:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,302
Активни 754
Страници 27,867
За един ден 1,302,066
Драми

Криворазбраният дълг на един министър

Земеделският министър така и не се научи, че всеки опит за натиск върху пазара води до повишение на цените. Дали става дума за трайно неразбиране или за умишлена тактика?
БГНЕС
Яйце ли бе да го пребориш...
Когато един министър обяви, че дългът го зове, ситуацията обикновено става комична, после - опасна. Не защото принципът е грешен, а защото дългът е криворазбран. В подобни ситуации редовно се оказва министърът на храните Мирослав Найденов, който много обича да се вживява в ролята на пазител на здравето на потребителите. Било чрез въвеждане на стандарти, по които малцина могат да произвеждат и малцина могат да си купят, било чрез директна намеса на пазара - чрез шумно спиране на внос със съмнителни аргументи или емоционални призиви за намаляване на цените.

Последният пример е с цената на яйцата, с която Найденов се бори вече втора седмица. Но не с разрешените от закона средства - със сезиране на комисията за защита на конкуренцията, която единствено може да санкционира при нарушения на пазара, а с ударни срещи с производители и търговци. След които следват закани за санкции, които също са неприложими по закон. Например - за спиране на държавните субсидии. Няма обаче нито български, нито европейски регламент, който да допуска такъв правителствен натиск на пазара - отпускането на помощи да става срещу ниски печалби и ниски цени. Пък и кой би позволил?

Самият министър удобно пропуска, че той също има голям принос за паниката на пазара и за вдигането на цената на яйцата. Преди седмица той постави "под карантина" огромни количества от стоката, внесена от Полша, тъй като наши фирми се били оплакали, че тя е прекалено евтина, поради което вероятно е некачествена. Проверката на Агенцията за храните в търговската мрежа в страната не откри негодна стока, а големият минус на полските яйца се оказа единствено... ниската им цена. Това обаче бе достатъчно, за да се блокира целият внос, и на пазара да се появи недостиг.

Действията на министъра имат и още една страна, която малко се коментира - дали намесата не доведе до разчистване на пазара от едни фирми в полза на други фирми. Подобна ситуация имаше и през лятото на 2010 г., когато министърът обяви война на обрезките от колбаси, назовани със звучното име "дупета". След тарашене на складове, унищожаване на близо 200 тона продукти, гръмки изявления, събиране на документи и разправии с търговци, се оказа че проблем с обрезките изобщо няма. Сигналът за евентуално нарушение тогава дойде от Асоциацията на месопреработвателите, а акцията, случайно или не, съвпадна с бляскавата премиера на новите стандарти за месни продукти, които се оказаха на по-високи цени. След тази намеса пазарът на месни продукти не е същият. А качеството на храните не се е променило кой знае колко.

Но и с това активността на хранителния министър не се изчерпва. Месеци по-късно бе сформирана спецкомисия, която да следи за цените на стоките и да свежда ценната информация до знанието на потребителите. Нищо, че това по никакъв начин не им помага - фирмите сами определят разходите и надценките си. А за съставянето на подобен анализ всъщност плащат самите потребители - една от последните обществени поръчки на агроведомството е именно за актуална информация, която то да получава срещу скромните 33 000 лв. в рамките на 24 дни.

Така че под опитите на земеделското министерство да се покаже като едно от най-работещите и най-загрижените ведомства у нас прозират безсмислени усилия, излишни харчове, съмнения за договорки и умишлен натиск на пазара. А Найденов би могъл да е много по-полезен - ако остави пазара на мира и обърне повече внимание на глобите, които събират подопечните му за неспазването на изискванията на закона. И вместо да ги вдига "на око", просто да повиши събираемостта им. Едва тогава ще може да се говори за ефективен контрол. В противен случай не само министърът ще изкудкудяка, но и фирмите, които просто ще потърсят нови пазари, където не гледат на тях като на поредната кокошка за скубане.







Защо поскъпват яйцата и кои са лошите в този филм

Ако човек следи темата с растящите цени на яйцата в медиите, в някакъв момент неминуемо ще започнат да му се привиждат кожодерски настроени спекуланти на всяка крачка и един героичен министър на земеделието, който се опитва да овладее поскъпването. Реалността обаче е малко по-различна.

Факт е, че в момента българите купуват едни от най-скъпите яйца в ЕС (след Германия, Италия, Швеция и Румъния по данни на Европейската асоциация на преработвателите на яйца - ЕАПЯ, за 27.02.2012 - 04.03.2012). Не е вярно обаче, че поскъпването е с 40% за една седмица и със 100% за година, както твърди министър Найденов. Ръстът e с 28% за седмицата 27 февруари - 2 март спрямо предходната според Комисията по стоковите борси и тържища (КСБТ) и с 21% според ЕАПЯ, чиито данни са за 27 февруари - 4 март. За година поскъпването пък е с 60%.

Да започнем с обективните предпоставки за ръста на цените. Консумацията на яйца е в значителна степен повлияна от сезонни фактори. Цените рязко спадат в средата и съответно се покачват в края на годината. Но сезонният ефект не може да обясни изцяло близо 50% покачване на цените в началото на тази година спрямо съответния период на предходната. В интерес на истината през януари цените са на абсолютно същото ниво както в началото на 2010 г. - 23 стотинки за брой. Нарастването е изцяло концентрирано от февруари до сега.

Какво се случва през това време? От 1 януари 2012 г. най-накрая влиза в сила европейската директива за хуманно отношение при отглеждане на кокошки носачки (приета още през 1998 г.). Документът повелява, че производителите, които отглеждат кокошки в клетки, трябва да инвестират в по-големи (с около 1/3) клетки, които да бъдат по-комфортни за птиците. Това на практика означава, че птицеферма с "n" брой птици ще има 1/3 по-малък капацитет след инвестицията. До каква степен това касае българските производители? По последни данни на Агенцията по безопасност на храните от 23 февруари т.г. 1.2 млн. птици (за сравнение кокошките носачки в България са били към 4.3 млн. в края на 2010 г., по данни на агростатистиката) се отглеждат в уголемени клетки, или около 28% от всички. Други 2.3 млн., или малко над 50%, се отглеждат по алтернативни начини (напр. подово), и за тях не важат новите изисквания. Останалите птици (близо 20% от всички), чийто живот не отговаря на приетото от ЕК понятие за кокошо щастие, би следвало да бъдат постепенно ликвидирани (над половин милион). Според същия регламент яйцата от тези кокошки не могат да бъдат продавани за консумация, а могат да отиват само за преработка. Т.е. пряк ефект от регламента е пониженото предлагане на яйца веднъж заради намаляване на капацитета на фермите, които отглеждат птици в клетки, и втори път заради изключването от пазара на яйцата на нещастни кокошки (било то български или вносни). С други думи, имаме ограничена търговия и понижено предлагане при високо търсене.

Казусът далеч не е само български, както се опитва да внуши министър Найденов. Германия, която е нетен вносител на яйца, регистрира 69% ръст на цените от началото на годината досега, по данни на ЕАПЯ. Там са и най-скъпите яйца в целия ЕС. В Румъния поскъпването е с 64%, в Чехия - с 46%, в Полша - с 42%. Да сте чули германският или полският министър на земеделието да притиска производители или търговци да намаляват цените? Това просто няма как да се случи.

Това обаче не дава пълната картина за драмата с цената на яйцата. През февруари (когато цените тръгнаха нагоре) Агенцията по безопасност на храните спря вноса на яйца от Полша по сигнал на български производители заради съмнения, че са от нещастни птици. Месец по-късно се оказа, че яйцата са били напълно редовни, но е достатъчно 2-3 пратки да бъдат спрени и унищожени с много шум от държавните органи, за да замре вносът. Какъв ли точно ефект е предполагал, че ще има тази мярка министър Найденов? И колко ли глупаво би се чувствал човек, звънейки на колегата си от Полша с молба (забележете, молба! Сякаш от един министър зависи коя фирма къде ще продава) полските птицевъди да възобновят износа си за България, който е бил спрян неправомерно?

Остава да разгледаме още една вероятност за рязкото поскъпване - търговските вериги. От данните за седемте дни до 7 март средната надценка на веригите за страната е била между 13% (при яйцата размер L) и 18% (при яйцата размер М). Дали това е много или малко е трудно да се каже, тъй като в отделни областни градове надценката варира между 0% и 29%, т.е. може да се приеме, че има места с по-слабо предлагане от производител, където транспортът оскъпява цената на дребно, или места с по-малка конкуренция на пазара на дребно. За сравнение, в началото на февруари надценката е варирала между 18 и 32% средно за страната и между 4 и 33% по места. Година по-рано (към април) надценките са се движили между 16.6 и 23%, т.е. очевидно промяна в надценките трудно може да обясни скока в крайните цени.

Най-вероятно цените на яйцата ще спаднат в рамките на следващите месеци, стига държавата да спре да се меси в търговията. Първо, заради сезонните фактори, второ, заради това, че бизнесът в Европа вече ще се е пренастроил към новите изисквания и ще има повече възможности за внос, и трето, защото производственият капацитет в България в момента е под потенциала си. С други думи, пазарът ще се справи с временния ценови шок, стига да не му се пречи.

Анкета

Одобрявате ли намесата на държавата в регулирането на цените?
- Да72.9% - (939)

- Не25.08% - (323)

- Не мога да преценя2.02% - (26)

В анкетата на http://www.segabg.com се включиха 1288 души.


20
3657
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
13 Март 2012 19:34
Наивници недоумяват що за министър е този...То всичко се оказва нормално,ако се разбере,че той е мафиот на длъжност министър.Възражения?
13 Март 2012 20:09
умишлена тактика
13 Март 2012 21:24
Я, уважаеми форумци... пък и вие, сестри и братя журналисти... се помъчете малко и ми посочете само една цена, която и да е; цената на едно-едничко нещо, каквото и да е, която не се регулира от държавата.
Пък аз след това ще ви покажа къде именно и защо грешите
13 Март 2012 22:51
Нахранения министър Мирослав Найденов, колкото пъти си е отворил устата, толкова пъти се вдигат цените. Но най-виновна е дупедавската ни политика спрямо ЕС: Домашна ракия и вино, лютеница и компоти, селски телета и овце, месокомбинати "Рога и копита", мандри "Сирена палма" и "Лоено млеко", щастливи кокошки и весели прасета, скопени кучета и котки и ... нещастен, изчезващ български Народ.
13 Март 2012 23:48
А Найденов би могъл да е много по-полезен - ако остави пазара на мира и обърне повече внимание на глобите, които събират подопечните му за неспазването на изискванията на закона

Авторът е напипал същината на проблема-глобите..Явно е впечатлен от рязкото намаляване на броя на автопроизшествията при засилените проверки и глоби на пътя. Ами то е ясно,че жестоко трябва да се глобява при каране с 60 при ограничение 50 км./час. Друг е въпросът кой пише така законите,че винаги да си нарушител.За да бъде неизбежно глобяването..Както един друг титан на мисълта и подчинен на Мършата-д-р Войнов предлага храните с неустановен произход да се конфискуват, поради тяхната опасност, и да се дават в детски и други домове..
13 Март 2012 23:55
Да бе, от неразбиране било...министърът на Тиквата играе в един отбор със спекулантите и прекупвачите, а за пред простия народ се разиграва театро.
И смайващото е че се намират хора, които да вярват в цялата постановка.
14 Март 2012 02:25
Не искам да изпадам в подробности, но се налага някакво ограмотяване . Щастливи кокошки и нормални кокошки. В бедния бг народ се налага разбирането, че ЕС ни налага някакви изисквания, които правят кокошките ни щастливи, и от там-яйцата им по-скъпи. Бедните бг производители се налага да харчат пари и ...затова яйцата на "щастливите"евробг кокошки са ...като яйца на Фаберже. Изискванията на ЕС касаят нормалните, обикновените кокошки. Те не са "щастливи" щото носят в клетки. ЕС иска повече пространство за отделното хайванче, по широки пътеки и пр. Щастливите са друго-те си ходят на воля, като кокошките на буля Пена.Водят се free range, и струват няколко стинки повече. Щастливи и нещастни -са два пъти по евтини в Англия и ЕС от бг обикновени, набедени за щастливи.
Повтарям-в ЕС има два типа яйца-от свободно отглеждани, еколкогични, и от заводски, обикновени яйца. Българските яйца са обикновени, а термина щастливи е измислен за да оправдае грабежа.
И къде е далаверата-разбрахме се-където е Миро, там е далаверата. Разшираването на пътеките трябва да се плати-кога, ако не по Великден. Сега,веднага, кога ще се напечелим.
Тук истинският проблем, другари журналисти, е следния. Как така в демократична държава и в пазарна икономика един министър може да влияе на цената на една стока и да прави това многократно. Как???
Много просто-има на разположение тоталитарна структура, каквато е Агенцията по храните- и прави с нея рекет. С нея налага стандарт за месни продукти, с нея забранява внос на яйца и дупета.
И за кво го прави това. Съдете по резултата, следете парите, тоест, цените.
14 Март 2012 05:33
Найденов трябва да подаде оставка!Той е най-голямата бомба в правителството!И най-големия манипулатор на кризи и цени.Създава монополи,не знам дали му плащат за това и как,но резултатите са на наш гръб.Скоро ще надминем всички европейски цени и при недостига ще внасяме всичко!
14 Март 2012 05:42
Основната причина за поскъпването на яйцата и продуктите от първа необходимост е лакомията за печалби,която не знае граници в България.Това е дирижирана икономика,нямаща нищо общо със свободният пазар.
14 Март 2012 08:33
Основната причина за поскъпването ... е лакомията за печалби, която не знае граници в България.

Лакомията никъде не знае граници. В България обаче, поради наличието на мързелив пазар, липсва конкурентен натиск, който да накара производителите да станат по-ефективни и да произвеждат по-евтино (дори и при тези ниски заплати). Производителите в България са като глезени деца - майка им (държавата) я е страх да им скръцне със зъби и да каже "не" и когато те поискат да се удари някой чужд конкурент тя го прави. Защото си обича децата и си мисли, че така им прави добро. Обаче в крайна сметка се оказва, че това добро не е добро защото така пазените деца просто стават едни лентяи, които са абсолютно неконкурентни на международните пазари. Което личи например от плачевното ни външнотърговско салдо много години наред (за структурата му пък да не отваряме дума). Та така - мъка безбрежна.
...Като се замисля обаче, то май не са само производитрелите така, а всички сме. Мат'ряла е такъв, както май беше казал някой. Абе с една дума - мъка!
14 Март 2012 08:41
dvama_drugari:
Я, уважаеми форумци... ми посочете само една цена, която и да е; цената на едно-едничко нещо, каквото и да е, която не се регулира от държавата.

Веднага: Яйцата! (Справка - втората част на статията).
14 Март 2012 08:50
Тоя свят лудна съвсем и по цялата глава.
Значи заради кокошето щастие могат да се вземат мерки по контрол на условията на производство и на внос на продукти, но заради човешко щастие не може.

Всевъзможните бляскави продукти като iPad и iPod се произвеждат при практически робски труд в Китай, да не говорим за условията за производство на маса други стоки в Индонезия, Индия и къде ли не. В Китай работниците са натъпкани в евтини общежития, на разлопожение са на работодателя с около ден предизвестие, работят по минимум 12 часа и условията са дотолкова идиотски, че самоубийствата са често явление.

По горната причина следва да се спре вноса на птиче месо от Америка, защото условията в птицефермите са определено антипилешки и психоразстройващи всеки нормален човек, който ги види. Пилетата са натъпкани едно до друго и не могат да се движат, защото ги тъпчат с какво ли не за да наддадат на гърди ускорено за 45 вместо за 90 дена.

Къде ги ония волни времена, дето пиленцата бягаха из двора на баба ми, която ги хранеше с естествена храна, и тя, като й ходех на гости, хващаше първото хайванче и му теглеше сатъра на дръвника преди горкото да разбере щастливо ли е или нещастно?

Сега и месото изкуствено, и пилетата нещастни, а "хората" щастливо се занимават с глупости и не знаят с какво в същност се хранят и за какво изобщо са им всички тия технологии, освен за още по-големи простотии.
14 Март 2012 09:26
Тиме,
недей се коси - важното е, че спортистите са под непрекъснат, постоянен и безкомпромисен допинг контрол. За пилетата и телетата дето ги ядем допинга не е важен.
14 Март 2012 09:34

Спортът е опиум за народите!


14 Март 2012 09:46
Цените на козунака,агнешкото,яйцата,субсидиите за биогоривата и световния глад.
Натисни тук
14 Март 2012 12:21
Относно матриала на Николай Вълканов, ИПИ - напротив, яйцата поскъпнаха с 100 (СТО!) процента за две седмици и после продължиха. Да немицитира разни борси, а за разнообразие да влезне в магазина. Бяха 20 ст. бройката, станаха 40. Сега вече ина и над 40. Компренде?
14 Март 2012 12:34
Този министър Найденов отдавна е за смяна, чудя се какво още трябва да направи за да го махнат.Калинка без диплома, шеф на напоителни системи също, стандарти Стара планина и прочие глупости.За мен Найденов е обикновен мафиот, който лобира за определени фирми.Няма ли ДАНС да го разследват с кого има нерегламентирани връзки?Всичко, което прави е да хвърля прах в очите на хората, че уж защитава техните интереси, а в действителност пълни определени и своята сигурно каси.
14 Март 2012 14:44
Вила
14 Март 2012 16:52
Тиме
така е.
Вместо да се стараят да намалят цените на храните, умните тикви, в условия на задълбочаваща се криза-измислят всевъзможни изисквания, водещи до увеличение на цени, фалити на по-малки производители и.....щастливи кокошки и прасета.....Хората измират от глад и фалити-тия за добитъка се "загрижили"-ДАЛИ?
15 Март 2012 07:52
Така е когато един конски доктор се вживява като икономически експерт.Ама кой ли министър на Бойко е на мястото си ?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД