С пълно единодушие и без никакви обяснения и дебати депутатите от здравната комисия в парламента отхвърлиха на второ четене всички предложения за реформи в болничната помощ, предложени от бившия министър Стефан Константинов и внесени от кабинета.
Предложенията целяха регулиране на броя на болниците и на договорите им със здравната каса. Предвиждаше се, за да може да съществува като многопрофилна, една болница да е длъжна да има поне 60 легла. За специализираните изискването беше 30 легла. Подобен текст щеше да доведе до закриване на няколко десетки малки лечебни заведения. Депутатите от всички парламентарни групи гласуваха против поправката.
Отпаднаха и текстовете, които ограничаваха броя на болниците, с които може да сключва договор здравната каса. Предишното ръководство на МЗ предлагаше, ако в даден град има повече лечебни заведения спрямо средното за страната, НЗОК да не може да финансира и още болници. Целта е да се забави постоянният ръст на броя на болниците в големите градове. Текстът обаче падна, отново единодушно и без обяснения.
Решението на комисията беше очаквано, след като целият законопроект не успя да мине през нея дори на първо четене, а в залата стана ясно, че той ще бъде изцяло преправен. След като това стана, се оказва, че нито едно предложение за промени на Константинов не е било одобрено от управляващата партия. Желанието му да се промени финансирането на касата също не срещна разбиране, а забраната за пушене на закрито вероятно ще бъде смекчена.
Единствената поправка обаче е, че здравният министър ще трябва да следи за нивата на компетентност, които е издал на всяка болница и от които зависят договорите с НЗОК. Нивата на компетентност се определят спрямо броя на специалистите, апаратурата, лечебните звена в дадена болница, за пръв път бяха издадени през 2011 г. и досега не са ревизирани. Затова новият министър Десислава Атанасова обяви, че за да спре нарастването на броя на болниците, ще заложи на контрол и ще започне ревизии на издадените нива на компетентност. Според нея не всички болници отговарят на задължителното изискване да имат 24-часов прием. Ако няма такъв, може да се стигне до отнемане на разрешителните, закани се тя.
НАЗНАЧЕНИЕ
Депутатите одобриха вчера кандидатурата на техния колега от ГЕРБ Пламен Цеков за шеф на здравната каса. 115 народни представители бяха "за", само двама гласуваха "против", а 13 се въздържаха. БСП, ДПС и СДС декларираха от трибуната, че няма да подкрепят Цеков, като всяка от партиите изтъкна различни причини. Според Мая Манолова от БСП гласуването е без особено значение, тъй като новият шеф на НЗОК само ще трябва да подпише вече готови разпореждания и няма как да повлияе върху политиката на касата. Синият Ваньо Шарков заяви, че би подкрепил Цеков само при едно условие - да излезе и публично да признае кой го е накарал навремето да изчете текста на лобистката поправка в закона за наркотичните вещества, която облагодетелстваше конкретен производител на водка. Пламен Цеков благодари за критиките и обеща да се вслуша в съветите. "Не се притеснявайте, че моята кандидатура е политическа - от една страна ще се стремя да оправдая политическото доверие, от друга - ще се старая да получа и обществено доверие", заяви той.
|
|