:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,774
Активни 430
Страници 8,677
За един ден 1,302,066

Магистрати от три евродържави ще анализират знаковите ни дела

Правосъдното министерство прави методика, за да се види защо важни процеси се бавят или завършват с оправдателни присъди
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Правосъдният министър Диана Ковачева поздравява шефа на специализираната прокуратура Светозар Костов при представянето на проекта "Върховенство на закона и организирана престъпност".
Магистрати от Холандия, Германия и Франция ще направят анализ на знаковите дела в България. Това съобщи правосъдният министър Диана Ковачева вчера. Тя допълни, че е получила положителен отговор от колегите си от трите държави. Очаква се магистратите да бъдат у нас в началото на лятото. Междувременно работна група в правосъдното министерство пише методика, по която да бъде направен анализът. "Наясно сме, че ние като министерство, както и чужди специалисти нямат право по закон да правят проверки на дела и магистрати", призна Ковачева. Според нея обаче нямало никакъв проблем да се направи анализ на знаковите дела, защо те се бавят и защо има такива, които приключват с оправдателни присъди. След това ще бъдат направени препоръки и да се помогне за по-ефективно законодателство и правораздаване.

В основата на анализа ще влязат процеси, наблюдавани с особен интерес от Еврокомисията. Такива дела са например срещу братята Маргини, срещу братята Галеви, процесът "Стойков - Николов" и др. Едно от делата срещу братята Маргини вече приключи с оправдателна присъда, а едно от делата срещу Марио Николов, известно като "САПАРД", не може да тръгне вече година на втора инстанция.

Преди повече от 2 г. Висшият съдебен съвет направи специална комисия за проверка хода на процесите от особен обществен интерес. Тогава на спецотчет бяха взети 150 дела, разделени в три списъка. В първия имаше 50 производства, които са наблюдавани от ЕК. Във втория бяха 89 дела, предложени от съответните апелативни райони, а в третия имаше 11 по чл. 321 от Наказателния кодекс - за организирани престъпни групи. Преди време от ВСС се оплакаха, че подобно вземане на отчет е много работа и сили не достигат да се покрият всички знакови дела. Заради това комисията предложи да се възложи на административните ръководители на апелативните райони да упражняват контрол върху тях. После пък се появиха обвинения, че по този начин ВСС се опитва да влияе върху самото съдопроизводство. Накрая тази дейност заглъхна. Имаше и период, в който вътрешният министър Цветан Цветанов твърдеше, че трябва да си внесем съдии от страни членки на ЕС. После той пусна и друга идея - да пращаме бандитите си за съдене в чужбина.

-------ПРОЕКТ

Вчера тръгна проект на фондация "РискМонитор" и специализираните прокуратури "Върховенство на закона и организирана престъпност". По него прокурори от САЩ, Великобритания, Италия, Холандия, Франция ще обучават българските си колеги по делата срещу организираната престъпност и прането на пари. При представянето му холандският посланик Карел ван Керстен обяви, че ще се удължи с 1 г. съвместната работа между неговата държава и България по линия на полицейското взаимодействие. Наблюдатели изтълкуваха това като знак, че поне още една година България няма да влезе в Шенген.
1490
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД