Американските власти се съгласиха да платят обезщетение в размер на 1 млрд. долара на 41 индиански племена. Извънсъдебното споразумение решава дългогодишен спор - индианците обвиняват САЩ в злоупотреби с парите, земите и природните ресурси, за чието управление племената са се доверили на държавата. Постигнатото споразумение, което беше обявено преди няколко дни, решава съдебни искове, датиращи отпреди повече от 100 години. Договорката бе постигната след преговори между представители на индианците и администрацията на президента Барак Обама, които продължиха почти две години. Американският министър на правосъдието Ерик Холдър заяви, че успешното приключване на разговорите е важна стъпка напред в усилията на президентската администрация да разреши продължаващите от десетилетия конфликти между федералното правителство и индианските племена.
Споразумението предвижда американската държава да плати на 41 племена - повечето от тях живеят в западните райони на САЩ - общо около 1 млрд. долара. Те ще получат обезщетението, защото министерствата на вътрешните работи и на финансите не са успели добре да контролират компаниите, на които са дали концесии за разработване на залежите от природни ресурси върху земите на индианците. Терените, които често са в резерватите и държавата ги управлява от името на племената, са богати на минерали, дървен материал, петрол, газ и др.
Индианските племена от доста време обвиняват Министерството на вътрешните работи на САЩ, че не се справя добре със задълженията, които е поело към тях. Ведомството управлява от името на индианските племена около 230 000 кв. км и трябва да контролира спазването на над
100 000 договора за наем и концесии
Според индианците вътрешното министерство не полага усилия и необходимите грижи, за да събира наемите от фирмите, които експлоатират земи им в резерватите. Освен че отговоря за индианските земи, дадени на концесия, американското МВР управлява и около 2500 доверителни сметки на повече от 250 племена.
"Споразумението честно и почтено решава исторически неправди, свързани с управлението на доверителните сметки и земите на индианските племена. Доста дълго време индианските племена и САЩ бяха в конфликт заради това", се посочва в съобщение на Министерството на правосъдието на САЩ. От американското вътрешно министерство пък обявиха, че са разработили по-добра счетоводна система, за да се избегнат проблеми в бъдеще. Около 60 съдебни дела, заведени от индианските племена срещу американските власти, все още не са решени.
Сумата, която всяко от 41 племена ще получи
от договореното обезщетение, се изчислява по формула, която отчита колко земя и пари те са поверили на държавата да управлява, както и стойността на отдадените концесии. Племената, отдали на концесия свои земи със залежи от нефт и газ, които обикновено са на много по-голяма стойност, ще получат най-големите суми от споразумението. Например племето осаге от Оклахома заради големите запаси от нефт и природен газ ще получи 380 млн. долара. Племето има около 16 000 членове. Сред другите 41 племена, които ще получават обезщетения, са чипеуа от Минесота, което има 40 000 членове и което ще вземе около 2 млн. долара; племената, обитаващи резервата "Колвил" в щата Вашингтон и наброяващи 10 000 души, ще получат 193 млн. долара; племето не персе, в чийто резерват в Айдахо живеят 4000 души, ще получи 34 млн. долара.
Много племена казват, че все още
не са решили как ще похарчат парите
Обикновено племенните съвети - ръководните органи, които са избрани от членовете на племето - имат последната дума по този въпрос. Някои от племената обмислят да разпределят финансите между членовете си, като всеки месец им дават по определена сума. Други пък смятат да създадат програми за отпускане на кредити; да финансират социални програми; да подобрят инфраструктурата в резерватите си или да предприемат различни инициативи за опазване на околната среда.
Хедър Кийн, която е говорителка на племето кьор д`ален от щата Айдахо, обясни, че парите ще бъдат използвани за справяне с щетите, нанесени при изсичането на дървета в резервата им през 70-те и 80-те години на ХХ век. Тогава са били унищожени много от дърветата. Кьор д`ален, което наброява 2000 души, ще получи 18 млн. долара от постигнатото с американските власти споразумение.
Индианските племена получават обезщетенията в момент, когато много резервати са поставени в класациите на най-бедните райони в страната. Около половината от жителите на резервата на племето апачи мескалеро в Ню Мексико например живеят в нищета. През 90-те години племето обмисля да приеме за съхранение в резервата си ядрени отпадъци, защото е изчислило, че би спечелило около 250 млн. долара в рамките на 40 години. Сега племето, което има около 4000 членове, ще получи 33 млн. долара от споразумението.
Вождът на племето кьор д`ален Джеймс Алън казва, че въпреки дългогодишното напрежение между племената и федералното правителство споразумението показва, че администрацията на Обама се отнася справедливо към индианците. "Те спазиха обещанието, което ни дадоха - гласът ни да се чува във Вашингтон", обяснява Алън. "Президентът не сключи споразумение с нас, но ни даде своята честна дума. А неговата дума е златна ". През декември 2010 г. президентът Барак Обама подписа закон, позволяващ изплащането на финансови обезщетения по извънсъдебни споразумения с индианците.