:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,101
Активни 709
Страници 27,666
За един ден 1,302,066
Интервю

Не знам защо топлофикацията се счита за бреме

И два мораториума да наложим, не можем да влияем на цените на горивата, смята зам.-председателят на икономическата комисия в парламента Диан Червенкондев
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Диян Червенкондев
ВИЗИТКА: Диан Червенкондев е роден през 1971 г. в град Сливен. Завършил е Икономическия университет във Варна и е защитил магистратура по финанси. Бил е директор на сливенския клон на ОББ. Лицензиран е от Агенцията по приватизация като експерт-оценител на дълготрайни материални активи. Заместник-председател на парламентарната комисия по икономика и председател на новосъздадената комисия за проучване и добив на подземни богатства при опазване на околната среда.



- Г-н Червенкондев, на парно ли се отоплявате?

- В София, да. Иначе за най-голямо съжаление в Сливен живея в квартал, в който няма централно топлоснабдяване и нямам парно. Ако имах, с удоволствие бих се присъединил. Сметките не са ниски, дори напротив - сериозни са в сравнение с тези в други градове. Затова трябва да се мисли как да се намалят тези стойности. В момента основният начин за намаляване на сметките е да се договори по-ниска цена на газа, а и се надявам да няма толкова тежки зими, колкото последната. Трябва да се правят и инвестиции в енергийна ефективност, в биомаса и др.

При цената на газа в момента има намаление с около 11%, предстоят и тежки преговори за един нов договор с основния ни доставчик "Газпром", с който ще имаме още по-голямо намаление. Надявам се той да бъде още по-изгоден за България. Имаме и собствени газови находища, а и тепърва предстоят проучвания за конвенционален газ.

- Знаете ли къде се намират тези нови находища, за които преди дни спомена и премиерът Бойко Борисов?

- В България са. Не мога да кажа къде, защото не знам конкретно. Нека това остане приоритет на ресорния министър Делян Добрев и най-вече на министър-председателя. Ако усилията се увенчаят с успех, това ще бъде една голяма стъпка към диверсификацията на България за газовите доставки и за енергийната ни независимост. Няма по-голяма независимост от собственото газово находище, от собствения източник. Ако това стане факт, няма да зависим от Русия, от Турция или от която и да било друга държава.

- Да се върнем на парното - какво ще се промени за потребителите при месечното отчитане? Сметките ще бъдат също толкова неясни, колкото са и сега...

- Напротив. Месечното отчитане ще даде много по-ясна и точна представа на потребителите какво дължат. Опитът показва, че потребителите са много по-доволни, когато парното им се отчита на 30 дни. Надяваме се да отпадне съмнението в злоупотреби от страна на съседите. Когато правим отчитането веднъж годишно с някакви прогнози и накрая изравняваме, остава впечатлението, че през активния сезон недобросъвестни потребители си махат радиаторите, правят манипулации по уредите и накрая съседите плащат сметката. Когато това се прави всеки месец, би било много по-рисково да се правят подобни нарушения. В същото време въвеждането на радиоуредите, които могат да се отчитат дори и потребителя да го няма, би решило много от проблемите.

- Така е, но това означава по-високи сметки - и заради месечното отчитане, и заради евентуалното монтиране на нови уреди...

- Не е задължително. С промените в енергийния закон от 2010 г. дадохме абсолютна свобода на потребителите за уредите. Така те сами могат да избират дали да ги купят, да ги наемат, да ги вземат на лизинг или пък да ползват тези на дружеството. Идеята е това да бъде удобно за потребителя и всеки да има право на избор.

- Удобно, да - но значи ли това евтино? Дори един уред да се наеме, нали пак ще се плаща за него?

- Проучихме въпроса и се оказа, че наемът на уредите в Пловдив например излиза около 1 лев на месец, което е повече от приемливо. Това е и стойността на уреда, и неговото отчитане. Тоест с малки, поносими вноски вие да получавате една качествено нова услуга, която е много по-коректна и много по-удобна.

- Какви предложения получихте за промени в енергийния закон?

- Всички заинтересовани страни имат предложения в зависимост от гледната си точка. Ние обсъдихме идеите на кръгла маса, като топлофикациите, счетоводителите и гражданските сдружения имаха възможност да кажат какво искат. Топлофикациите искат хората да не могат да се откажат от техните услуги. По този начин се търсят оптимални резултати. Да, някои ще изтълкуват идеята като робство, но вижте - когато се изгражда една мрежа, тя се прави за определена мощност с определена структура. За да бъде оптимална нейната ефективност, тя трябва да се ползва над 80%. Ако се ангажират 80% от тези мощности, си струва топлофикацията да инвестира в тръбопроводи или в абонатни станции. Ако процентът е по-малък, инвестицията става неефективна и дружеството започва да работи на загуба. Така че, ако всички ползват парното за отопление, сметките ще бъдат по-малки. Това би бил ефектът за потребителя, защото загубите ще се разпределят на повече хора и ще има по-добра ефективност на самото топлопреносно предприятие. Тук не става въпрос за приходите на дружествата, защото в една такава ситуация всички биха били доволни.

Има обаче и друга гледна точка - тази на хората, които искат по-лесно да се отказват от парно. Затова ние като законодатели искаме да видим къде е оптималната пресечна точка в интереса на потребителите и в интереса на дружествата. За да има централно парно, трябва да има две неща - топлофикация и потребители. Ако на предприятието не му излизат сметките, то ще затвори. Ако пък клиентите не са доволни - ще се откажат от услугите му. Не може само потребителите да са доволни, а топлофикациите - недоволни, така че трябва да има разумен баланс.

- Как гледате на идеята за забрана на отказа от парно?

- Нормално е всичко да зависи от икономическия интерес. Щом на потребителя му излиза по-евтино на ток или на въглища, да го прави, но няма логика в това. Централното парно трябва да бъде предимство за всяка една сграда, а не да бъде бреме за гражданите. Не знам защо в момента топлофикацията продължава да се счита да тежест от немалко потребители. Видя се обаче, че почти всички топлофикации увеличават сериозно своите клиенти, което показва, че голяма част от хората вече се насочват към тази услуга и тя се подобрява, а не се влошава. Щеше да е показателно, ако голяма част от потребителите се отказват от парно - тогава щяхме да видим, че наистина нещо не е наред.

- Какви санкции се обмислят за некоректните платци?

- Ако се установи манипулация на радиаторите, ще се заплаща максималната мощност за потребление. Освен това има и гражданско-процесуален кодекс, чрез който топлофикацията може да търси правата си.

- Но нали и сега е така?

- Да, но не е разписано добре. От Федерацията на потребителите имаха много добро предложение - всички кранове да бъдат със специални холограмни марки или пломби. Една такава лепенка би струвала 5 ст. В случай, че успеем да приложим това, то ще бъде задължение на топлинния счетоводител, който ще трябва да сменя тези маркери всеки сезон. Самите стикери ще бъдат със специален номер и ако се установи нарушение, потребителят ще бъде санкциониран.

- Колко дължат некоректните платци на дружествата?

- Нямам такава информация, събираемостта е различна за различните градове. Най-зле обаче е положението в София. В столицата е най-голямата топлофикация, а събираемостта е най-ниска. Затова смятам, че има какво да се оптимизира. Трябва да се направи такава организация подобно на другите градове, където дружествата нямат чак такива проблеми. Хората, които живеят в София, не би следвало да бъдат по-различни от тези, които живеят в Пловдив или в Бургас, където проблемите не са чак толкова драстични. Няма разлика в начина, по който би трябвало да се събират тези суми - законът е един и също за всички, а резултатите са различни.

- Това зависи от мениджмънта на дружествата...

- Може би, това също е фактор.

- Като стана въпрос за мениджмънт, как гледате на мерките, предложени от "ЛУКойл България", с които цените на горивата да се задържат временно?

- Цената на горивата зависи от цената на петрола. И два мораториума да наложим, не можем да влияем на международните пазари. В момента ситуацията около Иран и Сирия е изключително деликатна. Има геополитически проблеми, които влияят. Щом се повишава цената на петрола, с какви мерки ние да поевтиним цените на горивата в България? Няма по какъв начин. Мерките на "ЛУКойл България" са икономически логични, но водят до допълнителни проблеми. Ако отложим влагането на биодобавката например, ние ще имаме проблем с хармонизирането на други евродирективи. Как да задължим "ЛУКойл" да продава на 1.5 лв., като на него литърът му излиза 2.5 лв. основно? Ако ги задължим с решение на държавата, те просто ще затворят и няма да има гориво. Каквото и желание да имаме, ние сме пазарна икономика и ако някъде има по-добри цени - отворени сме да се внесе по-евтино гориво.
16
2744
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
17 Април 2012 20:39
Защото, кретенчо, всяко нещо, налагано ти насила, е бреме, диктат, насилие...
---------------------------------------------------------------------------
Блогът на Генек
17 Април 2012 20:44
Не знам защо топлофикацията се счита за бреме

В закона за енергетиката има няколко члена, които регулират търговските взаимотношения. Чл. 140 (5) учи, че "Лицето по чл. 139б, ал. 1 /сиреч, "топлинният счетоводител"/ предлага на потребителите в сграда - етажна собственост, самостоятелно или чрез упълномощено лице, да сключат писмен договор, в който се уреждат:... 3. методиката за разпределение на енергията"...
Два въпроса:
1. Защо при преправянето на закона /ДВ, бр. 54 от 2010 г., в сила от 16.07.2010 г./ извадихте от текста формулировката, че "методиката е неразделна част от договора"? Но я запазихте по недоглеждане в чл. 149б., уреждащ договора на етажната собственост с доставчика на топлоенергия.
Единственият разумен отговор е, че депутатите Ви извършиха това под корупционния натиск, много меко казано, на фирмите за дялово разпределение. А направо казано, някои във Вашето народно събрание направиха и правят тлъсти пачки от "топлинните счетоводители". Докато засега няма доставчици на топлоенергия, така че не е необходимо да се преправя закона в техен интерес, засега.
2. Сега ли Ви стана ясно, че стикери за 5 стотинки бройката плюс пломба на радиатора за 2 лева /като на водомерите/, заедно с ясна и проста методика са напълно достатъчни, за да спасят населението не от "бремето" - от ужасния тормоз! - на топлофикациите и ортаците им в дяловото разпределение?
Ако наистина искате да направите нещо, запишете си, моля:
- методика!
- част от писмен договор с абоната!
- правила за отчитане, задължително в присъствието на представител на етажната собственост!




17 Април 2012 21:47
Да, някои ще изтълкуват идеята като робство, но вижте - когато се изгражда една мрежа, тя се прави за определена мощност с определена структура. За да бъде оптимална нейната ефективност, тя трябва да се ползва над 80%.

Г-н Червенкондев, тия субекти просто Ви лъжат. Лъжат най-нагло. Разходете се из родния Сливен, тръгнете от ТЕЦ-а и гледайте. Първо ще видите една промишлена зона, която не ползва пара от барем 15 години насам. Ето Ви първите 35% от "структурата", отпаднали още откакто ТЕЦ-а не се казва "Аврам Стоянов". После ще видите големи обществени сгради, които или вече не ползват "парно", или ползват по 20-30% от времето на соца. Отказалите се в битовия сектор са над половината, а останалите правят всичко възможно да си намаляват консумацията. "Структурата" потребява в момента не 80%, а 20% от "определената" мощност, от която видите ли, имала нужда за "оптимална ефективност"
Накъсо, цялата тази "ефективност" плаче от години за "Вторични суровини". А истинското решение Ви е казано отдавна от ЕК и Вие сте го записали в Енергийната си стратегия - увеличаване на сегашните 1.5% домакинства на природен газ до 30% до 2020 година. Сред многото предимства на газа са и тези, че няма нужда нито от тецове, ни от помпи, не изстива по пътя като топлата водичка, специфичната инвестиция за довеждането на единица енергия до потребителя е многократно по-ниска от тази при другите енергии и - най-вече! - режимите на консумация на едни потребители изобщо не зависят от тези на останалите.
17 Април 2012 21:55
Защото за месец март, който беше топъл и поне 20 дена не съм се топлил с парно, наглеците са ми тропнали 131 лв сметка
17 Април 2012 22:16
Когато човек е от Сливен нищо не може да се направи.
17 Април 2012 23:07
Вальо - общото ще бъде заместен от Червенкондев - общото. Добър избор. Те двамата имат толкова общи черти - плямпат за всичко и не разбират от нищо.
18 Април 2012 05:41
Бе каква е таз пазарна икономика?!Какво е туй право в таз държава?!Как може хора,които не искат да имат парно и не могат да го плащат и нямат кьорав договор за подобна услуга,да бъдат потребители?!Като топлофикациите не могат да предложат на клиентите си прилична услуга на поносима цена,за да ги задържат,кой им е крив?!При нормални условия подобни фирми ще фалират!Защо държавата да им бере дерта?!Ама някои искали парно..Които искат-да си го плащат!Какъв е проблема?!От къде накъде аз ще плащам месечно по 40 лв. за тръби,които и без това са студени?!По кой начин се мери дали ползвам нещо като уреди има само на радиаторите?!И защо да не мога да се откажа като намирам услугата за скъпа и ненужна?Имаше хора в блока ни,които ни убеждаваха,че като се откажем от топлинните счетоводители и минем директно към Топлофикация и ще цъфнем и вържем..Да,отчитат ни всеки месец.Да,в Бургас уж цената е една от най-ниските.Но затоплянето на водата стига до 27 лв. кубика,това що за шашма е?!Реално няма разлика дали си на счетоводител или не.Като касиерката дава данните пестим по някой лев за отчитане и това е,в сравнение със сметките-то е нищо!Отново се чудят как да запазят монополистите и да им подарят балъци!И ни питат защо било бреме?!Че как няма да е като сума народ затъна в дългове заради тази "услуга"?!Плащат дори хора,които не живеят в имота си,защото имали парно?!Все едно да накараш пешеходците да плащат,че в квартала има бензиностанция!Щом държавата не може да помогне да се намалят цените или да помага на хората,които ползват парно,да вземе да се откаже да се намесва в тези отношения!
18 Април 2012 07:40
Пазарна икономика, другарю Червенкондев ,пазарна икономика. Когато защитаваните от вас топлофикации си намалят загубите, а не ги прехвърлят на клиентите си, когато започнат сами да си събират дълговете, а не се опитват да ги прехвърлят на съседите и т.н.,тогава може да имат претенции.
18 Април 2012 08:01
Румяна Гочева: Знаете ли къде се намират тези нови находища, за които преди дни спомена и премиерът Бойко Борисов?

Червенкондев: В България са. Не мога да кажа къде, защото не знам конкретно. Нека това остане приоритет на ресорния министър Делян Добрев и най-вече на министър-председателя. [/quote]
------------------------
Ако не знаех че този е най-обикновен герберски бастун, щях да реша че се бъзика с Особата на Харизматиквата.
18 Април 2012 09:57
в Сливен живея в квартал, в който няма централно топлоснабдяване и нямам парно. Ако имах, с удоволствие бих се присъединил. Сметките не са ниски, дори напротив - сериозни са

Господине, в Сливен сметките за парно са високи, защото хората масово се отказаха от парно. Хората масово се отказаха от парно, защото са бедни. Все пак, освен да се топлят, трябва и да ядат.
Има обаче и друга гледна точка - тази на хората, които искат по-лесно да се отказват от парно. Затова ние като законодатели искаме да видим къде е оптималната пресечна точка в интереса на потребителите и в интереса на дружествата.

Интересът на потребителят винаги е водещ. Той командва парада. Или поне така би трябвало да бъде, ако е нормална икономиката. Иначе законодателят може да реши да защитава интереса не само на топлофикациите, но и на някаква фирма "Червенкондев и синове", например (в случая си я измислям, надявам се да няма такава наистина) и тогава целокупното население да е длъжно да ползва услугите й, само защото трябва да се балансират интересите на фирмата и на потребителите. Получават се абсурдни неща.
Не знам защо в момента топлофикацията продължава да се счита да тежест от немалко потребители.

Защото, когато хората в Сливен получават около 400-500 лева (когато въобще работят) или пенсионерът получава пенсия от около 150 лева, те биха искали сами да контролират разхода си за отопление, а не всеки месец да плащат по 150-200 лева за парно. Както вече казах, трябва и да се яде, а има и други разходи - например за ток, вода, някои имат и деца. Разходите за ток, дърва, въглища, нафта, са по-лесни за управление, отколкото тези за централно отопление. Затова и хората се отказват от последното. Толкова е просто.
Ако отложим влагането на биодобавката например, ние ще имаме проблем с хармонизирането на други евродирективи. Как да задължим "ЛУКойл" да продава на 1.5 лв., като на него литърът му излиза 2.5 лв. основно?

А наистина ли на Лукойл литърът му излиза 2.50? Това Лукойл ли го казва или например КЗК, или някоя друга комисия, която трябва да се грижи за динамиката на цените на фирми с монополна сила на пазара? Те от Лукойл може да изчислят, че литър бензин им струва 5 лева!
И последно, Червенкондев наистина ли е завършил икономика?
18 Април 2012 10:03
Този е: малък, ходещ образец на тиква, за разлика от Големият, Ходещ Образец!
18 Април 2012 10:14
Топлофикациите в България - модерното "закрепостяване" в 21 век!
18 Април 2012 10:19
И последно, Червенкондев наистина ли е завършил икономика?

Това, последното, е без абсолютно никакво значение.
18 Април 2012 10:58
Неадекватни изказвания.
Месечното отчитане, при което ще се посещава апартамент по апартамент от една страна ще намали междусъседските кражби, което е най-голямия проблем, но от друга страна е бреме - не може човек да си взима всеки месец по един ден отпуск, за да му отчитат парното, а и всяко отчитане се плаща.
Ако месечното отчитане е дистанционно, нещата се обръщат - парното ще поскъпне заради увеличаването на междусъседските кражби, защото няма да има никакъв контрол кой краде, но няма да се налага да излизаме в отпуск за отчитането.
Интервюираният твърди, че едва ли не хем ще намалеят кражбите, хем дистанционното отчитане ще ни улесни, което е пълна глупост.
В едно е прав - парното е най-удобния и най-евтин начин за отопление, въпреки че ни е скъпо. Голямото оскъпяване идва от междусъседските кражби, но засега никой не предлага разумно решение, а такова има - връщане на отчитането според кубатурата. Плюсовете са повече от минусите. Отоплителните инсталации ще работят най-ефективно. Няма да има междусъседски кражби на парно. Отпадат паразитните топлинни счетоводители и плащанията за уредите и отчитането им. Ще е по-топло на всички и няма да е по-скъпо за тези, които сега не крадат от съседите си.
18 Април 2012 11:53
Не знам защо топлофикацията се счита за бреме

Този като че ли идва от Дубай...
Защото, драги господине, хората, които заради идиотите в управлението вече нямат пари за хляб, считат всеки (дори разумен) разход за бреме.
18 Април 2012 12:00
Не знам защо топлофикацията се счита за бреме


А защо едно нищожество, след като нагло излъже избиратели, "лошия матр'ял" и влезе в говорилнята "парламент", придобива огромно самочувствие, превръща се в гениален политик, разрешаващ и най-трудния проблем без затруднения?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД