Това БОРКОР винаги ми напомня за хибрида ПЪКС от смешния роман на Войнович за войника Иван Чонкин. ПЪКС е съкращение от "Пътя към социализма" и представлява домашна рационализация на селски ботаник - растение с корени на картоф и стъбло на домат. Така че да ражда отвсякъде. Само че в книгата ПЪКС-ът нещо се обърква, подобно на пътя към социализма, и се пръква напълно безплоден хибрид - с корени на домат и стръкове на картоф, който съвсем нищичко не ражда.
Та и с БОРКОР-а е същото. Съкращението идва от "борба срещу корупцията", само дето не протича никаква борба, а още по-малко срещу корупцията. Ще кажете, че прибързвам със заключенията. Да ви напомня тогава, че въпросното аналитично звено бе създадено преди повече от година, а още не е заработило. През това време са изхарчени два и половина милиона за оборудване, шкафове, компютри, принтери и... толкоз. Назначени са общо 11 служители, които са взели заплати за 101 000 лв. плюс допълнителни разходи по граждански договори за 103 000 лв. Коефициент на полезно действие - нула. До края на мандата остава още година. Предвид тежката материя - корупция по високите етажи на властта и организирана престъпност, с която звеното е призвано да се занимава, това е нищо време. Пак казвам - за една година, откакто БОРКОР съществува, не е свършило никаква работа. "Тук се работи в събота и неделя, ние сме седем-осем човека накръст, за цялата подготовка на този център, нямаше събота, нямаше неделя, наши служители са сглобявали мебелни модули, чистили са, премахвали са разни неща", така говорителката на БОРКОР Елеонора Николова обобщи дейността си. Извинявайте, но същият би бил резултатът и от работата на 5 чистачки.
Вярно, борбата с корупцията е трудно нещо.
И в тези заплати не би имало нищо смущаващо, стига те наистина да водеха до пресичане на престъпните схеми и до постъпления в хазната. Нищо подобно обаче не се случва. Оказва се, че БОРКОР е поредният институционален апендикс, който гълта залудо пари. С неясни функции, изпълнители и задачи.
Впрочем тъкмо парите за заплати ни напомниха за съществуването му. Журналисти сметнаха, че единица боркор (борец срещу корупцията) излиза месечно 2400 лв. на данъкоплатеца. От службата опровергаха тази информация. Недоразумението дойде от странния начин, по който функционира звеното. Щатът е само от 40 души, а останалите 115 анализатори са приходящи специалисти от други ведомства - МВР, прокуратура, ДАНС, инспекторати, "командировани" в БОРКОР за нуждите на конкретния анализ. За което им се плаща, разбира се. Така органът се явява нито повече, нито по-малко "касичка" за бонуси на полицаи, прокурори, инспектори и т.н. Разкритието толкова възмути трудоустроените членове на ръководството, че Елеонора Николова се закани да разследва "поръчковите" медии, които пишат враждебно срещу БОРКОР. Впрочем тоя филм вече сме го гледали с делото "Галерия" в предишния кабинет.
След публикуването на ценоразписа за борба с корупцията дори премиерът Бойко Борисов се възмути от нищоправенето на органа и спеши председателя му Румен Миланов да пише доклад за свършеното, "като го срещнал в коридора", както сам се изрази. Изразът в кавичките е показателен. Правителството задели с лека ръка 16.5 млн. лв. от парите на данъкоплатците за нуждите на БОРКОР до 2013 г., но не изглежда да се интересува от дейността му. Цяла година нито премиерът, нито пряко отговорният вътрешен министър показаха отношение към този постоянно недействащ орган. Което пък ни препраща към генезиса на антикорупционния ПЪКС.
Органът бе създаден на пожар в началото на м.г.,
след като гръмна скандалът с флашките и "Мишо Бирата". Течът на компрометираща информация от спецслужбите бе приписан на Алексей Петров. За да умилостиви "Октопода", премиерът подслони част от обкръжението му в набързо сформирания БОРКОР. Така зам.-началници станаха бившият шеф на ДАНС Петко Сертов, чийто съветник бе Алексей Петров, и бившата депутатка от СДС, а после съветничка към комисията за борба с корупцията към НС Елеонора Николова. На последните парламентарни избори Николова бе кандидат за мажоритарен депутат от РЗС - партията, считана за продукт на ДАНС и на Алексей Петров. Техен началник пък стана премиерският съветник и бивш шеф на НСБОП Румен Миланов, близък до Борисов от времето на кабинета "Сакскобургготски" и масовите "разборки" в престъпния свят.
При назначаването му самият Миланов обеща в средата на 2011 г. БОРКОР да заработи ефективно. Това не стана. До ноември м.г. в органа бяха назначени 10 души обща администрация и продължаваха ремонтите на сградата. След запитване на "Сега" Елеонора Николова обеща в средата на декември м.г. службата да стартира дейността си с пресконференция за медиите. И това не стана. Публичната премиера на БОРКОР бе отложена за средата на февруари 2012 г., пак според календара на Николова. Оттогава мина повече от месец. Най-накрая, пришпорени изглежда от отговорния Фактор в държавата, борците срещу корупцията излязоха на светло вчера. След година и половина безделие прекият им началник Цветанов обеща още в първата половина на 2012 г. (вече преполовена) да започнат да изпълняват и конкретни задачи. И понеже заради дългото окомплектоване на службата до края на мандата й остана само година, резултатите едва ли ще са неизброими. До момента тя е осъществила 2 обществени поръчки и е обучила 30 души всичко на всичко, стана ясно от отчета на Миланов. Което не му попречи да лобира отсега за запазването на службата и след 2013 г., тъй като нямало друга структура, която да поеме нейните функции. И друго стана ясно вчера - че целият ажиотаж в следващите месеци ще е заради очаквания мониторингов доклад на ЕК през юни, от който пък зависи членството ни в Шенген.
Същевременно действителността показва, че и без БОРКОР, и с БОРКОР престъпността и корупцията си виреят необезпокоявани. И това едва ли ще се промени. А междувременно едни хора взимат заплати, други трупат хонорари. Публични средства изтичат без грам публични ползи. Единственият ефект от БОРКОР бяха прекратяването на сериала с флашките и съдебният разпад на делото "Октопод". Но не са ли 16 милиона лева твърде висока цена за уреждането на нечии лични сметки?
Галя
Да се надяваме, че няма да заработи до изборите въобще и следващото правителство ще ликвидира тази паразитна организация.