:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,874
Активни 766
Страници 28,439
За един ден 1,302,066
Казус

САЩ обезщетиха индианците с 1 млрд. долара

Американските власти злоупотребявали с парите и земите на племената
Снимка:www.jodisjourney.net
Американският президент Барак Обама бе специален гост на среща на индианските племена през 2009 г. През декември 2010 г. той подписа закон, позволяващ изплащането на финансови обезщетения по извънсъдебни споразумения с индианците.
Американските власти се съгласиха да платят обезщетение в размер на 1 млрд. долара на 41 индиански племена. Извънсъдебното споразумение решава дългогодишен спор - индианците обвиняват САЩ в злоупотреби с парите, земите и природните ресурси, за чието управление племената са се доверили на държавата. Постигнатото споразумение, което беше обявено преди няколко дни, решава съдебни искове, датиращи отпреди повече от 100 години. Договорката бе постигната след преговори между представители на индианците и администрацията на президента Барак Обама, които продължиха почти две години. Американският министър на правосъдието Ерик Холдър заяви, че успешното приключване на разговорите е важна стъпка напред в усилията на президентската администрация да разреши продължаващите от десетилетия конфликти между федералното правителство и индианските племена.

Споразумението предвижда американската държава да плати на 41 племена - повечето от тях живеят в западните райони на САЩ - общо около 1 млрд. долара. Те ще получат обезщетението, защото министерствата на вътрешните работи и на финансите не са успели добре да контролират компаниите, на които са дали концесии за разработване на залежите от природни ресурси върху земите на индианците. Терените, които често са в резерватите и държавата ги управлява от името на племената, са богати на минерали, дървен материал, петрол, газ и др.

Индианските племена от доста време обвиняват Министерството на вътрешните работи на САЩ, че не се справя добре със задълженията, които е поело към тях. Ведомството управлява от името на индианските племена около 230 000 кв. км и трябва да контролира спазването на над



100 000 договора за наем и концесии



Според индианците вътрешното министерство не полага усилия и необходимите грижи, за да събира наемите от фирмите, които експлоатират земи им в резерватите. Освен че отговоря за индианските земи, дадени на концесия, американското МВР управлява и около 2500 доверителни сметки на повече от 250 племена.

"Споразумението честно и почтено решава исторически неправди, свързани с управлението на доверителните сметки и земите на индианските племена. Доста дълго време индианските племена и САЩ бяха в конфликт заради това", се посочва в съобщение на Министерството на правосъдието на САЩ. От американското вътрешно министерство пък обявиха, че са разработили по-добра счетоводна система, за да се избегнат проблеми в бъдеще. Около 60 съдебни дела, заведени от индианските племена срещу американските власти, все още не са решени.



Сумата, която всяко от 41 племена ще получи



от договореното обезщетение, се изчислява по формула, която отчита колко земя и пари те са поверили на държавата да управлява, както и стойността на отдадените концесии. Племената, отдали на концесия свои земи със залежи от нефт и газ, които обикновено са на много по-голяма стойност, ще получат най-големите суми от споразумението. Например племето осаге от Оклахома заради големите запаси от нефт и природен газ ще получи 380 млн. долара. Племето има около 16 000 членове. Сред другите 41 племена, които ще получават обезщетения, са чипеуа от Минесота, което има 40 000 членове и което ще вземе около 2 млн. долара; племената, обитаващи резервата "Колвил" в щата Вашингтон и наброяващи 10 000 души, ще получат 193 млн. долара; племето не персе, в чийто резерват в Айдахо живеят 4000 души, ще получи 34 млн. долара.

Много племена казват, че все още



не са решили как ще похарчат парите



Обикновено племенните съвети - ръководните органи, които са избрани от членовете на племето - имат последната дума по този въпрос. Някои от племената обмислят да разпределят финансите между членовете си, като всеки месец им дават по определена сума. Други пък смятат да създадат програми за отпускане на кредити; да финансират социални програми; да подобрят инфраструктурата в резерватите си или да предприемат различни инициативи за опазване на околната среда.

Хедър Кийн, която е говорителка на племето кьор д`ален от щата Айдахо, обясни, че парите ще бъдат използвани за справяне с щетите, нанесени при изсичането на дървета в резервата им през 70-те и 80-те години на ХХ век. Тогава са били унищожени много от дърветата. Кьор д`ален, което наброява 2000 души, ще получи 18 млн. долара от постигнатото с американските власти споразумение.

Индианските племена получават обезщетенията в момент, когато много резервати са поставени в класациите на най-бедните райони в страната. Около половината от жителите на резервата на племето апачи мескалеро в Ню Мексико например живеят в нищета. През 90-те години племето обмисля да приеме за съхранение в резервата си ядрени отпадъци, защото е изчислило, че би спечелило около 250 млн. долара в рамките на 40 години. Сега племето, което има около 4000 членове, ще получи 33 млн. долара от споразумението.

Вождът на племето кьор д`ален Джеймс Алън казва, че въпреки дългогодишното напрежение между племената и федералното правителство споразумението показва, че администрацията на Обама се отнася справедливо към индианците. "Те спазиха обещанието, което ни дадоха - гласът ни да се чува във Вашингтон", обяснява Алън. "Президентът не сключи споразумение с нас, но ни даде своята честна дума. А неговата дума е златна ". През декември 2010 г. президентът Барак Обама подписа закон, позволяващ изплащането на финансови обезщетения по извънсъдебни споразумения с индианците.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Американският правосъден министър Ерик Холдър заяви, че постигнатото споразумение е важна стъпка за разрешаване на продължаващите от десетилетия конфликти между федералното правителство и индианските племена.
Снимка: Сайт на Министерството на вътрешните работи на САЩ
Споразумението между американските власти и индианците бе подписано преди дни от представител на министерствата на вътрешните работи и на правосъдието, както и от специални пратеници на племената.
10
2920
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
17 Април 2012 20:16
Приватизиране на печалбите, национализиране на загубите. Компаниите са си разигравали коня, цапали са природата, взривявали са хълмове, само и само да оскубят максималното с минимални разходи. Държавата е "спала" и сега ще изплати обезщетения. Загубата е тройна - за племената, понеже природата не се възстановява; за данъкоплатците, които плащат обезщетения; за държавата - че е пропуснала ползите от отговорно и устойчиво добиване на ресурсите. Всичко това - за да мажат корпорациите.
17 Април 2012 22:31
На всичко отгоре "Големият ""Бял"" Баща от Уошингтън" таковънкъ.... И татанките се ошашавиха вече
17 Април 2012 22:58
А защо с 1 милиард, а не с 1,24 милиарда, или с 0,93 милиарда например?
18 Април 2012 00:29
Нищо не са тези 1 млрд. доларa за геноцида и отнетите земи. САЩ требе да обезщитят индианците за целата заграбена територия на която е построена държавата САЩ.
18 Април 2012 00:33
Обама спира дело за черепа на вожда Джеронимо
автор(и): Труд,
Духът на вожда Джеронимо не намирал покой.
ЛОНДОН - Администрацията на президента на САЩ Барак Обама се опитва да прекрати дело за връщането на черепа и костите на легендарния индиански вожд Джеронимо, съобщи Би Би Си.

Делото срещу правителството на Обама бе заведено през февруари т.г. от 20 потомци на вожда. Индианците твърдят, че погребаното тялото на Джеронимо във форт Стил, Оклахома, било похитено през 1918 г. от членове на тайното студентско общество на Йейлския университет “Череп и кости”. Според апачите от този момент нататък духът на техния водач не можел да намери покой. Искът им бе подаден във Федералния съд на Вашингтон. Като ответници по делото те призовали Барак Обама, министъра на отбраната Робърт Гейтс, а също така и администрацията на Йейлския университет. Любопитен факт е и, че член на “Череп и кости” по време на кражбата на тленните останки бил Прескот Буш - дядото на бившия президент Джордж Буш-старши.

Администрацията на Обама иска да прекрати делото, тъй като искът на индианците е неприложим със закона за опазване гроба на коренното население на Америка. Той бива прилаган само ако даден гроб бил ексхумиран или поруган след 1990 г.
18 Април 2012 00:38
«Череп и кости»
Натисни тук
18 Април 2012 09:27
Значи по-добре индианец в Америка, отколкото "бизнесмен" в Бойколандия.
18 Април 2012 15:53
А кога руснаците ще обезщетят сибирските племена за заграбените територии и избитите милиони при колонизацията им. Нека не забравяма, че са заграбили и Казанското Ханство на волжките българи.
19 Април 2012 02:39
Череп и кости:
20 Април 2012 15:28
Сега Москва трябва да плаща за избитите индианци в Аляска.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД