:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,891
Активни 466
Страници 27,456
За един ден 1,302,066
ВЪЗМЕЗДИЕ

Гватемала осъди бивш командос на 6000 години затвор

Членове на спецчастите отиват зад решетките заради участието си в масови кланета през 1982 г., когато по време на Гражданската война бяха избити хиляди невинни
СНИМКИ: ЕПА/БГНЕС
Полицаи ескортират осъдения бивш командос Педро Пиментел в съда в Гватемала сити.
Възмездието застига всеки - така много хора по света се успокояват, когато станат свидетели или жертви на тежки престъпления, а справедливостта първоначално отсъства. Тази стара истина бе за пореден път припомнена, но този път в Гватемала. Преди няколко седмици местен съд постанови безпрецедентно сурова присъда срещу бивш командос от военните спецчасти на страната, който е участвал в масовото убийство на стотици невинни цивилни точно преди 30 години. Съдиите осъдиха бившия военнослужещ Педро Пиментел да бъде лишен от свобода през следващите... 6060 години. Многовековната присъда носи по-скоро символичен характер, тъй като според гватемалските закони максималният срок зад решетките не превишава 50 години. Едва ли обаче Пиментел ще лежи и толкова години в затвора, защото в момента е на 55 години. Той стана петият бивш боец от специалното военно подразделение "Кайбилес"(Kaibiles), който бе осъден на дълги години затвор за клането в селцето Дос Ерес през 1982 г. Тогава без съд и присъди бяха избити 210 души, сред които жени и 50 деца. Цифрата на рекордния срок бе определена по пътя на умножението на 30-годишното наказание на числото на убитите. Още 30 години са дадени за геноцид.

Както следва от материалите на делото, Педро Пиментел е бил част от бойна група от 20 войници, които в продължение на три дни са се гаврили със селяните и извършили



невероятно жестоки убийства



Военните ослепявали мирните жители, задушавали ги и ги пребивали до смърт. Някои от загиналите били убити с помощта на тежък ковашки чук, като военните дори не съжалили и новородено бебе. Групата "Кайбилес" била изпратена в селцето Дос Ерес, за да го претърси за оръжия, тъй като местните жители били заподозрени, че помагат на местните въстаници. По това време в Гватемала се водеше кръвопролитна гражданска война, а подобни подразделения били изпращани от военната хунта да водят борба с левите партизански отряди в джунглата. През периода 1960 - 1996 г. в страната загинаха и изчезнаха безследно над 250 000 души, повечето местни инадианци от племето маи. През 2010 г. Педро Пиментел бе арестуван в Лос Анджелис, а година по-късно бе екстрадиран в родината си, след като гватемалската прокуратура му предяви обвинения в убийства и престъпления срещу човечеството, извършени през ноември 1982 г. Самият Пиментел отрича вината си, като според думите му той не е участвал в убийствата, защото по това време вече бил напуснал селото. След това той дори подал документи за постъпване в американското училище за диверсанти SOA (School of the Americas), което се намираше в Панама. Това е военно учебно заведения, в което са били обучени голям брой печално известни военни от Латинска Америка, които след това станаха военни престъпници. Някои експерти дори наричат училището "развъдник на ескадроните на смъртта". През лятото на м.г. съдебните власти в Гватемала осъдиха на десетки години затвор още четирима членове на "Кайбилес" - Карлос Карис, Мануел Поп, Рейес Колин Гуалип и Даниел Мартинес Ернандес. Всички те бяха признати за виновни в убийствата на над 200 жители на Дос Ерес, чиито трупове били хвърлени в изоставен местен кладенец. Техните останки бяха открити едва през 1994 г.

Миналата седмица съдът в Гватемала продължи с издаването на подобни рекордни присъди, свързани с гражданската война. Петима бивши членове на крайнодесни военизирани формирования, които бяха уличени в убийството на стотици мирни жители индианци, получиха по 7710 години затвор всеки. Те бяха признати виновни за едно друго клане - това в северното селце План де Санчес през същата 1982 г. Тогава бяха избити 256 мирни жители, сред които е имало много жени и деца. Всички осъдени са били членове на т.нар.



Патрули за гражданска самоотбрана,



които бяха създадени с помощта на военната хунта в Гватемала, за да подкрепят армията в борбата с комунистическите бунтовници. Клането в План де Санчес бе едно от около 600-те военни престъпления, които са документирани от ООН. През 2004 г. Междуамериканският съд по правата на човека призна, че гватемалската държава е отговорна за масовото убийство в това населено място и поиска виновните да бъдат наказани по съдебен път.

През януари т.г. започна друг процес - този срещу 85-годишния бивш диктатор на страната Ефраин Риос Монт. Той също е завършил навремето американското военно училище SOA. През 1980 г. генерал Монт оглавил Генералния щаб на армията на Гватемала, като две години по-късно извършил военен преврат и завзел властта. Той бил подкрепян от САЩ, защото бил отявлен антикомунист. През декември 1982 г. американският президент Роналд Рейгън дори посетил Гватемала и заявил: "Президентът Риос Монт е много честен човек. Аз знам, че той иска да подобри качеството на живот за всички гватемалци и да укрепи социалната справедливост". Това не е голяма изненада, след като един от лозунгите, с които Рейгън определяше диктаторите в Латинска Америка, беше същият като на бившия президент на САЩ Франклин Рузвелт:



"Да, той е кучи син, но е наш кучи син"



На практика в Гватемала беше извършен кървав терор от властите срещу инакомислещите. Само от март до юли 1982 г. са били убити 10 000 души, заподозрени в симпатии към партизаните и политическите опоненти на Монт. През 1983 г. генерал Оскар Умберто Викторес свали на свой ред Риос Монт и сложи край на 17-месечното му управление. Но дори и след това бившият диктатор не напусна политиката и през 1989 г. създаде Гватемалския републикански фронт (ГРФ) и се опита да участва в президентските избори година по-късно, но конституционният съд на страната не разреши това. През май 2003 г. ГРФ отново предложи Монт да стане президент на страната, но тогава той едва събра 1%. В момента Ефраин Монт е съден за геноцид и престъпления срещу човечеството. Смята се, че той е виновен за смъртта на 1700 представители на племето маи, които също били заподозрени, че помагат на левите бунтовници. Адвокатите на бившия диктатор настояват, че масовите убийства ставали по инициатива на военните командири от средните и низшите звена, а самият Монт не е бил замесен.

В момента елитното подразделение на военните спецчасти "Кайбилес", което е замесено в такива кървави престъпления, продължава да съществува и действа. То дори участва в миротворчески операции в африкански страни като Конго. Има и сведения обаче, че някои бивши негови членове са свързани с печално известния мексикански наркокартел "Лос Зетас". Тази престъпна групировка в Мексико бе създадена през 1999 г. от бивши членове на местните военни спецчасти и на разузнавачи от въздушнодесантните войски. Картелът се смята за един от най-жестоките в Латинска Америка и е известен с ужасните си наказания, като обезглавяване на жертвите си.

 Педро Пиментел
 Бившият боец от крайнодесните отряди Лукас Текун говори с журналисти, след като получи тежката присъда от 7710 години заради убийството на 256 селяни индианци.
СНИМКА: www.worldpress.com
Над 250 000 души загинаха по времето на гражданската война в Гватемала, която се смята за един от най-дългите и кървави конфликти в Латинска Америка.
1
2786
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
28 Март 2012 20:00
Идва ред на "реднеците"!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД