:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,398
Активни 736
Страници 28,963
За един ден 1,302,066
ЧЕЛЕН ОПИТ

Канадец осъди „Тайм” заради шрифтова измама

Бил подлъган да се абонира с примамка от награда за 800 000 долара
СНИМКА: themarknews.com
Върховният съд в Отава. Висшето правораздаване на Канада отсъди, че законът е равен за всички и защитава не само предпазливите и добре информирани потребители.
Авторитетното американско списание "Тайм" бе осъдено в Канада да плати 16 000 долара обезщетение на неин гражданин, подлъган да се абонира с подвеждаща реклама. Този частен случай обаче може да се превърне в мостра за потребителите и да ги окуражи да търсят сметка на бизнес рекламите пред Темида - било за непочтена реклама, било за продукция.

На 26 август 1999 г. Жан-Марк Ришар, жител на френски говорящата провинция Квебек, получава по пощата писмо от маркетинговия отдел на "Тайм"с примамлива обява, разказва в. "Глоуб енд Мейл".

Погледът на Ришар веднага е грабнат от възторженото изречение най-отгоре на рекламния лист, изписано с главни тлъсти букви: "Резултатът от нашата лотария е: г-н Жан-Марк Ришар



печели парична награда от $833.337.00"



В същия вид изречението се повтаря и по-надолу. Срещу това Ришар просто трябва да направи двегодишен абонамент за списанието.

Ришар споделя с колеги каква оферта е получил и след разговора с тях се убеждава, че наистина е спечелил 800-те хиляди долара. Плаща абонамента на "Тайм", заради което впрочем е възнаграден с фотоапарат и фотоалбум, и зачаква чека от $800 000, за който се твърдяло, че "е на път". Ришар получава първия брой на списанието, получава и втория брой, но чекът не идва. Тогава се обажда в рекламния отдел на "Тайм". Оттам обаче недвусмислено му казали, че всъщност нищо не е спечелил, а за подлъгването си е виновен единствено и само той. Защото е пропуснал да прочете ситния текст над тлъстия шрифт, от който се подразбира, че 800-те хиляди долара не са спечелени, а могат само евентуално да бъдат спечелени.

Почувствал се като "налапал въдицата", доверчивият потребител прекарва няколко безсънни нощи, докато обмисля какво да прави. Накрая решава, че измамата е налице и дава на съд сериозното иначе списание.

Първоинстанционният съд решава казуса в негова полза. След запознаване с всички факти той стига до извода, че в случая става дума за измамна хватка, разиграна за заблуждение на потребителя. Съдът осъжда списанието да изплати на Ришар компенсация от 110 000 долара.

Разликата в шрифтовете обаче се оказва заплетен казус и следващата съдебна инстанция намира, че истината е на страната на медията.



Апелативният съд я оневинява с довода,



че един потребител "със средно ниво на интелигентност, предпазливост и любознателност" би трябвало да изчете всички текстове независимо от шрифтовете им и съответно да не допусне подвеждане на офертата.

Делото всъщност е навлязло във фаза надцакване с тълкувания, а не с факти. Първоинстанционният съд решава, че чашата е наполовина пълна, апелативният - напълно празна. При това положение остава Върховният съд на страната да реши колко е нейното съдържание.

Висшата съдебна инстанция стигна до заключението, че чашата все пак е наполовина пълна. Тя защити потребителя и потвърди решението на първоинстанцонния съд, макар че значително смъкна глобата за "Тайм" - 16 000 долара. При това присъдата бе одобрена със 100-процентово мнозинство - 7 към 0 в полза на Ришар. Фактически нито един от съдиите не застана на страната на популярното списание. Подписвайки решението, съдиите Луи льо Бел и Томас Кромуел заявиха,че офертата е написана по начин, който създава впечатление, че получателят й е спечелил 800-те хиляди долара.

Нюансите на решението са показателни и интересни не само за Канада с нейната далеч по-подредена пазарна среда. Те са многократно по-поучителни за дивия капитализъм, пазарния фундаментализъм и обслужващото ги правосъдие, които се ширят у нас. Според магистратите шрифтът на изречението "Жан-Марк Ришар печели парична награда от $833.337" дава невярна представа въпреки уточнението, че награда няма, което обаче е представено с по-дребен шрифт. В решението на съда например се казва следното: "Средният потребител остава с впечатлението, че Ришар държи печелившата оферта и трябва само да върне отговора, за да започне процедурата по получаването на парите. Съдържащото се в писмото странно съчетание от твърдения и ограничения не е ясно или достатъчно разбираемо, за да разсее общото впечатление, създадено от най-подчертаните изречения. Същата техника на писане е използвана и на други места в писмото, при които няколко шрифтово изпъкнали изречения, предназначени да засилят ентусиазма на получателя, са комбинирани с условни клаузи, които не се набиват на очи".

Върховният съд отхвърли и тезата за средната интелигентност на потребителя, която Апелативният съд е използвал в случая. "Законът за потребителя



защитава не само предпазливите



и добре информираните потребители", заявява висшата канадска Темида. Съдиите не могат да приемат гледната точка, че потребителят трябва да прочете и дребния шрифт. Според тях списанието и изобщо компаниите трябва да се поставят на мястото на потребителя, който бегло се запознава с рекламните текстове. Съдът е убеден, че рекламите трябва да се разглеждат "от гледна точка на средния потребител, който е доверчив и неопитен и не отделя повече от обичайното внимание върху това, което го е привлякло при първия контакт с рекламата".

"Важно значение трябва да се отдава не само на самия текст, но и на целия контекст, включително на начина, по който съдържанието е представено на потребителя", очевидно тази констатация на висшите магистрати ще залегне в учебниците по реклами в цяла Канада. От тук насетне всички рекламодатели ще се стремят така да оформят текстовете, че да не довеждат потребителите до моралните травми и щети на Ришар, заради които той ще получи обезщетение от 16 000 долара.

Хюбърт Сибри, адвокатът на Ришар, окачестви присъдата като огромна победа за потребителите. Той очаква решението да отекне извън Квебек. "Случаят определено съдържа послание, което трябва да бъде чуто от всички в страната", каза адвокатът, цитиран от "Нешънъл пост".

Пред "Глоуб ед мейл" правният експерт към Върховния съд Юджийн Мийхън заяви, че решението може да даде старт на съдебни дела, при които потребителите се чувстват подлъгани и измамени от маркетингови стратегии като на "Тайм" или на други медии и компании. По думите му немалко фирми могат да станат мишена на такъв тип съдебни процеси. "Фирмите, предлагащи безплатни прахосмукачки и други подобни, сега ще имат по-голяма причина за безпокойство, отколкото преди", убеден е правистът. Мийхън също смята, че случаят ще отекне извън провинция Квебек и ще послужи като модел за всеки магистрат. "Съдията вижда човека, който стои пред него. Дали това лице има висок или нисък коефициент на интелигентност не би трябвало да има значение, когато става въпрос за законодателството, защитаващо потребителите".







Върховният съдия Луи льо Бел и шестимата му колеги бяха непреклонни, че офертата е подвеждаща и остава впечатлението, че потребителят наистина печели голямата сума.

 Върховният съдия Луи льо Бел и шестимата му колеги бяха непреклонни, че офертата е подвеждаща и остава впечатлението, че потребителят наистина печели голямата сума.


16
3117
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
06 Март 2012 20:41
Хитрата сврака с двата крака. Ама това там - в Канада.
А тук тройната коалиция остави на сегашния премиер такава съдебна система, че потребителят за нея е враг номер едно. От тройната що не оправиха нещата докато бяха на власт и имаха фискален резерв?
06 Март 2012 21:08
Статията -
06 Март 2012 23:26
че един потребител "със средно ниво на интелигентност, предпазливост и любознателност" би трябвало да изчете всички текстове независимо от шрифтовете им и съответно да не допусне подвеждане на офертата.
Ама и умници. Кво прайм ако нямаш очила и не мой да фанеш дребния шрифт ?? Сега у магазино е същото - дребни шрифтове дето не личи кво пише. Хич не ги купуваме ...
Ама с тоя надпис ... може ли на нормален човек да му мине на ум, че сериозно списание ще се занимава с кокошкарски трикчета, взети все едно от пазара...
06 Март 2012 23:45
А-а, щом няма още осъдени за нигерийските писма... заблуждаващи получателя, какво да говорим?
07 Март 2012 00:36
Голяма радост, а всъщност тези 16 хиляди долара надали надвишават съдебните разходи на "Тайм". Също така, съществена част, вероятно над 50% от обезщетението ще бъде прибрано от защитниците на жалбоподателя.
От дела като описаното интерес имат най-вече адвокатите, каквото и да разправят за "огромна победа" и "отзвука" от решението на върховния съд. Буря в чаша вода, това е всичко. Иначе съдебните разноски и обезщетението са просто дребни разходи за маркетинга, който винаги се е движил по ръба на позволеното и това надали ще се промени скоро. Не е нещо което зависи от закони или глоби, а от нивото на масовия потребител.
07 Март 2012 01:43
Както в Канада, така и във всяка нормална държава, съдебните разходи се плащат от загубилият делото. В превод, ако искаш да направиш мръсно на някой, го съдиш за един долар, но го съдиш до дупка. Според подочута информация, едно подобно дело може да стигне до 300к адвокатски разходи, привикване на специалист да се произнесе, и т.н..........
07 Март 2012 03:13
Тея пенизи са ми познати от 40 години.Колко пъти получавах чек от $2,000,000 за да се абонирам за некои списания.Накрая открих,че това си е легално шантажиране и спрех да им обръщам внимание.Па и те спреха да ми пращат чекове.
07 Март 2012 05:04
Както в Канада, така и във всяка нормална държава, съдебните разходи се плащат от загубилият делото.

Да, само че това са само разходите на съда. Може би не се изразих достатъчно точно, но освен тия разходи всяка от страните плаща и на адвокатите които защирават техните интереси. И да спечелиш делото, тези (да кажем не "съдебни", а "разходи за правни услуги" няма да ти бъдат възстановени от загубилата страна. В някои случаи може дори да се окаже че дължиш повече пари на адвокатите отколкото присъденото обезщетение.
07 Март 2012 08:13
Oracle, не знам за Канада, но у нас и тези разходи - за адвокатско възнаграждение - се заплащат от загубилата делото страна. Ако си ги поискаш, разбира се.
07 Март 2012 08:50
"Буря в чаша вода, това е всичко"
Да, ама не!По силата на присъденото нещо това дело веднага става class action и всеки потребител може да е сигурен, че подобни дела (дори отново срещу "Тайм" ще бъдат спечелени. А, между другото, "разноски по делото" означава всички разноски по делото, включително хонорсарите на ищеца.
07 Март 2012 09:58
Така.
Великолепна статия, достойни за уважение съдии.
Вижте само нивото и задълбочеността на обосновката на съдебното решение!
Евала!
07 Март 2012 10:28
В Канада адвокатите му ще вземат не повече от 30% от спечелената сума !
Освен ако не са се разбрали друго ! Такива са тарифите и при застрахователни и други искове !
07 Март 2012 11:49
И у нас подобни реклами колкото искаш. Я да се хване някой да съди някого за такава реклама да видим каква ще е присъдата. Ама дано млад човек се хване, че да доживее до края на делото.
07 Март 2012 16:07
Отврат:
..По силата на присъденото нещо това дело веднага става class action..

Сигурно имаш предвид "прецедент"*? На който биха могли да се позовават бъдещи дела по подобни случаи.
"Class action" просто означава, че засяга голям брой обединили се граждани.

* precedent can be defined as "an already decided decision which furnishes the basis for later cases involving similar facts and issues."
08 Март 2012 02:08
За социално слаби има про-боно адвокати , за бедни таксите са между 10 и 15% от присъдената сума !
08 Март 2012 03:36
Натисни тук Въпросната практика е толкова разпространена, че ми се струва абсурдно, този човек да е бил наистина заблуден.
Този случай ми напомня на бабата, осъдила Макдоналдс, че и продали кафе, за което не знаела, че било горещо, та се поляла с него....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД