Премиерът Бойко Борисов с ръка на сърцето убеждава левицата, че проектът АЕЦ "Белене" е неизгоден за България, а виновникът да бъде спрян договорът е на правителството на Сергей Станишев. |
Мотивите за отказ от втората централа бяха изложени от премиера Бойко Борисов и икономическия министър Делян Добрев. Според Борисов виновник за случващото се е кабинетът на Сергей Станишев, защото не е подписал окончателно договора за проекта, с което да направи процеса необратим, както е станало с хидровъзела "Цанков камък". "Прозрачно, ясно и диверсифицирано ще направим VII блок в АЕЦ "Козлодуй", бе категоричен премиерът. Според него АЕЦ "Белене" е "лъжа и балкански трик", който не минава никъде и затова не може да се намери стратегически инвеститор.
От левицата остро разкритикуваха отказа. Според Румен Овчаров правителството работи на принципа "след нас и потоп". Зачеркването на проекта довършва потопа в енергетиката, след като "Булгаргаз" и НЕК са пред фалит. Бившият енергиен министър определи решението за "Белене" и намерението за изграждане на газова централа като най-глупавото и най-антинародното в последните 20 години. Колегата му Петър Димитров бе още по-цветист. Той обяви, че "не може руски самовар да работи с американска царевица". "Има едни кукувици, които искат да вземат руските яйца и на тяхно място да сложат американски", каза той. И попита откъде ще идва газът за новата централа, след като премиерът Бойко Борисов е казал на икономическата комисия на НС, че през Турция няма да идва транзитен газ, който да намали независимостта на страната от Русия. Договорката била южната ни съседка да осигурява синьо гориво само в кризисна ситуация. От икономическото министерство не коментираха твърденията на червените, а лаконично заявиха, че министърът вече е обявил намеренията за газовата връзка с южната ни съседка. При посещението в Турция Борисов и Ердоган подписаха странен документ, в който се изразяваше намерение за ускорение на работата по колекторната връзка.
Според Добрев газовата централа на мястото на "Белене" ще бъде осмислена икономически добре, а последният ни колектор с Турция би могъл да донесе газ до "Белене". "Имаше напрежение в обществото за шистовия газ, затова натискът на улицата и съобразяването с него беше вярно решение. Трябва да се прецизира технологията, използвана за сондиране. Очакваме, че блокът "Хан Аспарух", който е в дълбоко море, ще ни помогне и ще имаме значителни количества местен газ", заяви икономическият министър пред ТВ7. По думите му анализите на консултантите от HSBC също са против "Белене". Те трябваше да изготвят доклад за рентабилността на проекта, но правителството не дочака окончателния документ на експертите, въпреки че анализът струва 2.7 млн. евро.
Според лидера на ДСБ Иван Костов проектът "Белене" е нямало как да бъде реализиран. Той смята, че когато правителството на Симеон Сакскобургготски е взело през 2002 г. решение за размразяването на проекта, не е отчело макроикономическите условия в страната и се е базирало на фалшива прогноза за бъдещата консумация на електроенергия. Костов изтъкна, че не е видял нито едно число, което да показва как ще се построи централата и как тя ще бъде ефективна.