Работодателят ми ме уволни, докато си ползвам разрешен от самия него отпуск. Обяснението било, че нямало пари за всички и че трябвало да има съкращения. Доколкото разбрах, и други мои колеги са имали същата съдба. Възможно ли е да ме маха, докато съм в отпуск? Какво мога да предприема оттук нататък?
Ю.Н., София
Едно от завоеванията на трудовото законодателство е, че то не дава възможност за своеволни уволнения. Нещо повече. В Кодекса на труда (КТ) има специална част, озаглавена "Закрила от уволнение". Там са определени правилата, както и категориите от работници или служители, които могат да бъдат уволнени от работодателя само с предварителното разрешение на инспекцията по труда, дадено за всеки конкретен случай.
Тази закрила се дава в случаите, когато става дума за прекратяване на правоотношения при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата, при намаляване на обема на работата, при спиране на работа за повече от 15 работни дни, при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата. Тя се прилага и за уволненията при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях, както и ако работникът, или служителят бъде дисциплинарно уволнен.
Именно в тези случаи работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст. Същото се отнася и до трудоустроен работник или служител, който е болен от посочени от Министерството на здравеопазването болести. Тази закрила има и човек, който е избран за представител на работниците и служителите по специалния ред на КТ. Под закрила е и работник или служител, който е член на специален орган за преговори, на европейски работнически съвет или на представителен орган в европейско търговско или кооперативно дружество, за времето, докато изпълнява функциите си.
И тук идваме до конкретните въпроси, защото защитата от уволнение при отпуск е именно в тази част на КТ. Работодателят трябва да иска задължително и разрешение от инспекцията по труда и ако иска да уволни работник или служител, който ползва към момента разрешения му отпуск. Или иначе казано, той не може да уволни по собствена воля човек в отпуск, независимо от съображенията си. Включително и защото иска да съкрати хора или просто защото нямало пари. Това означава и че ако работник е пуснат в отпуск от примерно 20 дни, то той не може да бъде извикан по средата, за да бъде уволнен или да бъде уведомен за уволнение.
Още по-силна защита има за работник или служител, който ползва отпуск по чл. 163 от КТ - поради бременност, раждане и осиновяване. В този случай уволнение може да има единствено при закриване на предприятието.
При всички случаи обаче, ако работник бъде уволнен по време на отпуск и това не е станало с разрешение на инспекцията по труда, то става дума категорично за незаконно уволнение.
КТ предвижда специални текстове за защита срещу незаконно уволнение. Така според чл. 344 от кодекса работникът, или служителят има право да оспорва законността на уволнението пред работодателя или пред съда и да иска:
1. признаване на уволнението за незаконно и неговата отмяна;
2. възстановяване на предишната работа;
3. обезщетение за времето, през което е останал без работа поради уволнението;
4. поправка на основанието за уволнение, вписано в трудовата книжка или в други документи.
Много често съдилищата отменят уволненията като незаконни именно защото закрилата е много силна. Нещо повече.
В случаите, когато за извършване на уволнението се изисква предварителното съгласие на инспекцията по труда или на синдикален орган и такова съгласие не е било искано или не е било дадено преди уволнението, съдът отменя заповедта за уволнение като незаконна само на това основание, без да разглежда трудовия спор по същество. Именно в тази хипотеза вероятно е и конкретния случай, при който работодателят сам няма право да уволнява човек в отпуск.
Затова и съдът ще признае уволнението за незаконно. Ако пък е поискано, то работникът ще бъде възстановен на предишната си работа.
При незаконно уволнение работникът, или служителят има право и на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа поради това уволнение, но за не повече от 6 месеца.
При криза в България е по-лесно да фалира предприятието вместо да се съкрати работник. Тук социалистическия кодекс, предназначен за 100% държавна собственост се нуждае от сериозен ремонт.