва да бъдат подпомагани всички образователни институции, независимо дали са общински, държавни, включително и частни. Но намирам за нередно общинските училища и частните училища да получат еднакъв статут по отношение на публичното финансиране. В единния разходен стандарт за общинските и държавните училища влизат всички дейности, свързани с отглеждането, възпитанието и обучението на детето, заплатите на учителите, в това число и кариерното им развитие. За частните училища обаче той ще бъде само част от финансирането на този тип дейност. Държавата трябва да направи разликата, тъй като тя съгласно конституцията следва да осигури безплатното образование в държавните и общинските училища. Всъщност държавата и в момента подпомага частните училища чрез безплатните учебници, които получават всички деца, независимо къде се обучават, чрез освобождаване на образователната услуга от ДДС. Ще продължи ли да го прави и след промяната във финансирането?

Тук проблемът не е в това да се противопоставят общински, държавни и частни училища и аз не бих си позволила да го правя. Мисля, че когато единният разходен стандарт, с който българските училища осигуряват цялата си дейност, е около 600-700 евро за дете на година при среден за Европа около 4000-5000 евро, твърде неприлично e да смяташ, че си решил проблемите, които конституцията ти възлага, за да можеш да позволиш да извадиш 10 милиона за частните училища, които могат да станат и повече. В края на краищата, когато държавата ти покрива част от средствата, интересът към частните училища би бил по-голям без никакви други изисквания от страна на държавата. Аргументите, че такава е европейската практика, не са сериозни. Европейските практики са различни в отделните държави, там винаги има някакви условия, когато се финансира частна образователна институция - има таван на таксите, има участие на общината в управлението на частните училища. В България няма нищо, никакво предявено изискване. Даже имаше един коментар, че не може бъде налаган таван на таксите, тъй като става дума за фирми. Ако става дума за фирми, публичното финансиране на фирми е непозволена държавна помощ. От тази гледна точка аз твърдя, че говоренето за справедливост по отношение на данъкоплатци също не е коректно. Данъкоплатци са всички родители на тези деца, които се обучават в общинските училища и то при твърде спорни условия и по отношение на заплащане на учителите, и по отношение на учебна среда, и тези, които нямат деца, но солидарно участват в издръжката на образованието. Не може справедливостта за едни да предполага задължително несправедливост за други. Защото публичните услуги, които ползват децата в малките общини и селата, са в пъти по-малко от тези, които могат да си позволят децата от столицата и големите градове.

- Гарантирани ли са ефективността и контролът на публичното финансиране за частните образователни институции?

- Няма как да бъдат гарантирани, защото не са предвидени. Всъщност ние казваме, че частните училища получават толкова пари, колкото и общинските, с тази разлика, че общинските живеят с тях. Докато частните могат да си позволят допълване на таксите, които и без това в момента са около 2000-2500 евро на година, даже до 3000. И като приспаднете един стандарт от 1200 лв., които ще получат частните училища, ние просто ще намалим таксите на хората, които и в момента могат да си позволят да плащат такъв размер. Много трудно ще предположим, че ще се увеличи броят на тъй наречената от министъра средна класа, която може да си позволи тази сума. Второ, не смятам, че трябва да се противопоставя качеството на обучение в частните и в общинските училища. Напротив, твърдя, че има чудесни общински училища с много съпричастни и ангажирани учители, които правят много прилично и дори високо ниво на обучение на своите ученици. И трето, всички контролни механизми са насочени към работата и разходването на средствата в държавните и общинските училища. Там формираме обществени съвети, които до голяма степен обезсмислят автономията на училищата, защото тези съвети ще се произнасят и по бюджет, и по политики, и по атестация. Пращаме Сметната палата и всички останали органи, заложили сме ангажимент на директора да не превишава предвидените бюджети при растящи цени на електроенергията, на отоплението, на всички консумативи, докато за частните училища твърдим, че ще влезе Сметната палата, но това не е записано в закона. Оказва се, че държавата няма друг механизъм да контролира работата на частните училища. Когато си оставил общинските и държавните училища да живеят на ръба, на минимума, с твърде малко пари, тогава всичко, което те могат да получат, решава проблемите на материалната база и учебната среда, а за другите решава възможността за практикуване на конен спорт. Опасявам се и това е съвсем възможно - разликата между голямата група деца и една малка група деца да се задълбочава. А от това обществото ни не става нито по-силно, нито по-солидарно.



Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Валентина Богданова е депутат от "Коалиция за България" за втори мандат. Член е на парламентарната комисия по образование. Работила е като педагог и помощник-директор.

Делът на частните училища може да се увеличи с 1-2%

Субсидията няма да позволи на държавата да поставя условия, казва програмният директор на Институт "Отворено общество" - София Боян Захариев
- Г-н Захариев, трябва ли според вас държавата да отпуска бюджетна субсидия за частните училища?

- По принцип не съм против частни училища да получават субсидия от държавата, но са много важни два въпроса - какви са тези училища и какво се очаква срещу тази субсидия. По отношение на първия въпрос - има поне два типа частни училища. Едните са тези, които работят изцяло с цел печалба. Бих ги нарекъл елитистки, защото имат много високи такси. В тях има достъп за ученици от най-високите слоеве на обществото, защото само техните родители могат да платят тези такси. Другият тип са училища, които обичайно не работят с цел печалба, регистрирани са от родителски или други нестопански организации, и тяхната цел е най-вече да имат възможност да вградят в образованието някакви свои ценности. Например това може да са училища на различни църкви или такива, в които може да се практикува някакъв вид педагогика, в който те вярват - модели на преподаване и на обучение като Монтесори и Валдорф. В други случаи родителите просто искат да имат по-голям контрол върху образованието на децата си. Вторият тип училища е много разпространен в Европа, има го и в Съединените щати - charter schools. Това са частни училища, които получават публично финансиране. Те обичайно начисляват много малко допълнителни такси, а понякога изобщо не начисляват такива, но имат приходи от дарения. В повечето случаи това са училища, в които публичното финансиране дава равен достъп. Там няма процедура по селекция чрез отказващо високи такси. Те са отворени за всеки, който споделя техните ценности, цели и практики. Смятам, че подкрепата за подобни училища в сегашния български контекст е нелоша стъпка, въпреки че напоследък дори по отношение на тях се появява скептицизъм в страни като Швеция, чийто модел беше даван за пример.

- Това, че държавата ще отпуска определена субсидия, няма ли да разшири достъпа до частно образование?

- Това е възможен ефект, защото би трябвало да доведе поне до малко спадане на таксите. Но дори таксата да спадне с целия размер на субсидията, тези, които могат да доплатят между 2000 и 5000 лв. над държавната субсидия, за да учат децата им там, пак няма да бъдат значима част от населението. Този вид частни училища, каквито има в България, не могат да имат много по-голям дял от това, което имат в момента, защото са очевидно предназначени за елита. Кой знае колко повече хора, които ще могат да си позволят тези такси, няма да се появят. Може делът им да се увеличи с 1-2%. Нормално е такива училища да имат дял до 5% от всички училища. В момента в България те са около 1%. Масовите частни училища, които могат да вземат по-значителен дял в образователната система, са другият тип, каквито при нас няма. Искам да уточня, че има държави, в които изобщо няма частни училища дори от типа на charter schools. Това не е непременно лошо. Във Финландия например, която има една от най-добрите образователни системи в света, има само публично образование.

- Трябва ли държавното финансиране да се обвърже с определен таван на таксите?

- За съжаление таксите в България са много високи. Очевидно дори този вид училище да получи субсидия, държавата едва ли може да разчита срещу това финансиране да постави кой знае какви условия, а в закона не е направен и опит. Представете си едно училище, което събира такса от 5000 лв. на година, и вие му предлагате 1200 лв. и му казвате: "Можете ли срещу тези 1200 да събирате само още 1200 лв." Ако има лимит, той трябва да е в подобни граници. Няма смисъл да има лимит, ако той е в рамките например на 10 000 лв. Не виждам как едно такова училище би се съгласило, то просто е насочено към друг сегмент към пазара.

Според текста на новия закон субсидията практически се дава безусловно, а аз съм против това. В закона пише само, че тези суми са за допълнителни дейности, а не за задължителното образование, но това съвсем не е достатъчно. Съгласен съм субсидията да се дава срещу условието за равен достъп, т.е. ако срещу държавната субсидия частното училище е длъжно да приеме ученика и да му осигури базисното образование. Давам си сметка обаче, че в нашия случай това най-вероятно няма да е постижима цел. Друг вариант е да има квоти за определени категории - например ученици със специални образователни потребности. Това обстоятелство може да бъде документирано и е относително лесно доказуемо, но не съм убеден, че и този модел ще работи добре.

Истинският проблем за българските частни училища и за децата, които учат в тях, макар че техните родители може и да не го знаят, това е изкуствената, парниковата среда в резултат от социалното филтриране. Там попадат само определен вид деца и те реално учат изолирани от света такъв, какъвто е в действителност. В крайна сметка единственото оправдание за държавна субсидия е възможността тя да стимулира появата на другия тип частни училища, каквито засега не знам да има в България или ако има, със сигурност са много малко.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Боян Захариев e програмен директор на Институт "Отворено общество" - София. Работи в областта на образованието, социалната интеграция на групи в неравностойно положение и развитие на местните общности.
74
4457
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
74
 Видими 
05 Март 2012 20:17

Всъщност ние казваме, че частните училища получават толкова пари, колкото и общинските, с тази разлика, че общинските живеят с тях. Докато частните могат да си позволят допълване на таксите, които и без това в момента са около 2000-2500 евро на година, даже до 3000. И като приспаднете един стандарт от 1200 лв., които ще получат частните училища, ние просто ще намалим таксите на хората, които и в момента могат да си позволят да плащат такъв размер.


Ей тук на ги стяга най паче чепикът противниците на финансирането на частните училища. Плиткоумен популизъм, омешан със зле прикрита завист. Не си наумява моята другарка, че стандартът от 1200 лева е учреден срещу конституционното задължение да си образоваш децата. Всяко дете. Без дискриминация, основана на имуществен ценз и благосъстояние. Ако да би помислила другарката ми, то подсетила се би, че лелеяната от нея регулация по справедливост би дошла не чрез лишаването на детето на заможните родители от държавната субсидия за обучението му (опосредствено чрез училището, в което се учи), а чрез ... пропорционалния данък, който партията ни замени с плосък. Тогава може да се окаже, че тези заможни родители отделят парите за частно обучение от доход, на който са платили данък в размер такъв, щото да покрие стандарта на тяхното, пък и на съседското дете.
05 Март 2012 20:28
А аз бих запитала г-жа Богданова:
Какви средства отделя държавата за финансирането на училището в Горна Баня (където учат повечето деца на депутати и министри) и дали тези средства отговарят на средното финансиране на дете за София?
Ако има нещо неморално в цялата тази полемика с финансирането, то тя не е за частните училища, а за бутиковите държавни, финансирани за сметка на всички данъкоплатци.
05 Март 2012 20:53
Ааааа, директорката на частното училище ме разби! Учителите си вземали от този, този и този учебник! хахахахахаха! Ама госпожо, учебниците не са за учителите. Ние се запознаваме с тех информативно, за да можем да ги "преведем" на учениците. Няма читав учител, който ще си подготвя урока от учебник. Честно казано по някои предмети може и без учебник. Даваш ми задължителните и минималните държавни изисквания и ми оставяш свободата как ще ги постигна. Не че сега не го правим, ама неофициално и то на тези, които им се занимава.
05 Март 2012 20:59
Даваш ми задължителните и минималните държавни изисквания и ми оставяш свободата как ще ги постигна.


А ако даскалицата не е читава(компетентна) тогава Господ да пази горките дечица. Държавните изисквания без добри учебници са нож с две остриета. Качествените учебници могат поне малко да неутрализират некомпетентността там, където я има.
05 Март 2012 21:04
Няма читав учител, който ще си подготвя урока от учебник.

Абсолютно вярно!
05 Март 2012 21:05
Ами зеленоочко, те това е реформа. Оправяш учебните програми, назначаваш читави учители и тогава се пъчиш, че искаш да реформираш система. Иначе просто се дават едни пари, които не водят до нищо по-различно от сега.
05 Март 2012 21:53
Cruella de Vil
05 Март 2012 20:28


Колега, в Горна баня в сградите строени от държавата има 2 частни и 1 държавно училище./частните не плащат наем а са на някакъв измислен бартер..Италиански лицей- каквото и да значи ..има и детска градина за супер мега надарени с изпит.../финансов предимно/
пазени от частна и полицейска охрана.
директорката над 70 годишната велянова ползва служебен автомобил за нея и цялото си семейство както и Лична квота за прием по Нейно усмотрение../след кратка среща с директорката и чедото на някой финансов общителен получава без изпит място ..
училището обаче е на подчинение на Културното министерство..всъщност е с някъкъв неясен статут и финансиране и Без контрол последната финансова ревизия е през 95 година..
Уроди бих казал..
05 Март 2012 22:15
Ами зеленоочко, те това е реформа. Оправяш учебните програми, назначаваш читави учители и тогава се пъчиш, че искаш да реформираш система.

Като чуя за рИформи в България и ми става лошо. Ние в последните 22 години все реформираме, разбирай рушим, без да имаме представа какво рационално да предложим, та и затова стигнахме до османско "присъствие" в учебниците, а и че до предложението на едно недоразумение, бивш министър на образованието, да се премахне изучаването на българския език като задължителен предмет в общообразователните програми. Та така с реформите на българска почва. Иначе съм съгласен за читавите учители. Това трябва да стане най-вече. Ама за да стане, трябва да се възстанови уважението и заплащането на учителите, а също на учените и лекарите. Това са трите основни стълба, върху които се крепи всяка една нация. Поздрави.
05 Март 2012 22:17
Егалитаристите сиромахомили да си спомнят, че това прекраснейше школо бе построено от другарката Людмила Живкова за особено надарените деца, които почти без изключение бяха чеда на клатурата. Така че дори по ОНОВА врема пак имаше училища за по-богоизбрани и по-малко богоизбрани. И да покажат къде няма.
05 Март 2012 22:29
"Оу, страхотно хубаво е"

след една десетилетка, двайсетилетка

Винаги е интересно, когато някой се направи характеризираща антиреклама, без дори да се усети.
05 Март 2012 22:48
Така че дори по ОНОВА врема пак имаше училища за по-богоизбрани и по-малко богоизбрани. И да покажат къде няма.

Не е въпросът дали има или не. Въпросът е всички екстри да се заплащат от родителите.
05 Март 2012 23:38
Цялата работа е да източим едни държавни пари за продавалницата на хартия без покритие Нов български университет, като за целта почваме отдалече и с малко за да създадем прецедента. Доказателство за това е и крайно безсмисленият и безпринципен начин по който държавни пари почват да се точат.
-
На теория няма нищо лошо образованието на всеки да се финансира от държавата лично, пък той да си го придобива където и както иска. Ако иска до си учи сам в къщи, ако иска да си наема индивидуални учители, да посещава частни или държавни (общински) училища. Не може да стане, обаче, без оценка на това дали тези средства са отишли по предназначение, дали има, като резултат произведен продукта "усвоени знание и умения".
-
За целта първо трябва организационно, същностно и персонално да се отдели преподаването от оценяването, а сумата за учащ да варира, спрямо показаният на оценяването резултат от него. Тогава финансирането ще е постигнало собствената си цел и ще се плаща точно според постигнатото. Такова, нещо, обаче няма. Имаме просто източване на едни държавни пари към частни джобове. Имаме злоупотреба със служебното положение от Сергей Игнатов. Неков конфликт на интереси.
05 Март 2012 23:40
Не забелязвам полза от училищата за "богоизбрани". Продуктът Карбовски е прекрасна илюстрация.
Впрочем, кой ви е казал, че образованието в частните училища е непременно по-качествено?
Приемете ги като стандарт "Стара планина" - повече пари за твърде спорни качества.
05 Март 2012 23:42
Въпросът е продължение на така нареченият български бизнесмен и безогледната му алчност подкрепена от здрав лобизъм. Като е частно - значи ЧАСТНО. Този народ дето го стрижете няма възможност за частни училища.Само ако се направи подбор най-надарените деца, независимо от финансовата им надареност и се направят няколко лицея тогава може да се допусне частно-публични образователни компании. А сега тия наглеци какво искат - майка си и баща си.
06 Март 2012 00:20
Да го кажа по-ясно - на теория може да се плаща не пряко на обучителя (частен учител, частно училище, публично училище), а (на), чрез учащия, но пък за целта преди това трябва да се случат редица неща:
-
1. Да се отдели преподаването от оценяването. Напълно. И като създаване на отделна държавна (единствено държавна щом държавата дава пари) оценителна институция, и като персони, които оценяват.
-
2. Да се отдели обучителната дейност от материалната база за осъществяването й. Да се отдели сградата на училището и собствеността върху нея, грижата и разходите за поддържането й, от учителският колектив (екип).
-
3. Учителският колектив да се ползва със самостоятелност и да няма заплати, а всеки в него да формира доходите си единствено на базата на сбора от резултатите показани от учениците му на външното държавно оценяване, провеждано в края на учебната година по всеки предмет. Сумата варира в зависимост от оценката - колкото по-висока оценка - повече пари, при двойка 0 лв., при шестица примерно 2000.
-
4. Всеки собственик да е длъжен да поддържа материалната база. Ако е държавна или общинска - държавата, ако е частна - частникът. Да има стандарти, към помещенията, които се използват за учебни цели, но не и специално финансиране за частните. Държавата да финансира сградите публична собственост пряко и по отделен параграф, нямащ нищо общо с обучението.
---
И какво се получава, като теглим чертата.
Държавата отпуска сума за всеки учащ, която варира спрямо външно и обективно оцененият му от държавата успех. Учителите могат да бъдат или свободни частни учители преподаващи индивидуално по домовете, или организирани в нестопански сдружения. Тяхната цел е да подготвят учащия за държавните изпити, а спрямо показаният на тях резултат да получават приход от държавата.
-
Сградите се финансират отделно, като само публичните (държавни и общински) се финансират от държавата, но не и частните, които са собственост на частни лица или на търговски дружества.
---
И най-интересното, което следва от всичко това - държавата, общините и частните фирми няма да сключват индивидуални договори с учителите, а с учителските екипи, като цяло. Няма да имат взаимни финансови отношения, а единствено сътрудничество. Частните фирми ще могат да събират такси единствено за ползването на материалната база от където и ще печелят.

06 Март 2012 00:25
кой ви е казал, че образованието в частните училища е непременно по-качествено?

Не знам как е по света, но в България досега е точно обратното - в частните училища отиват тъпички деца на богати родители, които не им се учи и искат да избутат без зор и да си купят хартия. А частните училища нямат нищо против - нали родителите си плащат и бизнесът с продажба на хартия върви.
06 Март 2012 00:36
Много е по-логично при двойка - 2000 лева.
06 Март 2012 00:45
В края на 6 клас избягах от училище и пътувах в чужбина с кораба "Елена", беше супер. После държах изпитите като частен ученик.
06 Март 2012 00:46
Брайти, за оценяването си прав. Това съществува по света и аз лично съм работил по такава система. Тя е много стимулираща, особено за учениците.
Що се отнася до останалите неща - да се оценявал учителският труд само по постиженията на учениците, както и волунтаристичните ти разсъждения за собствеността - всичко това е формена проява на любителски познания по материята.
А това
4. Всеки собственик да е длъжен да поддържа материалната база. Ако е държавна или общинска - държавата, ако е частна - частникът. Да им стандарти, към помещенията, които се използват за учебни цели, но не и специално финансиране за частните.
е преоткриване на топлата вода, защото и сега това е точно така.
А какво искаш да кажеш с това:
Да се отдели обучителната дейност от материалната база за осъществяването й.
, само ти си знаеш.
Ей, мама му стара, не те свърта да даваш акъл по всички възможни азимути.
06 Март 2012 00:47
Брат му на Женята беше матрос на кораба, но после заряза морето и отиде в Консерваторията. Може да сте чували тази история.
06 Март 2012 00:58
Васик, има ли го още школото в село Рупча?
06 Март 2012 01:01
Cruella, уви, колкото и да задаваш въпроса за финансирането на училището в Горна Баня няма да получиш тук отговор. Ако наистина те интересува, защо не го зададеш там където му е мястото?
06 Март 2012 01:05
Firmin, съвсем не там където пишеш ги стяга чепикът противниците на държавното финансиране на частното училищно образование. Явно не си разбрал добре, затова ще го копирам тук. С извинение за дългите цитати:
В единния разходен стандарт за общинските и държавните училища влизат всички дейности, свързани с отглеждането, възпитанието и обучението на детето, заплатите на учителите, в това число и кариерното им развитие. За частните училища обаче той ще бъде само част от финансирането на този тип дейност.

Ако става дума за фирми, публичното финансиране на фирми е непозволена държавна помощ.

Според текста на новия закон субсидията практически се дава безусловно, а аз съм против това. В закона пише само, че тези суми са за допълнителни дейности, а не за задължителното образование,

Истинският проблем за българските частни училища и за децата, които учат в тях, макар че техните родители може и да не го знаят, това е изкуствената, парниковата среда в резултат от социалното филтриране. Там попадат само определен вид деца и те реално учат изолирани от света такъв, какъвто е в действителност.

всички контролни механизми са насочени към работата и разходването на средствата в държавните и общинските училища. Там формираме обществени съвети, които до голяма степен обезсмислят автономията на училищата, защото тези съвети ще се произнасят и по бюджет, и по политики, и по атестация. Пращаме Сметната палата и всички останали органи, заложили сме ангажимент на директора да не превишава предвидените бюджети при растящи цени на електроенергията, на отоплението, на всички консумативи, докато за частните училища твърдим, че ще влезе Сметната палата, но това не е записано в закона. Оказва се, че държавата няма друг механизъм да контролира работата на частните училища. Когато си оставил общинските и държавните училища да живеят на ръба, на минимума, с твърде малко пари, тогава всичко, което те могат да получат, решава проблемите на материалната база и учебната среда, а за другите решава възможността за практикуване на конен спорт. Опасявам се и това е съвсем възможно - разликата между голямата група деца и една малка група деца да се задълбочава. А от това обществото ни не става нито по-силно, нито по-солидарно.

06 Март 2012 01:12
Според мен е нагло от страна на египтолога да прокарва подобни идеи, при условие, че държавното образование е на никакъв хал що се отнася до финансиране. Има някакъв резон в това, което казва Брайтмън, а именно за издръжката на материалната база на училищата. Не може да има нормално образование в една държава, в която основната грижа на директора е преди всичко дали ще стигнат парите за отопление, за ремонти и пр., ако учениците намалеят, което се дължи, особено в малките населени места, на миграцията, тогава и пари за заплати на учителите няма, следват съкращения и ..в един момент... зейнали прозорци на изоставено училище. Закриеш ли училището, закриваш селото. И при тази ситуация на крайна бедност в страната ни, в тази криза, да се лансират подобни идеи и сигурно ще се наложат, е меко казано цинично. Не сме и няма скоро да станем Швейцария /не знам дали там финансират частното образование/.
06 Март 2012 01:37
Да се отдели обучителната дейност от материалната база за осъществяването й.

Ами казал съм го, ама или не съм се изразил достатъчно ясно или не си ме разбрал.
-
Означава, че учителските колективи (екипи) стават относително самостоятелни нестопански сдружения, които се финансират от държавната субсидия за образование. Те могат да преподават в сгради, както държавна и общинска, така и частна собственост. Разгодите по сградите не са тяхна грижа и както си отбелязал става съвсем отделно от собственика им. Ако това е държавата и общината - по отделно перо пряко управлявано от тях за поддръжката на материалната база, ако е частна фирма - от такси.
-
С други думи създава се пазар за учителски екипи, а материалната база, като такава, се отделя от обучението.
---
Например - един учителски екип може да почне, като използва частна материална база, а в последствие да се прехвърли в държавна. Даже общините и държавата може да са задължени всяка година да наемат най-добрите екипи, оценени спрямо показаното от учениците им . Нещо като своеобразен търг за безплатното използване на общинската и държавна учебна база.
06 Март 2012 01:41
Жана, намерила си да цитираш това дете на сороската природа! По-голямата част от казаното са безсмислени и неверни брътвежи.
Според текста на новия закон субсидията практически се дава безусловно, а аз съм против това. В закона пише само, че тези суми са за допълнителни дейности, а не за задължителното образование,

Тези суми се дават, за да покрият дейностите в изпълнение на държавните образователни изисквания (ДОИ). Що са ДОИ, вж. на сайта на МОМН.
Оказва се, че държавата няма друг механизъм да контролира работата на частните училища.

Държавата контролира изцяло частните училища във всичко онова, което се отнася до изпълненията на ДОИ, чрез регионалните инспекторати, и в случай, че училището не ги изпълнява, има право да го затвори.
Хеле пък за конния спорт отново да си дойдем на егалитаризма и сиромахомилството!
В цитатите има две верни неща:
1.
Ако става дума за фирми, публичното финансиране на фирми е непозволена държавна помощ.

Да, може да се окаже така, защото май (това наистина не го знам със сигурност) България е единствената държава, където е възможно лицензираните средни училища да имат за собственици юридически лица, регистрирани по търговския закон (ООД, АД, ЕТ, и т.н.). Съгласен съм, че ако ще се дава субсидия, би трябвало да се предяви изискване към собствениците на частните училища да се пререгистрират по закона за сдруженията с нестопанска цел.
2.
Истинският проблем за българските частни училища и за децата, които учат в тях, макар че техните родители може и да не го знаят, това е изкуствената, парниковата среда в резултат от социалното филтриране.

Това е вярно донякъде. Но този проблем стои далеч не само пред частните училища.
Върхът на сладоледа при "детето на демокрацията - соросчийче" обаче е сакраменталната фраза
Съгласен съм субсидията да се дава срещу условието за равен достъп, т.е. ако срещу държавната субсидия частното училище е длъжно да приеме ученика и да му осигури базисното образование.
06 Март 2012 01:42
да се оценявал учителският труд само по постиженията на учениците

Да. Това твърдо трябва да бъде така, като може да има коригиращи коефициенти в сумата в зависимост от специфични условия - населено място, малцинства и т.н., но принципът трябва да бъде този. Иначе за какво плащаме с данъците си ? За отбиване на номера и необразовано поколение ?
06 Март 2012 01:42
създава се пазар за учителски екипи

Е, Брайти, ти изби рибата! Викай "Гинес"!
06 Март 2012 01:44
да се оценявал учителският труд само по постиженията на учениците
Да. Това твърдо трябва да бъде така, като може да има коригиращи коефициенти в сумата в зависимост от специфични условия - населено място, малцинства и т.н., но принципът трябва да бъде този.

Брайти, ще ми посочиш ли една страна в Европа, където това е принципът? Много моля!
06 Март 2012 01:45
Голяма част от европейската практика показва, че добро, с подчертано хуманен облик, образование се постига в малки училища, които, обяснимо, позволяват по-близки взаимоотношения и усещане за общност. С начина на финансиране на общинските училища в България, където само огромният брой ученици дава възможност на училището да оцелее финансово , това е губещ модел - няма как да оцелеят училища с малък прием, освен ако, разбира се, не са от т.нар "защитени училища" /в много случаи разбирай с турски етнически състав/. Този "лукс" на малката общност, съхраняваща и развиваща идентичността, безопасността, таланта и достойнството на детето могат да си позволят пар екселанс само частните училища. Общинските ще се поглъщат постепенно едно друго, докато се получи мегасуперучилището на нищото, т.е на гетото.
И ако това не е дискриминация. И къде е идеята за общество в цялата картинка?
06 Март 2012 01:48
Туткалчев,
какво толкова гинеско ти се видя ? Една група учители, която си пасва един с друг и изповядва обща философия на преподаване си прави нестопанско сдружение и се явява на "търг", чрез предни постижения от показани резултати на обучени, за ползване на материалната база. Може и обратното - собственикът на нова учебна сграда търси най добрият екип, който да му привлече ученици и приходи от ползване на материалната база.
06 Март 2012 01:49
Голяма част от европейската практика показва, че добро, с подчертано хуманен облик, образование се постига в малки училища,

Жана, това не е вярно. Огромната част от училищата в Европа са като у нас - с по около 500-600 ученици, понякога повече, понякога по-малко. Никой не може да си позволи малки училища. Такива са само училищата в по-големите села и малките градчета. Но то и у нас е същото.
06 Март 2012 01:53
Брайти, хал хабер си нямаш какви са закономерностите при организиране на едно училище, как се сформира учителски екип, как и защо се строи сграда и т.н. Ти чувал ли си някъде за някой, който е построил училищна сграда и си търси екип? Чул ли си някъде за такива "летящи учителски екипи"? Чисти фантазми и мечтания, нямащи нищо общо с действителността.
Но продължавай да споделяш!
06 Март 2012 01:55
Брайти, ще ми посочиш ли една страна в Европа, където това е принципът? Много моля!

Мерси за ясната демонстрация на това защо едни нации са креативни, а България е вечно догонваща. Не е важно къде и дали подковават вола, а дали това е добро.
-
"Така правят другите" не само, че не е никакъв аргумент за нищо, не само, че единствено издава комплексарщина, но и успешно доказа, че не работи, а дава единствено отрицателни резултати. Защото всеки модел и мярка дрехи пасва конкретно. Не можеш механично да пренесеш каквото и да било.
06 Март 2012 01:57
закономерностите при организиране на едно училище


Айде понамали кухият патос и въздухарщина. Общите заклинания нищо не доказват, а единствено показват неприятни за теб неща.
06 Март 2012 01:57
Туткалчев, доколкото разбирам и ти излизаш с изтъркания аргумент, че парите не се давали на училищата, а на децата. Които искат да получат образоване в съответствие с ДОИ не в едикое си, а в друго училище. Т.е чрез децата нали пак училищата получават тези пари.
А за надеждността на прилагането и изпълнението на ДОИ ще повярвам, когато наистина оценяването стане изцяло независимо от преподаването като място и субект. Сигурно ще кажеш какво общо имат тук ДОИ?
За сега лека нощ!
06 Март 2012 02:01
"Така правят другите" не само, че не е никакъв аргумент за нищо, не само, че единствено издава комплексарщина, но и успешно доказа, че не работи, а дава единствено отрицателни резултати. Защото всеки модел и мярка дрехи пасва конкретно. Не можеш механично да пренесеш каквото и да било.

Дебела грешка, Брайти! Хората в Европа имат вековни традиции в образованието - повечето страни по 600-700 години. Опитвали са и това, което предлагаш, и са се отказали. Видели са, че това са нефелни критерии. Защото учителят има работа с възможно най-тънката и деликатна материя - децата. А те са твърде различни, с различни качества, предварителна подготовка, мотивация. И въздействието на учителя е само частично, защото той работи някой друг час седмично с цяла група деца, а те през останалата част от седмицата са извън неговия обсег. Така че неговото въздействие много често се обезсмисля от други, по-силни въздействия.
Това не е поточна линия, та накрая да видиш колко болта си изработил и колко от тях са качествени, за да имаш такива формални критерии.
06 Март 2012 02:02
Туткалчев, не е така както пишеш за наличието само на големи училища в европейските градове. Поне в едно малко училище съм надниквала в Лондон /не мога да цитирам бройката, но видимо беше малко да речем 100-200 ученика максимум/. От малко по-големи скандинавски училища, но все пак по-малки от нашите, също имам впечатления.
06 Март 2012 02:03
Айде понамали кухият патос и въздухарщина.

Много точно пожелание, ама ако го насочиш към самия себе си!
06 Март 2012 02:04
Поне в едно малко училище съм надниквала в Лондон

Не казвам, че няма малки училища, а че огромната част от училищата са големи. Както у нас. И тук сигурно можеш да намериш и малки училища.
06 Март 2012 02:05
А за мнението ти от преди малко 02:01ч
06 Март 2012 02:16
Хората в Европа имат вековни традиции в образованието - повечето страни по 600-700 години. Опитвали са и това, което предлагаш, и са се отказали.

Хубаво, само дето, ако изключим България от Европа, (както ти правиш) не е вярно.
-
Допускаш една базова грешка, вероятно от незнание - смесваш висшето образование с по-ниските степени. Да, университетите в Западна Европа са по стари и с натрупани традиции. Вървели са в последователност, а не са опитвали и лъкатушили при трупането им, но на ниво на по-ниската степен на образование, на ниво масово образование са били далеч зад нас.
-
В началото на 20 век по степен на грамотност България е на челно място в Европа и света.
06 Март 2012 02:22
Е, това, последното, Брайти, не трябваше да го пишеш.
Няма какво да кажа на такова лапацало като теб. Само ще ти посоча, че животът и дейността на основателя на съвременната класно-урочна метода на обучение (именно в средното училище) Ян Коменски се пада главно на първата половина от ХVІІ в. Той прави революция в СЪЩЕСТВУВАЩОТО ВЕКОВЕ ПРЕДИ ТОВА обучение на деца (не университетско).
Но тук ще спра диалога с теб, защото твоето наистина е брътвеж на невеж човек.
06 Март 2012 02:23
И въздействието на учителя е само частично, защото той работи някой друг час седмично с цяла група деца, а те през останалата част от седмицата са извън неговия обсег. Така че неговото въздействие много често се обезсмисля от други, по-силни въздействия.

Кви въздействия, кви пет лева. Ти май още витаеш в епохата на комунистическото възпитание и Макаренко.
-
Говорим за образование, за знания и умения, а не за калъпиране и подкастряне на поведението. Говорим дали си му дал базови знания, дали си го научил да си служи с тях в практиката, да прави връзката с нея.
-
А възпитанието в едно демократично общество е работа на родителите и средата, които колкото и да се пънеш няма как да преодолееш. Отделно, че не ти е и работа, защото навлизаш в сферата на правата на човека.
06 Март 2012 02:44
Ян Коменски

Браво, Браво, имаш шест по цитиране на учебника по "педагогика" и две по разбиране на съдържание на дискусия.
-
Къде въобще видя в момента да обсъждаме "класно-урочнага метода" и дори собствено учебния процес, (въпреки, че и това може, но сега тук не го правим). Обсъждаме системата на юридическо структуриране и финансиране на образованието. Ефективното изразходване на публични финанси. Нещо доста по различно.
06 Март 2012 09:11
Ей, мама му стара, не те свърта да даваш акъл по всички възможни азимути.

Така са те, политиците. Като дялани камъни, от всичко разбират.
06 Март 2012 10:13
То беше плосък данък, то беше държавно поощрявана първенющина и лукс, отново и отново алчността настъпва с еквилибристичната си "логика" - лобистки мръсно, грозно, позорно. Гробарски!
Задължение на държавата е да се грижи за подобряване нивото на образовението и да го гарантира. Какво искат гробарите - половината им електорат да е неграмотен? Не е далеч времето.
Суверенно право на държавата е да определя къде да субсидира в името на горното. А вместо това сме заливани от 22 години с образователни перверзии. "Министърчето" - лобистче вече стигна върхът на печалбарското обслужване.
Бля-блявенето на лобиращия лукаво завършва винаги с "три пъти сме осъдени за дискрминация" (къде са присъдите, що не ги публикува, цитира?) - а то тогава, ако нулевата субсидия е дискриминация, еднатата му четвърт от субсидията е пак именно баш-дискриминация, гарантираща следваща "присъда". Това ли е мярката срещу "осъждането"?
Но имайки ни за гъски, лоби-гробарят му с гробар, плещи ли плещи...
-
В конституцията трябва да бъде записано, че всяко лобиране в името на поразяващи човечността максимални печалби, е престъпление спрямо народа и държавата му.
ПП
Дискриминация ще е, ако на богатите - затова, че са неприлично богати - им се оспорва правото да са в държавни училища.
Дискриминация е и това, че 99% от народа е лишен от възможността да ползва и частните училища - поради мизерията в която е вкаран.
06 Март 2012 10:16
Heil де Вълера, г-жо де Бил!
Днес изглеждате умопомрачително, а мисълта ви е остра като ножицата Му!
Ерин дъ браа!
06 Март 2012 10:25
Тоа па! Пуснаа ли те от фризеро?
Гледам отрано си го запразнувал...
06 Март 2012 10:30
Тоа па! Пуснаа ли те от фризеро?

Стремежът да отправяш обида вместо изказване на мнение не е форумна дейност.

Ако казаното не те интересува - за целта има
Скрий: Име,IP
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД