:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,426
Активни 707
Страници 20,991
За един ден 1,302,066
Писмо от “България” 1

Огньовете на Баку

Димитри Иванов
РЕЗЮМЕ

Ще стане дума как икономистите си омят "Ом-ом-ом". Мантрата "Растеж, растеж, растеж." Само "зелените" се противопоставят на растеж при неприемлива екологична цена. Ще стане дума как източни сатрапи и западни корпорации са "strange bed fellows". Простете ми тази и по-нататъшните чуждици. Те са за улеснение на .. те си знаят. Те, когато нямаше ACTA, но имаше "snooping engines", не схванаха, че в имейлите "Е BAH COO" значи "Баку". Край на резюмето.



Баку, Азербайджан, 2012г. Подготовка за песенния конкурс "Евровизия", в който България ще участва за осми път.

Баку, Азербайджан, средата на ХХ век. Муслим Магомаев пее за любимия си Азербайджан. От всички радиостанции в СССР и от Радио София се лее песента "Бакинские огни". Една певица пее: Как хорошо с тобою рядом ..

Културата в многонационалния СССР трябваше да е национална по форма и социалистическа по съдържание. Но Сталин предвидливо бе заложил една мина. Анклав от 44 хиляди кв. км в Азербайджан населен със 150 хиляди арменци, които през 1992 г. с референдум се обявиха за Нагорно-Карабахска република със столица Степанакерт.

После челистът на ХХ век, роденият в Баку, Азербайджан, Мстислав Ростропович не можеше да изпълнява произведенията на своя приятел Дмитрий Шостакович, понеже Дмитрий е бил харесван от Троцки и Сталин, написал (анонимно) в "Правда" лоши работи за операта на Шостакович "Леди Макбет Мценского уезда".

Цензура несравнима ще кажете. И ще сгрешите. Сравнима е с цензурата, наложена от BP (British Petroleum) относно дейността на ВР в Азербайджан.

ВР заведе в Баку баронеса Тачър за "сделката на века". Тя, не баронеса Тачър, а корпорацията ВР, даде многомилионен подкуп на сатрапа на Азербайджан и на жена му. Британските дипломати и разузнавачи имаха офиси в офис сградата на BP в Баку. "Esquire magazine" класира за 12-а най-секси дама в света жената на потомствения сатрап и KGB-man Гейдар Алиев, притежаваща банките и строителните фирми в Азербайджан; Елтън Джон прие поканата й в Баку. Шеф на BP беше лорд Браун, а на "BP Azerbaijan" Тери Адамс. Те обещаха, че със "сделката на века" бакинският петролен добив ще се промени четирикратно. Вярно. Той стана четирикратно по-малък.

British Petroleum не е точно "бритиш". Halliburton, чрез Дик Чейни, военен министър и вицепрезидент на САЩ при Джордж Буш-син, взе поръчка за съоръжения, заместващи предишните съоръжения, произведени в Азербайджан, който произвеждаше такива съоръжения за целия СССР. Така бе срутен и този азербайджански отрасъл и мизерията на азерите се задълбочи. Те вече бяха неграмотни. Те са осем милиона. Направиха ги неграмотни, отменяйки кирилицата и заменяйки я с нещо, дето латиница ли е, арабско писмо ли е не мога да го разбера.

Ние старите преводачи не сме мафия, но си знаем някои работи и си ги казваме един на друг и не ги разгласяваме преди смъртта на този преводач от нашия кръг, който ни ги е казал. Та да ви кажа.

През 1943 г. в Техеран се събраха "тримата големи" - Ф.Д. Рузвелт, Чърчил и Сталин. Още преди конференцията Чърчил уведомил Сталин за някои работи. Преводачът на Сталин ми ги разказа, аз ги преразказвам. Преразказът ми може да не е точен; длъжен съм да предупредя. Освен това писмото на Чърчил до Сталин аз не съм го виждал. В писмото, което преводачът на Сталин превел, Чърчил пишел, че Вермахтът напира към Баку, понеже Хитлер няма петрол. Великобритания можела да помогне на СССР, като окупира Баку. Ако Сталин не приеме това предложение, западните съюзници на СССР няма да открият втори фронт срещу Германия (б.а. десантът в Нормандия бе после, на 6 юни 1944 г.).

Хора, занимаващи се с политика, казват:

Някои работи стават със закъснение, но стават. Третият райх не стана траен европейски доминант със силата на оръжието. Но с икономическата си мощ днешна Германия доминира Европа.

Същото, в по-дребен мащаб е с Баку. Чърчил не успя да окупира Баку. Но ВР го окупира.

На срещата в Техеран на тримата големи Сталин не отстъпил Баку на Чърчил.

От една страна Сталин - бивш терорист и недоучен семинарист. От другата страна Чърчил - потомствен лорд Спенсър и Марлбъро и толкова тъп по математика, че след "Harrow" влязъл в "Sandhurst" в кавалерията, понеже на кавалеристите не им искали математика.

Недоученият семинарист не се хванал на въдицата.

Вие хващате ли се на въдицата, че сега ВР или другите транснационали искат петрол? Ако така мислите, вие ме разочаровате. Те не искат петрол, а контрол върху петрола. Корпорациите не искат петрол, а печалба. За целта те могат да добиват или да не добиват петрол от дадена страна. Както шопът рекъл "Я моем да копам, а моем и да не копам". Така и в азербайджанския "договор на века". Има клаузи, че ВР ще добива или няма да добива бакински петрол, или ще добива толкова, колкото реши и ще плаща на мизерстващите азери колкото реши; по точно в рамките на средните заплати в Азербайджан, а тъй като ВР засега владее Азербайджан, то и равнището на заплатите и надниците е ниско и ще остане ниско. ВР просто купи Азербайджан за само половин милиард долара, подкупвайки КГБ върхушката, която е на власт в Азербайджан.

Това е нищожна сума, като се знае, че петролното богатство на Азербайджан е колкото кувейтското.

Сега азерите казват, че при Сталин било жестоко, но при ВР е по-лошо, понеже нямат пари, а сами трябва да си плащат, когато заболеят. При бакинските нефтеници и нефтенички честите заболявания са белодробен рак и тумор на яйчниците.

Корпорациите, както винаги, имат краткосрочна или средносрочна цел. Това не е понеже не са умни или не могат да си купят умове, които да мислят дългосрочно. То е поради тяхната природа; те трябва да се съобразяват с борсовите флуктуации, от които са зависими, понеже имат много акционери.

В Азербайджан ВР постигна целта си. Когато се сключваше "договорът на века", вписаха $15 за барел. Цената наистина беше такава през 1994 г. С елиминирането на бакинския добив цената се повиши поради спадналото предлагане. Но тя не се снижи достатъчно и поради това през 2003 г. удариха Саддам Хюсеин. Той беше съюзник на САЩ, понеже воюваше с Иран. Но, според грами в уикилийкс, своеволничел спрямо ОПЕК (организацията на страните износителки на петрол, която решава коя страна колко да изнася, за да не хвръкнат цените нагоре, нито да се сринат). Саддам превишавал определената му квота, изнасял премного петрол, с което пречел на повишаването на цените. И най-лошото, вместо да продава петрол само срещу долари, той приемал и друга валута, което не е добре, тъй като - да, доларът може да пада, но когато и ако така реши страната, емитираща щатски долари, а не някой друг. Във всеки случай чрез двойния блокаж и последвалия контролиран износ на иракски и на азербайджански нефт цените на нефта се стабилизираха на едно желано от световните корпорации равнище.

На Марко Поло му се смеели, когато се върнал във Венеция, след като изминал пътя на коприната и казал, че видял (в Баку - б.а.) маяци с неугасващ огън от масло, извиращо от земята, но за разлика от зехтина това масло не ставало за ядене. Венецианците не му повярвали, че той се срещнал с някакъв Кубилай хан, велик хан на Монголската империя и внук на Чингис хан и че още по на изток имало един голям остров (Япония - б.а). Но те му повярвали, че от тесто китайците правят едно вкусно нещо - паста или спагети или макарони, или каквото му казват италианците и от това италианската кухня спечелила.

САЩ (естествено - б.а.) си вярват, че петролодобивът започнал в Пенсилвания. Но той започнал в Баку през VIII век. Не знам дали античното запалително оръжие "гръцки огън" е петрол, но знайно е, че бакинският петрол бил изнасян и в Арабия, когато още нямало Саудитска Арабия е не се знаело, че и в Арабия има петрол.

Да имаш подземни богатства е хубаво. Не може да е лошо. Но защо в страни като Норвегия е хубаво, а в страни като Нигерия и Азербайджан подземното богатство е като проклятие и положението става по-лошо, отколкото е било? Не знам. Знам само, че освен "rent-a-car" вече чета и за "rent-a prof".

Rent-a prof е, ако ти трябва професор, който да обясни, че "растеж, растеж, растеж" и че безмерният растеж не застрашава планетата и че добивът и преносът на енергоносители са хубаво нещо, че няма да има аварии като в Сибир през годините, край Англия (супертанкера Torrey Canyon 1967 г.), в Аляска (супартанкера Exxon Valdez 1989 г.), като петролните разливи, причинени от BP (British Petroleum) през 2006 г. в Prudhoe Bay и през 2010 г. в Мексиканския залив. Нека Chevron Corporation надупчи Добруджа за шистов газ, ще ни каже всеки "rent-a prof".

Jusautor DI copyright





188
25848
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
188
 Видими 
06 Март 2012 20:07
06 Март 2012 20:09
Това е нищожна сума, като се знае, че петролното богатство на Азербайджан е колкото кувейтското.

Ся, по интернет се търкалят разни числа, че ужким доказаните резерви от петрол на Азербайджан били 14 милиарда барела, а на Кувейт - 104, но ние не вярваме на такива инсинуации на ВР, а на колонката!
06 Март 2012 20:13
Е, ние затова пък се диверсифицирахме с газ от азерите
06 Март 2012 20:21
Явно спорът днес ще е този...
Кой има повече нефт.
06 Март 2012 20:22
Перфекция!
06 Март 2012 20:28
Да имаш подземни богатства е хубаво. Не може да е лошо. Но защо в страни като Норвегия е хубаво, а в страни като Нигерия и Азербайджан подземното богатство е като проклятие и положението става по-лошо, отколкото е било?
Хубаво, хубаво, ами колко да е хубаво. Норвегия държи 500 милиарда петродолари в американски банки, ама има ли ги, няма ли ги... Засега не си ги иска и не е чак толкова лошо.
06 Март 2012 20:35
Ние старите преводачи


Жалко, че не ви търсят. За новите (с едно изключение) няма да казвам нищо.
06 Март 2012 20:42
Ама наистина много лошо е в страни като Ирак и Либия.
06 Март 2012 20:44
А манерка, преувеличил е Димитри, нали? Дяволът му дърти! Ама ние не му се връзваме, четем Гугъл.
06 Март 2012 20:45
Да му настръхнат косите на човек от това, което е написал Джимо. Не само за ситуацията в Баку, но и за всичко останало. Това е още един пирон в ковчега на истински конспиративните, които, за да им върви конспирацията, яростно я отричат (то и Джимо, си спомням, на едно място, и той я поотрече, не знам защо; тук поправи грешката си big time). Не съм чел на Сидеров книгите, но тук нещата, някои познати, някои не, са поднесени с обичайния за автора талант и текстът се чете на един дъх. Както казах, и в rense.com ще прочетеш нещо подобно, и по coast to coast radio ще го чуеш, но поднесено от Джимо, с този тънък анализ чрез загатвания и не само, е нещо уникално. Жалко, че не е завършил Йейл, за да го знае светът като българския Навални. Нищо, че объркал 10 със 100. Светът не е само аритметика.
06 Март 2012 20:46
ДИ, спомням си как преди повече от 30 години по "ВН" казваше, че Shell Oil" в цифри на калкулатора обърнато обратно означава тонажа на американския флот в Персийския залив.
06 Март 2012 20:47
Кратко -
А кратунките носят полза само, когато съдържат нещо...
-------------------------------------
Блогът на Генек
06 Март 2012 20:48
А Нобел (Алфред) подарява на Баку прекрасен парк. И приказни за времето си къщи за работещите в петролната компания на братята Нобел в Баку.
През 1880 г. предлага да се построи нефтопровод от Баку до черноморските пристанища.
Ама онова е капитализмът на ХІХ в.
06 Март 2012 20:49
Не вярвам това да е истинската причина за падането на Садам.Дори и да е изнасял повече петрол, защо му беше да напада Кувейт?Гледал съм и съм чел , че точно преди нападението на Кувейт, той/ Кувейт/ започва свръхпроизводство на петрол, което срива цените на борсата.В резултат - Ирак ,чиято икономика е основана почти изцяло на петрол ,губи по шестотин милиона $ на месец.Гледал съм интервюто на тогавашната, наскоро назначена преди свръхпроизводството, посланничка на САЩ в Ирак.Садам,тогавашен съюзник на САЩ ,едва ли не на колене я е молил да натиснат кувейтците да прекратят свръхпроизводството.След отказа на американците , на него му остава единствено военното решение на въпроса.Резултат - Casus belli,окупиран Ирак, откраднат петрол, мощно военно присъствие на американската армия в района, васални режими в целия Залив, зависищи от волята второразредни чиновници в Държавният департамент... Впрочем Сириана е достатъчно обективен филм!
06 Март 2012 20:57
Защо Ирак напада Кувейт? Няма лесен отговор. А на един друг въпрос отговор има ли - защо Ирак и Кувейт са отделни държави?
06 Март 2012 21:10
ВР просто купи Азербайджан за само половин милиард долара, подкупвайки КГБ върхушката, която е на власт в Азербайджан.


Колко ли още върхушки в малки държавици са подкупени!
06 Март 2012 21:13
Добър пример за strange bed-fellows са баптистите и Ал Капоне. И те, и той горещо поддържали закона (поправката) за сухия режим...
06 Март 2012 21:13

Благодаря, Димитри!
06 Март 2012 21:20
Мен пък ме развълнува песента, дето я изпълнявала една певица.
Ирина Чмихова, Бакинские огни.
Мама я пееше често. А още по-назад, радио София имаше специално предаване за разучаване на песни.
Повечето бяха руски. Диктуваше се текстът ред по ред, след това се изпяваха по куплет. Така мама разучи -
Лучше нету того цвету, на Блантер, а също и Бакинские огни. Та и аз с нея. Досадно беше много това повторение, ама правилно се заучаваха песните.
А бяха времена, когато хората пееха, и сами вкъщи, край печката, и в компания - задължително. Без съпровод.
Ето, послушайте ги, огньовете
Как хорошо с тобою рядом,
когда, родная, мы одни,
когда любви в награду
нам светили у ограды
все бакинские огни.
06 Март 2012 21:25
Защо Ирак нападна Кувейт?
Причината няма нищо общо с цена и ОПЕК. Проблемът беше транспортен, единственото износно пристанище на Ирак - Басра повреме на Иранската война беше напълнено с потопени кораби и не подлежеше на прочистване. Износът вървеше по тръби през Кувейт и Турция, по-късно и през Сауди Арабия (тръбата през Сирия остана затворена от началото на 80-те по политически причини).
Ха сега познайте колко плащаше Ирак за транзит по тръби на съседите? Познахте, над 40%.
Опитите да се договори с Кувейт за концесионна тръба (няма и 100 км) до дълбоко пристанище на приемлива цена се провалиха. Останалото го знаете.
ПП: Ако някой съсед всеки месец идва и ви прибира половината заплата, как бихте постъпили?
06 Март 2012 21:30

Автор на музиката на Бакинские огни е Пенчо Цветанов Стоянов, още един българин, втъкал дарбата си в тази песен.
06 Март 2012 21:52
Азъ

Може и така да е.Не споря , просто излагам версията , която ми се струва най - правдоподобна.Факт е , че от Първата война в Залива спечелиха най - много американците. А от втората - Хилибъртан,Шеврон,Ексон Мобайл, Оксидентъл петролиъм и т.н.А и ма и друга версия , но тя е смешна.В " Златото на Партията" Игор Бунич е писал ,че пучистите са накарали Садам да нападне Кувейт за да отклони внимание САШ от детронацията на Горби...Без коментар!
06 Март 2012 21:53
Димитри!
06 Март 2012 21:54

Интересно, и аз имам подобни на Геноевините спомени. 50-те, радио Рекс, производство Телефункен 1943, следобед около 4 часа, диктовка - бавна, дори досадно бавна, и поредица непознати думи. Далеко, далеко, где кочуют туманы
06 Март 2012 21:55


July 24, 1990:
April Glaspie US ambassador to Iraq, told Saddam Hussein "...we have no opinion on the Arab-Arab conflicts, like your border disagreement with Kuwait...we see the Iraqi point of view that the measures taken by the U.A.E. and Kuwait is, in the final analysis, parallel to military aggression against Iraq."


Then only one day before the Iraq invasion into Kuwait, a State Department spokesperson stated the U.S. did "not have any defense treaties with Kuwait, and there are no special defense or security commitments to Kuwait."


Aug 2, 1990:
Iraq invades Kuwait. Geo Bush orders troops to Saudi Arabia.





06 Март 2012 22:02
Красив град е Бакъhttp://www.window2baku.com/oil4.htm target=_blank id=url>Натисни тук (Градът на ветровете; в Каспийско море щормовите дни са 230-250 годишно). Снимките малко лъжат, в смисъл, че в залива, дето мнозина сравняват с Неаполския, не можете да се окъпете заради нефта. Просторните, чисти, пясъчни (пясъкът е хубав, макар и да не прилича на нашия; по-люспест е и по-едър) плажове са на 30-на км по северния и североизточния бряг на Апшеронския полуостров.
Манрико е донякъде прав за запасите, далеч са от кувейтските. Истина е обаче, че никой не ги знае с точност. Оценките са между 1 и 7 млрд. тое, с природния газ Натисни тук. Но така или иначе, през последните години Азербайджан успя да направи стратегически пробиви както в нарастването на добива (над 50 млн. тона нефт годишно след 2008 г. и 17 млрд. куб. м газ; преди това, максималните достигани добиви са били 23.4 млн. тона нефт през 1941 г. и 15 млрд. куб. м газ през 1981 г.), така и в стратегическите си партньорства. Дългосрочните му договори са с ЕС, Турция и САЩ, осигурени с три стратегически тръбопровода. Двата са до Турция - нефтопроводът Баку-Тбилиси-Джейхан и газопроводът Баку-Тбилиси-Эрзерум. Интересното е, че третата тръба е до Новороссийск, но руснаците нямат нищо против
06 Март 2012 22:05
Нека Chevron Corporation надупчи Добруджа за шистов газ, ще ни каже всеки "rent-a prof".

Много кофти завършек бе Д.И.
06 Март 2012 22:06
Хубава статия, но фактологията на автора малко куца.
Като например съпоставянето на петролните резерви на Азер с тези на Кувейт (Още 1990 се знаеше че петролните запаси на Азер са на изчерпване).
Също така и слуховете, че нападението на САЩ над Саддам било защото Саддам искал да котира нефта в други валути. Преди малко обясних на един колега, че това е нонсенс. И в миналото и сега нефта се е заменял за различни валути. Ако страна от ЕС купува нефт, то тя плаща в Евро, не в долари.

А котировките са в долари за удобство. То идва от факта, че през изминалото столетие САЩ е произвежда и консумира от 50% до 25% от добиваният нефт. Когато това се промени, и САЩ станат незначителен консуматор, само тогава котирането ще се промени или когато това стане достатъчно достъпно за търговците. Например с цифровизацията това е възможно, но въпреки всичко междувалутните колебания зависят от много фактори, не само от нефтената търговия. Именно затова на пазара може да се появят възможности за арбитраж, т.е. "безрискова" (безплатна) печалба. Затова, докато САЩ са основният консуматор, нефта ще се котира в долари.

06 Март 2012 22:07
Това е нищожна сума, като се знае, че петролното богатство на Азербайджан е колкото кувейтското.



н-даа...
дори цяла Русия не претендира да има петролно богатство колкото кувейтското.

График доказанных запасов нефти:
(снимка: натиснете тук)

ама въртят, сучат дивотии да натрапват мантрата колко е гаден шистовия газ.

06 Март 2012 22:13
ВР просто купи Азербайджан за само половин милиард долара, подкупвайки върхушката...

Нас ни купиха по-скъпо, нас ни купиха по-скъпо...
06 Март 2012 22:15
Много кофти завършек бе Д.И

Омммммммм
Мантрата растеж та растеж и растеж, защото пак растеж....ако знаеш до какъв завършък води, е го, съвсем на хоризонта е....
06 Март 2012 22:17
Пък едни хора писаха едно време в една медия, че САЩ постигнал победа над СССР в студената война именно защото успял да свали цената на петрола толкова, че СССР получавал все по-малки приходи... :-)
Не се връзва нещо - тогава излиза, че Садам продавайки много е бил пръв съюзник на САЩ, а пък BP намалявайки произведеното количество в Азърбейджан са едва ли не първи съюзници на СССР... :-)
06 Март 2012 22:18
колко е гаден шистовия газ

Да, а шистовият газ наистина е гаден. Даже и самото словосъчетание "шистов газ" в България вече стана мръсна дума. И днес някой почне ли да говори за шистов газ, в смисъл - да агитира за шистов газ, околните го гледат тъй, все едно е излязъл на площада, и звучно се е изпърдял. Което е добре.
06 Март 2012 22:21
Мислех да се посмея,а то се оказа много угнетяващо.Уви.
06 Март 2012 22:26
Същото, в по-дребен мащаб е с Баку. Чърчил не успя да окупира Баку. Но ВР го окупира.

Много интересен факт от страна на ДИ, но той не успява да вникне в същността на предложението отправено от Чърчил. То трябва да се разглежда от много, много по-широк пункт от този на тесно-корпоративният, разгледан от Димитри.

Защо Чърчил е искал такова нещо, а именно окупация на Баку от Британски войски?
По това време огромна част от нефтените продукти за армията на СССР идват от Кавказкият район, включително подкавказиято. Да не забравяме, че нефтените кладенци по Воложието са силно засегнати от военните действия и добивите им минимални. Ако британците имаха контрол над нефтените ресурси в Прикавказиеро, то Сталин нямаше как да захранва военната си машина без разрешението на Чърчил, защото Чърчил ще държи огромната част от нефтените доставки за савецката армия.

Геополитическата стратегия на такова решение не е корпоративно, а много по-всеобхватно. Сталин, разбира се, щеше да има изобилие от нефт за да разгроми Хитлер, но нямаше да има една капка ако решеше да окупури Източна Европа или Манджурия.
Именно това е целял Чърчил. Да има "bargaining power" срещу 40-те хил. савецки такна които прегазват половин Европа.

Ако Хитлер бе натиснал малко повече в Кавказ, а не при Сталинград, навярно Стали щеше да поддаде на искането на Чърчил. Тогава Хитлер пак щеше да е на бунището на историята, но историята на Източна Европа сигурно щеше да е много по-различна след 1945г при липсата на "червен ботуш" над нейният суверенитед.

Джимо, въпреки това благодаря! Чудесен материал за малко по-задълбочени размишления.
06 Март 2012 22:28
Даже и самото словосъчетание "шистов газ" в България вече стана мръсна дума.


то и вестникарството стана мръсна дума.
06 Март 2012 22:31

И софките.
06 Март 2012 22:33
Те го и Софтито.
Ти му казваш че не тряба се дупчи под ВОДОНОСЕН слой, а то дрънчи като котка връз горещ ламаринен покрив!
06 Март 2012 22:39
Ти му казваш че не тряба се дупчи под ВОДОНОСЕН слой, а то дрънчи като котка връз горещ ламаринен покрив!

те и вашите аргументи струват колкото джимовите аргументи за азерските и кувейтските запаси
изсмуквате си ги от ... (да не казвам откъде)
06 Март 2012 22:41
Ми нека да видим твоите, нали не са военна или фирмена тайна?!
06 Март 2012 22:55
06 Март 2012 23:10
" те трябва да се съобразяват с борсовите флуктуации, от които са зависими"



Освен това е добре известно, че понякога по-скоро борсовите флуктуации са зависими от корпорациите(или поне от някои корпорации :-) ) отколкото обратното...


Или да го кажа по-ясно не върви в един текст Д.И. да твърди, че "корпорациите зависят от борсовите флуктуации" и в същото време, че на BP не им трябвал нефт, а контрол - върху какво точно ще бъде този контрол ако не (и)върху цената(т.е. върху борсовите флуктуации) на нефта? :-)

А всъщност като се замислите какво точно е "рента-проф" ако не средство за повлияване на определена публика - т.е. за контрол на (определени параметри на/от които зависят)флуктуациите... :-)
06 Март 2012 23:23
Колко много си приличат "Динозаврите" като ДИ и РВ когато правят изкуство.
Както казва Геновева (03 Март 2012 13:04) в "Ура! Най-после и онемях" :
... Защото някои "Онемели" имат много, много повече да кажат, отколкото всички красноречиви бърборковци, взети заедно ...
Чарли Дарвин 06 Мар 2012 22:18
... И днес някой почне ли да говори за шистов газ, в смисъл - да агитира за шистов газ, околните го гледат тъй, все едно е излязъл на площада, и звучно се е изпърдял. Което е добре ...
Добре е, защото иначе такъв ще ни го "набият", че няма да можем да го изпърдим!
А курвата не е необходимо, Kaily, да я купуваш. Тя е безплатна.
... Знам само, че освен "rent-a-car" вече чета и за "rent-a prof"...
За съжаление вече има и
"rent-a-квот си искаш". Познайте кои най се харчат!?!
И, разбира се, поантата :
СОФИ, НИЕ СМЕ С ТЕБ ! Забавлявай ги! Забавлявай ни! Забавлявай се! ЯХАБИБИ ту мач !!!
06 Март 2012 23:47
.
06 Март 2012 23:49
Чете си човек и си се чуди ... Кое е по-добре? Да имаш или пък да нямаш? Щото Азърбайджан, айде, не сме, ама пък Норвегия - хептен!

А иначе колчем се повдигне въпроса за енергийната ни независимост, то изпадам в тежък размисъл по един въпрос, на който през годините така и не намерих отговор.

Въпросът, върху който размишлявам, е каква е разликата между предложеното от Чърчил съотношение на влияние на Русия в България спрямо това на западните демокрации ( 75/25 ) и другото, за което упорства Чичо Джо (90/10).

Щото ако е за едни 15% +/-, дали си струва гюрюлтията? А да вземат да се разберат за тях, че да си гледаме и ний животеца. Така ами!

06 Март 2012 23:56
Чарли Дарвин06 Март 2012 22:18
колко е гаден шистовия газ
Да, а шистовият газ наистина е гаден.
- Чарли - мерси.
07 Март 2012 00:02
Аз пък днес имах невероятна гледка. Гледката има предистория. Предисторията в резюме се състои в това, че напоследък пред местния капитол протестират, посбиват се едни с други протестиращи, а накрая и полицията бие и арестува по свой (неясен за мен) избор. Та недалеч има доста красиви сгради и пред тях фонтан. Минавам си аз тихо и кротко и що да видя - на фона на греещото слънце трима с пълно бойно снаряжение яхнали три коня (досущ, като ония коне красавци от картината тримата богатири) стоят около фонтана, а конете пият вода. Само 100 м по-надолу - у-а, бум-тряс, а тук перъдайз. И на синчето Гейдарово Илхан, и на КГБ, че и на всички други ситуацията изнася. Не изнася само на мен дето купувам бензина от бензиностанцията на БП, Шеврон или други според случая. За което трябва да благодаря и на алтернативно вярващите, включая форумци. Единственото ми утешение е, че БП не можа да (под)купи руснаците за да гепи и сибирския нефт. А когато цените са високи - все някой ще свръхпроизвежда - ако може и ако е достатъчно силен за да си го позволи... А, пардон, забравих и докато има какво.
07 Март 2012 00:05
Поздравления за ДИ!
Адски много съвпада и с моите наблюдения и изводи. Това не за да се хваля,а да го отбележа с удоволствие
Всъщност вероятно всеки от форума би могъл да стигне до тези изводи, ако следи статистика, стратегията на фирмите и какво става по света.
Както и защо САЩ скачат сега на Иран? Едва ли е заради бомбата, ако беше заради нея, отдавна да са им изровили Персия с каквото имат да ги гърмят. А е пак заради настоящата тема, смърдяща на земно масло. Та САЩ, за разлика от цитираните от ДИ корпорации, гледат и дългосрочно, зад хоризонта.
На ... изток ... се мержелее нещо
07 Март 2012 00:07
"Но защо в страни като Норвегия е хубаво, а в страни като Нигерия и Азербайджан подземното богатство е като проклятие и положението става по-лошо, отколкото е било?"
***
Виновно е географското положение, което има връзка с международното. Но, всеки по реда си. Какво значи някаква си Норвегия пред мераците на "големите"?
07 Март 2012 00:08
Manrico 06 Март 2012 20:09

Ся, по интернет се търкалят разни числа, че ужким доказаните резерви от петрол на Азербайджан били 14 милиарда барела, а на Кувейт - 104, но ние не вярваме на такива инсинуации на ВР, а на колонката!
И що да вярваме на BP ? Нещо хубаво да си видял от тях ?? Или и ти си от тия дето набеждават някой източник за "официален" и се подмокрят само когато той говори. Другите източници .... тва няма как да е вярно .... Ей за такива като тебе едно писание на Майк Адамс - за себеопознаване ти го давам - да се саморазбереш по-добре, да се видиш кво представляваш - Натисни тук
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД