:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,877
Активни 727
Страници 29,442
За един ден 1,302,066

Защо най-много работят европейците в страни пред фалит, а най-малко - холандци и германци

Мързел или висока производителност - парадоксите на съвременния пазар на труда
Георги Стоев
Най-много работят работниците в страните пред фалит - Гърция и Унгария, а най-малко - в Холандия, Германия и Норвегия. Икономиката не се засилва с увеличаването на броя на работните часове, а напротив - в страните с най-голяма производителност хората работят по-малко. До тези изводи водят данните от последното проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за пазара на труда.

Популярното мнение е, че мързелът може да е двигател към решения за по-ефективно задоволяване на човешките потребности. В същото време по-производителните сред нас по нищо не личи да прекарват по-малко време на работното си място - независимо дали в цех, кантора или пред компютъра вкъщи. Хората, които пък бездействат в кафенето по средата на деня, сме склонни да определим като мързеливи.



Един и същ ли е мързелът,



който стои зад съзнателно неучастие на пазара на труда, и този, който мотивира активното участие в оборота от работни места с цел повече доход срещу по-малко часове труд?

Гледка от центъра на който и да е голям град в България - около 11 без 15 сутринта в кафенето има точно десет мъже, които поне на вид са в работоспособна възраст. Според НСИ не повече от трима от тях са регистрирани като безработни, останалите са или "извън работната сила", или "самонаети". На свободна практика вероятно са 1-2 от тях. Останалите наистина не участват на пазара на труда.

Защо връзката между производителност и мързел не е толкова директна? Едно от обясненията е, че решенията, които касаят производителността на труда, в крайна сметка се взимат не от милиони работници, а от едно малцинство предприемчиви създатели на работни места. Те трябва да насочат инвестиции и да организират работата така, че един човешки час труд да носи повече стойност за крайните клиенти.

На микроикономическо ниво едва ли ще видите хората с относително високо платена работа да прекарват по-малко от 40 часа на седмица на работното си място. Няма значение, че тяхната производителност и доходи значително надвишават средните за страната. Не твърдя, че това е представителна статистика. Моите наблюдения може и да не съвпадат с вашите. Затова нека видим международните сравнения. В по-производителните икономики по-малко ли се работи?

Сред развитите икономики



най-много часове труд на един зает се падат в Корея



- около 2200 часа на година, а най-малко във Великобритания и Германия - по около 1400 часа годишно. В относително свободния пазар на труда в Австралия пък се работи около 1800 часа годишно, колкото в САЩ и колкото е и средното за страните от ОИСР. В международните сравнения трудно ще откриете нещо, което да подкрепя, че в по-производителните икономики се работи по-малко. Има и някои изключения, но трябва все пак да се имат предвид и статистическите недостатъци на такива оценки, както и значителните различия в регулирането на пазара на труда.

В България средният брой часове, които работникът прекарва на работа, е близък до средното за развитите икономики - някъде около 1700 часа средно според данните на ОИСР. В Европа единствената страна със значително повече на един зает е Гърция. Според последните данни на ОИСР там се работи най-много като часове в Европа (2100 часа), но и с относително ниска производителност - подобна на тази в Словакия и с около 40% по-ниска от германската. Производителността на труда в България според НСИ е няколко пъти под тази в Гърция (ако я измерим по текущи цени, без да взимаме предвид разликата в цените на услугите например).



Приносът на отделния работник към по-бързия ръст



на производителността е неговата склонност към придобиване на нови знания и умения, които да му позволят да се интегрира в различни индустрии и работни позиции бързо и лесно. Докато специализираното знание обикновено изисква години подготовка, има редица лични качества и умения ("меки" умения), чието придобиване и усъвършенстване изглежда лесно и бързо, но с решаващо значение за интегрирането на пазара на труда. В момента в България основният макроикономически проблем сякаш не е ниската производителност на тези, които имат работно място, а невъзможността да създадем работни места за хората извън пазара на труда. Според НСИ те са повече от 1 млн. души на възраст между 25 и 64 г.

Тези хора няма да намерят специализирано работно място. Нито има търсене за толкова специалисти, нито те представляват адекватно предлагане на пазара на труда. Те ще влязат на пазара през относително нископроизводителни работни позиции. Но постепенно трябва да придобият умения и навици, които ще ги направят годни за по-голям набор от работни места, в повече фирми и в повече индустрии. Тяхната "конвертируемост" на пазара на труда е важно условие за ръста на производителността им.

След време може би ще ни се струва странно как някой ни е "обслужвал" на колонката с бензин - типичен пример за нископроизводителна заетост (от моя лична гледна точка с нулева производителност, защото не ми спестява време). Но това явно е необходим мост между лентяйството в кафенето и динамичната част на пазара на труда в развиваща се и все още много бедна на капитал икономика като българската.





----------------------------------------

Производителност на труда

-------------------------------------

Най-използваното измерване е чрез брутната добавена стойност, разделена на броя на заетите (или на отработените) часове труд. Има индустрии, в които това върши работа за международни сравнения - основно добивната и преработващата промишленост. Но в други е трудно да се направи съпоставка. Например в сферата на услуги за крайни потребители една и съща производителност, измерена в обем услуги, носи различно количество пари в Полша и Швеция. Официалното измерване предлага оценка през т.нар. паритет на покупателната способност, който би следвало да отчита разликите в цените. Проблемите на изчислението в други сектори като земеделието и строителството пък са свързани с надеждността на официалните данни за пазара на труда.



снимка: Велислав Николов
След време ще ни е странно, че някой ни е "обслужвал" на колонката с бензин.
58
5831
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
58
 Видими 
06 Март 2012 20:20
Натисни тук
06 Март 2012 21:03
Едно от обясненията е, че решенията, които касаят производителността на труда, в крайна сметка се взимат не от милиони работници, а от едно малцинство предприемчиви създатели на работни места. Те трябва да насочат инвестиции и да организират работата така, че един човешки час труд да носи повече стойност за крайните клиенти.

Най-после някой да се осмели да го заяви на висок глас, че байгън от пазарни фундаменталисти и игноранти, които все изкарваха наемните работници виновни за ниската производителност на труда.
06 Март 2012 21:11
Стоев, от статията ти кънти на кухи по балкански неправилни и наивни разсъждения. Ако има едно правилно нещо в икономиката, то това е следното: когато има демократични и стриктно спазвани законови правила и хората работят здравата и оптимално (а оптималното запълване на работното време е задача на индивидиума а не на борда на директорите), то има и пропорционален просперитет.
На ганювския мързел му се присънило, че работи много.. Кой това.. и къде.. и какво? София, Пловдив, Варна, Бургас.. ли са цяла България? Писна ми от самозвани анализатори.
06 Март 2012 21:44
Най-евтиното нещо в България е трудът.Евтината работна ръка е за предпочитане,пред въвеждането на иновации,които имат отношение към производителността.Родните "капиталисти"са посредствени мениджъри,любители на бързото забогатяване и консумация на натрупаната печалба във вид на замъци,яхти,автомобили ес класа и курви.Какви нови технологии,какви пет лева?Българската почти безплатна работна ръка им е паднала като манна небесна.Кога ще ги стигнем европейците,а???
06 Март 2012 21:57
е тоя път поне не ни директно удря по манерките да дудне светите слова на ранния Сорос.
Интересно как се получават 177 часа в България, като средният брой часове на месец са към 176 ро 12 месеца и ще излезнат около 2000, като махнем отпуските.
А това е стряскащо
В момента в България основният макроикономически проблем сякаш не е ниската производителност на тези, които имат работно място, а невъзможността да създадем работни места за хората извън пазара на труда. Според НСИ те са повече от 1 млн. души на възраст между 25 и 64 г.

Как 1 млн? Всеки 4-и е трайно безработен?
Това е ужасяващо!

А че основният проблем не бил ниската производителност - ми за кво ви е висока производителност, като нема пазар, бе соросци?
06 Март 2012 21:58
@diogenius_real_one
(а оптималното запълване на работното време е задача на индивидиума, а не на борда на директорите)

Това сериозно ли го мислите? Ето за това няма демокрация в България (за пазарна икономика пък съвсем).
06 Март 2012 22:01
@kaily
176 часа са при 22 работни дни в месеца. А в годината има и месеци с по 20 работни дни. Аз бих приел 170 като число, около което да правим сметки (което прави 2040 часа на годишна база )
06 Март 2012 22:19
което прави 2040 часа на годишна база

Е аз кво писах?
На акъл го сметнах около 2000, така и писах.
06 Март 2012 22:19
Другарката Станева, учителката ми по физика, казваше: "Мързелът е двигател на прогреса".
Умна жена!
06 Март 2012 22:35
ddantgwyn
еуементарно за обяснение:
когато при успехи дадена фирма се раздават добри премии има самомотивация и обратно.. когато новобогаташите занижават заплащането до минимум стумула да се работи оптимално за определено време се изпарява на момента. т.е. служителите трябва да участват в разпределението на печалбите.
06 Март 2012 22:38
diogenius_real_one

Доста елементарно наистина
06 Март 2012 22:40
@diogenius_real_one
еуементарно за обяснение:
когато при успехи дадена фирма се раздават добри премии има самомотивация и обратно.. когато новобогаташите занижават заплащането до минимум стумула да се работи оптимално за определено време се изпарява на момента. т.е. служителите трябва да участват в разпределението на печалбите.

това какво общо има с вашето твърдение отпреди малко? все пак говорим за производителност на труд -- дали служителя трябва да маха усърдно 8 часа с лопата, при положение, че може да се свърши работата и за половин час със съответното оборудване? и един още по- елементарен въпрос -- кой трябва да осигури това оборудване -- служителя или този, който го е наел?
06 Март 2012 22:41
@kaily
ама аз само те допълвам, не ти се карам
06 Март 2012 23:25
----Защо най-много работят европейците в страни пред фалит, а най-малко - холандци и германци----
Защото първите, цитирани, работят с ръцете си и за това и фалират , а вторите с ума си.
06 Март 2012 23:27
КПД
07 Март 2012 00:01
Време е г-жа Фидоошу да инициира закон с който се санкционират публичните изяви на всякакви шорошчета, отрорени общества и хора които не са произвели един кламер в съзнателната част от живота си, щото това не го могат. Те нищо не могат, освен да препоръчат нативният бълхаристанец да се труди 10 000 часа годишно, за да настигне поне малко бюргери и буржуа които се трудят има-нема 1000 ч. годишно. След такива четива, на човек му се приисква Белене, Скравена и останалите да не бяха чак толкова измислени - типчетата от всякакви Центрове, Фондации и Институти биха се научили как конете консумират боб и магаретата утоляват жаждата си с оцет на подобни места.
07 Март 2012 00:16
Време е г-жа Фидоошу да инициира закон с който се санкционират публичните изяви на всякакви шорошчета, отрорени общества и хора които не са произвели един кламер в съзнателната част от живота си, щото това не го могат.

Има хляб в тая идея. Списъкът логично би трябвало да включва гоцето, Станишев и други такива и да засяга освен публичните им изяви и кандидатирането им на публични постове. Щом няма да може някой нищоправец да пише статии за вестници, защо да може да започне трудовата си кариера като министър-председател или президент?
07 Март 2012 00:22
Точно така, лицата които си изброил също никога нищо не са произвели, освен хаос в с/мата. Те затова са турени там, а Боко и кликата му вероятно са още по-вредни, освен гдето също не могат и не знаят да правят, са специалисти по парлатисване на обществени средства и тук-таме - потушаване на пожари. За което няма НИКАКВИ доказателства.
07 Март 2012 00:36
Интересна статия. Тезата макар и не избистрена докрай става ясна. Мен обаче ми липсва завършващият момент на порочният кръг - заплащане производителност.
Ако заплащането е по-високо, то нивото на цените ще е по-високо, а и съотношението им друго, и от там производителността (пари на човек за час) ще е по-голяма.
-
Защо го казвам последното ? Защото ясно оборва мантрата която непрестанно се повтаря - доходите трябва да растат с производителността и да не я изпреварват. Самото увеличаване на доходите увеличава производителността, (така както е дефиниран терминът), а не обратното.
-
Отделно стимулът за оптимизация и въвеждане на техника, което макар и основно е добавъчен ефект от зависимостта изразена в дефинирането на термина "производителност".
07 Март 2012 04:54
Първо не съм съгласна с отработените часове в Бг.Айде вижте обявите в Джобс и ще ви стане ясно,че над 70% от фирмите работят и в събота и то нелегално!По празници също!В частната фирма/с малки изключения/отпускита са мираж и се дават само,ако няма никаква работа,макар да имах случай и тогава да не ги дадат,което направо ме шашна!Или,ако ти дадат отпуска,колегите ти трябва да работят по 12-14 часа,за да те заместят.Труда е евтин,работи се по много часове и никой работодател няма интерес това да се промени.Повечето фирми са в областта на услугите и търговията и там за производителност трудно може да се говори.Като няма клиенти,какво да направят?!Реално,ако говорим за прогрес,хората трябва да бъдат заместени все повече от машините.И часовете да намаляват.Да се направи труда по-лек и по-смислен.И да не се съкращават работни места за сметка на това,защото се получават диспропорции и има много безработни,а в някои страни изнемогват и припадат на работните си места.Производителността има смисъл,ако променя живота в положителна посока.
07 Март 2012 06:56
Другаде е заровено кучето!
Не можем да сравняваме краставици и тикви.
Работещите в "правилните" държави прибират около 3/4 от реализираната цена на произведената стока, срещу 1/4 за работника в "неправилната" държава.
И двамата са работили по 8 часа да кажем, но първият е извършил високотехнологичното проектиране, докато вторият е произвел нискотехнологично крайният продукт. Няма да коментираме, че предимно проектирането става на принципа копи/пейст, а производството е в предприятия с вредни и непривлекателни условия в които никой "правилен" работник няма и да стъпи. Няма да влизаме в подробности...просто ще се съсредоточим върху въпроса:
Защо е така?
Отговорът на този въпрос обезмисля и статията и дискусията: Защото така е замислена и изпълнена глобалната финансово-икономическа схема в ТОЗИ свят.
Докато някои скачаха по площадите напред - назад, други си вършеха работата тайно и полека. Вие, журналята - тоже. Българите пак сме с "неправилните" паспорти. Но дори и с тях, ако работим за "правилните" компании, сме добре. А тези които разчитат на нещо положително за себе си в БГ и като работодатели, и като работници, просто са проспали случващото се в света, последните 30-40 години.
07 Март 2012 07:36
Този унак, пак не е успял да разбере разликата - един и същ продукт в Китай и у нас се произвежда на ниска цена, а на Запад на много висока цена. Така, че ние ако работим сега работим за Запада. Западът поради своето науюно-технологично производство произвежда високотехнологични продукти на висока цена. Докато у нас се подценява науката и технологическото развитие, така ще бъде. Тази сутрин в часа на Милен Цветков проф. Бешков от Института по инженерна химия представи една много интересна и переспективна и ефективна разрботка за изгаряне на боклука. Обаче аз бас държа, че тя няма да се внедри от тиквариата и след някоя друга година ще бъде внедрена на Запад, а за нас ще трябва да я купуваме на изключително висока цена от там.
07 Март 2012 07:43
Ако има едно правилно нещо в икономиката, то това е следното: когато има демократични и стриктно спазвани законови правила и хората работят здравата и оптимално (а оптималното запълване на работното време е задача на индивидиума а не на борда на директорите), то има и пропорционален просперитет.
Айдяя още едни вярващ в светлото капиталистическо бъдеще. Ами защо тогава в Китай, която е работилницата на света, според демократеците ядяли само ориз.
07 Март 2012 07:51
Преди няколко дни имаше статия от един друг такъв икономист, който твърдеше, че на българските работници им плащат колкото заслужават. Аз изразих категорично несъгласие и посочех, че хората и в България и в Гърция си работят здраво, но некадърните капиталисти или работодатели и безхаберната ни държава унищожават труда им. Или по-точно, не позволяват труда им да стане по-продуктивен. Хората работят, но не заработват. А не заработват, защото нашенските чорбаджии са негодници, научени да правят пари само от експлоатация, кражби и измами. А държавата ни по никакъв начин не иска да се ангажира с проблемите на икономиката, което поставя като цяло България в неравноправно положение спрямо други национални икономики, като Германия, например.
Анализът на автора е направен доста наивно и объркано. Днешната икономическа наука няма инстументариума, за да разбере защо едни се скъсват от работа, а други прибират парите. Имаше един предмет, наричаше се "Организация". Не зная дали сега се изучава, съществува или не, но със сигурност трябва да се въведе и да се развива като наука и учебна дисциплина. От днешните икономисти полезни съвети не може да се очакват.
07 Март 2012 07:52
Най-после някой да се осмели да го заяви на висок глас, че байгън от пазарни фундаменталисти и игноранти, които все изкарваха наемните работници виновни за ниската производителност на труда.

ddantgwin -
07 Март 2012 08:17
Индъстри уоч, Институт за пазарна икономика,Отровено общество и пр. сволочи за образци за полезна работа!
07 Март 2012 08:29
Пример - викате бояджия да ви боядиса апартамента - иска по 4-5 лева на квадрат. Боядисва с мече, демек ръчно. В същото време има машини, които имат производителност от 300 кв. метра на час. Само, че така ще падне цената на боядисването, че и трябва човек да купи такава машина. От друга страна, клиентите явно са съгласни да дават по 4-5 лева на квадрат само за едно боядисване - те парите идват от кредит... така, че кой му пука


За да има увеличаване на производителността трябва да има реална конкуренция. Отделно трябва да има непоносимост към надутите цени.


07 Март 2012 08:40
Четох до меките умения.
И съм съгласен. Чрез меките умения към прогрес.
С твърдите умения и баба знае.
07 Март 2012 08:57
Абе това момченце демонстрира абсолютно невежество в областта на икономическите науки. Защо са му дали да пише статия? Може би защото е пазарник и защитник на неолибералната утопия. Производителността на труда няма почти нищо общо с интензифицирането труда на работника. Ако интензифицираш неговият труд тя може да се покачи най-много с 12-17%. Производителността зависи най-вече от внедряването на нови технологии, при тяхното използване се повишава с пъти, а не с някакви си проценти. Това обяснява, защо в Германия хем работните часове са по-малко, хем производителността е много висока. Защото там се използват модерни технологии, а пък в Гърция не. Е-е-е ама това е много сложно за промитите неолиберални мозъчета, няма да го разберат.
07 Март 2012 09:01
mick,
ако боядисва не за 4 лв., а за 8 лв. на квадрат, то производителността му ще нарасне двойно. Ако, обаче си купи машина и може да боядисва с нея 300 кв.м., то производителността му може и да падне. Защо ? Защото от една страна цената му ще падне, но от друга времето му на бездействие ще се увеличи, поради липса на пазар.
-
И сега опираме до стратификацията на доходите. При силно поляризирани доходи, на бояджията му е по лесно и изгодно да вземе 10 лв. на квадрат от този 1% с имотите и високите доходи, отколкото да накара 99-те % да го наемат да им боядисва и за 20 ст. на квадрат.
---
Както и да го въртим все опираме до макроикономическата политика. До това колко и в кого е паричната маса. В тези, които, ако имат биха потребили и увеличили търсенето, или в тези, които са си надмогнали на масрафа и няма какво са си правят парите, освен да ги слагат на депозити. А ги слагат на депозити и затова, че всяка инвестиция за да бъде направена има нужда от пазар, а пък той зависи от.... виж в началото.
07 Март 2012 09:08
Някои май са прочели само името на фондацията на автора, но това не им пречи да коментират статията. Не им пречи да потвърждават тезите й, докато я "оборват" буйно.
07 Март 2012 09:17
Като става въпрос за производителност и технологии, аз да си задам пак въпроса, на който никой досега не ми е отговорил смислено. Представете си, че имате 5-10 милиона капитал и идея за някаква фабричка или цех - високотехнологична, с висока добавена стойност, така че да може да се плащат добри заплати. Можете ли да посочите защо бихте построили фабричката в някое село в Северозападна България, вместо в Германия, Полша или Китай?
07 Март 2012 09:28
Можете ли да посочите защо бихте построили фабричката в някое село в Северозападна България, вместо в Германия, Полша или Китай?

Не си дал достатъчно информация за каква точно фабрика става дума, но при равни други условия относно характера на производство, то ако изключим патриотизма, предимството на България за един българин е познатата културна среда и това, че си е у дома.
07 Март 2012 09:47
авторът:
много слабо, много тенденциозно, много глупаво!
07 Март 2012 09:49
Можете ли да посочите защо бихте построили фабричката в някое село в Северозападна България, вместо в Германия, Полша или Китай?

Въпросът ти предполага отговор, че бихме построили фабричка тука, ама въпросът ти е зададен неправилно. Преди година-две излезе изследване, че фирмите предпочитат да разкриват производства в ...Париж, представи си, в Германия, Франция и не помня още къде бяха посочили.
А сега ти ми отговори защо предпочитат там, при положение, че минималната р.з. във Франция е 1370 евро, а синдикатите им са силни, докато минималната тук е 137 евро и може да не плаща заплати с години - нема ни синдикати, ни държава да му се опънат.
07 Март 2012 09:53
Сутринта по ТВ7 гледах, че имало било стачка в Горубсо, моля ви се, аз не рещнах никъде нищо за тая стачка.
Пускам ви линка, защото като изгледате материала, повече въпроси и коментари надали ще имате.
От 2-3 години на миньорите са им намалени двойно заплатите, които преди били 3-4-500 лева?!?
Не се изплащат навреме.
От години не са им купувани работни облекла, миньорите си купуват сами облекла с оскъдните пари, които получават. Един разправяше, че купуват някакви отровни масла да си светят из рудниците - сами си ги купуват.

И дадоха думата и на говедото-концесионер, което говедо най-нагло заяви, че вина за състоянието има управата, ама и мат и работниците.

Натисни тук

Ако продължите да обяснявате как народът сам си е виновен за ниската производителност, ще чупя манерки днес, предупреждавам!
07 Март 2012 10:04
Манрико, ако имах 5-10 милиона, щях да построя фабриката в Североизточна България и да наема за работници 500 китайци (за по-лесно бих могъл да ги внеса от съседна Румъния). За строителството на фабриката щях да наема местни турци (и един-двама инженери от Холандия).
Всъщност подобна фабрика вече работи, доколкото съм чувал, произвежда някаква марка китайски коли (казват се Великата Китайска Стена или нещо подобно), слагат им табели маде ин ЕС за да ги продават без мито и акциз в Европа
07 Март 2012 10:10
След време може би ще ни се струва странно как някой ни е "обслужвал" на колонката с бензин - типичен пример за нископроизводителна заетост (от моя лична гледна точка с нулева производителност, защото не ми спестява време).

Вижте, не знам от къде ги намирате тези аФтори, ма да престанете! Момко, или не си шофьор или не си наблюдателен или пък имаш накакъв дефект в мисленето. От твоя гледна точка може и да си прав, но практиката показва, че ако ПРЕД теб се нареди някоя кака, която не знае от къде се отваря капачката на резервоара, работника на колонката не само ще ти спести време а направо ще ти осмисли деня! И освен това, ако си мислиш че човека там "само сипва бензин" то доста си се заблудил...
Накратко - преди да се пише най-малкото трябва да се:
- наблюдава вниматлно (и да се забелязват разни неща);
- мисли (по възможност аналитично);
- придобие известен (може и житейски) опит;
- четенето на подходяща литература също е препоръчително...
Успех!
07 Март 2012 10:11
kaily, както се казваше в един филм: Welcome to the real world. Но у нас е пълно с кухи кабинетни лъвове, дето разбират от всичко. Макар да са видели замалко и отдалеч онова, за което пишат.
Манрико - в СЗ България естествено. Първо - държавата ще ме пише инвеститор първи клас и ще ми построи туй-онуй. От ЕС също ще взема пари, защото откривам работни места в най-бедния район на съюза. Ще си обуча нужния персонал да работи с техниката и за 1500 лева заплата ще ме гледат като Бог. Но не съм гербер - това е най-големият проблем.
07 Март 2012 10:40
ДобрЮтро! ПАК открихме топлата вода!
Кой ще произведе повече - баба Пена дето млати с мотиката по 14 часа или Гюнтер дето с ще завърти трактора из полето за 2 часа?
07 Март 2012 11:01
решенията, които касаят производителността на труда, в крайна сметка се взимат не от милиони работници, а от едно малцинство предприемчиви създатели на работни места

Браво на автора!
Диогене, ако има нещо кухо, това е твоята глава. Производителността зависела от индивидуома! Глупости на търкалета! Това е така единствено при самонаетите. За останалите, независимо дали са служители или работници, има началници на отдели или на цехове, чиято грижа е да им разпределят ежедневно работата и да следят за изпълнението. Но ако работникът работи на един струг от социализма, примерно, не очаквай висока производителност, също както и от служител с комп от 10-15 години.
07 Март 2012 11:28
Ако производителността на труда не зависи от работника/служителя, защо въобще има интервюта за работа? Защо има изпитателн и срокове? Да вземат на работа кой да е, щом от него нищо не зависи.
07 Март 2012 11:38
Ако производителността на труда не зависи от работника/служителя, защо въобще има интервюта за работа? Защо има изпитателн и срокове? Да вземат на работа кой да е, щом от него нищо не зависи.

Много силен довод.
07 Март 2012 11:44
Афторчето ,
Прочети малко История преди да пишеш алабаланици .Сигурно не знаеш какви са я свършили МВФ и СБ в Ю. Америка .Как да се произвежда и да вдигне ефективността в България -страна без национален капитал .Ограбен от свой и чужди гости с помоща на слуги като тебе.В Западна Европа минималната работна ставка е 6 паунда,8-10 евро на час ,в България е 136 евро на месец,повтарям на месец.При 22/8 часа=172 часа на месец ,сметни колко е нашата работна ставка,по малко от 1 евро на час, при същите или по високи цени на основните екзистенциални стоки.
Работил съм 8 години на запад и мога да твърдя ,че дори работят по малко и по некачествено от нас.
Афторчето всичко опира до къде ще бъдат насочени финансовите потоци ,за да се даде добра реколта,тука пари не се печата ,не ни го позволяват...
07 Март 2012 13:45
"Защо най-много работят европейците в страни пред фалит, а най-малко - холандци и германци?"
(Четейки по горе постингите) По голямата част от публиката си има рационално обяснение. На мен ми е интересен коефициента на усилванена на високоговорителя на "обяснявачите".
07 Март 2012 14:06
Таксиджиите да почват да карат 2 пъти по-бързо, а фризьорките да постригват два пъти по бързо. Да я вдигнем тая пуста производителност.
07 Март 2012 14:14
Там където се втурнаха да си купуват 2-3-4 жилище и направиха балон, там производителността на труда е спаднала яко. Там където имотите се използват пълноценно и ефективно/т.е. използват се по предназначение, колкото и да са скъпи или евтини/, там имаме добра производителност на труда. Макар и да няма директна връзка. Всъщност всеки балон в цените на активите води до спад на производителността, просто защото разходите се вдигат. Да не говорим, че всички пари се насочват в балона. Ето всички се оплакват, че в България заплатите са ниски, ами ниска са щото парите стоят по неизползвани и неподдържани имоти. Вместо свободните пари да отиват за производство/бизнес те отиват за имоти. Вярно сега малко спря тая тенденция.. но сега е даже по-зле, всеки стои и чака.
07 Март 2012 14:32
"щото парите стоят по неизползвани и неподдържани имоти"
Това е защото както казва автора "едно малцинство предприемчиви създатели на работни места, трябва да насочат инвестиции и да организират работата така, че един човешки час труд да носи повече стойност за крайните клиенти"
Бе къде са тези "предприемчиви създатели" освен в учебниците за първи курс!
07 Март 2012 14:52
Като става въпрос за производителност и технологии, аз да си задам пак въпроса, на който никой досега не ми е отговорил смислено. Представете си, че имате 5-10 милиона капитал и идея за някаква фабричка или цех - високотехнологична, с висока добавена стойност, така че да може да се плащат добри заплати. Можете ли да посочите защо бихте построили фабричката в някое село в Северозападна България, вместо в Германия, Полша или Китай?

то требва да си напълно откачил да имаш 10 милиона евро свободен капитал и да се забиеш в бойчиновци или орехово да строиш фабрика. наймалкото там нема работещи ресторанти вече и 10 милиарда да имаш там ще откачиш от околната скотщина за има-нема 3-4 години.
07 Март 2012 16:01
Michael_P 07 Март 2012 14:32 - Дръж си заключен апартамента в провинцията, дръж си нивите неизползвани, живей в жилище чийто наем е 500-1000 лева със заплата от 500 лева и се оплаквай, че предприемачите ти са проблема. Проблемът е в теб. Оставяш пари да изтекат на вятъра. Много пари спрямо заплатата ти от 500 лева.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД