РЕЗЮМЕ
Ще стане дума как икономистите си омят "Ом-ом-ом". Мантрата "Растеж, растеж, растеж." Само "зелените" се противопоставят на растеж при неприемлива екологична цена. Ще стане дума как източни сатрапи и западни корпорации са "strange bed fellows". Простете ми тази и по-нататъшните чуждици. Те са за улеснение на .. те си знаят. Те, когато нямаше ACTA, но имаше "snooping engines", не схванаха, че в имейлите "Е BAH COO" значи "Баку". Край на резюмето.
Баку, Азербайджан, 2012г. Подготовка за песенния конкурс "Евровизия", в който България ще участва за осми път.
Баку, Азербайджан, средата на ХХ век. Муслим Магомаев пее за любимия си Азербайджан. От всички радиостанции в СССР и от Радио София се лее песента "Бакинские огни". Една певица пее: Как хорошо с тобою рядом ..
Културата в многонационалния СССР трябваше да е национална по форма и социалистическа по съдържание. Но Сталин предвидливо бе заложил една мина. Анклав от 44 хиляди кв. км в Азербайджан населен със 150 хиляди арменци, които през 1992 г. с референдум се обявиха за Нагорно-Карабахска република със столица Степанакерт.
После челистът на ХХ век, роденият в Баку, Азербайджан, Мстислав Ростропович не можеше да изпълнява произведенията на своя приятел Дмитрий Шостакович, понеже Дмитрий е бил харесван от Троцки и Сталин, написал (анонимно) в "Правда" лоши работи за операта на Шостакович "Леди Макбет Мценского уезда".
Цензура несравнима ще кажете. И ще сгрешите. Сравнима е с цензурата, наложена от BP (British Petroleum) относно дейността на ВР в Азербайджан.
ВР заведе в Баку баронеса Тачър за "сделката на века". Тя, не баронеса Тачър, а корпорацията ВР, даде многомилионен подкуп на сатрапа на Азербайджан и на жена му. Британските дипломати и разузнавачи имаха офиси в офис сградата на BP в Баку. "Esquire magazine" класира за 12-а най-секси дама в света жената на потомствения сатрап и KGB-man Гейдар Алиев, притежаваща банките и строителните фирми в Азербайджан; Елтън Джон прие поканата й в Баку. Шеф на BP беше лорд Браун, а на "BP Azerbaijan" Тери Адамс. Те обещаха, че със "сделката на века" бакинският петролен добив ще се промени четирикратно. Вярно. Той стана четирикратно по-малък.
British Petroleum не е точно "бритиш". Halliburton, чрез Дик Чейни, военен министър и вицепрезидент на САЩ при Джордж Буш-син, взе поръчка за съоръжения, заместващи предишните съоръжения, произведени в Азербайджан, който произвеждаше такива съоръжения за целия СССР. Така бе срутен и този азербайджански отрасъл и мизерията на азерите се задълбочи. Те вече бяха неграмотни. Те са осем милиона. Направиха ги неграмотни, отменяйки кирилицата и заменяйки я с нещо, дето латиница ли е, арабско писмо ли е не мога да го разбера.
Ние старите преводачи не сме мафия, но си знаем някои работи и си ги казваме един на друг и не ги разгласяваме преди смъртта на този преводач от нашия кръг, който ни ги е казал. Та да ви кажа.
През 1943 г. в Техеран се събраха "тримата големи" - Ф.Д. Рузвелт, Чърчил и Сталин. Още преди конференцията Чърчил уведомил Сталин за някои работи. Преводачът на Сталин ми ги разказа, аз ги преразказвам. Преразказът ми може да не е точен; длъжен съм да предупредя. Освен това писмото на Чърчил до Сталин аз не съм го виждал. В писмото, което преводачът на Сталин превел, Чърчил пишел, че Вермахтът напира към Баку, понеже Хитлер няма петрол. Великобритания можела да помогне на СССР, като окупира Баку. Ако Сталин не приеме това предложение, западните съюзници на СССР няма да открият втори фронт срещу Германия (б.а. десантът в Нормандия бе после, на 6 юни 1944 г.).
Хора, занимаващи се с политика, казват:
Някои работи стават със закъснение, но стават. Третият райх не стана траен европейски доминант със силата на оръжието. Но с икономическата си мощ днешна Германия доминира Европа.
Същото, в по-дребен мащаб е с Баку. Чърчил не успя да окупира Баку. Но ВР го окупира.
На срещата в Техеран на тримата големи Сталин не отстъпил Баку на Чърчил.
От една страна Сталин - бивш терорист и недоучен семинарист. От другата страна Чърчил - потомствен лорд Спенсър и Марлбъро и толкова тъп по математика, че след "Harrow" влязъл в "Sandhurst" в кавалерията, понеже на кавалеристите не им искали математика.
Недоученият семинарист не се хванал на въдицата.
Вие хващате ли се на въдицата, че сега ВР или другите транснационали искат петрол? Ако така мислите, вие ме разочаровате. Те не искат петрол, а контрол върху петрола. Корпорациите не искат петрол, а печалба. За целта те могат да добиват или да не добиват петрол от дадена страна. Както шопът рекъл "Я моем да копам, а моем и да не копам". Така и в азербайджанския "договор на века". Има клаузи, че ВР ще добива или няма да добива бакински петрол, или ще добива толкова, колкото реши и ще плаща на мизерстващите азери колкото реши; по точно в рамките на средните заплати в Азербайджан, а тъй като ВР засега владее Азербайджан, то и равнището на заплатите и надниците е ниско и ще остане ниско. ВР просто купи Азербайджан за само половин милиард долара, подкупвайки КГБ върхушката, която е на власт в Азербайджан.
Това е нищожна сума, като се знае, че петролното богатство на Азербайджан е колкото кувейтското.
Сега азерите казват, че при Сталин било жестоко, но при ВР е по-лошо, понеже нямат пари, а сами трябва да си плащат, когато заболеят. При бакинските нефтеници и нефтенички честите заболявания са белодробен рак и тумор на яйчниците.
Корпорациите, както винаги, имат краткосрочна или средносрочна цел. Това не е понеже не са умни или не могат да си купят умове, които да мислят дългосрочно. То е поради тяхната природа; те трябва да се съобразяват с борсовите флуктуации, от които са зависими, понеже имат много акционери.
В Азербайджан ВР постигна целта си. Когато се сключваше "договорът на века", вписаха $15 за барел. Цената наистина беше такава през 1994 г. С елиминирането на бакинския добив цената се повиши поради спадналото предлагане. Но тя не се снижи достатъчно и поради това през 2003 г. удариха Саддам Хюсеин. Той беше съюзник на САЩ, понеже воюваше с Иран. Но, според грами в уикилийкс, своеволничел спрямо ОПЕК (организацията на страните износителки на петрол, която решава коя страна колко да изнася, за да не хвръкнат цените нагоре, нито да се сринат). Саддам превишавал определената му квота, изнасял премного петрол, с което пречел на повишаването на цените. И най-лошото, вместо да продава петрол само срещу долари, той приемал и друга валута, което не е добре, тъй като - да, доларът може да пада, но когато и ако така реши страната, емитираща щатски долари, а не някой друг. Във всеки случай чрез двойния блокаж и последвалия контролиран износ на иракски и на азербайджански нефт цените на нефта се стабилизираха на едно желано от световните корпорации равнище.
На Марко Поло му се смеели, когато се върнал във Венеция, след като изминал пътя на коприната и казал, че видял (в Баку - б.а.) маяци с неугасващ огън от масло, извиращо от земята, но за разлика от зехтина това масло не ставало за ядене. Венецианците не му повярвали, че той се срещнал с някакъв Кубилай хан, велик хан на Монголската империя и внук на Чингис хан и че още по на изток имало един голям остров (Япония - б.а). Но те му повярвали, че от тесто китайците правят едно вкусно нещо - паста или спагети или макарони, или каквото му казват италианците и от това италианската кухня спечелила.
САЩ (естествено - б.а.) си вярват, че петролодобивът започнал в Пенсилвания. Но той започнал в Баку през VIII век. Не знам дали античното запалително оръжие "гръцки огън" е петрол, но знайно е, че бакинският петрол бил изнасян и в Арабия, когато още нямало Саудитска Арабия е не се знаело, че и в Арабия има петрол.
Да имаш подземни богатства е хубаво. Не може да е лошо. Но защо в страни като Норвегия е хубаво, а в страни като Нигерия и Азербайджан подземното богатство е като проклятие и положението става по-лошо, отколкото е било? Не знам. Знам само, че освен "rent-a-car" вече чета и за "rent-a prof".
Rent-a prof е, ако ти трябва професор, който да обясни, че "растеж, растеж, растеж" и че безмерният растеж не застрашава планетата и че добивът и преносът на енергоносители са хубаво нещо, че няма да има аварии като в Сибир през годините, край Англия (супертанкера Torrey Canyon 1967 г.), в Аляска (супартанкера Exxon Valdez 1989 г.), като петролните разливи, причинени от BP (British Petroleum) през 2006 г. в Prudhoe Bay и през 2010 г. в Мексиканския залив. Нека Chevron Corporation надупчи Добруджа за шистов газ, ще ни каже всеки "rent-a prof".
Jusautor DI copyright
|
|