:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,704,615
Активни 394
Страници 15,545
За един ден 1,302,066
Презареждане

Скъпият петрол ще засенчи финансовата криза

Най-бедните граждани на ЕС могат да спестят милиарди, ако загърбят мръсните въглища и скъпия ток
Скъпият петрол заплашва да потопи в нова рецесия световната икономика.
Високите цени на петрола могат да потопят света в нова рецесия, предупреди Международната агенция за енергетика (МАЕ). Разходите на водещите страни за внос на петрол ще скочат до 1.5 трлн. долара тази година, а най-уязвим е Европейският съюз, като скъпото черно злато вече измества дълговата криза и се превръща в основен проблем. Само тази година съюзът ще отдели 520 млрд. долара за внос на нефт, при 472 млрд. долара година по-рано. Това е 2.8% от брутния вътрешен продукт (БВП) на 27-те държави членки, при 1.7% от БВП за периода 2000-2010 г.

Естествено,



по-скъпият петрол бърка по-дълбоко в джоба



на средностатистическия европеец. Домакинствата ще харчат средно по 11% от доходите си за отопление, осветление, готвене и личен транспорт през 2012 г. - при 9% през 2011 г. А за българското домакинство делът на същите тези разходи е 1.7 пъти по-голям средния за ЕС. Ако общият разход средно на човек у нас през четвъртото тримесечие на 2011 г. е бил 993 лева, а разходите за отопление, осветление, готвене и личен транспорт са били 15.3% от него, или 152 лева на човек, през 2012 г. всеки от нас ще отделя за тях повече от 1/5 от доходите си - по над 220 лв. на тримесечие.

Това е финансово бреме за българските домакинства. Проблемът е особено остър за онези 5.3 милиона българи в градовете и най-вече за 4-те милиона души в колективните жилищни сгради. Те обективно нямат друго разумно решение за отопление, освен централното топлоснабдяване и природния газ за отопление, готвене и транспорт. Битовите климатици на ток не са реална алтернатива на водното отопление заради по-високата цена на тока. Твърдите горива също не са изход за милионите градски жители - и защото силно замърсяват въздуха, и защото не могат да се използват в колективните сгради, голяма част от които нямат комини и помещения за складиране. Има и трета, финансова причина. Простата сметка показва, че цената на полезната енергия от дърва и въглища при цени от 75 лв. за кубик дърва и 280 лв. за тон бобовдолски въглища е по-висока от получаваната от природен газ. Това се дължи на 2 пъти по-ниските КПД на масовите твърдогоривни системи - около 50% от тези на газовите, а и на ниското енергийно съдържание на твърдите горива. Бобовдолските въглища например, които имат репутацията на "хубави", са с калоричност до 3100 кКал/кг, докато калоричността на 1 кубичен метър природен газ е над 8000 кКал (9.3 кВтч). Всъщност може и да не се смята - цената на топлоенергията от единствената у нас отоплителна централа на дървесни отпадъци е по-висока от цените на всички топлофикации на природен газ.



Какво следва да се направи?



Преди всичко държавата да се заеме с изпълнението на собствената си енергийна стратегия, където е записано, че до 2020 г. делът на газифицираните домакинства трябва да се повиши до 30%. В момента в ЕС 55% от домовете са газифицирани, а в България - едва 1.5%. Увеличаването на този процент с високоефективни уреди на природен газ може да доведе до над 1 милиард лева спестени разходи за енергия на домакинствата. Това е приоритет на вече приетата от Народното събрание нова енергийна стратегия. Лошото е, че бе приоритет и на предишната от 2002 г., а съществен напредък не е постигнат. Държавната "Булгартрансгаз" ЕАД все така не изпълнява задължението си да изгражда отклонения от газопреносната система - въпреки значителните си печалби.

България трябва да преразгледа и приоритетите на европейското финансиране през следващия програмен период, като се отдели подобаваща роля на енергоефективните мерки. Това означава осигуряване на повече средства както за преоборудване на инсталациите на крайните потребители, така и нова политика в областта на автомобилния транспорт. Докога хората от най-бедната страна в ЕС ще карат леките си коли с непосилно скъпи бензин и дизел? Метанът е два пъти по-евтин от нефтените горива, но наличието му не е достатъчно условие. Необходима е наистина коренно различна политика за насищането на градовете с автомобилни компресорни станции, включително и в домовете ни, както и стимулиране за собствениците на автомобили на газ.

Трябва да се преразгледа и нормативната база в областта на централното топлоснабдяване. Съществуващата уредба и безобразното й прилагане за десетина години успяха да постигнат два забележителни резултата - топлофикациите натрупаха хронични задължения от по стотици милиони, а населението бе подложено на масов тормоз - то плаща огромни сметки, без да може да контролира какво ползва, поголовно се краде топлоенергия, а междусъседските войни са ежедневие.

По-нататъшното покачване на световните цени на нефта е неизбежно. Не икономическият ни растеж, а икономическото ни оцеляване зависи от скоростта и решителността, с които държавата ще започне да ограничава крайно неблагоприятните последици от скъпия петрол.





----------------------------------------------------------

Годишни енергийни разходи на обикновено българско домакинство от трима души, което живее в жилище от 75 кв. м, по цени от март 2012 г.:

2074 лева - при използване само на природен газ за всички домакински нужди. Това включва 8 МВтч за отопление, 5 МВтч за топла вода и 4 МВтч за готвене по цена на природния газ 122 лева за МВтч (цената е с ДДС и с отчитане КПД на газовите уреди);

2324 лева - при централно топлоснабдяване. Включени са 13 МВтч за отопление и топла вода по цена на топлоенергията 128 лева за МВтч и 4 МВтч за готвене на ток по средна цена 165 лв. за МВтч;

2475 лева - при използване на електрически битови климатици - 6 МВтч за отопление с климатици и 9 МВтч за топла вода и готвене на ток.
 Високите цени на нефта и горивата предизвикаха протести в цял свят.
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Въглищата от мини "Бобовдол" минават за добри, но излизат скъпо.
 През април 2011 г. британската компания "Мелроуз" започна да добива газ от българските находища "Калиакра" и "Каварна". Премиерът Борисов лично пусна крана.
24
4750
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
28 Март 2012 20:09
за статията. Започнаха да ни подработват с Костофщините.
28 Март 2012 20:10
мноо газ мноо нещо и добре че е Саро Палин от Тиквеш да го вртъне крано
28 Март 2012 20:25
Рекламната колонка на спонсора, няма лошо
Нямаше да е лошо към сметките да се добави газовото оборудване (котле, радиатори, бойлер, готварска печка), свързващите тръби и съпътстващите разходи за разкъртване и възстановяване, разходите за покриване на изискването котлето да е задължително на външна стена, разрешителни и други такси за пускане на газ у дома. Чувал съм, че трябват едно 15 бона за начало. И то за скромно оборудване. За колко ли отоплителни сезона ще се изплатят?
Само това
2475 лева - при използване на електрически битови климатици - 6 МВтч за отопление с климатици и 9 МВтч за топла вода и готвене на ток.
ме озадачава.
Колко ли 75 квадратни апартамента ползват толкова ток? Или сметките са по методиката на Топлофикация - да се дъни топло, независимо от температурите до 3 поредни дни с 12 градуса. Ами ако няма никой през деня иклиматика е на минимален режим?
28 Март 2012 20:51
Експертите очакват значително намаление на цените на петрола.

Experten rechnen mit deutlich sinkenden Ölpreisen
http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/0,1518,824254,00.html
Та колкото "експерти", толкова и мнения
28 Март 2012 21:19
Aз си карам колата на нафта ! нямам парно! Какво ме интересува цената газа? Обаче пак ще ми вдигнат цената на нафтата нали???
28 Март 2012 22:50
газът не е неизчерпаем, така че стратегията за повишено газифициране на домакинствата може да проработи в средносрочен план - тогава пък не е стратегия, а чиста игра на газови монополисти с мераци за тотално изстискване на пазара.
Вероятно ако не бъде намерена алтернатива чрез пробив в науката, след 100-на години ни чака не ледникова или парникова, а тъмникова епоха или ера.
Вариант е по-разумното и с повишени изисквания към сигурността и безопасността на атомната енергия. За съжаление в Бг ситуацията и тя не е приложима, защото става дума за сериозна първоначална инвестиция.
Така че ... няма лошо, вода има за всички, най-близката суша е ... има няма 1-2 километра .... надолу
28 Март 2012 23:18
Хубава ода за газифицирането. Фактите обаче са доста спорни. Примерно средния годишен разход на моето домакинство за ток (85 м2, 3-ма човека), щото друг източник няма е точно 1046.92 лв за последните 7 години...
28 Март 2012 23:24
А, да - и ако ЕС толкова се притеснява от цената на петрола и милее за гражданите си - ами да вземе да понамали акциза. Не боли чак толкова...
29 Март 2012 01:36
България ще падне под нивото и на банановите републики.
29 Март 2012 01:59
Скъпият петрол и евтиният газ.
Защо си мисля, че цените на тези два флуида бяха свързани?
29 Март 2012 06:49
Цените на природния газ падат в САЩ и Европа.
В САЩ са средно 4 пъти по-малки от средноевропейските
и 5 ПЪТИ ПО-МАЛКИ от ЗАДУНАЙСКИТЕ!!!
29 Март 2012 08:12
Вече съм си дал мнението! Но слушам че ИРАН трябвало да се удари от ИЗРАЕЛ и САЩ! Какво правиме с петрола??? Ще стане 2 ЕВРО
29 Март 2012 08:13
6 МВтч за отопление с климатици и 9 МВтч за топла вода и готвене на ток

Моят случай, само дето квадратите са 100 и за цялата 2011 г. сме потребили общо 5,3 МВтч.
29 Март 2012 08:25
Битовите климатици на ток не са реална алтернатива на водното отопление заради по-високата цена на тока.
И тази кака се е изпуснала неподготевена. Имаше статия в която се каза, че климатиците са най-евтиният източник на отопление. Аз с два климатиак и един конвектор за през нощта изкарах тази студена зима с около н100 лв. на месец (разбира се в изолирано добре панелно жилище). Що си мисля, че това е рекламна статия на Овъргаз
29 Март 2012 08:34
Унгария е силно газифицирана Мой колега си купи голяма къща близо до Дьор. Прави изследване как най-евтино да я отоплява. Парното там е най-скъпо. Оказа се, че и на газ е доста скъпо. И той си закупи инсталация - термопомпа, тя работи на принципа на климатиците (Вторият принцип на термодинамиката), само, че външният източник са тръби зарити в почвата. Това според него е най-евтиния начин за отопление на тзаи огромна къща. В Унгария е модерно хола да е висок 2 етажа, като отгоре е осветен с прозорец на покрива, а банята му беше колкото половината на моя хол.
29 Март 2012 08:46
Бъдещето е на електричеството - от ядрени централи. Вятърните перки не стикат. Защото електричеството ще замени всичко останало. След 200-300 години де.
29 Март 2012 09:18
отопление и топла вода по цена на топлоенергията 128 лева за МВтч - централно топлоснабдяване

Цената на нашия ТЕЦ е 86 лв/МВтч, а ако се плати сметката навреме - 10 % отстъпка, т.е.77,40 лв/МВтч.
КПД на един газов котлон не е повече от 60 % и цената отива директно към тази на дневния ток.
29 Март 2012 09:39
Високите цени на петрола могат да потопят света в нова рецесия, предупреди Международната агенция за енергетика
Сега по-важно е да се стопят частните и държавните дългове, което може да стане единствено през цените на петрола (т.е. чрез война в Бл. Изток), така че рецесията е по-малкото зло. Меркел обаче се опъна на тези американски планове, та схемата засега е в застой, защото доларът не може да се справи сам - твърде отслабен е напоследък.
Простата сметка показва, че цената на полезната енергия от дърва и въглища при цени от 75 лв. за кубик дърва и 280 лв. за тон бобовдолски въглища е по-висока от получаваната от природен газ.
Защо ли хронично безпаричният и изключително прагматичен българин някак си не вярва на тези сметки?
29 Март 2012 10:12
И аз си мислех като Stern, след като го прочетох се сетих, че ако газовия доставчик поеме тези разходи-може и да се навия.
че климатиците са най-евтиният източник на отопление
-цъ-не са. Ако си в топлофициран блок, и си само на тръби(само такса мощност)-може. -едно е климатика да стопли от 16 до 20 градуса, друго е от 3 до 20.
Ха да видим за коя година говориш щото не ми се връзва - тази и миналата зима при топлене само на 2 стаи с климатици(инверторни, от порядъка на 1200-1500лв/бр)-зимните ни сметки бяха ок. 250лв/мес. Апартамента е добре изолиран тухлен югоизточен.......не знам, като чуя, че някой е платил 80-100лв/мес с климатици за цял апартамент-не мога да повярвам.......може и така да е но си мисля, че с теца е най-добре/изгодно (при положение, че целия блок/вход се отоплява)
29 Март 2012 10:31
като чуя, че някой е платил 80-100лв/мес с климатици за цял апартамент-не мога да повярвам
Това е за един климатик и то при сравнително нестудено време навън.
29 Март 2012 11:51
Това е за един климатик и то при сравнително нестудено време навън.
Гледай сега, става въпрос за тази зима, добре саниран апартамент, пластмасова дограма. Пускам климатика сутрин , колкото да стопли стаята до 22-23 градуса и го изключвам наобяд излизам. Някъде към 18ч. пак го пускам, а ако температурата е паднала по-рано под 20 градуса го пускам също да се увеличи. Конвекторът го пусках, само да затопли стаята за да вляза в леглото и го изключвам. Сутринта темепратурата е паднала до около 16 градуса. Разбира се при непрекъсната работа на климатиците сумата е по-голяма. Тук някой ще ми напомни, че енергията е пропорционална на температурната разлика, но голямо значение има санирането и ояе повече дограмата. Най-много съм студувал преди 10 г. на газова печка.
29 Март 2012 16:29
Най-ефикасни са термопомпите, но са удобни за къщи. За концентрираните в градовете кооперации най-удобно е централно парно от газови ТЕЦ - но истински ТЕЦ - топло ЕЛЕКТРИЧЕСКИ централи. Правещи и ел.ток и пара. НО !!!! Трябва прецизна система кой какво потребява, тотално използване от всички обитатели (за да се повиши КПД-то при сградите) и най-вече - ПОНОСИМИ цени. Ако се повиши КПД и цената падне, всеки ще предпочете централното отопление, вместо да мъкне въглища. Явно това не е грижа на никого. Факт - показаха едни изобретателен мъж, който с подръчни материали за мало пари вдига 2-3 пъти КПД-то на абонатната станция. Предлага идеята си на всевъзможни инстанции - никакво внимание!
29 Март 2012 21:12
Па аз не знам колко струва газа щот отоплението ми е толкова незначителен дял от разходите че не си заслужава да отделям ценно време за сметки.
Наздрае и да здравствует Глобъл Уорминг.
30 Март 2012 12:24
Пускам климатика сутрин......към 18ч. пак го пускам
- Така може. Щот мойте ги пускам октомври и ги спирам март....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД