Русия е на път да попари надеждите на кабинета за по-безболезнено излизане от проекта "Белене". Макар премиерът Борисов да се надява, че ще се разбере "дружески" за спирането на строежа и няма да се стигне до съд, първите сигнали от Москва не са обнадеждаващи. "Русия ще настоява да бъдат изпълнени договорните задължения по АЕЦ "Белене", заяви вчера руският енергиен министър Сергей Шматко, цитиран от РИА "Новости". По думите му руската страна ще формулира всички свои решения и предложения, като се вземат предвид всички правила и задължения на страните по съществуващите документи.
Още вчера в Москва пристигна и българската делегация, заедно с енергийния министър Делян Добрев, който трябва да убеди руснаците за по-лесно излизане на България от проекта. Освен за атомната централа той ще преговаря и за намаляване на цената на газа в разговор с шефовете на "Газпром". До късния следобед вчера обаче енергийният ни министър нямаше програма за срещите си, а междувременно стана ясно, че Русия тепърва ще изработва единната си позиция. Руският вицепремиер Игор Сечин, представители на министерството на енергетиката и "Росатом" вчера трябваше да проведат заседание по казуса и допълнително да определят дата за провеждането на преговори, както и да решат на какво ниво ще бъдат тези срещи.
След отказа си България е застрашена с финансови санкции, които значително надхвърлят 58 млн. долара, колкото струват подготвителните работи на площадката край Белене, пише московският в. "Ведомости". Изданието цитира източник от руския ядрен холдинг "Росатом" и припомня, че преди близо година изпълнителят "Атомстройекспорт" е подал срещу Националната електрическа компания иск в Международния арбитражен съд в Париж. "Нямаме намерение да се отказваме от претенциите си", допълва представителят на "Росатом". Евентуалните компенсации за спрелия проект "Белене" се изчисляват между 800 милиона и 1 млрд. долара.
Шефът на "Росатом" Сергей Кириенко обяви, че технически не е възможно реакторът, произведен за България, да бъде продаден на Турция, какъвто е един от спряганите от премиера Борисов варианти. Той обаче даде да се разбере, че ако България си плати за оборудването, е свободна да прави с него каквото реши.
НЕЯСНОТИ
Макар държавата да не е решила още какво точно ще прави с почти платения реактор от АЕЦ "Белене", стана ясно, че подготовката по прехвърлянето му към АЕЦ "Козлодуй" ще отнеме най-малко 5-6 години. Според шефа на Агенцията за ядрено регулиране Сергей Цочев освен решението на Министерския съвет за това, трябва да бъдат направени допълнителни анализи, които да обосноват изграждането на такава мощност, ще трябва и оценка за въздействието върху околната среда.